Προς το περιεχόμενο

Mint και shared folders


ekkli

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα, είμαι με Mint 17.3 και έχω το εξής θέμα:

 

Έχω κάνει 3 φακέλους κοινόχρηστους, με δεξί κλικ και share folder, και τα αρχεία που πετάω εκεί μέσα τα βλέπει κανονικά το δίκτυο (βασικά ένα Pi 3 με OSMC είναι το δίκτυο).

 

Όταν όμως φτιάχνω φακέλους μέσα στον κοινόχρηστο, το OSMC μου ζητάει username και password.

Αυτό το κάνει εδώ και κάποιο καιρό, πιο πριν δούλευε ρολόι.

 

Η λύση που έχω βρει είναι να ορίζω τον κάθε υποφάκελο σαν κοινόχρηστο, αλλά έτσι δουλειά δεν κάνουμε.

Γιατί εμφανίζονται όλοι μαζί, όχι σε δενδροειδή δομή, ανά φάκελο, όπως θέλω.

 

Καμιά ιδέα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τσεκαρε τι δικαιωματα εχει ο καθε υποφακελος μεσα στο share και αλλαξε τα αναλογα με chmod. Δεν εχω καποιο παραδειγμα να παραθεσω, απλα μια απλη λυση ειναι

chmod -R 777 downloads/ 
Downloads ειναι ο φακελος που θελω να μοιρασω και με 777 δινεις δικαιωματα αναγνωσης, εγγραφης και εκτελεσης σε ολους (owner, group και everyone).
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα δεν ειναι και cheat code. Το ιδιο μπορεις να κανεις και απο δεξι κλικ > properties > permissions, πχ (εικονα).

Απλα με το -R το κανει recursively, δηλαδη η αλλαγη ισχυει για καθε φακελο και αρχειο που ειναι μεσα στον αρχικο φακελο. Εννοειται βεβαια πως θα πρεπει να κανεις τη διαδικααια καθε φορα που προσθετεις ενα φακελο/αρχειο μεσα εκει...

post-124002-0-81223200-1482210361_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

από γραφικό περιβάλλον το είχα κάνει αρχικά και δούλευε οκ.

Από γραφικό περιβάλλον το (ξανα)έκανα και πριν λίγες μέρες που προσέθεσα πολλούς φακέλους και δεν μπορούσα να τους δω στο δίκτυο, αλλά δεν δούλευε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...