Προς το περιεχόμενο

Διανομη για Intel Atom Cherry Trail Z8300 κυριως για Kodi αλλα οχι μονο


imoaix

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παραγγειλα κ περιμενω να παραλαβω ενα compute stick 

 

http://www.banggood.com/Pipo-X1S-Windows-10-OS-Intel-Cherry-Trail-Z8300-2G-RAM-32G-ROM-Wifi-Bluetooth-4_0-Mini-PC-p-1109547.html

 

http://www.pipo-store.com/pipo-x1s.html

 

PiPO X1S Mini PC Stick Specifications:
OS: Windows 10
CPU: Intel Atom Cherry Trail Z8300 quad core with a cooling fan (14NM) 2MB L2 Cache
GPU: Intel HD Graphic,12EU Gen8LP 600MHz
RAM: 2GB DDR3L
ROM: 32GB eMMC
Color: Black
Material: Plastic
WiFi: Yes, 802.11b/g/n
Ethernet: N/A
Bluetooth: Yes, V4.0
Card extend: Spport TF card up to 64GB extended
Camera: N/A
Video Supported: WMV/ASF/MP4/3GP/3G2M4V/AVI/MJPEG/RV10/DIVX/VC-1/MPEG-2/MPEG-4, etc.
Audio Supported: MP3/WMA/APE/FLAC/AAC/OGG/AC3/WAV
Picture Supported: JPEG/ BMP/ GIF/ PNG/TIF
Resolution: 1920*1200P
HDMI Port: Standard HDMI male 1920*1200
Other Function: Cooling FAN
Power: 5V/3A
Ports:
1 x USB 3.0 port
1 x Micro USB port
1 x TF card slot
1 x HDMI output
1 x DC jack
 
Παραλληλα του πηρα ενα usb 2.0 Hubακι
εναν usb to ethernet adapter
k ενα hdmi female to female adapter
 
υπαρχει ηδη air mouse + keyboard με usb dongle
 
 
 
τι θελω να κανω
 
κατ αρχας φευγουν τα windows 10 που δεν ταιριαζουν σε τετοια αναιμικα μηχανακια
 
η χρηση του θα ειναι 95% του χρονου σε Kodi με streaming μεσω internet 
 
θα ηθελα επισης να υπαρχει ενας chromium 
 
αλλα κ δυνατοτητα να λειτουργησει ως backup pc οποτε οχι διανομες στυλ openelec η OMC
 
 
αρχικα σκεφτηκα κατι σε slim down Manjaro Xfce με καταλληλες τροποποιησεις (μεγαλυτερα εικονιδια κλπ)
 
προτασεις?
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα πρότεινα Arch Linux με openbox και ένα lxpanel. Μετά για ελάχιστα πιο βαρύ πας σε XFCE ή MATE. Έτσι θα έχεις μια διανομή με ελάχιστα πακέτα που δεν βαραίνουν το σύστημα. Άμα δεν το έχεις με την χειροκίνητη εγκατάσταση του Arch μπορείς να πας σε Antergos λόγω συμβατότητας των repo με Arch, σε αντίθεση με το Manjaro.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

arch η arch based μια χαρα απλα δεν εχω ορεξη τα updates καθε μερα ,αν δεν βρω κατι καταλληλοτερο σε arch θα παω αλλα ελεγα μηπως υπαρχει καποια minimal htpc λογικης

 

εβλεπα το kodibuntu αλλα εχει εγκαταλειφθει νομιζω

Επεξ/σία από imoaix
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το ρωτησα κ υπαρχει boot from usb στο bios

 

επισης σε intel compute stick ιδιων specs βαζουν ubuntu κανονικα

 

νομιζω θα μπορω να βαλω οτιδηποτε

Στο x9 μου, υπάρχει boot from usb στο bios, αλλά...δουλεύει μόνο με windows usb! Δεν είναι θέμα specs πράγματι, αλλά τουλάχιστον στα x9 και x9s υπάρχει θέμα υλοποίησης της pipo...Μέχρι και σε κινέζικα site έψαξα, οδηγίες για Linux δε βρήκα, και έτσι παντρεύτηκα τα 10άρια...ίσως φταίει το dual boot, αλλά δε φαντάζεσαι το τι ταρζανιές έκανα μπας και...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεις να στησεις ενα network installation της διανομης της αρεσκιας σου και απο πανω να βαλεις xorg + display manager + openbox + kodi + kodi standalone (σκριπτακι που τρεχει το kodi σαν session) + chromium + οτι αλλο θα σε χρειαστεις στο μελλον. Με αυτο τον τροπο, θα εκκινει το συστημα οπως μια κανονικη διανομη και στην login screen θα εχεις τη δυνατοτητα να επιλεξεις αναμεσα σε openbox και kodi standalone, αναλογα με το τι θες να κανεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο x9 μου, υπάρχει boot from usb στο bios, αλλά...δουλεύει μόνο με windows usb! Δεν είναι θέμα specs πράγματι, αλλά τουλάχιστον στα x9 και x9s υπάρχει θέμα υλοποίησης της pipo...Μέχρι και σε κινέζικα site έψαξα, οδηγίες για Linux δε βρήκα, και έτσι παντρεύτηκα τα 10άρια...ίσως φταίει το dual boot, αλλά δε φαντάζεσαι το τι ταρζανιές έκανα μπας και...

 

 

πωωωω με χαλασες τωρα

 

ρωτησα ενα παλικαρι δω μεσα που τοχει μηπως κ το δοκιμασει αν μπουταρει ενα οποιοδηποτε linux usb 

 

αλλιως το ακυρωνω 

 

η το λουζομαι κ κανω πατεντες κ κοψιμο services κ tweaks στα windows

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Για ποιο λόγο αγοράζεται mini pc, και δεν συνδέετε απλα το linux laptop σας με μια hdmi στην τβ;

Αυτη την απορία έχω.  Θέμα απόστασης είναι μόνο ή κατι άλλο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περισσότερο για ευκολία και πρακτικότητα! Βαριέμαι να συνδέω κάφε φορά το λάπτοπ στην τηλεόραση του σαλονιού, χώρια που η πολύ καλωδιούρα έχει συχνά χαμηλό, ίσως και αρνητικό WAF (Wife Acceptance Factor) :-D Οπότε κάτι γλυκούλι ή καλύτερα κρυμμένο είναι ιδανική λύση.

 

Από την άλλη δε θα πήγαινα ποτέ σε compusticks/android tv κτλ, γιατί η υποστήριξη είναι (συνήθως) απογοητευτική. Οι κινέζοι βγάζουν κάτι κ μετά δεν το υποστηρίζουν. Προτιμώ τα Pi για media pc's σε 2 τηλεοράσεις που έχουμε σπίτι με open elec-kodi. Σπάνια θα συνδέσω τον φορητό, μόνο εάν θέλουμε να παίξουμε κάνα παιχνιδάκι σε emulators (N64, game cube κτλ).

 

Ταπεινή άποψη πάντα και με τι είμαι εξοικειωμένος να δουλεύω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για ποιο λόγο αγοράζεται mini pc, και δεν συνδέετε απλα το linux laptop σας με μια hdmi στην τβ;

Αυτη την απορία έχω.  Θέμα απόστασης είναι μόνο ή κατι άλλο;

 

δεν εχω laptop κ τα συγκεκριμενα μηχανακια ειναι αθορυβα με ελαχιστες απαιτησεις ρευματος κ ικανα για backup pc στην αναγκη χωρις κανεναν περιορισμο 

 

@k_antoni

 

Τα android boxes ακομα κ τα ακριβα με τα καλα firmwares εχουν θεματα σταθεροτητας λογω android

 

απο την αλλη τα raspberry εχουν αδυναμο hardware για τα λεφτα που πληρωνεις + τα εξτρα που χρειαζεσαι

 

 

το compute stick το πηρα 58€ κ επειδη ειναι χ86 τρεχει οτι θες (windows ,linux ,openelec, librelec , omc κλπ) δεν κρεμεσαι δλδ απο την εταιρεια να το υποστηριξει ουτε απο τον καθε ιδιωτη

 

και τα specs τους ειναι παραπανω απο ικανοποιητικα για htpc χρηση

 

οταν ερθει θα του βαλω Lubuntu (τσεκαραμε οτι γινεται τελικα) κ θα τρεχει kodi κυριως ,chromium κ κατι σε popcorntime k stremio

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια ολα τα atom mini pcs που εχω δουλεψει απο 2gb και πανω τρεχουν αεροπορια τα win 10 για δουλειες τυπου KODI, Office και για browsing σε chrome 4-5 tabs.

 

Εδω και μηνες εχω ενα Pipo x9 που δουλευει 24/7 σε tv και εκτελει χρεη Kodi, ψηφιακου δεκτη για καναλια (μεσω του plugin στο kodi μιας και δεν εχω κεραια), κατεβαστηρι, youtube..

 

Ουτε κιχ δεν εχει κανει. Ταχυτατο, ανοιγει αστραπιαια τις εφαρμογες, δεν εχει κολλησει ποτε. Το ιδιο και το beelink που ειχα πριν. Το ιδιο και η dell venue 8 pro ταμπλετα που εχω.

 

Αυτο που κανω παντα σε αυτα τα μηχανηματα ειναι μια καθαρη εγκατασταση win 10 με μονο drivers και τις απαραίτητες εφαρμογες.

 

Προς θεου δεν λεω να μην βαλετε linux. Παιρνει κανονικα αρκει να περασεις το boot32 αρχειακι στο stick που φτιαχνεις με rufus.

 

Αλλα μην λετε και οτι σερνονται με windows. Οτιδηποτε με z3xx επεξεργαστη και πανω και 2gb αν δεν τρωει throttling λογο κακης ποιοτητας κατασκευης δουλευει μια χαρα με win.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βασικα αυτα τα μηχανακια εχουν αποδοσεις core2duo κ οι vga τους ειναι συγχρονες αλλα δεν σου αφηνουν ελευθερη μνημη τα 10αρια ,εχεις 1gb+ ram κατειλημμενη μονο για να δεις το desktop των 10 ,αιντε με tweaks να την ριξεις στα 800mb το πολυ πολυ

 

με το lubuntu εισαι κατω απο 300mb ram για να δεις desktop + το πλεονεκτημα των αυτοματων ενημερωσεων 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Τα android boxes ακομα κ τα ακριβα με τα καλα firmwares εχουν θεματα σταθεροτητας λογω android

 

απο την αλλη τα raspberry εχουν αδυναμο hardware για τα λεφτα που πληρωνεις + τα εξτρα που χρειαζεσαι

 

 

το compute stick το πηρα 58€ κ επειδη ειναι χ86 τρεχει οτι θες (windows ,linux ,openelec, librelec , omc κλπ) δεν κρεμεσαι δλδ απο την εταιρεια να το υποστηριξει ουτε απο τον καθε ιδιωτη

 

και τα specs τους ειναι παραπανω απο ικανοποιητικα για htpc χρηση

 

οταν ερθει θα του βαλω Lubuntu (τσεκαραμε οτι γινεται τελικα) κ θα τρεχει kodi κυριως ,chromium κ κατι σε popcorntime k stremio

 

Δε διαφωνώ καθόλου για το Pi! Δεν του έβαλα μόνιμο desktop, openelec τρέχει κ μόλις τελειώσω με τη διπλωματική λέω να φτιάξω μια emulated amiga!

 

Με έβαλες σε περιέργεια πάντως με το computestick, μπορεί σε καμιά επόμενη προσφορά να τσιμπήσω κάτι! Απλά μου φαίνεται σκίσιμο τα windows 10 στα specs που έχουν αυτά τα μηχανάκια! Το λίνουξ είναι άλλη ιστορία, πολλά πράγματα μπορούν να παραμετροποιηθούν, επιφάνειες εργασίες, αντίστοιχα lightweight προγράμματα!

 

Πάντως έχει πλάκα, τόσες πολλές υλοποιήσεις και τόσα ωραία πρότζεκτ! Ειδικά την ερχόμενη σχολική χρονιά, μπορεί να δοκιμάσω κάποιο στικάκι ως desktop replacement! Είμαστε ακόμα σε κακή οικονομική κατάσταση στα σχολικά εργαστήρια που είχα και μήπως βρούμε κάτι να τη βγάλουμε φτηνά :-(

 

Κ.

 

Υ.Γ.: όσοι έχετε τέτοια μηχανάκια, γράψτε 2-3 λόγια εδώ στο ινσόμνια με πρότζεκτ κ υλοποιήσεις που έχετε κάνει... thnx

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...