Προς το περιεχόμενο

ποια DSLR να αγορασω


GT-MAN

Προτεινόμενες αναρτήσεις

συγνωμη που μπαινω κ εγω στο θεμα που εχεις ανοιξει SeNNinha απλα θα ήθελα να ρωτήσω και εγώ την γνώμη σας μιας κ εγω επιτελους βρηκα τα λεφτα για να παρω μια αξιολογη καμερα. εγω απο την αρχη ημουν στην σειρα D5xxx της νικον.

 

εχω δει αυτες :

http://www.kotsovolos.gr/site/imaging/digital-cameras/dslr/160347-nikon-d5500-afp-18-55vr-black

http://www.kotsovolos.gr/site/imaging/digital-cameras/dslr/166200-nikon-d5300-18-105vr-black

http://www.kotsovolos.gr/site/imaging/digital-cameras/dslr/164319-nikon-d5300-afp-18-55vr-black

http://www.aa-digitalphoto.gr/proionta/fotografia/fotografikes-mixanes/slr-kit-soma-fakos/nikon-d5500-kit-af-p-18-55mm-vr-vba440k006-detail.html

 

ειδα οτι οι περισσοτεροι προτινατε την 5300 αλλα σε συγκρηση με την 5200, για την 5500 ποια ειναι η γνωμη σας?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 149
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

D5200-D5300-D5500 εχουν ελαχιστες διαφορες.

 

D5300-D5500 εχουν ακριβως τον ιδιο αισθητηρα και ειναι σχεδον ιδιες με δυο μονο διαφορες: Α) η D5500 ανεβαινει σε native ISO εκει που η D5300 το ειχε ως extended λογω καλυτερου επεξεργαστη και Β) η D5500 εχει την αρκετα βολικη touch screen. Αν τα παραπανω αξιζουν την διαφορα τιμής το ξερει μονο ο καθενας μας αναλογως πως τα ζυγιζει. Σε ποιοτητα εικονας μονο ισως σε οριακα δυσκολες καταστασεις χαμηλου φωτισμου σε πολυ ψηλα ISO να δεις μια μικρη διαφορα. Αλλιως οχι. Η οθονη ειναι θεμα χρηστικοτητας και οχι αποδοσης.

 

D5300-D5200 εχουν καπως πιο ουσιαστικες διαφορες μεταξυ τους. Η D5300 θα ελεγα οτι ειναι ουσιαστικα καλυτερη καμερα συνολικα. Εχει τον αισθητηρα της 7100, καλυτερο native ISO, δεν εχει low pass filter (αρα λιγο πιο sharp φωτο εαν εχεις και καλο φακο πανω), και καλυτερης ποιοτητας βιντεο με 1080p αντι 1080i. GPS & WiFi τα θεωρω εντελως επουσιωδη στοιχεια. Εαν τα χρηματα ειναι θεμα τοτε ειναι εξαιρετικη επιλογη ακομη και σημερα. Εξαρταται απο την διαφορα τιμης σε σχεση με την D5300. Φυσικα παντα θα εχεις καλυτερα αποτελεσματα με ενα χειροτερο μεν σωμα και ενα καλυτερο φακο (οπως πχ με τον 35mm f/1.8 DX).

 

Με τον κιτ φακο 18-55mm

D5200: 450€

D5300: 550€

D5500: 650€

 

Προσωπικα εαν μπορουσα θα επελεγα την D5300 με τον 18-55mm. Καλος και βολικος ο 18-105mm αλλα για αρχη δεν θα εδινα τα +150€ (και δεν νομιζω να τα αξιζει) και θα τα κρατούσα για μια αλλαγη φακου που μετα απο χρηση θα κατεληγα οτι θα ηθελα. Θα προτιμούσα πχ τον 18-55 + 35m f/1.8 σαν ποιοτητα εικονας απο το λιγο μεγαλυτερο focal length του 18-105mm

 

Αλλιως μαλλον θα προτιμουσα την D5200 με τον 18-55mm. Τα +100€/+200€ της D5500 δεν θα τα εδινα για την touch οθονη

Επεξ/σία από SeNNinhA
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

D5200-D5300-D5500 εχουν ελαχιστες διαφορες.

 

D5300-D5500 εχουν ακριβως τον ιδιο αισθητηρα και ειναι σχεδον ιδιες με δυο μονο διαφορες: Α) η D5500 ανεβαινει σε native ISO εκει που η D5300 το ειχε ως extended λογω καλυτερου επεξεργαστη και Β) η D5500 εχει την αρκετα βολικη touch screen. Αν τα παραπανω αξιζουν την διαφορα τιμής το ξερει μονο ο καθενας μας αναλογως πως τα ζυγιζει. Σε ποιοτητα εικονας μονο ισως σε οριακα δυσκολες καταστασεις χαμηλου φωτισμου σε πολυ ψηλα ISO να δεις μια μικρη διαφορα. Αλλιως οχι. Η οθονη ειναι θεμα χρηστικοτητας και οχι αποδοσης.

 

D5300-D5200 εχουν καπως πιο ουσιαστικες διαφορες μεταξυ τους. Η D5300 θα ελεγα οτι ειναι ουσιαστικα καλυτερη καμερα συνολικα. Εχει τον αισθητηρα της 7100, καλυτερο native ISO, δεν εχει low pass filter (αρα λιγο πιο sharp φωτο εαν εχεις και καλο φακο πανω), και καλυτερης ποιοτητας βιντεο με 1080p αντι 1080i. GPS & WiFi τα θεωρω εντελως επουσιωδη στοιχεια. Εαν τα χρηματα ειναι θεμα τοτε ειναι εξαιρετικη επιλογη ακομη και σημερα. Εξαρταται απο την διαφορα τιμης σε σχεση με την D5300. Φυσικα παντα θα εχεις καλυτερα αποτελεσματα με ενα χειροτερο μεν σωμα και ενα καλυτερο φακο (οπως πχ με τον 35mm f/1.8 DX).

 

Με τον κιτ φακο 18-55mm

D5200: 450€

D5300: 550€

D5500: 650€

 

Προσωπικα εαν μπορουσα θα επελεγα την D5300 με τον 18-55mm. Καλος και βολικος ο 18-105mm αλλα για αρχη δεν θα εδινα τα +150€ (και δεν νομιζω να τα αξιζει) και θα τα κρατούσα για μια αλλαγη φακου που μετα απο χρηση θα κατεληγα οτι θα ηθελα. Θα προτιμούσα πχ τον 18-55 + 35m f/1.8 σαν ποιοτητα εικονας απο το λιγο μεγαλυτερο focal length του 18-105mm

 

Αλλιως μαλλον θα προτιμουσα την D5200 με τον 18-55mm. Τα +100€/+200€ της D5500 δεν θα τα εδινα για την touch οθονη

σε ευχαριστω για την αναλυση. Αν καταλαβα καλα προτινεις την 5300 με τον 18-55 και ΟΧΙ με τον 18-105 σωστα?κ την διαφορα να την δωσω πιο μετα για φακο πχ σαν αυτον που ειπες :

http://www.skroutz.gr/s/1796228/Nikon-AF-S-DX-Nikkor-35mm-f-1-8G.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεία σας και καλή χρονία σε όλους! Τώρα που μπήκε το 2017, είχα βάλει στόχο (να βάλω στην άκρη 400-450€) για να πάρω μια DSLR. Την θέλω καθαρά ως χόμπι (για τα ΣΚ που πάω εύβοια, πάρνηθα,κτλ) έπειτα από δικία μου έρευνα αγοράς κατάληξα σε Nikon d3400 με AF-P 18-55 VR φακό (από κωτσόβολο), αλλά δεν έχω καμία εμπειρία πάνω σε DSLR κάμερες.

Οπότε ποια είναι η αποψή σας για αυτό το ''kit'' και αν έχετε να μου προτείνετε κάτι άλλο?

http://www.kotsovolos.gr/site/imaging/digital-cameras/dslr/167270-nikon-d3400-afp-18-55vr-black

Ευχαριστώ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγω θα προτεινα να παρεις την D3300 στα 400€ με τον ιδιο φακό ή την D3300 και παλι αλλα με τον φακό χωρις VR (οπτικη σταθεροποιηση) στα μολις 300€.

 

https://www.bestprice.gr/item/2153891931/nikon-d3300-kit-18-55mm.html

 

Τα 150€ διαφορας ειναι αρκετα. Παιρνεις οποιον φακο θελεις. Αλλωστε ο 18-55 AF-P VR εχει μολις 90€ καινουργιος.

 

Θεωρω την D3300 λιγο καλυτερη καμερα απο την D3400 αλλωστε

 

Θα προτεινα να σκεφτεις ισως και καποια mirrorless εκτος εαν η επιλογη DSLR εχει γινει μετα απο σκεψη και απορριψη των mirrorless.

Επεξ/σία από SeNNinhA
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω θα προτεινα να παρεις την D3300 στα 400€ με τον ιδιο φακό ή την D3300 και παλι αλλα με τον φακό χωρις VR (οπτικη σταθεροποιηση) στα μολις 300€.

 

https://www.bestprice.gr/item/2153891931/nikon-d3300-kit-18-55mm.html

 

Τα 150€ διαφορας ειναι αρκετα. Παιρνεις οποιον φακο θελεις. Αλλωστε ο 18-55 AF-P VR εχει μολις 90€ καινουργιος.

 

Θεωρω την D3300 λιγο καλυτερη καμερα απο την D3400 αλλωστε

 

Θα προτεινα να σκεφτεις ισως και καποια mirrorless εκτος εαν η επιλογη DSLR εχει γινει μετα απο σκεψη και απορριψη των mirrorless.

Ευχαριστώ, μάλλον 8α πάω με την d3300 18-55 AF-P VR...την είχα δει αλλα δεν ήξερα κατα πόσο πρέπει να πάρω οσο το δυνατόν πιο καινούργιο μοντέλο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά πήρα την Nikon d3400 af-p 18-55 VR...2 μέρες τώρα καλή εντύπωση μου έκανε..

 

Εύχομαι πάντα τέτοιες εντυπώσεις να έχεις και στη συνέχεια.

 

Καλή χρονιά σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

παρακολουθώ το θεμα με ενδιαφερον και δεν εξεφρασα γνωμη μην παρω στον λαιμο μου τον ανθρωπο...

αλλα ας πω τωρα την αποψη μου.

 

Η πιο πρακτικη λυση είναι PENTAX & Πραιμ φακος 35 η 50αρης 1.4 η 1.8.

Και εξηγούμαι

1. πληρησ συμβατοτητα mount φακων από παληουσ χειροκινητουσ μερι συγχρονουσ.

2. η σταθεροποιηση είναι εντος της μηχανησ οποτε οι φακοι της είναι φτηνωτεροι kai 3ων κατασκευαστων

3. πραιμ φωτεινοσ φακος είναι το πρωτο που χρειαζεται καποιοσ όταν ξεκιναει...τα κανει όλα εκτοσ ζουμ που είναι και ψιλοαχρηστο σε κιτ εκδοχη. Οκ καλο και αγιο αλλα αν ο φακοσ ζουμ δεν κανει πολλα μα πολλα κατοστάρικα είναι για να είναι.

4. ο πραιμ μειωνει τον ογκο / βαρος μηχανης....+ ένα σωρο προτερήματα που ο καθενασ τα ξερει η τα βρισκει

 

τεσπα με αυτά τα κριτήρια εγω αποφασισα.... όταν ψωνισα, και σιγα σιγα συμπληρωσα με χειροκινητουσ περιεργουσ σε τιμεσ χωμα

 

να πω και την αμαρτια μου, όταν με πιανει που και που η ορεξη για ζουμ ειτε βαζω έναν χειροκινητο σιγκμα ειτε χρησιμοποιω καποiα bridge ετσι να μου φυγει η μανια ...Ο θεος να με συγχωρεσει

 

καλη χρονια σε ολους / Τασος

Επεξ/σία από ELTASSOS
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να κανω και εγω μια ερωτηση οσον αφορα τις καμερες αυτες. Η βασικη για μενα διαφορα της D5300 απο την D3300 ειναι το auto-bracketing/HDR. Η απορια μου ειναι η εξης: Εφοσον η D5300 κανει μονη της το post-proccesing και δινει αποτελεσμα HDR σε JPEG χανει σε ποιοτητα απο ενα manuall bracketing σε διαφορετικα EV σε RAW και μετεπειτα δημιουργια HDR με καποιο προγραμμα επεξεργασιας; Δηλαδη, ειναι το auto-bracketing της D5300 deal-breaker?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Bracketing και HDR δεν ειναι το ιδιο πραγμα. Το bracketing στην ουσια ειναι το εργαλειο που χρησιμοποιει το HDR.

 

Bracketing ειναι η ληψη παραπάνω απο μια φωτογραφιας με διαφορετικες ρυθμίσεις. Συνηθως μιλαμε για exposure bracketing. Αυτο μπορει να γινει και χειροκινητα αλλα ειναι μπελας και δυσκολα κρατας απολυτα σταθερη την μηχανη ακομη και σε τριποδο. Στην D3300 μονο manual μπορεις να κανεις bracketing. Φυσικα η επιλογη raw ειναι διαθεσιμη σε αυτη την περιπτωση.

 

Το auto bracketing δεν ειναι τιποτε παραπανω απο ενα προγραμμα στο οποιο εχεις ορισει εσυ εξ αρχης τις ρυθμισεις που θελεις να εχεις σε καθε μια απο αυτες τις στασεις και με το κλικ, η μηχανη τραβαει αυτοματα την σειρα φωτογραφιων ετσι οπως εχεις επιλεξει εσυ. Δεν κανει τιποτε αλλο και οπως και πριν η επιλογη raw ειναι διαθεσιμη αφου μιλαμε απλα για μια σειρα φωτογραφιων.

 

Στις παραπανω περιπτωσεις δεν μας ενδιαφερει εαν το θεμα μας δεν ειναι ακινητο (εφοσον η ταχυτητα ληψης επαρκει φυσικα). Στην πιο απλη αυτη εκδοχη απλα εχουμε εκ των υστερων την δυνατοτητα να επιλεξουμε την καλυτερη φωτογραφια απο οσες τραβηχθηκαν και να την κρατησουμε ή και να την επεξεργαστουμε περαιτέρω.

 

Μπορούμε ομως απο την σειρα αυτη των φωτογραφιων να συνθεσουμε με post processing μια νεα φωτογραφια κρατωντας τα καλυτερα κομματια της καθε επιμερους φωτογραφιας. Μια HDR φωτογραφια δηλαδη με manual τροπο εχοντας βεβαια πληρη ελεγχο του αποτελεσματος.

 

Το HDR απο την αλλη ειναι απλα μια αυτοματοποιημένη εκδοχή του προηγουμενου. Χρησιμοποιει την ικανοτητα bracketing της μηχανης ωστε να κανει το δικό του bracketing. Δεν εχεις απολυτο ελεγχο αλλα συνηθως σου δινεται η δυνατοτητα για high-mid-low επιπεδο οχι ομως ελεγχος οπως το κανονικο bracketing. Στο τελος αυτοματοποιημενα παιρνεις μια φωτογραφια προϊον της εσωτερικης επεξεργασιας της μηχανης. Ειναι αναγκαστικα ενα jpg αρχειο και δεν εχεις διαθεσιμα τα data των επιμερους φωτογραφιων. Επισης προυποθετει σταθερα θεματα φωτογραφησης.

 

Οποτε η D3300 που δεν εχει auto bracketing δεν εχει ουτε HDR. Με την D5300 εχεις και δυνατοτητα και για απλο auto bracketing και για HDR.

 

Αρα δεν ειναι deal breaker αλλα ουσιαστικο πλεονεκτημα ειτε χρησιμοποιησεις το bracketing για πιο σοβαρη ελεγχομενη επεξεργασια ειτε το HDR της.

 

Επισης η D5300 εχει και περισσοτερα AF points (39 vs 11) αλλα και περισσοτερα cross type AF points (9 vs 1). Ποιο σημαντικο ισως, οτι εχει ευρυτερο dynamic range.

 

Δεν ειναι μεγαλες οι διαφορες αλλα υπαρχουν. Η επιλογη εχει σχεση και με την διαφορα τιμης. Πχ η D3300 στα 300€ ηταν εξαιρετικη αγορα και δυσκολα εδινες +150€ για την D5300.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Bracketing και HDR δεν ειναι το ιδιο πραγμα. Το bracketing στην ουσια ειναι το εργαλειο που χρησιμοποιει το HDR.

 

Bracketing ειναι η ληψη παραπάνω απο μια φωτογραφιας με διαφορετικες ρυθμίσεις. Συνηθως μιλαμε για exposure bracketing. Αυτο μπορει να γινει και χειροκινητα αλλα ειναι μπελας και δυσκολα κρατας απολυτα σταθερη την μηχανη ακομη και σε τριποδο. Στην D3300 μονο manual μπορεις να κανεις bracketing. Φυσικα η επιλογη raw ειναι διαθεσιμη σε αυτη την περιπτωση.

 

Το auto bracketing δεν ειναι τιποτε παραπανω απο ενα προγραμμα στο οποιο εχεις ορισει εσυ εξ αρχης τις ρυθμισεις που θελεις να εχεις σε καθε μια απο αυτες τις στασεις και με το κλικ, η μηχανη τραβαει αυτοματα την σειρα φωτογραφιων ετσι οπως εχεις επιλεξει εσυ. Δεν κανει τιποτε αλλο και οπως και πριν η επιλογη raw ειναι διαθεσιμη αφου μιλαμε απλα για μια σειρα φωτογραφιων.

 

Στις παραπανω περιπτωσεις δεν μας ενδιαφερει εαν το θεμα μας δεν ειναι ακινητο (εφοσον η ταχυτητα ληψης επαρκει φυσικα). Στην πιο απλη αυτη εκδοχη απλα εχουμε εκ των υστερων την δυνατοτητα να επιλεξουμε την καλυτερη φωτογραφια απο οσες τραβηχθηκαν και να την κρατησουμε ή και να την επεξεργαστουμε περαιτέρω.

 

Μπορούμε ομως απο την σειρα αυτη των φωτογραφιων να συνθεσουμε με post processing μια νεα φωτογραφια κρατωντας τα καλυτερα κομματια της καθε επιμερους φωτογραφιας. Μια HDR φωτογραφια δηλαδη με manual τροπο εχοντας βεβαια πληρη ελεγχο του αποτελεσματος.

 

Το HDR απο την αλλη ειναι απλα μια αυτοματοποιημένη εκδοχή του προηγουμενου. Χρησιμοποιει την ικανοτητα bracketing της μηχανης ωστε να κανει το δικό του bracketing. Δεν εχεις απολυτο ελεγχο αλλα συνηθως σου δινεται η δυνατοτητα για high-mid-low επιπεδο οχι ομως ελεγχος οπως το κανονικο bracketing. Στο τελος αυτοματοποιημενα παιρνεις μια φωτογραφια προϊον της εσωτερικης επεξεργασιας της μηχανης. Ειναι αναγκαστικα ενα jpg αρχειο και δεν εχεις διαθεσιμα τα data των επιμερους φωτογραφιων. Επισης προυποθετει σταθερα θεματα φωτογραφησης.

 

Οποτε η D3300 που δεν εχει auto bracketing δεν εχει ουτε HDR. Με την D5300 εχεις και δυνατοτητα και για απλο auto bracketing και για HDR.

 

Αρα δεν ειναι deal breaker αλλα ουσιαστικο πλεονεκτημα ειτε χρησιμοποιησεις το bracketing για πιο σοβαρη ελεγχομενη επεξεργασια ειτε το HDR της.

 

Επισης η D5300 εχει και περισσοτερα AF points (39 vs 11) αλλα και περισσοτερα cross type AF points (9 vs 1). Ποιο σημαντικο ισως, οτι εχει ευρυτερο dynamic range.

 

Δεν ειναι μεγαλες οι διαφορες αλλα υπαρχουν. Η επιλογη εχει σχεση και με την διαφορα τιμης. Πχ η D3300 στα 300€ ηταν εξαιρετικη αγορα και δυσκολα εδινες +150€ για την D5300.

Οποτε με την D3300 ας ξεχασω το HDR μιας και ειναι λιγο απιθανο να καταφερω να κανω σωστο bracketing χωρις κουνημα. Τα AF points δε μου φαινονται τοσο σημαντικα για τωρα μιας και θα ασχοληθω με τοπια και στατικο καδρο γενικα. Και αυτη τη στιγμη πραγματικα δεν ξερω αν αξιζουν τα 150-200 ευρω επιπλεον για την D5300 οσο και αν μου αρεσει το αποτελεσμα του HDR.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Hdr ούτως ή άλλως καλύτερο θα κανείς εκτος μηχανής με προγράμματα όπως το oloneo και αλλά...

Δεκτο. Αλλα bracketing χωρις παραμικρο κουνημα πως κανεις;  :fear:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...