Προς το περιεχόμενο

Μελάνια για το HP Deskjet 4645...


GiOrGoSk21

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τα 650 CZ101AE (black) και CZ102AE (tri-color) παίρνει κανονικά. Τα αυθεντικά βγαίνουν 17ευρώ σύνολο.

Πρώτη φορά μου τελειώνουν και δεν έχω ιδέα τι συμφέρει...

 

Υπάρχει περίπτωση να βρω κάτι σε συμβατά και ανακατασκευασμένα (αυτά τα 2 δεν έχω καταλάβει τι διαφορά έχουν μεταξύ τους αλλά τέσπα) που να συμφέρουν περισσότερο από τα αυθεντικά; Αν υπάρχει κάτι στα υπ' όψην, εννοείται δώσ' τε link.

 

Επίσης, με γέμισμα αυτών που έχω σε κάποιο μαγαζί της περιοχής μου να ασχοληθώ ή μπα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε πρώτη φάση άμα ειναι νεος ο εκτυωπτής και δούλεψες με αυτα που έχει μέσα αυτά κρατάν για καμιά 10 σελίδες το μαχ.Άμα πήρες άλλα νεα του εμπορίου και αδειάσαν τότε τυπώνεις πολύ.Γενικά πάντως είναι από την πιο οικονομική σειρά ο συγκεκριμένος καθώς τον έχω και εγώ.Δεν συμφέρει πάντως ανακατασκευασμενο καθως θα ειναι στα ιδια λεφτα πανω κατω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μωρέ κανέναν χρόνο τον έχω και δεν έχω αγοράσει ποτέ δοχεία. Κι από πέρισυ που τον πήρα, τύπωσα πολύ παραπάνω από 10 σελίδες που λες (και σε όλα τα quality, draft/normal/best - κυρίως στο normal). Δεν μπορώ καν να υπολογίσω στο περίπου, αλλά σίγουρα τριψήφιο αριθμό σελίδων.

 

Και στο πρόγραμμα της HP τώρα αυτήν τη στιγμή, στο Estimated Ink Levels, μου δείχνει ότι και τα 2 (black και tri-color) έχουν ακόμα μέσα, λίγο περισσότερο από το 1/4 της μπάρας. Απλά το μαύρο δεν τυπώνει καλά (πολύ αχνά εκτυπώνει, σχεδόν στο 1/3 του "κανονικού" μαύρου φαντάσου), ενώ τα χρώματα κανονικά.

 

Κι αυτό πάλι λίγο περίεργο. Από τη μία λογικό, αφού απ' όσο έχω τυπώσει, τα περισσότερα ήταν ασπράμαυρα. Από την άλλη, αν ήταν έτσι, δε θα έπρεπε να μου δείχνει την ίδια στάθμη πάνω κάτω και στα 2... Αυτό που μπορώ να σκεφτώ είναι ή να κάνει λάθος στον υπολογισμό της ποσότητας του μαύρου το πρόγραμμα, ή να ξεράθηκε το μαύρο επειδη δεν έκανα χρήση τον εκτυπωτή τους τελευταίους μήνες (αν και ,όποτε θυμόμουν, -πολύ αραιά π.χ. 1 φορά στον 1,5 μήνα- έκανα καμιά εκτύπωση κανα δυο γραμμών προληπτικά). Αλλά και πάλι, να ξεράθηκε μόνο το 1; Δεν ξέρω...

Επεξ/σία από GiOrGoSk21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες καμιά γνώμη για τα παραπάνω θεματάκια;

 

Κι επίσης, όσον αφορά τα μελάνια... Αυτά έχουν περισσότερο μελάνι ή κοροϊδεύουν; Αν ναι, τότε και με την τιμή που έχουν μια χαρά συμφέρουν περισσότερο από τα αυθεντικά. Εκτός αν από ποιότητα είναι της πλάκας, οπότε να μην ασχοληθώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχετικά με το μαύρο δοχείο (μελανοκεφαλή είναι) που έχεις , παίζει και να έχει βουλώσει λίγο καθώς είναι τύπου  pigment που είναι πιο επιρρεπή σε βουλώματα. http://www8.hp.com/emea_africa/en/products/oas/product-detail.html?oid=5234313

 

Βγάλε το μελάνι και με ένα υγρό (λίγο) χαρτί κουζίνας σκούπισε από κάτω την κεφαλή εκτύπωσης ώστε να φύγουν τυχόν υπολείμματα. Αν σου αφήνει καθαρό ίχνος εισαι εντάξει.

 Αν αντέχεις να πάρεις γνήσια μελάνια XL τύπου είναι προτιμότερο γιατί θα μπορείς μετά να τα ξαναγεμίσεις τουλάχιστο 4-5 φορές και κρατάνε πολύ περισσότερο. Εκτίμησε τί τυπώνεις περισσότερο και πράξε. Τα ανακατασκευασμένα είναι και αυτά γνήσια που τα έχουν ξαναγεμίσει. Απλά αγοράζοντας μία φορά γνήσια είσαι σίγουρος για το ιστορικό του δοχείου.

 Επίσης απενεργοποιησε το HP update για να μην κλειδωθούν τα δοχεία σου σε περίπτωση ενημέρωσης λογισμικού (αν τα ξαναγεμίσεις).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχετικά με το μαύρο δοχείο (μελανοκεφαλή είναι) που έχεις , παίζει και να έχει βουλώσει λίγο καθώς είναι τύπου pigment που είναι πιο επιρρεπή σε βουλώματα. http://www8.hp.com/emea_africa/en/products/oas/product-detail.html?oid=5234313

 

Βγάλε το μελάνι και με ένα υγρό (λίγο) χαρτί κουζίνας σκούπισε από κάτω την κεφαλή εκτύπωσης ώστε να φύγουν τυχόν υπολείμματα. Αν σου αφήνει καθαρό ίχνος εισαι εντάξει.

Αν αντέχεις να πάρεις γνήσια μελάνια XL τύπου είναι προτιμότερο γιατί θα μπορείς μετά να τα ξαναγεμίσεις τουλάχιστο 4-5 φορές και κρατάνε πολύ περισσότερο. Εκτίμησε τί τυπώνεις περισσότερο και πράξε. Τα ανακατασκευασμένα είναι και αυτά γνήσια που τα έχουν ξαναγεμίσει. Απλά αγοράζοντας μία φορά γνήσια είσαι σίγουρος για το ιστορικό του δοχείου.

Επίσης απενεργοποιησε το HP update για να μην κλειδωθούν τα δοχεία σου σε περίπτωση ενημέρωσης λογισμικού (αν τα ξαναγεμίσεις).

Μάλιστα. Ωραίος φίλε μου, σ' ευχαριστώ πολύ.

Απλά XL αυθεντικά για τα 650 δε βρίσκω πλέον σε skroutz-ομαγαζα (ενώ πέρισυ θυμάμαι ότι υπήρχαν, δε ξέρω τι έγινε), γι'αυτό κοίταξα αυτά από aliexpress.

Κι άμα πάρω τέτοια, μετά αν πω να τα ξαναγεμίσω, απλά τα πάω σε μαγαζί με μελάνια και μου τα γεμίζουν εκεί; Γνωρίζεις τι κόστος έχει στο περίπου κάτι τετοιο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό για τα xl δεν το ήξερα... το γέμισμα πάντως γίνεται στο κατάστημα , υπάρχουν διάφορα μαγαζιά , ψάξου ανάλογα την περιοχή σου. Δεν έχω κάνει ποτέ αναγόμωση μιας και γεμίζω τα μελάνια μόνος μου αλλά σίγουρα το κόστος είναι χαμηλό , λιγότερο εννοείται από το μελάνι το ίδιο. Αν πάντως δεν υπάρχει XL γνήσιο παίξε με αυτό που έχεις και όσο πάει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κι εγώ, ήμουν σχεδόν σίγουρος ότι τα είχε πάρει το μάτι μου πέρσυ... Τέσπα, για να το λέει με τόση σιγουριά ο φίλος @highpriest, ok.

Μάλιστα, καλώς. Θα ρωτήσω σε κάποια μαγαζιά που έχω εδώ στην πόλη μου για τιμές.

 

Και μια ερώτηση ακόμα που μου ήρθε. Υπάρχει κάποιος κίνδυνος για ίδιο το μηχάνημα, αν κάποιος χρησιμοποιήσει ξαναγεμισμένα δοχεία ή συμβατά; Ή απλά, ό,τι είναι να συμβεί, συμβαίνει αποκλειστικά στα μελανοδοχεία;

Επεξ/σία από GiOrGoSk21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απαντήσεις στις ερωτήσεις που έγιναν σε όλο το νήμα (μην τις πιάνω μια-μια):

- Τα 650XL έχουν όντως παραπάνω μελάνι μέσα. 

- Βγαίνουν μόνο συμβατά 650XL

- Το πόσο καλά είναι τα συμβατά εξαρτάται από ποια εταιρία είναι. Δεν είναι όλα ίδια. 

- Με μια φωτογραφία απο το ebay/amazon/alibaba κλπ δεν βγαίνει άκρη για την ποιότητα, επειδη απλά δείχνει ένα δοχείο με ένα αυτοκόλλητο. Αυτό το κάνουν πολλοί. Ρωτάνε βάζοντας link "μια γνώμη για αυτά;". Πρακτικά κανένας δεν μπορεί να δώσει σίγουρη απάντηση για μια φωτογραφία ξένου site.

- Η χρήση συμβατών ή αναγεμισμένων μελανοκεφαλών δεν έχει καμία επίπτωση στον εκτυπωτή σου. Αν σου χαλάσει το μελάνι, παίρνεις άλλο και τελείωσε το θέμα σου.

-Το γνήσιο μαύρο βγάζει 360 σελίδες με 5% επικάλυψη. Αν η επικάλυψη ανέβει στο 10% τότε 180 σελίδες. Αν ανέβεις στο 20% τότε 90 σελίδες. Το συμβατό βγάζει περίπου τις διπλάσιες.

- Το estimated ink level παίρνει estimated μέτρηση. Αυτό σημαίνει ότι μετράει σελίδες με έναν μέσο όρο επικάλυψης. Αν όμως εσύ έβγαλες εκτυπώσεις με μεγάλη επικάλυψη είναι κάτι που δεν μπορεί να μετρηθεί (Δες παραπάνω που γράφω για τις επικαλύψεις) Αρα εσύ μπορεί να έχεις τελειώσει το μελάνι με 120 σελίδες αλλά το estimated να δείχνει στην μέση.

- Τράβα μια εκτύπωση μια φορά στις δέκα μέρες για να μην ξεραθούν τα μελάνια. Μια μικρή έγχρωμη εικόνα σε μέγεθος σπιρτόκουτου αρκεί.

 

Τέλος, αν τον έχεις έναν χρόνο και δεν έχεις αλλάξει ακόμη τα demo δοχεία που είχε κατά την αγορά, μην ψάχνεσαι για συμβατά και αναγεμισμένα. Δεν υπάρχει λόγος με τόσο μηδαμινή χρήση. Βάλε γνήσια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ωραία, τώρα νομίζω μου λύθηκαν όλες οι απορίες.

(Υπό άλλες -τις περσινές- συνθήκες θα πήγαινα για γνήσια όπως λες, αλλά έκατσε αρκετή δουλίτσα τον τελευταίο καιρό και προβλέπεται να ξεφύγω σε εκτυπώσεις το επόμενο διάστημα. Οπότε, αν υπάρχει κάτι πιο vfm, το τσεκάρω.)

 

Ευχαριστώ πολύ. :)

Επεξ/σία από GiOrGoSk21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...