Προς το περιεχόμενο

επιλογη διανομης για λαπτοπ


Alex-V

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχω ενα lenovo g50-45

 

1.9 ghz

2gb

Windows 8.1 x64

 

Η επιδοση του ειναι απλα απαραδεκτη ακομη και με clean install. Οχι μονο online αλλα και offline. Ξερω ειναι αδυναμο μηχανημα.

 

Ποια διανομη προτεινετε;

 

Ο χρηστης το χρησιμοποιει για λιγο facebook κανενα στοιχημα και skype. Τιποτα αλλο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιταξε,εχω το μικρο του αδερφακι το G40-50..οταν το ειχα με 2gb προφανως στο ιντερνετ δε τραβαγε λογω το οτι γεμιζε η μνημη και επαιρνε απτο σκληρο,ενω τωρα που του βαλα 4αρα πεταει!! Στην περιπτωση σου αν θες να κρατησεις τα 8.1 αναγκαστικα θα πρεπει να βαλεις μια 4αρα μνημη!! Ειναι και λιγο ο επεξεργαστης σου χειροτερος απο μενα 1,9 εσυ (2,15 με 2,55 burst mode εγω)

Αν θες να βαλεις κατι σε linux δοκιμασε lubuntu μιας και ειναι ελαφρυ...

*αα μηπως εχει κανει λαθος την συχνοτητα;;

Μηπως φοραει αυτον τον επεξεργαστη;; AMD E1-6010 1.35 GHz ??

Αν ναι δυστυχως δεν...ειναι γα πεταμα αυτος! Αλλα και παλι με μια 4αρα θα κανες μια δουλιτσα της προκοπης εστω με τον opera(εκοβες και καποιες υπηρεσιες απτο background πχ) και ισως θα πηγαινε λιγο καλυτερα!

  :-) Πες και ακριβες μοντελο γιατι δε βγαζεις ακρη μαυτα τα στοιχεια που δινεις...!  :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γαυρε ευχαριστω για την απαντηση. Εισαι ωραιος. Τον 1.35 εχει τελικα λαθος δικο μου

Οποτε κλαψτα χαραλαμπε χαχα. Δυστυχως προς το παρον θα μεινει με τα 2gb λογω οικονομικου. Θα δοκιμασω lubuntu.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασε γενικά διανομές με LxDE , Xfce ή MATE και όποια κάτσει καλύτερα....

 

Ενδεικτικά αναφέρω LXLE , WattOS, Peppermint ,ubuntu Mate , Mint xfce -mate , Bodhi κλπ

 

 

Περιέργως  σε κάποια χρεπάκια μου έχουν "κατσει" καλά LXLE ,WattOS και Peppermint (όλα ubuntu-ειδή με LXDE) ενώ το οriginal Lubuntu κόλλαγε και δεν καθόταν καλά στα ίδια μηχανήματα.....μυστήριαι αι βουλαί του κώδικα :wacko:

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

την εβδομαδα που περασε δοκιμαζα διανομες για ενα compute stick κ το κανονικο pc , με γνωμονα ευχρηστια ,μικρες απαιτησεις σε πορους, σταθεροτητα,υποστηριξη κλπ διαλεξα τελικα το Lubuntu

 

αλλα θα σου γραψω με σειρα απο πληρεστερες αλλα λιγο βαρυτερες σε ελαφρυτερες αλλα πιο σπαρτιατικες

 

Peppermint os η πληρεστερη ,πιο προσεγμενη κ καλοστημενη απο τις ελαφριες ,να την δοκιμασεις οπωσδηποτε ,αν σου κανει απο πλευρας αποδοσης μην ψαξεις αλλο

 

Lubuntu ελαφρια ,λιτη αλλα πληρως λειτουργικη

 

Antergos με Openbox για καποιο λογο μου εκανε κουλα αλλα πολυ καλος συνδιασμος χαρακτηριστικων ταχυτητας κ καθαρο arch αν σε βολευει κατι τετοιο

 

Puppy Linux παναλαφρη 

 

Tiny Core δεν παει παρακατω με ετοιμη διανομη μετα παιζεις με καθαρο arch k εξειδιμευμενα εξωτικα "desktop"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...