Προς το περιεχόμενο

Mirrorless για Αρχιτέκτονα


stelrp

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα στο forum!

Για πολλά χρόνια είχα μία olympus 8080 wide στα 8mpx και με είχε βολευψει ο ευρυγωνιος 28αρης φακός της και η καθαρότητα των εικόνων που έδινε.

Δυστυχώς όμως θάμπωσε ελαφρα σε κάποιο μέρος εσωτερικα και βγάζει μία θαμπαδα μερικές φορες.

 

Ψάχνω μία mirrorless με wide φακό που να δίνει ΙΣΙΕΣ γραμμές και κάποιο zoom πχ 24,28-105mm για καλύτερο καδραρισμα, αν καιυπαρχει πάντα το crop στο photoshop.

 

Και να είναι γρήγορη, κάποιες σου βγάζουν τη ψυχή να εστιάσουν, ή μέχρι να ρίξουν έχει φύγει ή μπεμπα από το πλάνο.

 

Τώρα τελευταία βολευομαι με κάμερες κινητών με 13-16mpx αλλά οι φωτογραφίες τους δεν έχουν την ποιότητα που μου χρειάζεται., απλά τα έχεις αναπασα στιγμή στην τσέπη σου.

 

Για αυτό ψάχνω mirrorless και όχι dslr κουμουτσα.

Επίσης δεν με ενδιαφέρει να αλλάζει φακούς αρκετά ακουω με σκόνες κλπ

Αν και εγώ την πατησα με fix φακό...

 

Τιμή γύρω στα 250 ευρώ αλλά ανεβαίνω αν αξίζει ή αν παίζει προσφορά.

Επεξ/σία από stelrp
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο που λες θαμπαδα μπορει να καθαριστει γιατι ισως ειναι σκόνη. Με τα χρονια μαζευεται. Ισως ομως εαν την ειχες αφημενη σε σκοτεινο περιβαλλον με υγρασια για καιρο, να ειναι και μυκητας που καθαριζεται δυσκολα.

 

Σε σχεση με την μηχανη που ειχες ολες οι νεες μηχανες ειναι και καλυτερες και με γρηγοροτερο AF.

 

Να πω την αληθεια το f/2.4-3.5 δεν το βρισκεις ευκολα σημερα. Το 28mm στο wide ομως ειναι στανταρ σε καθε κιτ.

 

Οι mirrorless ειναι ολες με εναλλασομενους φακους. Οι compact ειναι με σταθερους zoom. Σε compact δεν θα βρεις κατι σε πιο wide αν το χρειαζεσαι. Σε mirrorless εχεις καθε επιλογη.

 

Compact πραγματικα αξιολογη ειναι η Sony RX100 αλλα πας στα 350-400€. Μπορεις να την βρεις ομως μεταχειρισμενη. Αν πας και την RX100iii ακομη καλυτερα.

 

Μικρη σχεδον pocket ειναι η Nikon 1. Το Πλαισιο εχει την Nikon 1 S2 προσφορα στα 130€ με τον φακο που ειναι σχεδον κλοπη εαν σου κανει αλλα μονο απο το stockhouse στην μεταμορφωση (http://www.plaisio.gr/fotografia-video/fotografikes-mixanes/cams-all/Nikon-Digital-Camera-S2-Kit-11-27-5mm-Red-137853.htm). Αβανταζ το μεγεθος αλλα και το super fast AF (σε συνθηκες καλου φωτισμου ειναι εξαιρετικα γρηγορο) εαν σε ενδιαφερει να φωτογραφιζεις τα πιτσιρικια σε κινηση.

 

Απο εκει και μετα πας σε κατι πιο ογκωδες (αν και αυτη που ειχες μικρη δεν ηταν) και κοστος κατ'ελαχιστον 350-400€ με τον κιτ φακο. Πολλες φυσικα οι επιλογες σε μεταχειρισμενες.

 

Οι φακοι στα ακρα τους (και στα δυο αλλα περισσοτερο στο wide) εχουν ολοι παραμορφωσεις μικρες ή μεγαλες. Οι καλοι κοστιζουν αλλα και παλι εχουν καποιες. Το λογισμικο της καθε καμερας κανει την αυτοματη διορθωση αλλα και τα προγραμματα για post processing το κανουν ευκολα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά μάλλον ψάχνω μόνο για compact, για να μπορώ να την έχω συνέχεια στην τσέπη μου / αυτοκίνητο μαζί/ αντί για το κινητό μου.

Είδα στο πλαίσιο την nikon coolpix s7000 στα 199€.

Αξίζει , τί λέτε ?

Θα βγάζει καθαροτερες φωτο σε σχέση με ένα καλό κινητό ? Λόγω μεγαλύτερου αισθητήρα και καλύτερου φλας ?

Νομίζω ότι ως κόμπακτ θα έχει σκοτεινό φακό.

 

Καμμιά άλλη πρόταση σε compact με φωτεινό ευρυγωνιο φακό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καμια απλη compact δεν αξίζει να ξοδεψεις 200+ ευρω. Δεν θα σου προτεινα την s7000. Τζαμπα θα ξοδεψεις τα χρηματα σου και διαφορα δεν θα δεις σε σχεση με ενα μοντερνο κινητο.

 

Εναλλακτικα σε αυτη την κατηγορια τιμης και κατηγοριας καλυτερα η Sony WX350 στα 200€. Την βρισκεις και στην μιση τιμη μεταχειρισμένη (http://www.insomnia.gr/classifieds/gadget/cameras/800109-sony-wx350/)

 

Εξακολουθω να θεωρω οτι μια Sony RX100 ή ακόμη καλύτερα RX100iii αξιζει τα επιπλεον χρηματά της ως μεταχειρισμενη

http://www.insomnia.gr/classifieds/gadget/cameras/768091-sony-rx-100-mii-με-extra/

 

Πολυ wide δεν θα βρεις παντως. Τα 28mm θα βολεψουν γενικα αλλα οχι παντα σε εσωτερικους χωρους μιας και εισαι αρχιτεκτονας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο που λες θαμπαδα μπορει να καθαριστει γιατι ισως ειναι σκόνη. Με τα χρονια μαζευεται. Ισως ομως εαν την ειχες αφημενη σε σκοτεινο περιβαλλον με υγρασια για καιρο, να ειναι και μυκητας που καθαριζεται δυσκολα.

.

Αν είναι μύκητας πως τον ξεφορτωνομαστε ?

Υπόψην ότι ή olympus 8080 ήταν στην κατηγορία των compact και δεν βγαίνει ο φακός της.

 

Υπάρχει δώρο προς αλλαγή από τα public της τάξης των 80€, τί θα προτείνατε σε ένα εύρος τιμών μέχρι τα 300€ ακόμα, από το συγκεκριμένο κατάστημα, με ευρυγωνιο φωτεινό φακό, μικρο σχετικά σώμα και γρήγορη ?

Έχω xiaomi mi4 κινητό, με καλές ευρυγωνιες φωτο (υπό προϋποθέσεις!) και μόνο μέρα χωρίς ζοομ, και αναπόφευκτα θα γίνουν συγκρίσεις !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το Xiaomi Mi4 εχει ενα νεας τεχνολογιας (Stacked CMOS image sensor) αισθητηρα της Sony μεγεθους 1/3" (1/2.3" οι αισθητηρες των compact) που δινει πολύ καλά αποτελεσματα λόγω της τεχνολογιας SME (Spatially Multiplexed Exposure) -HDR technology που μπορει να προσφερει. Στην πραξη η πλειονοτητα των φωτογραφιων σου ειναι αποτελεσμα πολλαπλού HDR.

 

Ο φακός του εχει equivalent focal length 25mm (πιο wide από τα συνήθη 28mm των compact ή των kit φακων των mirrorless/dslr) και διαφραγμα f/1.8 που ειναι εξαιρετικα πιο φωτεινο απο το συνήθες f/3.5 των compact ή των kit φακων των mirrorless/dslr.

 

Οποτε οπως καταλαβαινεις δυσκολα θα παρεις καλυτερα αποτελεσματα στο wide απο μια απλη compact ή bridge στο αυτοματο ειδικα.

 

Οι bridge ειναι στην πραξη ο αισθητηρας των compact σε μεγαλυτερο σωμα τυπου dslr, με ηλεκτρονικο σκοπευτρο και φακο μεγαλυτερο zoom και συνηθως περισσοτερες manual ρυθμισεις. Αυτο ακριβως ηταν η 8080. Ανηκε στην κατηγορια των Bridge και οχι των Compact.

 

Οποτε οταν λες compact εννοεις τις πραγματικα μικρες pocketable μηχανες ή εννοεις και την κατηγορια bridge που ειναι σαφως πιο ογκωδεις οπως η 8080;

 

----

 

Εαν ειναι μυκητας (fungus) δυσκολα τον ξεφορτωνεσαι. Συνηθως ειναι στην εσωτερικη πλευρα του low-pass filter (γι αυτο και ειναι μπελας να καθαριστεί και θα ξαναεμφανιστει καποια στιγμη. Η καλυτερη λυση ειναι η UV ακτινοβολια. Μπορει να ειναι στον αισθητηρα αλλα μπορει και στον φακο.

 

Μπορει βεβαια να ειναι και απλη σκονη. Σε καθε περιπτωση θελει ανοιγμα η μηχανη. Δεν συμφερει να το στειλεις σε service ομως.

Επεξ/σία από SeNNinhA
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Xiaomi Mi4 εχει ενα νεας τεχνολογιας (Stacked CMOS image sensor) αισθητηρα της Sony μεγεθους 1/3" (1/2.3" οι αισθητηρες των compact) που δινει πολύ καλά αποτελεσματα λόγω της τεχνολογιας SME (Spatially Multiplexed Exposure) -HDR technology που μπορει να προσφερει. Στην πραξη η πλειονοτητα των φωτογραφιων σου ειναι αποτελεσμα πολλαπλού HDR.

 

Ο φακός του εχει equivalent focal length 25mm (πιο wide από τα συνήθη 28mm των compact ή των kit φακων των mirrorless/dslr) και διαφραγμα f/1.8 που ειναι εξαιρετικα πιο φωτεινο απο το συνήθες f/3.5 των compact ή των kit φακων των mirrorless/dslr.

 

Οποτε οπως καταλαβαινεις δυσκολα θα παρεις καλυτερα αποτελεσματα στο wide απο μια απλη compact ή bridge στο αυτοματο ειδικα.

 

Οι bridge ειναι στην πραξη ο αισθητηρας των compact σε μεγαλυτερο σωμα τυπου dslr, με ηλεκτρονικο σκοπευτρο και φακο μεγαλυτερο zoom και συνηθως περισσοτερες manual ρυθμισεις. Αυτο ακριβως ηταν η 8080. Ανηκε στην κατηγορια των Bridge και οχι των Compact.

 

Οποτε οταν λες compact εννοεις τις πραγματικα μικρες pocketable μηχανες ή εννοεις και την κατηγορια bridge που ειναι σαφως πιο ογκωδεις οπως η 8080;

 

----

 

Εαν ειναι μυκητας (fungus) δυσκολα τον ξεφορτωνεσαι. Συνηθως ειναι στην εσωτερικη πλευρα του low-pass filter (γι αυτο και ειναι μπελας να καθαριστεί και θα ξαναεμφανιστει καποια στιγμη. Η καλυτερη λυση ειναι η UV ακτινοβολια. Μπορει να ειναι στον αισθητηρα αλλα μπορει και στον φακο.

 

Μπορει βεβαια να ειναι και απλη σκονη. Σε καθε περιπτωση θελει ανοιγμα η μηχανη. Δεν συμφερει να το στειλεις σε service ομως.

Σε ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σου και τις εξειδικευμένες απαντήσεις σου !

Μάλλον θα πάω σε λύση τύπου Sony Rx100 όπως προαναφέρθηκε. H φορητότητα είναι ο λόγος που μέχρι τωρα δεν στράφηκαν σε λύση dslr. Χρειάζομαι φωτογραφική συνέχεια πάνω μου στη τσέπη του μπουφάν ή στο αμαξι (εκεί την πάτησε δυστυχώς η 8080 που βρισκόταν μόνιμα χειμώνα καλοκαιρι).

 

Πάντως ακόμα και στα 8mp αν οι φωτογραφίες είναι καλά νεταρισμενες και χωρίς θόρυβο Μου κάνουν ΑΠΟΛΥΤΑ !

 

Μου φέρνουν πολλές φορές φωτο από κάμερες ή κινητά στα 13 16 ακόμα και παραπάνω mp και με πρόγραμμα τύπου batch image resizer ρίχνω τα mp καθώς δεν υπαρχει παραπάνω πληροφορία στα πολλά mp παρά μόνο θόρυβος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Απο Public

 

Απο τις επιλογες του Public μονο αυτές θα επαιρνα με βαση τα θελω σου και σε κοντινη τιμη.

 

Canon G9x 400€

Compact σε τιμη και αποδοση παρομοια με την Sony RX100 και εξισου φωτεινο φακο και αισθητηρα ιδιου μεγεθους

 

28-84mn

f/2-4.9

1" sensor

http://www.public.gr/product/fotografia/compact-cameras/compact-canon-powershot-g9x-mayro/prod7992802pp/

 

 

Canon M10 kit 15-45mm 350€

Mirrorless εξαιρετικα μικρη και με αισθητηρα μεγεθους DSLR. Ο πιο Wide kit φακός.

 

22.5-67.5mm

f/3.5-6.3

APS-C sensor

http://www.public.gr/product/fotografia/mirrorless-cameras/mirrorless-camera-canon-eos-m10-15-45mm-kit-mayro/prod7992793pp/

 

 

Lumix LF1 330€

Compact με λιγο μεγαλυτερο ομως αισθητηρα (πιο μικρος απο την G9x) με φωτεινο ομως φακο στο wide

 

28-200mm

f/2-5.9

1/1.7" sensor

http://www.public.gr/product/fotografia/compact-cameras/compact-panasonic-lumix-dmc-lf1eg-k-mayro/prod7510369pp/

 

 

Sony WX350 220€

Μια αποδεκτή επιλογη compact σε λογικη τιμη χωρις να ειναι κατι ιδιαιτερο με 25mm στο wide

 

25-500mm

f/3.5-6.5

1/2.3" sensor

http://www.public.gr/product/fotografia/compact-cameras/camera-sony-cyber-shot-dsc-wx350-mayro/prod5660053pp/

Επεξ/σία από SeNNinhA
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το τοπικ αφορά φωτογραφική μηχανή για αρχιτέκτονα, ήτοι για "αρχιτεκτονική" χρήση;

 

Γιατί, απο τη μία αναφέρεις περί ισιων γραμμών, (που το 24μμ δεν ειναι και πολυ ευρυγώνιο για κτίρια και συναφείς κατασκευές) αλλά απο την άλλη αναφέρεις περί μπέμπας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψάχνω για. μία all around λύση σε compact διαστάσεις, για να φωτογραφιζω απο κτίρια , αρχιτεκτονικές λεπτομέρειες, δουλειές μου κλπ που να την έχω στην τσέπη μου όπως το κινητό μου. Και όταν την χρειαστω να μην κανει εκατό ωρεες να ανοιξει , να εστιασει και να έχω χάσει το θέμα μου.

Είτε ένα ένα κτίριο που είδα περνώντας με το αυτοκίνητο ή το λεωφορείο, ή ή μπεμπα.

 

Τις ανωτέρω ανάγκες τις καλυπτω τώρα με ένα κινητό xiaomi mi4 αξιοπρεπώς με κάποιες παραχωρήσεις βέβαια.

Δεν μπορώ να κουβαλάω dslr μαζί μου σε καθημερινή βάση.

Ούτε είμαι επαγγελματίας φωτογράφος, αλλά έχω ανάγκη από ποιότητα σε μικρό μέγεθος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να πας σε πραγματική κάμερα τσέπης μεγάλου αισθητήρα aps-c όπως οι dslr κάμερες τη Rocoh GR II έχει σταθερό φακό στα 28mm καλή φωτεινότητα για το μέγεθος της βγάζει δηλαδή ότι και ένας kit φακός 18-55  στην ευρυγώνια θέση αλλά με μεγαλύτερη φωτεινότητα περίπου 55%

http://www.imaging-resource.com/PRODS/ricoh-gr-ii/ricoh-gr-iiA.HTM

σύγκριση http://www.imaging-resource.com/IMCOMP/COMPS01.HTM με κάποια άλλη ή και τη GR I

Περίπου στα 600 ευρώ στο amazon.de ή και φθηνότερα με την έκπτωση που παραδοσιακά κάνει προς το τέλος του χρόνου τουλάχιστον 20% δες και στο warehouse της amazon.de για ευκαιρίες και εκεί θα ισχύσει η έκπτωση. Αξίζει η αναμονή για τέτοια έκπτωση εφόσον δεν είναι απαραίτητη πριν τις γιορτές.

Ποιοτικά δεν συγκρίνετε με μια μικρότερου αισθητήρα σε ποιότητα και σε jpeg αποτέλεσμα εφόσον σε καλύπτει ο σταθερός φακός του ακόμα ίσως και το προηγούμενο μοντέλο να ήταν ok για τις ανάγκες σου. 

 

κάτι από Ελλάδα  > http://www.stevehuffphoto.com/2015/01/09/how-i-managed-to-like-my-photos-by-george-mastrokolias/

 

μερικά δείγματα από Ricoh GR http://www.stevehuffphoto.com/?s=Ricoh+GR&searchsubmit=

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...