Προς το περιεχόμενο

ποια DSLR να αγορασω


GT-MAN

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 Nikolas7_7 αφού σου αρέσουν οι canon και είσαι διατεθειμένος να φτάσεις στα 1200 , γιατί δεν παίρνεις από το e-infin 

την 80D με τον Canon 17-55mm f/2.8 IS , να ευχαριστηθείς ;

Κάτι λιγότερο , θα σου φαίνεται πάντα λίγο και εφόσον μπορείς να δώσεις τα χρήματα, μετά από λίγο καιρό θα έχεις ξεχάσει ότι τα έδωσες και θα απολαμβάνεις τις φωτογραφίες που τραβάς.

Μετά από 4-5 χρόνια, πουλάς το σώμα και με 200-250 ευρώ παίρνεις το αντίστοιχο νεότερο. Ο φακός, μάλλον θα είναι για δεκαετίες. 

 

Για την επεξεργασία raw και την αφαίρεση θορύβου, αξίζει να ασχοληθείς με επεξεργασία. 

Το να μειώσεις το θόρυβο με το free raw therapee , είναι 3 κλικ και είναι απλούστατο . Το αποτέλεσμα αξίζει , γιατί δίνει αποτέλεσμα πολύ ανώτερο από το jpg της φωτογραφικής. 

Επεξ/σία από Dr_73
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 149
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, Dr_73 είπε

 Nikolas7_7 αφού σου αρέσουν οι canon και είσαι διατεθειμένος να φτάσεις στα 1200 , γιατί δεν παίρνεις από το e-infin 

την 80D με τον Canon 17-55mm f/2.8 IS , να ευχαριστηθείς ;

Κάτι λιγότερο , θα σου φαίνεται πάντα λίγο και εφόσον μπορείς να δώσεις τα χρήματα, μετά από λίγο καιρό θα έχεις ξεχάσει ότι τα έδωσες και θα απολαμβάνεις τις φωτογραφίες που τραβάς.

Μετά από 4-5 χρόνια, πουλάς το σώμα και με 200-250 ευρώ παίρνεις το αντίστοιχο νεότερο. Ο φακός, μάλλον θα είναι για δεκαετίες. 

Για την επεξεργασία raw και την αφαίρεση θορύβου, αξίζει να ασχοληθείς με επεξεργασία. 

Το να μειώσεις το θόρυβο με το free raw therapee , είναι 3 κλικ και είναι απλούστατο . Το αποτέλεσμα αξίζει , γιατί δίνει αποτέλεσμα πολύ ανώτερο από το jpg της φωτογραφικής. 

Απαντάς στο παιδί 2 χρόνια μετά  όχι κ άσχημα... 

Αν κάποιος μπορεί να βοηθήσει  σε ότι ρώτησα τον ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, Tresorikos είπε

Απαντάς στο παιδί 2 χρόνια μετά  όχι κ άσχημα... 

Δεν κοίταξα ημερομηνίες !

Δεν περίμενα ότι θα ξέθαβε κάποιος θέμα 2 ετών , αντί να ανοίξει ένα νέο δικό του !!!!!!!!

Dslr για φωτογραφίες, μέχρι 500 , κοιτάς 

 

1) Σε nikon d3400 σώμα  , με φακο κάποιο από τους παρακάτω

AF-S DX NIKKOR 18-140mm f/3.5-5.6G ED VR

SIGMA 17-70mm F2.8-4 DC Macro OS HSM

ή με τον κιτ 18-55 αλλά να έχει vr !

 

2) Σε canon , κοιτάς  CANON EOS 250D Digital SLR Camera + 18-55mm f/4-5.6 IS STM

Αν μπορέσεις να κάνεις μικρή υπέρβαση να τα πάρεις από το e-infin και να πάρεις και τον 

CANON EF-S 24mm f/2.8 STM θα πας σε άλλα επίπεδα . 

Εναλλακτικά , αν θες να κρατήσεις χαμηλότερα τη δαπάνη , σκέψου και για 

EOS 200D Camera με  18-55mm STM

(ή και  CANON EOS 2000D Digital SLR Camera with EF-S 18-55mm f/3.5-5.6 IS II   )

Ο συγκεκριμένος 24ρης, είναι ευκαιρία σε αυτή την τιμή . Δες δείγματα

https://www.flickr.com/groups/canon24mmstm/pool/

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Dr_73 είπε

Δεν κοίταξα ημερομηνίες !

Δεν περίμενα ότι θα ξέθαβε κάποιος θέμα 2 ετών , αντί να ανοίξει ένα νέο δικό του !!!!!!!!

Dslr για φωτογραφίες, μέχρι 500 , κοιτάς 

1) Σε nikon d3400 σώμα  , με φακο κάποιο από τους παρακάτω

AF-S DX NIKKOR 18-140mm f/3.5-5.6G ED VR

SIGMA 17-70mm F2.8-4 DC Macro OS HSM

ή με τον κιτ 18-55 αλλά να έχει vr !

2) Σε canon , κοιτάς  CANON EOS 250D Digital SLR Camera + 18-55mm f/4-5.6 IS STM

Αν μπορέσεις να κάνεις μικρή υπέρβαση να τα πάρεις από το e-infin και να πάρεις και τον 

CANON EF-S 24mm f/2.8 STM θα πας σε άλλα επίπεδα . 

Εναλλακτικά , αν θες να κρατήσεις χαμηλότερα τη δαπάνη , σκέψου και για 

EOS 200D Camera με  18-55mm STM

(ή και  CANON EOS 2000D Digital SLR Camera with EF-S 18-55mm f/3.5-5.6 IS II   )

Ο συγκεκριμένος 24ρης, είναι ευκαιρία σε αυτή την τιμή . Δες δείγματα

https://www.flickr.com/groups/canon24mmstm/pool/

Σε ευχαριστώ πολύ αλάνι μ δεν άνοιξα κάτι καινούργιο γιατί είδα τα παιδιά που γράφατε  ότι ξέρατε  κάποια πράγματα κ θα τους χτυπούσε ειδοποίηση. 

 

Κάτι τέτοιο δεν αξίζει ;; 

Screenshot-20190909-094915-Samsung-Inter

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι θέμα προτεραιοτήτων . ΑΝ σου αρέσει καλύτερα ένας τηλαφακός ή ένας σταθερός. 

Σε crop nikon , δεν έχεις prime που να πλησιάζει σε πραγματικό 35ρι , φθηνά. Ο 35mm dx, με τον crop factor, είναι 35mm X 1.5= 52.5mm  στην crop .  

Ενώ στην canon , ο 24mm X 1.6= 38.4mm στην crop . 

Για σταθερό κοντά σε 35mm σε nikon dx, πρέπει να πας στις ακριβές με μοτέρ και να πάρεις τον 24mm f/2.8D , που θα είναι ισοδύναμος με 36mm , αλλά έχεις ξεπεράσει τα 700 ευρώ. 

Τα δείγματα από τον 24ρη τα είδες ;;;;;;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, Tresorikos είπε

Παιδιά τι έχετε να προτείνετε σε dslr  300 με 500 ευρώ   ότι φακό έχει πάνω δώρο ευπρόσδεκτος.  Είμαι με s10 plus κ με επεξεργασία βγάζω φοβερές φώτο αλλά θέλω να πάρω ακόμα καλύτερα αποτελέσματα  έχουμε κάτι;; ευχαριστώ προκαταβολικά 

ρε jim, εσυ εισαι απο το myphone? σε επιασε καψα για ψηφικη? παντως πρεπει να σκεφτεις καλα το θεμα κουβαλημα, απο εκει και περα ο,τι και να παρεις θα ειναι καλυτερο απο το κινητο και με διαφορα, ειδικα στα δυσκολα..αλλα για μενα σκεψου το..εγω παντα ηθελα και ποτε δεν πηρα γιαυτο το λογο, θελω να το εχω συνεχεια μαζι, και με 2 παιδια τωρα ειδικα ειναι πολυ δυσκολο να ασχολεισαι με τετοια..οποτε κινητο και ο,τι κανουμε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Nikolas7_7 είπε

ρε jim, εσυ εισαι απο το myphone? σε επιασε καψα για ψηφικη? παντως πρεπει να σκεφτεις καλα το θεμα κουβαλημα, απο εκει και περα ο,τι και να παρεις θα ειναι καλυτερο απο το κινητο και με διαφορα, ειδικα στα δυσκολα..αλλα για μενα σκεψου το..εγω παντα ηθελα και ποτε δεν πηρα γιαυτο το λογο, θελω να το εχω συνεχεια μαζι, και με 2 παιδια τωρα ειδικα ειναι πολυ δυσκολο να ασχολεισαι με τετοια..οποτε κινητο και ο,τι κανουμε.

Ναι η αφεντιά μου μαζί με του λόγου μου είμαι χα 😂   εγώ παιδάκια δεν έχω ακόμα οπότε μπορώ να ψιλοσκορπαω ακόμα 

Δεν ξέρω αν αξίζει τον κόπο κ το χρήμα... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Tresorikos είπε

Ναι η αφεντιά μου μαζί με του λόγου μου είμαι χα 😂   εγώ παιδάκια δεν έχω ακόμα οπότε μπορώ να ψιλοσκορπαω ακόμα 

Δεν ξέρω αν αξίζει τον κόπο κ το χρήμα... 

     Θέλει και κόπο και κάποιο χρήμα , συνήθως έτσι γίνεται , αν λοιπόν σας ενδιαφέρει η φωτογραφία θα κάνετε κάποια έως αρκετά επόμενα βήματα . Φαίνεται πως είστε ακόμη σε πρώιμο στάδιο όσον αφορά το βαθμό ενδιαφέροντος . Καλή επιτυχία σε όποια απόφαση πάρετε .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον έχω καταλήξει στην nikon d5300  μου είπαν καλά σχόλια  κ είδα ότι έχει κ καλό βαθμό αν κ παλιό μοντέλο... 

Βρήκα ένα kit με 2 φακούς στα 569 κ στο σκρουτζ κ  σε αλυσίδες τρέχουν κάτι τέτοιο σε προσφορά... 

Πείτε μ μια γνώμη μήπως να περιμένω black Friday  μη τυχόν παίξει κάνα κατοστάρικο κάτω το ίδιο πακέτο;; γιατί είναι κρίμα να δώσω εκατό παραπάνω 

Βέβαια κ τώρα σε προσφορά γράφουν κ καλά ότι την Εχουν.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν μάγκες αγόρασα τη nikon d 5300 κ με τους δύο φακούς  μαζί τους vr τον 18-55 κ τον 70-300 2 μέρες κ μαθαίνω κάθε μέρα από κάτι.. 

Είμαι σε σκέψη για έναν 35 mm  με 1.8 διάφραγμα  για πολύ καλύτερα πορτραίτα  η να πάω σε κάτι 18-140 η 18-200 ;;  δεν με νοιάζει να είναι της nikon 

Είναι άλλη αίσθηση  κ εθίζεσαι να βγάζεις με την dslr φώτο. Θέλει εκμάθηση για να φύγεις απτό auto αλλά βλέπω ότι δεν είναι τόσο δύσκολο όσο νόμιζα 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλο ειναι να ασχοληθεις με τη μηχανη κ τους 2 φακους για αρκετο διαστημα

στη συνεχεια αποφασιζεις να αγορασεις κατι πιο βολικο κ ποιοτικο

η να πάω σε κάτι 18-140 η 18-200 ;;

δεν εχουν να σου προσφερουν κατι περισσοτερο οι εν λογω φακοι σε σχεση με τους ηδη υπαρχοντες

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, mech_eng είπε

καλο ειναι να ασχοληθεις με τη μηχανη κ τους 2 φακους για αρκετο διαστημα

στη συνεχεια αποφασιζεις να αγορασεις κατι πιο βολικο κ ποιοτικο


η να πάω σε κάτι 18-140 η 18-200 ;;

δεν εχουν να σου προσφερουν κατι περισσοτερο οι εν λογω φακοι σε σχεση με τους ηδη υπαρχοντες

Σε ευχαριστώ για την απάντηση  κοίτα σκέφτομαι κάποια στιγμή την αγορά ίσως ενός 35αρη  οποιαδήποτε μάρκα sigma κτλ  να έχει καλύτερο διάφραγμα για πορτραίτα κ για κοντινά τοπία αν κάνει κ για αυτό κ εφόσον είναι σίγουρο ότι θα πάρω καλύτερο αποτέλεσμα από αυτούς που έχω ..  Micro ίσως μπει κ αυτό στο μάτι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φακός με μεγάλη επιτυχία στις κροπ ,  γενικής χρήσης, είναι ο σιγμα 17-70 2.8-4 .

Επειδή είναι φθηνότερος από το νίκον 16-80 2.8-4 και πολύ φθηνότερος από τον κανον 17-55 2.8

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ θα το έχω υπόψιν Πιο πολύ με βλέπω να καταλήγω στον 35 mm . 

Δεν βρήκα ομως άλλη μάρκα σε 35αρη εκτός απ της νικον στα 169 ευρώ. Ενώ περιμένα να βρω πιο φθηνό σε sigma κτλ 

Απλα μαρεσουν πολύ τα τοπία πορτραίτα ειδικά κ με μποκε  κ είναι πολύ καλός κ. Σε νύχτα  σε σχέση με τους κιτ που έχω με 3.5 διάφραγμα...

Θέλω να πιστεύω ότι θα ξετρελαθω με τον 35αρη 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Dr_73 είπε

Φακός με μεγάλη επιτυχία στις κροπ ,  γενικής χρήσης, είναι ο σιγμα 17-70 2.8-4 .

λιγο καλυτερος ο 17-50 με σταθερο 2,8 σε ολο το ευρος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...