Προς το περιεχόμενο

ποια DSLR να αγορασω


GT-MAN

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεκτο. Αλλα bracketing χωρις παραμικρο κουνημα πως κανεις;  :fear:

 

Αν έχει κάτι σαν το DRO dynamic range optimiser της Sony μπορεί με μια λήψη είναι για κινούμενο θέμα το κάνει με λογισμικό και αυξάνει το εύρος της απόδοσης του αισθητήρα σε σχέση με χωρίς αυτό πραγματικά. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 149
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εαν υπαρχει ακομη στα 300€ με τον απλο φακο χωρις VR νομιζω οτι ειναι εξαιρετικη αγορα η D3300. Κρατας την διαφορα και αγοραζεις ενα επιπλεον φακό οπως ο 35mm f/1.8 DX και εχεις καλυτερο συνολο.

Επεξ/σία από SeNNinhA
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εαν υπαρχει ακομη στα 300€ με τον απλο φακο χωρις VR νομιζω οτι ειναι εξαιρετικη αγορα η D3300. Κρατας την διαφορα και αγοραζεις ενα επιπλεον φακό οπως ο 35mm f/1.8 VR και εχεις καλυτερο συνολο.

vr????????? :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημερα παιδες. 

Γραφω εδω μιας και εχετε αρκετες πληροφοριες και θελω να ρωτησω κατι συμπληρωματικα αν δεν δημιουργω προβλημα. 

Επειδη προσωπικα εχω απογοητευτει απο τις compact Και θεωρω οτι στο 90% της χρησης με ενα καλο κινητο παιρνεις παραπλησιο αποτελεσμα, σκεφτομαι να παρω μια καλη dslr για να παιρνω πολυ καλυτερο αποτελεσμα στις μετριες και δυσκολες συνθηκες αλλα και στις καλες.

Επειδη θελω να βγαζω την κορη μου μιας και ειναι νεογεννητο, σκεφτομουν να επενδυσω σε μια πολυ καλη ψηφιακη και οχι entry level. Ξερω τις βασικες αρχες για να βγαλεις μια σωστη φωτο αναλογα τις συνθηκες αλλα παντα ψαχνομαι.. Το να παρω λοιπον μια απλη και μετα να μου λειπει κατι το θεωρω λαθος καθως σε ο,τι εκανα στη ζωη μου ειδα οτι καλυτερα ειναι να παιρνεις κατι καλο απο την αρχη.. εκτος αν το παρατησεις.

Μια καλη ψηφιακη ομως την κρατας και 20 χρονια αν δεν χαλασει και θεωρω οτι θα παιρνεις το ιδιο καλες φωτο με ο,τι υπαρχει τοτε..

ΠΑντα ημουν fan της σειρας XXD της Canon, δηλαδη 60D,70D,80D μιας και θεωρω οτι ειναι σχεδον επαγγελματικες αλλα ταυτοχρονα VFM για εναν απλο χρηστη που θελει το μεγιστο και χωρις να του λειψει κατι οταν θα γινει εμπειρος..

ΣΙγουρα με μια τετοια καμερα θα πρεπει να παρεις και εναν καλο φακο. 

 

Επειδη λοιπον εχω χρονια να ασχοληθω με την αγορα, μηπως ειμαι υπερβολικος και οι καινουριες σειρες (οι πιο φθηνες) ειναι εξισου καλες? 

Μηπως επισης οι Mirorless ειναι καλυτερη επιλογη τελικα? 

 

Γενικα θελω καλη φωτογραφια, τοσο σε προσωπα οσο και σε τοπια, να μπορω να κροπαρω (ή να κανω λιγο ζουμ γιατι δεν ειμαι fan του υπολογιστη, θελω να παιρνω το τελικο αποτελεσμα απο την πηγη).

Επισης παιζω και με βιντεο, timelapse, slow motion ή πχ θα τραβηξω φωτο σε burst mode αν πχ παιζει η μικρη και θελω να πιασω μια σκηνη .. 

 

Γενικα ειμαι μπερδεμενος και μεχρι τωρα χρησιμοποιω μονο το κινητο με συμβιβασμο στην ποιοτητα καθως η compact απο τη μια ειναι καλυτερη απο την αλλη δεν ειναι κατι πολυ καλυτερο ωστε να αξιζει το κουβαλημα και την εχω βαλει στην ακρη.

 

Ευχαριστω για το χρονο σας.

Επεξ/σία από Nikolas7_7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Time lapse με την DSLR ειναι κριμα να κανεις πολλα και σοβαρα γιατι φθειρεται το κλειστρο. Για κανενα που και που no problem.

 

Burst mode πιο γρηγορο εχουν οι mirrorless. Και slowmotion. Και βιντεο καλύτερο φυσικα.

 

Γενικα νομιζω οτι ειναι πιο λογική και πιο χρηστικη επιλογη μια mirrorless. Το μικροτερο μεγεθος ειναι ουσιαστικο για καθημερινες στιγμες τουλαχιστον.

 

Σε βλεπω για Panasonic αν και ολες οι νεες ειναι πολυ καλές.

 

Φυσικα και μια compact τυπου RX100 ειναι βολικη (καμια σχεση με τις compact που λες).

 

Απο την αλλη εαν πας σε DSLR τοτε οι Nikon D3xxx/D5xxx σου δινουν καλυτερη ποιοτητα φωτογραφιας απο τις αντιπατοιχες Canon (7xxD). Δεν εχει νοημα να πας σε πιο adcanced μοντελα αλλα καλυτερα να επενδυσεις σε φακούς.

 

Η αληθεια βεβαια ειναι οτι ενα κιτ μηχανης-φακου Nikon D3300 πχ ειναι αρκετα φθηνότερο απο μια αντιστοιχης ποιοτητας mirrorless.

 

Πολλες οι επιλογες και ακομη περισσοτερες εαν παιξει και η επιλογη της μεταχειρισμενης.

 

Budget?

Επεξ/σία από SeNNinhA
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε ευχαριστω για την αναλυτικη απαντηση. Για τα  timelapse εχω και την go pro αλλα με την μπαταρια που εχει, κλαφτα. Τωρα για burst και slow motion Μου κανει εντυπωση που οι Mirroless εχουν καλυτερες επιδοσεις, γιατι ετσι?

Budget γυρω στα 1200-1300 σκεφτομουν με φακο, γιαυτο ειπα για 80D της canon Καθως καποτε αυτη η σειρα ξεχωριζε, αλλα τωρα δεν εχω παρακολουθησει ουτε τις πιο μικρες σειρες ουτε τον ανταγωνισμο.

 

Γενικα τι αλλαζει σε αυτα τα σωματα αν πας στη σειρα 5 της nikon (που για καποιο λογο δε συμπαθω) σε σχεση με τη σειρα 80D της canon Πχ? Επισης αντιστοιχα σε mirrorless ποια η διαφορα ανα κοστος?

 

Για τη φορητοτητα που ανεφερες, γιαυτο ειπα οτι προτιμω να βγαζω με το κινητο, με το σκεπτικο οτι αν ειναι να κουβλησω ψηφιακη, θα κουβαλησω μια καλη. Αλλιως θα προτιμησω να βγαλω με το κινητο, δε θα κωλωσω δηλαδη να κουβαλω την slr αν θελω να εχω ψηφιακη μαζι μου. Αν παλι μου πεφτει βαρος η slr θα μου πεσει και η mirroless, καπως ετσι το βλεπω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο την μια θελεις ημιεπαγγελματικο μοντελο ή εστω advanced. Απο την αλλη δεν σε ενδιαφερει να επεξεργαστείς τις φωτό σου και θελεις out of the camera jpg. Δεν κολλανε καπως αυτα τα δυο.

 

Αυτο που θελω να πω ειναι οτι οι DSLR και γενικα καθε μηχανη με υψηλο επιπεδο δεν στηριζεται στα Jpg αρχεια της αλλα στον μεγαλο ογκο πληροφοριας που περιεχουν τα raw αρχεια της και σηκωνουν πολυ μετεπειτα επεξεργασια. Κατι το οποιο δεν σε ενδιαφερει να κάνεις.

 

Οποτε αυτο που θα πρεπει ειναι να δεις ποιες φωτογραφικες σου δινουν τα καλυτερα jpg αρχεία.

 

Η απαντηση θα ηταν ευκολη. Οι FUJI. Αλλα δεν θα σου δωσουν ομως ουτε καλο βιντεο ουτε και γρηγορο auto focus. Με εξαιρετικους φακους αλλα ακριβους.

 

Επισης στο θεμα ογκος/βαρος υπαρχει μεγαλη διαφορα των mirrorless ακομη και απο τις entry level DSLR. Ακομη μεγαλυτερη με τα μοντελα που αναφερεσαι.

 

Δεν χρειαζεσαι κατι παραπανω απο D3300 που ειναι φθηνη και με εξαιρετικη αποδοση μιας και τις επιπλεον δυνατοτητες θα τις χρειαστεις μονο εαν μπεις πιο σοβαρα στο χωρο της φωτογραφιας. Απλα θα δωσεις τζαμπα χρηματα τωρα και αργοτερα θα εχεις μια σχετικα ξεπερασμενη μηχανη εαν πραγματικα θελησεις να ασχοληθεις. Σε καθε περιπτωση καλυτερα να τα δωσεις σε φακούς.

 

Προσωπικα πιστευω οτι θα σου ταιριαξει πιο καλα μια mirrorless παντως για ολα αυτα που θελεις να κανεις. Ειναι και σαφως πιο μικρες τοσο που χωρανε σε μικρο καθημερινο τσαντακι.

 

Με 1200-1300€ υπαρχουν μοντελα τουλαχιστον ισαξια των DSLR αλλα και με λιγοτερα θα κανεις εξισου καλα την δουλεια σου.

 

Γνωμη μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις. Για την sony θα την δω αν και την σονυ σαν εταιρεια δεν την θεωρω αξιοπιστη (μονο τα κινητα της συμπαθουσα).

Τωρα για το θεμα επεξεργασιας, jpeg/raw, πραγματικα θα ηθελα να ασχοληθω παραπανω αλλα οταν τρεχεις ολη μερα με δουλεια και οταν θες να κανεις και 5 πραγματα μετα, οπως δραστηριοτητες/αθληματα και να ασχοληθεις με την οικογενεια σου, δεν ξερω αν θα μεινει χρονος για επεξεργασια φωτο. Εξαλλου θεωρω οτι τα αποτελεσματα που παιρνεις με τοσο καλες μηχανες ειναι πολυ καλα για το μεσο ματι ωστε να κατσεις να επεξεργαζεσαι. Σιγουρα ομως μπορεις να εχεις και αυτη την επιλογη αν θες. 

Λετε δηλαδη οτι εφοσον δεν τραβας raw δεν εχει διαφορα μια πιο απλη? Δεν θα εχεις καλυτερη διαχειριση θορυβου, καλυτερη εστιαση κτλ κτλ με μια καλη dslr? Οσο για τον ογκο, οπως ειπα δε με πειραζει..γιατι θα την χρησιμοποιω ειτε μες το σπιτι με την μπεμπα ειτε σε εκδρομες για τοπια, δε θα την παρω στον καφε για να βγαλω και τιποτα στο δρομο, για αυτα εχω το κινητο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η διαφορά της ημιεπαγγελματικής με την πιο απλη σειρα συνήθως δεν εστιάζονται στον αισθητηρα αλλα σε αλλες πιο προηγμενες λειτουργειες που πιθανά να μην χρειαστεις και ποτε με καλύτερη κατασκευη σωματος, περισσοτερα κουμπια για πιο αμεσες ρυθμισεις, καλυτερα viewfinders, μεγαλυτερα buffer, πιο γρηγορους επεξεργαστες, εστιαση, μεγαλύτερα buffer κλπ. Συνηθως οι entry level μηχανες φορανε αισθητηρα απλα μιας γεννιας πιο πισω ή και τον ίδιο πολλες φορες αν μολις βγηκε το νεο μοντελο παιρνοντας τον αισθητηρα του μεγαλυτερου που δεν εχει ακομη αναβαθμιστει (συνηθως οι DSLR ανανεωνονται ανα 2-3 χρονια περιοδικα και οχι ολα τα μοντελα μαζι). Αλλα πραγματικα τα χρειαζεσαι ολα αυτα; Μαλλον οχι, τουλαχιστον αυτη την στιγμη.

 

Δεν υπαρχει πια κακη μηχανή και δεν θεωρω λογικο να ξοδέψεις οσα εχεις απλα για ενα top σωμα αλλα εαν θελεις οπωσδηποτε να τα ξοδεψεις αξιζει περισσοτερο να τα ξοδεψεις σε πιο μετριο σωμα αλλα καλυτερους φακους γιατι τελικα ετσι καλυτερη ποιοτητα φωτογραφιας θα παρεις.

 

Απο Sony πχ πιστευω οτι μια a5100/a6000 ειναι υπεραρκετή. Μια Olympus OMD-EM10/EM5 mark i ή mark ii ειναι μια χαρα. Panasonic απο G7 ή GX80 πχ.

 

Και φυσικα η βασιλισα των jpg FUJI με την X-E2 να ειναι σε προσιτή για το budget σου τιμή.

 

Και αλλα πολλα μοντελα φυσικα.

 

Κανε μια βολτα και πιασε και μερικες στα μαγαζια. Δεν θα καταλαβεις ποιοτητα φωτογραφιας αλλα θα παρεις μια ιδεα απο αισθηση των διαφορων μοντελων στο χερι σου. Ο ογκος και το βαρος δεν ειναι παντα τοσο αδιαφορο και μιας και θα δωσεις τοσα λεφτα (και περισσοτερα για φακους μελλοντικα ισως) καλο ειναι να ειναι κατι που θα μπορει να σε συνοδευει οσο το δυνατον περισσοτερο. Αυριο τα παιδια θα μεγαλωσουν και θα τα φωτογραφιζεις σε εξωτερικες δραστηριοτητες πχ. Μην το υποτιμας ως παραγοντα.

 

Αλλα και παλι. Για να αποδωσει μια φωτογραφικη την ποιοτητά της θελει πανω απο ολα καλό φακό. Αλλιως θα παιξει στα ορια της ποιοτητας του φακού. Οι κιτ φακοι δεν ειναι κακοί αλλα δεν μπορουν να αποδωσουν τα μεγιστα ουτε απο τα entry level σωματα οποτε δεν εχει τοσο νοημα (εως καθολου) ενα ακριβο σωμα με ενα μετριο φακο παντα πανω του. Απο την αλλη την πραγματικη ποιοτητα θα στην βγαλει η επεξεργασια του raw που ολες οι αξιολογες μηχανες ουτως ή αλλως διαθετουν. Οποτε ξεκινα με κατι πιο βασικο ή μέσο και εαν προχωρησεις εσυ σαν φωτογραφος το αντικαθιστας μελλοντικα. Τα βηματα καθε χρονο σε εξελιξη ειναι μεγαλα. Τα παλιοτερα επαγγελματικα μοντελα εχουν σημερα ξεπεραστει απο τα entry level κατα πολλού.

 

Θεωρω οτι ετσι οπως περιγραφεις εσυ την χρηση σου δυσκολα θα δεις πραγματικα διαφορες απο top μοντελα σε μεσαια μοντελα ή και σε entry level μοντελα.

 

Ετσι τουλαχιστον το σκεφτομαι εγω. Εαν παλι θελεις οπωσδηποτε το top σωμα στην τιμή που προανεφερες το συζηταμε και αυτο.

Επεξ/σία από SeNNinhA
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο λογος που θελω καλο σωμα ειναι για να το κρατησω χρονια, θεωρω πως ποιοτικα δε θα αλλαξει κατι τρομερο, οπως και ενα σωμα δεκαετιας με εναν καλο φακο παλι αποδιδει καλα, ασχετως αν με τις ψηφιακες μπηκαμε στον αστερισμο των ΜΡ. Μια αναλογικη την ειχες 20 χρονια και ηταν αριστη.

Τελος παντων, σιγουρα για τωρα το να δωσω 1000 ευρω για σωμα ειναι πολλα, αλλα σκεφτομουν οτι μεσα στη δεκαετια θα επενδυω μονο σε φακους και θα παιρνω τη μεγιστη ποιοτητα, θα εχω ελαχιστο shutter lag και γενικα θα πετυχαινω πολυ καλο αποτελεσμα αμεσα και ευκολα σχετικα. 

Τωρα βεβαια αφου εχουν βελτιωθει τοσο οι πιο entry level δεν υπαρχει λογος να μην τις δω..

Βλεπω ομως οτι κανεις δεν μιλαει για canon, τοσο πολυ εχουν πεσει?

Σιγουρα το βιντεο μετραει αλλα αν θελω 4Κ βγαζω με την go pro. Θα μου πεις αλλο βιντεο η go pro αλλο η SLR, αλλα δεν ξερω αν εχει τοσο μεγαλη διαφορα ωστε να το εχω σαν βασικο κριτηριο.

Τωρα το να βγω  στα μαγαζια ειναι δυσκολο καθως μενω επαρχια και αν ερθω Αθηνα δυσκολα θα βρω χρονο για να δω αρκετες..

 

 

Οι διαφορες που εχει μια 80D Με μια πιο απλη, οπως τα σημεια εστιαστης, το fps Που με ενδιαφερει, το dynamic range Που ειναι πολυ σημαντικο οταν παιζεις με κοντρα ηλιο ή μες το σπιτι με παραθυρα πισω κτλ, το μεγεθος του αισθητηρα, ή η δυνατοτητα σε υψηλο Iso να παιρνεις καλο αποτελεσμα (μιας και δε θα επεξεργαζομαι σε πρωτη φαση raw αρχεια για να αφαιρω θορυβο) και πολλα αλλα που μου διαφευγουν, δεν ειναι μεγαλες ή σημαντικες για ενα μεσαιο μοντελο απο ενα πιο καλο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οι Canon σε entry level ειδικα ειναι ακριβες αναλογικα με τις Nikon. Ειδικα στις entry level ειναι πολυυυυ πισω οι Canon οντας και πιο ακριβες ταυτοχρονα.

 

Στην κατηγορια πχ της Canon 80D παιρνεις και την Nikon 7200D που την θεωρω καλυτερη επιλογη για φωτογραφια αλλα χειροτερη για βιντεο με σαφως καλυτερο live view performance και εννοειται καλυτερα μενου η Canon. Υπαρχουν θετικα και αρνητικα στην καθε μια αναλογως το τι ζηταει ο καθενας. Και φυσικα ειναι εξισου καλές επιλογες.

 

Οι Canon σε mirrorless εχει μεινει πισω συγκριτικα με τους υπολοιπους και η Nikon δεν ασχολειται περισσοτερο απο την σειρα 1 προς το παρον.

 

Οι canon αποδιδουν με ενα ιδιαιτερο τροπο τους τόνους των χρωματα ειδικα σε προσωπα και αυτο ειναι ενα ατού τους που δεν εχει μαλλον ξεπεραστει απο τους αλλους.

 

---

 

Σε βιντεο πας σε mirrorless και οχι σε DSLR και μαλιστα σε Panasonic κατα κυριο λόγο. Το ιδιο και για timelapses πας σε mirrorless.

 

Αλλα ειδικα σε θεματα τεχνολογιας μην συγκρινεις SLR με DSLR. Τα ηλεκτρονικα εξελισονται ανα εξαμηνο. Φυσικα μια μηχανη που βγαζει σημερα καλες φωτογραφιες το ιδιο καλες θα βγαζει και αυριο αλλα ομως θα θεωρειται σε λιγο καιρο ξεπερασμενη. Παρε μια μηχανη για τις σημερινες σου αναγκες και λιγο παραπανω. Οι φακοί μενουν και οχι τα σωματα. Καλυτερα μια πιο φθηνη καλη επιλογη και καποια στιγμη εαν πραγματικα θελησεις κατι παραπανω να την αλλαξεις χανοντας ενα μικρο ποσο παρα μια υπερβολικη σημερινη επιλογη γιατι ισως καποια στιγμη θα θελησεις αυτο το παραπανω. Αλλα ηδη τοτε οι φθηνες entry level θα ειναι τουλαχιστον ισαξιες με την σημερινη ακριβη δικη σου.

 

Τουλαχιστον ετσι καθονται τα πραγματα στο δικο μου το μυαλο. Ο καθενας σκεφτεται διαφορετικα και με τα δικα του κριτηρια. Οποτε εσυ αποφασιζεις.

Επεξ/σία από SeNNinhA
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 χρόνια αργότερα...

Παιδιά τι έχετε να προτείνετε σε dslr  300 με 500 ευρώ   ότι φακό έχει πάνω δώρο ευπρόσδεκτος.  Είμαι με s10 plus κ με επεξεργασία βγάζω φοβερές φώτο αλλά θέλω να πάρω ακόμα καλύτερα αποτελέσματα  έχουμε κάτι;; ευχαριστώ προκαταβολικά 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...