Προς το περιεχόμενο

Αγορά dslr έως 450 ευρώ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας παιδιά. Χρειάζομαι την βοήθειά σας για μια αγορά κάμερας τύπου DSLR έως 450 ευρώ που να έχει δυνατότητες και για βίντεο. Έχω κοιτάξει την D3300 της Nikon όπως και την D3400 το νέο μοντέλο αλλά προτιμώ την 3300 γιατί η 3400 έχει περιορισμένες δυνατότητες βίντεο λόγω του μικροφώνου της και όπως ανέφερα πιο πριν θέλω να είναι ευέλικτη και στα δύο είδη (φωτογραφία - βίντεο) πείτε μου την άποψη σας και αν έχετε να μου προτείνετε κάτι άλλο είμαι όλος αυτιά!!  B)  B)  B)  B)  B)  B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Micro 4/3" φακους βρισκεις δυσκολα και σε υψηλες τιμες; Δεν θα το ελεγα περισσοτερο απο τις αλλες. Αυτη που ειναι πανακριβη σε φακούς ειναι η Sony.

-----

D3300 ειναι καλυτερη φωτογραφική παντως απο την 700D και το βιντεό της εχει διπλασια fps (60 αντι για 30). Η Canon ειναι πιο ευχρηστη ομως σε χρηση βιντεο και πληρως ελεγχομενη ακομη κι απο κινητο και με λιγο πιο καλο AF στο βιντεο (οχι οτι ειναι και εντελως αξιοπιστο και το δικό της).

Εγω αναμεσα σε Canon/Nikon θα επελεγα την D3300 ή ισως την D5200 που με την σπαστη οθονη βολευει περισσοτερο σε βιντεο.

-----

Αλλα εαν πραγματικα σε ενδιαφερει το βίντεο τοτε κοίτα την PANASONIC G6. Σε αυτη την τιμη ισως ειναι μονόδρομος.

Και σαν φωτογραφικη δεν υπολειπεται αλλα και στο βιντεο ειναι κλασεις ανωτερη και γενικα εχει πολυ περισσοτερες δυνατοτητες σαν συνολο.

Μικρο μειονεκτημα ο λιγο μικροτερος αισθητηρας αλλα οπως ειπα δεν υπολειπεται στην πραξη εκτος κι αν εχεις καποιες ιδιαιτερα υψηλες απαιτήσεις που δεν το νομιζω μιας και μιλας για επιλογες entry level μοντέλων.

 

----

 

Απο αλλη αναρτηση φιλου σε σχετικο θεμα σε αλλο site αντιγραφω σχετικά με την Panasonic G6:

 

"Θα στο κάνω απλά μιας και έχω περάσει και από τις 2...

Η Pansonic g6 με τον κιτ φακό 12-60 υπερτερεί σε σχέση με την 5200 και τον 18-105 στα εξής:
1) Ποιο ευρυγώνιος φακός 24mm vs 27mm...που κάνει μεγάλη διαφορά,
2) Tοuch οθόνη που είναι πολύ χρήσιμη
3) Ποιο γρήγορο SAF
4) πολύ ποιο γρήγορη εστίαση από την οθόνη
5) Καλύτερο βίντεο καθώς και πολύ καλύτερη εστίαση σε βίντεο
6) καλύτερη εργονομία με περισσότερα κουμπιά ροδέλες
7) καλύτερο σκόπευτρο μεγαλύτερο και με 100% κάλυψη
8 ) Περισσότερα ψηφιακά καλούδια αν σε ενδιαφέρουν (Timelapse, ψηφιακό αλφάδι, hdr, ποιο εκτενές Bracketing, stop motion, περισσότερα φίλτρα και scene modes, ηλεκτρονικό κλείστρο, focus peaking)
9) δεν έχεις φαινόμενα Back και front focus που συναντάς σε πολλές dslr
10) Μεγαλύτερο Buffer και ποιο γρήγορο Burst mode
11) Ποιο μαζεμένο βάρος και όγκο
12) καλύτερη Jpeg engine και καλύτερο Auto White Ballance

Η Nikon D5200 με τον 18-105 υπερέχει στα εξής:

1) Ποιο μεγάλος αισθητήρας με μεγαλύτερη ανάλυση (24 vs 16) που σου δίνει περίπου 1 stop καλύτερο iso και dynamic range καθώς και ποιο μεγάλος έλεγχος στο βάθος πεδίου (dof)
2) καλύτερο CAF σε φώτος από το σκόπευτρο
3) μεγαλύτερη διάρκεια μπαταρίας
4) Τρομερά Raw αρχεία που αντέχουν σε μεγάλη επεξεργασία
5) Καλύτερη μεταπωλητική αξία, ενώ βρίσκεις και εύκολα μεταχειρισμένους φακούς, αξεσουάρ κλπ.
6) Ο φακός 18-105 πηγαίνει έως 157mm σε σχέση με τα 120mm του 12-60

Χοντρικά αυτά, για την δική σου χρήση και ανάγκες όπως τις περιγράφεις θα επέλεγα anytime την G6 με τον 12-60 σε σχέση με την D5200 και τον 18-105...."

Επεξ/σία από SeNNinhA
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τρέχει μια προσφορά σήμερα για panasonic G7 μιας και βάζει βίντεο στα ζητούμενα σου αλλά είναι από εξωτερικό και δεν στέλνει Ελλάδα εκτός αν έχεις κάνει διεύθυνση σε χώρα που δουλεύει είναι στα 400 ευρώ, κάπου στα χρήματα που ζητάς με τα μεταφορικά αλλά θα υπάρξουν και άλλες ίσως από το amazon warehouse τώρα στις γιορτές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...