Προς το περιεχόμενο

ποια DSLR να αγορασω


GT-MAN

Προτεινόμενες αναρτήσεις

O Sigma 70-300 DG δεν εχει image stabilization και ειναι ενας φθηνός zoom για καποιον που τον χρειαζεται και εχει και σχετικα σταθερο χέρι ή τρίποδο. Ειναι καπως ειδικος και σχετικα μετριος. Ο Nikon 55-200mm θεωρω οτι ειναι καλυτερος και εχει και VR που σε τηλεφακο ειναι χρησιμο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 149
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Χρόνια πολλά σε όλους.

 

Μια ματιά στη κάτοψη πείθει γιατί μένουν οι dslr στο συρτάρι http://cameradecision.com/topviewsizecomparison/Sony-Alpha-a6000-vs-Canon-EOS-Rebel-T6-top-view-size-comparison.jpg

Και στα λοιπά χαρακτηριστικά http://cameradecision.com/compare/Sony-Alpha-a6000-vs-Canon-EOS-Rebel-T6 έτσι εμβόλιμα μιας και πρόσεξα το βίντεο με τη T6.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η D5300 ειναι καλυτερη φωτογραφικη απο την 750D εκτος κι αν μιλαμε περισσοτερο για βιντεο παρα για φωτογραφια.

 

Ο 70-300 ειναι στην πράξη 105-450mm. Το χρειαζεσαι πραγματικα αυτο το ευρος; Εμενα με βολευει αλλα δεν ειναι απαραιτητο για ολους.

 

Αναμεσα στις 3 επιλογες θα επιλεξω την (1). Καλος ο 18-105 αλλα θα προτιμησω το αλλο σετακι.

 

Εαν δεν χρειαζεσαι τον 70-300 τοτε ισως να επαιρνες το απλο κιτακι μονο με τον 18-55;

 

Υπαρχει παντα και η επιλογη των mirrorless που στα 700€ εχεις αρκετες και καλες επιλογες

 

Ευχαριστώ για την απάντηση. 

 

Δεν γνωρίζω και πολλά απο φακούς.. Και η χρήση για την οποία την θέλω την φωτογραφική είναι για Πορτραίτα , και γενική χρήση ερασιτεχνικά.. Δηλ δεν νομίζω οτι θα κάτσω με τις ώρες για να φωτογραφίσω ένα τοπίο - κυρίως θα ήθελα ενώ βολτάρω να κλικάρω ότι διεγείρει το μάτι μου.. 

Οπότε τι φακούς θα ήταν καλό να έχω; το ΚΙΤ με τον 18-55 & τον 70-300 ή τον 18-105? 

Ποιος ταιριάζει περισσότερο στην περιπτωση μου απο αυτούς και ποιον φακό θα συστήνατε για μετέπειτα αγορά (1-2 μήνες απο τώρα);

 

Τέλος έχετε να προτείνετε κάποια άλλη επιλογή σε αυτά τα χρήματα;

 

 

Χρόνια πολλά σε όλους.
 
Μια ματιά στη κάτοψη πείθει γιατί μένουν οι dslr στο συρτάρι http://cameradecision.com/topviewsizecomparison/Sony-Alpha-a6000-vs-Canon-EOS-Rebel-T6-top-view-size-comparison.jpg
Και στα λοιπά χαρακτηριστικά http://cameradecision.com/compare/Sony-Alpha-a6000-vs-Canon-EOS-Rebel-T6 έτσι εμβόλιμα μιας και πρόσεξα το βίντεο με τη T6.

 

 

Χρόνια πολλά,

 

Στο συγκριτικό βιντεάκι ήταν η D5500 και οι T6i & T6s

http://cameradecision.com/compare/Sony-Alpha-a6000-vs-Canon-EOS-Rebel-T6i 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αρα καλυτερη η προσφορα του πλαισιου λες?

Λεω απλα οτι δεν θα σου ειναι ιδιαιτερα χρησιμος ο δευτερος φακος και τζαμπα τα χρηματα θα τα δωσεις. Το ιδιο πιστευω και για την προσφορα του πλαισιου αλλα ειναι δελεαστικη η τιμη για εσενα. Αναμεσα σε αυτες τις δυο πηγαινε σε αυτη με τον 55-200mm. Αλλα καλυτερα να γλυτωσεις τα 100€ και να παρεις μονο τον 18-55mm κε μελλοντικη αγορα τον 35mm f/1.8 ειτε σαν καινουργιο ειτε σαν μεταχειρισμενο.

 

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Δεν γνωρίζω και πολλά απο φακούς.. Και η χρήση για την οποία την θέλω την φωτογραφική είναι για Πορτραίτα , και γενική χρήση ερασιτεχνικά.. Δηλ δεν νομίζω οτι θα κάτσω με τις ώρες για να φωτογραφίσω ένα τοπίο - κυρίως θα ήθελα ενώ βολτάρω να κλικάρω ότι διεγείρει το μάτι μου..

Οπότε τι φακούς θα ήταν καλό να έχω; το ΚΙΤ με τον 18-55 & τον 70-300 ή τον 18-105?

Ποιος ταιριάζει περισσότερο στην περιπτωση μου απο αυτούς και ποιον φακό θα συστήνατε για μετέπειτα αγορά (1-2 μήνες απο τώρα);

 

Ο 18-55mm ειναι αρκετος για αρχη. Ειναι στην πραξη 27-82mm. Εαν θελεις δευτερο παντα προτεινεται ο prime 35mm f/1.8 (--->52mm) που ειναι πολυ καλος και φωτεινος φακος και βελτιωνει την ποιοτητα των φωτογραφιων σου. Ο 18-105mm (--->27-157mm) ειναι ενα πολυ βολικος all around για την πλειονοτητα των περιπτωσεων (εκτος σπορ, wildlife) που χρειαζεσαι ενα καποιο zoom αλλα οχι τεραστιο. Αλλα λογω τιμης δεν ξερω τι θα αποφασιζα. Η πρωτη επιλογη δινει καλυτερη φωτογραφια και βολευει να βολταρεις με τον 18-55 ή ακομη καλυτερα με τον 35. Απο την αλλη ο 18-105 ειναι ο ενας φακος που θα επαιρνες μαζι σου σε ενα ταξιδι.

Επεξ/σία από SeNNinhA
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καλησπερα, πηγα και σημερα παλι μια απο τα media markt και κοιταξα την d3300 και την d5200.

απο οσο μου ειπες και απο οτι καταλαβα ο 55-200 ειναι καλυτερος απο τον 70-300 οποτε λογικα θα παω στην προσφορα του πλαισιου με τον εξτρα φακο σε μια εκ των δυο...συμφωνω με τα παραπανω που λες, ομως οντως η τιμη με τον εξτρα φακο ειναι δελεαστικη απο την αποψη οτι ουσιαστικα βγαινει το ιδιο και απλα ειναι σαν να εδωσες 100 ευρω για να παρεις τον 55-200 (καινουριο σε τιμη μεταχειρισμενου δηλαδη)...αρα οσο και να χρησιμοποιηθει καλος ειναι...γιατι δεν ξερουμε τι μπορει να φωτογραφιζουμε σε ενα χρονο (μπορω να θελω να φωτογραφιζω κατι που να χρειαζεται ο τηλεφακος αρα θεωρω καλα τα 100 + για τον 55-200.)
στο ζητουμενο τωρα...τις εριξα μια ματια...εβγαλα και καποιες φωτο εκει μεσα βεβαια δεν ηταν και ο καλυτερος φωτισμος αλλα τελος παντων...μονο αρνητικο οτι η 3300 δεν ειχε καρτα μνημης πανω και δεν μπορουσα να τραβηξω φωτο.
λοιπον πιανοντας τες και τις δυο η 3300 ειναι ελαφρως ελαφρυτερη. (δεν με νοιαζει τοσο γιατι μιλαμε για ελαχιστη διαφορα.) η 5200 μου φανηκε ωστοσο πιο καλη ποιοτητα κατασκευης (μπορει να κανω και λαθος), αλλα η 3300 μου φανηκε λιγο καπως...οχι κακη αλλα η αλλη μου φανηκε ενα κλικ πανω.
η διαφορες επι της ουσιας ειναι:

1) η 3300 εχει exspeed 4, ενω η 5200 exspeed 3 (που βοηθαει αυτο και κατα ποσο σημαντικο ειναι) εννοω κατα ποσο ειναι αρνητικο το 3 απο το 4.

2) η 5200 απο την αλλη εχει 39 AF points και 9 cross type, εναντι 11 AF points και 1 cross type (εδω δηλαδη κερδιζει η 5200)

 

3) η 3300 τωρα ομως εχει iso απο 100-12800, ενω η 5200 απο 100-6400 (αυτο ομως μου φενεται σημαντικο, δηλαδη ποσο πιο κακο ειναι το iso της 5200?? θα εχει πιο πολυ θορυβο σε σκοταδι απο την 3300 ? ποσο επηρρεαζει συγκριτικα δηλαδη αυτη η διαφορα?)
 

4) ενα ακομα που θα μπορουσα να το πω και θετικο (οχι ακρως απαραιτητο αλλα θετικο αν υπαρχει ωστοσο) το οποιο ειναι η περιστρεφομενη οθονη που εχει η 5200 ενω η 3300 οχι.

5) η 5200 λεει οτι τραβαει 1920x1080 βιντεο σε 60i...ποση διαφορα εχει το 60i απο το 60p της 3300 και κατα ποσο ειναι ασχημο αυτο? ποσο εμφανης ειναι η διαφορα δηλαδη?

 

αυτες γενικα οι διαφορες ποια καθιστουν καλυτερη απο τις δυο? και κατα ποσο? γιατι εχει καποια θετικα η 3300 και αλλα η 5200 (σιγρουρα αν τα ηθελα ολα πηγαινα στην 5300 αλλα εκει ανεβαινουμε). ωστοσο η διαφορα 100 ευρω αξιζει υπερ της 5200?
αν τα αξιζει ειμαι διατεθειμενος να τα διαθεσω. πες μου λιγο αν μπορεις που επηρρεαζουν οι παραπανω διαφορες και ποια εν τελη ειναι η καλυτερη?

Επεξ/σία από GT-MAN
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

1) Καλυτερος επεξεργαστης σημαινει πιο γρηγορη επεξεργασια των δεδομενων, πιο βελτιωμενο AF, ταχυτητα αποθηκευσης κλπ αλλα ολα τα παραπανω εχουν σχεση και με αλλα πραγματα οποτε απο μονο του δεν λεει τιποτε. Ειναι παντως βελτιωση.

 

2) Περισσοτερα AF points βοηθανε στο καλυτερο AF ειδικα σε κινούμενα θεματα οπως sport & wildlife οταν το εχεις στην αυτοματη επιλογη AF point. Τα περισσοτερα Cross type AF points σημαινει ακομη πιο αξιοπιστο AF γιατι ελεγχει για phase detect και προς τις δυο κατευθυνσεις οποτε ειναι πιο πιθανο να μπορεσει πιο γρηγορα και σωστα να λοκαρει το focus. Και παλι αυτα ειναι κρισιμα σε κατι που κινειται. Σε τοπια και πορτρετα πχ δεν κανει καμια απολυτως διαφορα. Οταν χρησιμοποιεις ακομη και για κινουμενα θεματα οπως στα σπορ, μονο το κεντρικο σημειο focus (για πολλους λογους ειναι καλυτερο παρα πολλες φορες) τοτε και παλι δεν εχουν σημασια ολα αυτα.

 

3) Σημαντικο ειναι. Αναμενεις στην πραξη λιγο λιγότερο θόρυβο στα ψηλά ορια του ISO. Επειδη ο θορυβος εξαρταται απο πολλα πραγματα αναμενεται να δεις μια μικρη μονο διαφορά μονο σε δυσκολες συνθηκες. Στην πλειονοτητα των φωτογραφιων σου θα εχεις το ιδιο IQ. Μεγαλυτερη διαφορα θα δεις εαν χρησιμοποιήσεις εναν απλα πιο φωτεινο φακο. So simple.

 

4) Η περιστρεφομενη οθονη ουτε που με ενδιαφερει προσωπικα για την φωτογραφια. Χρησιμη ομως σε βιντεοσκοπηση. Δεν ειναι deal breaker για εμενα.

 

5) Το (p) σημαινει progressive, το (i) σημαινει interlaced Το (p) ειναι πιο καλής ποιότητας βιντεο

 

6) Η δυνατότητα bracketing και HDR της D5200 δινει την δυνατοτητα για περισσοτερες λεπτομερειες σε δυσκολες καταστασεις εντονου contrast στην φωτογραφία μας.

 

Δεν υπαρχει καλυτερο και χειροτερο. Κατι κερδιζεις και κατι χανεις. Το ποιο ειναι πιο σημαντικο μονο εσυ το ξερεις για την χρηση που εσυ θελεις να κανεις.

 

Εγω θα επελεγα για εμενα την D5200 αλλα εγω φωτογραφιζω σπορ και street. Πιθανολογω οτι η φθηνότερη D3300 σου ταιριαζει καπως καλυτερα για τοπια και πορτρετα (αν δεν κανω λαθος) που δεν εχει και lowpass filter και ειναι λιγο πιο sharp.

Επεξ/σία από SeNNinhA
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δηλαδη η 5200 για τοπια ειναι χειροτερη απο την 3300?

Απλα με προβληματιζει το AF που ειναι καλυτερο στην 5200 και με προβληματιζει το χαμηλο iso και το exspeed 3

Επεξ/σία από GT-MAN
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δες και το http://rhinocamera.gr/default.aspx?force_translation=1 για nikon και ότι άλλο στέλνει Ελλάδα.

Να δώσεις βαρύτητα στο φακό που ικανοποιεί τις ανάγκες που πιστεύεις ότι θα χρειαστείς και όχι τις όποιες προσφορές που τυχών υπάρχουν και δευτερευόντως στο σώμα.

Και το https://www.rajalacamera.fi/kamerat/jarjestelmakamerat/nikon-jarjestelmakamerat/nikon-d  έχει κατά καιρούς σοβαρές προσφορές αλλά δεν στέλνει Ελλάδα μέσω Γερμανικής postal διεύθυνσης μπορείς αλλά πρέπει να αξίζει για να βγάλεις τα έξοδα δημιουργίας της και τα μεταφορικά για Ελλάδα κάτι σαν μισή τιμή δηλαδή υπάρχουν τέτοιες προσφορές μπορείς να γραφτείς στο newsletter τους για να παίρνεις τη πληροφορία αλλά όπως είπα μόνο για σοβαρές προσφορές και κάποιας αξίας για να συμφέρει τελικά.

Επεξ/σία από thepoint
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η διαφορά ειναι απειροελάχιστη και για να την δεις πρεπει να φορας και καλό φακό πάνω εκτος απο τις δικες σου ικανοτητες. Και δεν θα τις δεις ποτέ σε φυσιολογικες εκτυπωσεις ή σε φυσιολογικα crops. Η έλειψη του αχρηστου στην πραξη low pass filter δινει λιγο ακόμη sharp στην φωτό στην D3300 αλλα εαν ο φακός σου δεν ειναι αρκετα sharp δωρο αδωρο. Η D3300 εχει καλυτερο ISO performance αλλα η D5200 εχει καλυτερο dynamic range & bracketing & hdr.

 

Νομιζω οτι ανακυκλωνομαστε λεγοντας τα ιδια. Δεν υπαρχει νικητης. Προσωπικα επιλεγω την D5200 στα σημεια για τους δικους μου λογους και με τις δικες μου αναγκες. Ειναι αλλωστε μια σειρα πιο πανω αλλα ειναι ενα μοντελο πισω. Καμια δεν ειναι ξεκαθαρη νικητρια, καμια δεν ειναι τελεια και καμια δεν ειναι κακή επιλογη.

Επεξ/σία από SeNNinhA
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η διαφορά ειναι απειροελάχιστη και για να την δεις πρεπει να φορας και καλό φακό πάνω εκτος απο τις δικες σου ικανοτητες. Και δεν θα τις δεις ποτέ σε φυσιολογικες εκτυπωσεις ή σε φυσιολογικα crops. Η έλειψη του αχρηστου στην πραξη low pass filter δινει λιγο ακόμη sharp στην φωτό στην D3300 αλλα εαν ο φακός σου δεν ειναι αρκετα sharp δωρο αδωρο. Η D3300 εχει καλυτερο ISO performance αλλα η D5200 εχει καλυτερο dynamic range & bracketing & hdr.

 

Νομιζω οτι ανακυκλωνομαστε λεγοντας τα ιδια. Δεν υπαρχει νικητης. Προσωπικα επιλεγω την D5200 στα σημεια για τους δικους μου λογους και με τις δικες μου αναγκες. Ειναι αλλωστε μια σειρα πιο πανω αλλα ειναι ενα μοντελο πισω. Καμια δεν ειναι ξεκαθαρη νικητρια, καμια δεν ειναι τελεια και καμια δεν ειναι κακή επιλογη.

το dynamic range, το bracketing και το hdr είναι ομως πιο σημαντικα απο το καλυτερο iso της 3300?

ξερω οτι το ψειριαζω πολυ και γενικα δεν περιμενα και να ειναι και τοσο δυσκολη η αποφαση της αγορας μιας φωτογραφικης...

και λεω αυριο να παω να αγορασω μια απο τις δυο αυτες να τελειωνω. αν υπηρχε αντιστοιχη προσφορα για την 5300 τοτε θα πηγαινα σε αυτη πιθανον. αλλα τωρα καπου κερδιζει η μια και καπου η αλλη. απλα ψαχνω να δω τι θα μου δωσει εμενα το καλυτερο αποτελεσμα και δεν θα γυρισω και θα πω μετα επρεπε να παρω την αλλη.

στην 5200 με φοβιζει το χαμηλοτερο iso και ποσο χειροτερο θορυβο θα εχει σε σκοτεινει ληψη καθως επισης και το exspeed 3 μιας και ειναι ενα μοντελο πισω. ομως αυτα τα θετικα με το φοκους και τα hdr,bracketing και dynamic range που ειπες δεν ξερω τι καλυτερο θα μου δωσουν... λιγο πολυ σε λιγο καιρο οποια απο τις δυο να παρω αν μπω στη φαση για τα καλα θα παρω σιγουρα καλυτερο φακο (οποια και να παρω δηλαδη). παντως αν γραψεις στο google D3300 vs D5200 βλεπω πιο πολλοι να εχουν προτεινει την 5200. αλλα απο την αλλη αν εχει καποια πραγματα χειροτερα δεν ξερω αν αξιζει τα +100. μεχρι αυριο που θα παρω μια εκ των δυο για να τελειωνω, αυτη η σκεψη θα με τρυγιριζει....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Προσωπικά πιστεύω ότι η διαφορά στο iso θα είναι αμελητέα, έστω και καλύτερο να έχει η 3300 από την 5200, δεν θα το καταλάβεις ποτέ. Ούτως ή άλλως μετά από κάποιο iso και η δυο θα έχουν θέμα.. 

 

Aπό εκεί και πέρα, πρέπει να ζυγίσεις τί θες όπως σου είπαν και πιο πάνω.

 

To dynamic range που σου τονίζει από πάνω ο SeNNinhA για κάποιους είναι πάρα πολύ σημαντικό και σημαντικότερο εννοείται από το 1-3-5-10% καλύτερη ποιότητα σε ανεβασμένο iso που θα δεις (λέμε τώρα...) με την 3300 ενάντια στην 5200.

 

Την 3300 την πήρε φίλη μου και την έχει βολέψει μέχρι ώρας σαν αρχάρια αλλά ήταν βέβαια και το οικονομικό στη μέση. Ήθελε να δώσει μαξ 350, το έψαξε λίγο και την πήρε (ή αυτή ή την 1200d κοίταζε).

 

Προσωπικά, αν και θα προτιμούσα την 5200 για αυτά που είπε ο SeNNinhA παραπάνω, μάλλον θα έπαιρνα την 3300 με ένα κατοστάρικο πιο φθηνά. Δεν είναι μικρή διαφορά.

Επεξ/σία από stratigos24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ετσι ακριβως. Παιρνεις την D3300 και με τα 100€ βρισκεις και τον Nikon 35mm. f/1.8 DX μεταχειρισμένο (ή με +80€ καινούργιο) καποια στιγμη και εχεις καλυτερο συνολικα σετακι.

 

Για να δεις τις διαφορες που συζηταμε πρεπει να γινεις πρωτα απο ολα εσυ πολυ πολυ καλυτερος φωτογραφος. Οποτε τοτε θα ξερεις και τι παραπανω χρειαζεσαι και γιατι.

 

Υ.Γ. Σημασια εχει γιατι προτεινει ο καθενας κατι. Δεν ειναι ολες οι αναγκες το ιδιο και δεν ταιριαζει σε ολους η ιδια μηχανη

Επεξ/σία από SeNNinhA
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ε μαλλον θα παω προς την 3300 και ελπιζω να μην το μετανιωσω....
ευχαριστω για τις απαντησεις σας ειδικα εσενα SeNNinha και για τις απαντησεις και για το χρονο που διαθεσες.

κατι τελευταιο. για καρτα μνημης πρεπει να προσεξω κατι, να κοιταξω κατι συγκεκριμενο? ή παιρνω οτι να ναι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ε μαλλον θα παω προς την 3300 και ελπιζω να μην το μετανιωσω....

ευχαριστω για τις απαντησεις σας ειδικα εσενα SeNNinha και για τις απαντησεις και για το χρονο που διαθεσες.

 

κατι τελευταιο. για καρτα μνημης πρεπει να προσεξω κατι, να κοιταξω κατι συγκεκριμενο? ή παιρνω οτι να ναι?

 

Σκέψου και την Canon 750D. Την έχω εδώ και λίγες ώρες και φαίνεται εξαιρετική μηχανή... Για την ακρίβεια ήμουν στο δίλημα Nikon 5300 και 750D και τελικά αποφάσισα την 750D με τον 18 - 55 καθώς:

 

Σε συγκριτικές φωτογραφίες μαρεσε περισσότερο.

Είναι πιο νέο μοντέλο (2015)

Έχει οθόνη αφής (θα κερδίσω σε μεταπωλητική αξία όταν σε 2-3 χρόνια θα έχουν όλες) και μαρέσει κιολας!

Δίνει CashBack 60€ με κατάθεση στον λογαριασμό σου οπότε είναι σαν να είχε 540€ 

Έχω καλό φίλο φωτογράφο με Canon οπότε θα δοκιμάσω και κανάν αλλο φακό

Έχει Wifi και GPS μέσω του κινητού σου. 

Στα 599€ είχε τρίποδο, τσαντακι & μνήμη 8GB

 

Τέλος πιστεύω απο την μινι έρευνα μου ότι έχουν μικρές διαφορές και αυτό που θα παίξει ρόλο είναι η εμπειρία και οι φακοί για καλύτερες λήψεις.. 

 

*SeNNinhA Ευχαριστώ για τις απαντήσεις και τις συμβουλές.  :-D 

 

Φιλικά Γιάννης.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...