Προς το περιεχόμενο

ποια DSLR να αγορασω


GT-MAN

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 ώρες πριν, mech_eng είπε

λιγο καλυτερος ο 17-50 με σταθερο 2,8 σε ολο το ευρος

Αυτόν μου είπε ένας γνωστός μ φωτογράφος αλλά ίσως τον αφήσω για το μέλλον 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 149
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 ώρες πριν, Tresorikos είπε

Σε ευχαριστώ για την απάντηση  κοίτα σκέφτομαι κάποια στιγμή την αγορά ίσως ενός 35αρη  οποιαδήποτε μάρκα sigma κτλ  να έχει καλύτερο διάφραγμα για πορτραίτα κ για κοντινά τοπία αν κάνει κ για αυτό κ εφόσον είναι σίγουρο ότι θα πάρω καλύτερο αποτέλεσμα από αυτούς που έχω ..  Micro ίσως μπει κ αυτό στο μάτι. 

Ο 35άρης δεν είναι τόσο κατάλληλος για πορτραίτα.

Οι macro φακοί είναι δύσκολοι και δε θα τους εκτιμήσεις αν δεν λιώσεις πρώτα λίγο στη macro φωτογραφία με συμβατικούς φακούς.

Επίσης, κατά τη γνώμη μου ο 18-55 AF-P VR είναι εξαιρετικός φακός. Μη βιαστείς να κάνεις άλλη αγορά φακού εντός του ίδιου εστιακού εύρους.

Επεξ/σία από Cntrl+X
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Cntrl+X είπε

Ο 35άρης δεν είναι τόσο κατάλληλος για πορτραίτα.

Οι macro φακοί είναι δύσκολοι και δε θα τους εκτιμήσεις αν δεν λιώσεις πρώτα λίγο στη macro φωτογραφία με συμβατικούς φακούς.

Επίσης, κατά τη γνώμη μου ο 18-55 AF-P VR είναι εξαιρετικός φακός. Μη βιαστείς να κάνεις άλλη αγορά φακού εντός του ίδιου εστιακού εύρους.

Καλώς ή κακώς  έκανα παραγγελία τον 35αρη δεν είχα διαβάσει το μήνυμα σου. Λένε ότι κάνει κ για πορτραίτα street photography  κ κάποια κ για τοπία αλλά τον θέλω πολύ κ για νυχτερινή φωτογραφία.  Απλα διάβασα φοβερά σχόλια για τον 35αρη ότι έχει κρύσταλλο ποιότητα κτλ..   Απλά θέλω έναν κουμπωμένο μόνιμα πάνω κ πιστεύω να με κερδίσει ο 35αρης. Όσο τον μαθαίνω κ βγάζω φωτογραφίες  νιώθω την αναβάθμιση απτό κινητό αν κ με δυσκολεύει σε ηλιοβασίλεμα  κτλ η dslr αλλά θα τη μάθω που θα πάει 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Tresorikos είπε

 Λένε ότι κάνει κ για πορτραίτα street photography  κ κάποια κ για τοπία αλλά τον θέλω πολύ κ για νυχτερινή φωτογραφία.  

για street photography θα δυσκολευτεις λιγο. εχει στενο πλαισιο...μικρη γωνια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, Tresorikos είπε

Καλώς ή κακώς  έκανα παραγγελία τον 35αρη δεν είχα διαβάσει το μήνυμα σου. Λένε ότι κάνει κ για πορτραίτα street photography  κ κάποια κ για τοπία αλλά τον θέλω πολύ κ για νυχτερινή φωτογραφία.  

Για street photography ... αν δεν πρόκειται για πολύ στενούς δρόμους , όπως πλάκα , ψυρρή και άλλες παλιές γειτονιές  κάνει . Για τοπία και νύχτα κάνει σίγουρα. 

Επεξ/σία από Dr_73
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έβγαλα κάνα 2πορτραιτα στο αυτόματο με τον 35αρη nikon 1.8 μου ήρθε σήμερα  κ με επεξεργασία μετά  κάνει παπάδες... 

Για κάποιον φίλο που έγραψε ότι δεν κάνει οκ ο κάθε ένας έχει τη γνώμη του 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Tresorikos είπε

Έβγαλα κάνα 2πορτραιτα στο αυτόματο με τον 35αρη nikon 1.8 μου ήρθε σήμερα  κ με επεξεργασία μετά  κάνει παπάδες... 

Για κάποιον φίλο που έγραψε ότι δεν κάνει οκ ο κάθε ένας έχει τη γνώμη του 

δεν ειναι υποκειμενικο οτι δεν κανει την ιδια δουλεια με εναν πχ 75mm 1.8, αυτο ειναι fact. Ο καθενας εχει την γνωση του θα ελεγα που με βαση αυτη κρινει πραγματα... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, stratigos24 είπε

Μπακαλιστικα για να πάρεις μια ιδέα βάζω το παρακάτω βίντεο. Εσυ με τον 35αρη είσαι γύρω στο 50 που θα δεις:

Ναι το γνωρίζω αυτό αλλά 

Δεν με.νοιαζει όσο κ αν είναι απτή στιγμή που παίρνω δυνατό αποτέλεσμα για πορτραίτα  τοπία σκοτάδι κτλ 

Δεν τη λέω σε σένα... 

Αγαπάω την τεχνολογία  κ τα smartphone Αποταν έπαιρναν απλά τηλέφωνο.. 

Τώρα με την dslr, και με το s10 plus  λέω να μείνω για καιρό στο δεκάρι εφόσον αντέξω  γιατί θα συνεχίσω να παίρνω τις τέλειες φώτο μ αυτές τις συσκευές 

Υγ το αναδιπλωμενο κάποια στιγμή θα το πάρω πρώτα ο Θεός.. 

Αλλά με αυτες τις φώτο που βγάζω με την dslr κ την διαφορά που έχει με το σ10

Λέω γιατί δεν είχα πάει τόσα χρόνια σε κάμερα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, Tresorikos είπε

Έβγαλα κάνα 2πορτραιτα στο αυτόματο με τον 35αρη nikon 1.8 μου ήρθε σήμερα  κ με επεξεργασία μετά  κάνει παπάδες... 

Για κάποιον φίλο που έγραψε ότι δεν κάνει οκ ο κάθε ένας έχει τη γνώμη του 

Με το καλό ο καινούργιος φακός. Αντικειμενικά είνα εξαιρετικός φακός και βολεύει για γενική χρήση αν πρέπει να δουλεύεις με μια μόνο εστιακή απόσταση.

Αν δεν έχεις δει φωτογραφία πορτραίτου από φακούς μεγαλύτερων εστιακών αποστάσεων, τότε, είναι βέβαιο ότι θα τον εκτιμήσεις και δε θα αντιληφτείς τι παραπάνω μπορεί να δώσει ένας πορτραιτοφακός. Για παράδειγμα, στις πολύ κοντινές λήψεις, δε θα καταλάβεις την παραμόρφωση προοπτικής (perspective distortion) σε σχέση με ένα πορτραιτοφακό, ούτε την κάπως μειωμένη ανάλυση ανά επιφάνεια πορτραίτου (όχι της φωτογραφίας συνολικά) σε σχέση με ένα πορτραιτοφακό, ούτε το μειωμένο βάθος πεδίου (με ότι αυτό συνεπάγεται για τον τονισμό του πορτραίτου) κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για πορτραιτα απο τη μεση και επανω---δυο ατομων κλπ μια χαρα ειναι ο 35αρης σε κροπ (ολες οι εταιριες εχουν καλο 35αρη 1.8).Θες καλο καδραρισμα φυσικα αυτο ισχυει σε ολους τους φακους.

Για προσωπα απο στηθος/λαιμο και πανω ομως εκει βγαζω απο τη φαρετρα το ξυραφι 90mm F2.8

Οταν δεν εχω χωρο(μικρα δωματια κλπ)  για 90αρη σε κροπ ,, τοτε τραβαω με τον Helios 58mm F2

16 ώρες πριν, Tresorikos είπε

Λέω γιατί δεν είχα πάει τόσα χρόνια σε κάμερα 

Συνηθως σε καθε χομπυ ειναι προτιμοτερο να παρουμε μονο μια συσκευη που εχει κατασκευαστει γι αυτον αποκλειστικα τον λογο...και οχι κατι που κανει 3-4 πραγματα μαζι ταυτοχρονα. Και για πρακτικους λογους(συζητησιμο) και για οικονομικους λογους. Το μειονεκτημα ειναι οτι αν εχουμε πολλα διαφορετικα χομπυ θα πρεπει να κουβαλαμε και πολλα πραγματα για μια συγκεκριμενη/ξεχωριστη λειτουργια.

Επεξ/σία από afterhours
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάθε εμπόδιο για καλό..  Αν κ θα μπορούσα να έχω dslr εδω  κ χρόνια αλλά κάτι το βάρος κάτι ωχ ποιος θα τις περνάει σε pc συνέχεια λες κ δεν έχουν wifi η Bluetooth οι dslr.. Σημασία έχει ότι παίρνω επιτέλους αποτέλεσμα σε αρκετές περιπτώσεις με μεγάλη διαφορά υπέρ της dslr μέχρι να μάθω να τη χειρίζομαι λόγω ρυθμίσεων σε manual  κ να παίρνω σε όλες τις συνθήκες 

Ο 35αρης φακός σε αυτά που βγάζω μου δίνει φοβερό αποτέλεσμα κ για φάτσες κ για τοπία δεν έχω παράπονο 

Εφόσον μπορώ  να πάω πιο κοντά  η μακριά ζουμ με τα πόδια μ χα χα 😂 

Το plus δεκαρακι μ  ελπίζω ναμε συντροφεύει για 2 με 3 χρόνια  που δεν έχω κρατήσει κ πολλά κινητά πάνω από χρόνο.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 21/9/2019 στις 2:17 ΠΜ, Tresorikos είπε

Κάθε εμπόδιο για καλό..  Αν κ θα μπορούσα να έχω dslr εδω  κ χρόνια αλλά κάτι το βάρος κάτι ωχ ποιος θα τις περνάει σε pc συνέχεια λες κ δεν έχουν wifi η Bluetooth οι dslr.. Σημασία έχει ότι παίρνω επιτέλους αποτέλεσμα σε αρκετές περιπτώσεις με μεγάλη διαφορά υπέρ της dslr μέχρι να μάθω να τη χειρίζομαι λόγω ρυθμίσεων σε manual  κ να παίρνω σε όλες τις συνθήκες 

Ο 35αρης φακός σε αυτά που βγάζω μου δίνει φοβερό αποτέλεσμα κ για φάτσες κ για τοπία δεν έχω παράπονο 

Εφόσον μπορώ  να πάω πιο κοντά  η μακριά ζουμ με τα πόδια μ χα χα 😂 

Το plus δεκαρακι μ  ελπίζω ναμε συντροφεύει για 2 με 3 χρόνια  που δεν έχω κρατήσει κ πολλά κινητά πάνω από χρόνο.. 

 

Οταν σας τα έλεγα εγω 6-7 μηνες πριν, πεφτατε ολοι στο thread του  s10+ κ μου λέγατε οτι πλεον τα κινητα έχουν ιδιους αισθητηρες με τις dslr κ μαλιστα οτι σε λιγα χρονια που τα κινητα θα ανεβουν κι αλλο,  οι πωλησεις των dslr θα πεσουν πολυ χαμηλά..... Οταν ελεγα οτι δεν εχετε ασχοληθει με την φωτογραφία με μια μηχανη, κ δεν γνωριζετε τι μπορει να κανει, μ λέγατε οτι προφανως δεν εχω πιασει ποτε καλο κινητό στα χερια μου... 

ποσο θελω να παω να βρω εκεινα τα μηνύματα κ τα κανω copy paste στο myphone.gr μαζι με αυτα εδω του trejor jim. 

Δεν σε κατηγορω, γιατί απλα δεν ηξερες.... Απλα επειδη δεν ηξερες δεν επρεπε να μιλας κ να "κραζεις" .... Τούλαχιστον τωρα, λες μόνος σου εν μερη το ποσό λαθος είχες τότε!! 

Επεξ/σία από Harris_Sp
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες μετά...
Στις 20/9/2019 στις 2:06 ΠΜ, Tresorikos είπε

Ναι το γνωρίζω αυτό αλλά 

Δεν με.νοιαζει όσο κ αν είναι απτή στιγμή που παίρνω δυνατό αποτέλεσμα για πορτραίτα  τοπία σκοτάδι κτλ 

Δεν τη λέω σε σένα... 

Αγαπάω την τεχνολογία  κ τα smartphone Αποταν έπαιρναν απλά τηλέφωνο.. 

Τώρα με την dslr, και με το s10 plus  λέω να μείνω για καιρό στο δεκάρι εφόσον αντέξω  γιατί θα συνεχίσω να παίρνω τις τέλειες φώτο μ αυτές τις συσκευές 

Υγ το αναδιπλωμενο κάποια στιγμή θα το πάρω πρώτα ο Θεός.. 

Αλλά με αυτες τις φώτο που βγάζω με την dslr κ την διαφορά που έχει με το σ10

Λέω γιατί δεν είχα πάει τόσα χρόνια σε κάμερα 

 

Στις 21/9/2019 στις 3:17 ΠΜ, Tresorikos είπε

Κάθε εμπόδιο για καλό..  Αν κ θα μπορούσα να έχω dslr εδω  κ χρόνια αλλά κάτι το βάρος κάτι ωχ ποιος θα τις περνάει σε pc συνέχεια λες κ δεν έχουν wifi η Bluetooth οι dslr.. Σημασία έχει ότι παίρνω επιτέλους αποτέλεσμα σε αρκετές περιπτώσεις με μεγάλη διαφορά υπέρ της dslr μέχρι να μάθω να τη χειρίζομαι λόγω ρυθμίσεων σε manual  κ να παίρνω σε όλες τις συνθήκες 

Ο 35αρης φακός σε αυτά που βγάζω μου δίνει φοβερό αποτέλεσμα κ για φάτσες κ για τοπία δεν έχω παράπονο 

Εφόσον μπορώ  να πάω πιο κοντά  η μακριά ζουμ με τα πόδια μ χα χα 😂 

Το plus δεκαρακι μ  ελπίζω ναμε συντροφεύει για 2 με 3 χρόνια  που δεν έχω κρατήσει κ πολλά κινητά πάνω από χρόνο.. 

Που 'σαι ρε @nickolas με τις συγκρίσεις σου dslr vs phone να ρίξεις τα τσιτάτα σου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 17/10/2019 στις 10:20 ΠΜ, Harris_Sp είπε

Οταν σας τα έλεγα εγω 6-7 μηνες πριν, πεφτατε ολοι στο thread του  s10+ κ μου λέγατε οτι πλεον τα κινητα έχουν ιδιους αισθητηρες με τις dslr κ μαλιστα οτι σε λιγα χρονια που τα κινητα θα ανεβουν κι αλλο,  οι πωλησεις των dslr θα πεσουν πολυ χαμηλά..... Οταν ελεγα οτι δεν εχετε ασχοληθει με την φωτογραφία με μια μηχανη, κ δεν γνωριζετε τι μπορει να κανει, μ λέγατε οτι προφανως δεν εχω πιασει ποτε καλο κινητό στα χερια μου... 

ποσο θελω να παω να βρω εκεινα τα μηνύματα κ τα κανω copy paste στο myphone.gr μαζι με αυτα εδω του trejor jim. 

Δεν σε κατηγορω, γιατί απλα δεν ηξερες.... Απλα επειδη δεν ηξερες δεν επρεπε να μιλας κ να "κραζεις" .... Τούλαχιστον τωρα, λες μόνος σου εν μερη το ποσό λαθος είχες τότε!! 

Με το s10 plus έχω πάρει μερικές φοβερές φωτογραφίες σε αρκετές λήψεις όπως όταν χρειάζομαι το ζουμ με την dslr παίρνω εννοείται πολύ καλύτερα αποτελέσματα.. Αλλά έχει τύχει να είναι πολύ κοντά οι λήψεις κ με τα δύο εργαλεία... 

Δεν θυμάμαι αν έχω γράψει παλιότερα ότι δεν αξίζει να έχεις dslr... Αν το έγραψα βλακεια μου.. 

Αλλά η ευκολία του smartphone Δεν πιάνεται... Που το έχεις παντού μαζί σου..     Πάντως απτις κόμπακτ έχει κόψει πάρα πολλές πωλήσεις το κινητό... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...