Προς το περιεχόμενο

Τα πρώτα benchmarks του νέου overclockable επεξεργαστή Intel Core i3-7350K “Kaby Lake”


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

οτι ναναι, αυτα τωρα λεγονται επιχειρηματα και θες απαντηση εσυ τωρα..

Όχι δε θέλω απάντηση έχω επιχειρήματα και συνήθως δίκιο

 

Εσύ απλά λες κάτι και δεν καταλαβαίνεις όταν σου λένε κάτι διαφορετικό

 

Δεν αγχώνομαι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 137
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

ειδικά σε ένα προϊόν που θέλουν πολλοί και φτιάχνουν λίγοι, γιατί αν μιλούσαμε για κάτι σπάνιο όπως πχ σέλες αλόγων, εκεί να το δεχτώ ότι υπάρχουν λίγοι για να εξυπηρετούν λίγους και θα χρεώσουν όσο τους καπνίσει και με γεια τους με χαρά τους

 

αλλά εδώ μιλάμε για ένα μαζικό προϊόν που χρειάζεται όλος ο πλανήτης που παράγουν 2 και ο ένας έχει το 80% της αγοράς

 

στους arm δεν είναι τόσο χάλια τα πράγματα και η εξέλιξη από χρόνο σε χρόνο είναι αλματώδης ώστε να δικαιολογήσουν τις τιμές τους όχι +5% κάθε χρόνο 

 

εκτός αν τους  δικαιολογήσουμε και δεχτούμε  ότι λόγω συνεχών μειώσεων στις πωλήσεις νέων επεξεργαστών πρέπει να τα βγάλουν από τα κορόιδα που συνεχίζουν και ασχολούνται με τη αναβάθμιση του υπολογιστή τους και δεν κάθονται με υπολογιστή 8ετιας για το word και ένα ipad για το fb και λοιπές τεχνολογικές αναζητήσεις 

 

 

αποτι φαινεται δεν το χρειαζεται και τοσο πολυ ολος ο πλανητης.. 

 

εχουν γινει απειρες συζητησεις και εδω στο insomnia για τη συνεχη πτωση στις πωλησεις επεξεργαστων για  7-8 συνεχομενα 6μηνα σπαζοντας ολα τα αρνητικα ρεκορ μετα το boom του ±2000-2009 

 

για τον εμφανως μεγαλυτερο κυκλο αναβαθμισης, τη στροφη στα smartphones, tablets, hybrids κλπ

 

https://www.weforum.org/agenda/2016/04/4-charts-that-explain-the-decline-of-the-pc/

 

μαλλον θα πρεπει να αλλαξεις τη συλλογιστικη σου και να προσγειωθεις καποια στιγμη στη πραγματικοτητα

 

dL3x-dB0BpsF19M3rL0ZCyRZytbdGsb-CZjBrsYb

 

evJktJQlQBded7QZZo8L1Eb8xI_x1Exwy_f3ED-A

 

-sicSEdRrsQuAmacZS4zxendmgwWo1h-MoiFnn3h

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν υπάρχει ανάγκη για αναβάθμιση, όχι ότι δε χρειάζονται υπολογιστές

 

αυτό είναι χαζομάρα να το πιστεύει κανείς

 

θα κατέρρεε ο κόσμος αν αύριο εξαφανίζονταν

 

το ότι εγώ στη δουλειά μου πχ δουλεύω σε σάπιο για τα σημερινά δεδομένα Ε8400 δε σημαίνει ότι δε θέλω υπολογιστή, απλά όσο δουλεύει δεν αλλάζει

 

αν αυτό σημαίνει ότι το κόστος ώστε να βγάλουν τα επιθυμητά τους κέρδη θα μοιραστεί στους λιγότερους πλέον αγοραστές, δεν αναιρεί το ότι η κυριαρχία της intel την  κάνει να λειτουργεί μονοπωλιακά 

 

και για αυτά που δίνει από χρόνο σε χρόνο δεν υπάρχει και δικαιολογία 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν εννούμε το 90% των χρηστών (δουλειά γραφείου), προφανώς και ούτε χρειάζονται νέους επεξεργαστές και παραπάνω πυρήνες/δυνατότητες, ούτε θα χαμπαριάσουν και πολύ μεταξύ 2+ΗΤ ή 4 (για πέρα από αυτό ούτε για αστείο).

 

Από εκεί και πέρα, οι "gamers" αποτελούν ανέκδοτο σαν ποσοστό αγοράς για να ασχοληθούν παραπάνω οι εταιρείες (εδώ αντέχουν οι GPU 2+ χρόνια άνετα και 3-4 με κάποιες υποχωρήσεις).

 

Τί μένει?

 

Επαγγελματικές-βαριές πολυνηματικές εφαρμογές οι οποίες πάνε (και) σε άλλου είδους επιτάχυνση καθώς και η σερβεροαγορά.

 

Τί περιμένουμε, λοιπόν?

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Επαγγελματικές-βαριές πολυνηματικές εφαρμογές" Οπως? η αναζητηση εξωγηινων? για εξηγησε μας κι εμας που εισαι τοσο απολυτος..Αυτη η αγορα "Επαγγελματικές-βαριές πολυνηματικές εφαρμογές" ειναι σε ποσοστο μεγαλυτερη απο των gamer?  1,2 BILLION GAMERS.....Και μιλαει για αυτους που παιζουν με αυθεντικα registered παιχνιδια....Οντως ανεκδοτο η αγορα των gamer....Καλα τα λες...τι να κλασει το 1,2 Billion μπρστα στις "Επαγγελματικές-βαριές πολυνηματικές εφαρμογές"

ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ GAMER Απλα μερικες φορες πονανε τα ματια μου..Μπορει να μη το βλεπεις σοβαρο το gaming και μαλλον γιαυτο μιλησες τοσο υποτιμητικα...Θα συμφωνησω πως η NASA και καμια 500αρια αλλες εταιριες χρησιμοποιουν "Επαγγελματικές-βαριές πολυνηματικές εφαρμογές"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1.2bil?

 

Σε 7bil πληθυσμού?

 

Να γελάσω?

 

Να κλάψω?

 

Είναι οι  ίδιοι "gamers" που παίζουν σε ανάλυση 15" laptop της πλάκας 1336*768 με IrisPro κλπ (πλειοψηφία στο Steam)?

 

Μετράνε και οι gamers του fb, μέσα?

 

Μετράμε και τους Ινδούς/Κινέζους "gamers" με το ατελείωτο farming?

 

Ποιές είναι οι εφαρμογές?

 

Rendering, οποιουδήποτε είδους και για οποιδήποτε λόγο? Επαγγελματική φωτό/video επεξεργασία?

 

Ένας σκασμός ερευνητές με αναλύσεις/προσομοιώσεις/συνθέσεις/μοντέλα/πολλαπλά "περιβάλλοντα" όπου το cloud/distributed computing πάει σύνεφο?

 

Μήπως να δούμε όλοι αυτοί οι "gamers" με τί επεξεργαστές είναι?

 

Παίζει οι 2500/2600/2700 να είναι ακόμα στο top.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.guru3d.com/news-story/intel-core-i7-7700k-vs-core-i7-6700k-benchmarks-on-z270-platform.html

 

Αχαχαχα η ιντελ μας κοροιδευει

 πηρε εναν 6700K τον μετονομασε 7700Κ και τον πασαρει σαν καινουριο...

0 διαφορα σε ταχυτητα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.guru3d.com/news-story/intel-core-i7-7700k-vs-core-i7-6700k-benchmarks-on-z270-platform.html

 

Αχαχαχα η ιντελ μας κοροιδευει

 πηρε εναν 6700K του κατέβασε την κατανάλωση και του ανέβασε την συχνώτητα κατά 300Mhz, τον μετονομασε 7700Κ και τον πασαρει σαν καινουριο...

0 διαφορα σε ταχυτητα

Fixed.

Πόσο καιρό τώρα το έχει ανακοινώσει η Intel ότι δεν της παίρνει πια για tick-tock;

Το όφελος σε αυτήν την γενιά είναι ότι κάποιος που θα έφτιαχνε σύστημα έτσι κι αλλιώς τώρα θα πάρει ~2-300Mhz παραπάνω για τα λεφτά του ή θα δώσει λιγότερα λεφτά για τα Mhz που ήθελε.

Χώρια τα x265/netflix κτλ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1.2bil?

 

Σε 7bil πληθυσμού?

 

Να γελάσω?

 

Να κλάψω?

 

Είναι οι  ίδιοι "gamers" που παίζουν σε ανάλυση 15" laptop της πλάκας 1336*768 με IrisPro κλπ (πλειοψηφία στο Steam)?

 

Μετράνε και οι gamers του fb, μέσα?

 

Μετράμε και τους Ινδούς/Κινέζους "gamers" με το ατελείωτο farming?

 

Ποιές είναι οι εφαρμογές?

 

Rendering, οποιουδήποτε είδους και για οποιδήποτε λόγο? Επαγγελματική φωτό/video επεξεργασία?

 

Ένας σκασμός ερευνητές με αναλύσεις/προσομοιώσεις/συνθέσεις/μοντέλα/πολλαπλά "περιβάλλοντα" όπου το cloud/distributed computing πάει σύνεφο?

 

Μήπως να δούμε όλοι αυτοί οι "gamers" με τί επεξεργαστές είναι?

 

Παίζει οι 2500/2600/2700 να είναι ακόμα στο top.

 

Καμια διαφορα...Η προσομοιωση που κανει ενα online game για να δειξει real time 200 χρηστες ειναι παρομοια με το rendering...Η ιδια δυναμη χρειαζεται...Και ενα παραπανω που στον gamer φερνει αποτελεσμα (fps)ενω στο rendering και με χειροτερο cpu το αποτελεσμα που θα παρεις ειναι το ιδιο απλα σε περισσοτερο χρονο...αν θες να κανει ο gamer υπαναχωρηση ας κανει και ο renderer...Στα λεω αυτα γιατι η φραση που ειπες δεν αναταποκρινεται στην πραγματικοτητα...οι servers   που ανεφερες και τα cloud και ολα αυτα νομιζεις θελουν τιποτα τερατα για να δουλεψουν?(δε μιλαω για τη google) Οι ακριβοτερες και τεχνολογικα ανωτερες μητρικες εχουν πανω την ενδειξη gaming..To gaming νομιζεις δεν εχει απαιτησεις? δε λεω το gaming σαν αυτο που ανεφερες απ τα λαπτοπ...οπως και να εχει καταλαβαινω πως δεν εχεις ερθει σε επαφη με σοβαρο gaming  γιαυτο και το ειρωνευτηκες και θεωρησες πως ενα cloud εχει περισσοτερες απαιτησεις σε cpu. το 1,2 bil το ειδα στο ιντερνετ..ουτε εγω αλλα ουτε κι εσυ ξερουμε τα πραγματικα νουμερα . Παντως προσωπικα αν πουμε πως γνωριζω 1000 ατομα οι 500 παιζουν και οι 2 κανουν rendering και προσομοιωσεις...Ειναι φυσικο και επομενο οι εταιριες να ασχοληθουν με τη μαζα...και η μαζα ΣΙΓΟΥΡΑ δεν ειναι το rendering..παρε με τη σειρα asus msi evga gigabyte assrock σου αναφερω τους 5 μεγαλυτερους κατασκευαστες μητρικων και δες με τι ασχολουνται και τι διαφημιζουν...Ειδες ποτε να γραφουν super extra uber tuber mobo for rendering? Και σε προλαβαινω οχι ουτε η ιντελ ουτε η hp ουτε η foxcon ειναι μεγαλοι κατασκευαστες UBER μητρικων.Να σου προσθεσω πως το λεω αυτο γιατι τυχαινει να ειμαι τεχνικος (εχω καταστημα)και εχω πιασει εχω στησει και εχω πουλησει servers 20000 και 30000 ευρω οι οποιοι ηταν απλα μια κοροιδια...σε hardware....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλιστα.

 

Φιλικά, δεν έχεις την παραμικρή ιδέα για τί πράγμα μιλάς.

 

Το rendering@gaming είναι συγκριτικά αστείο σε σχέση με CGI/CGV/πραγματικό rendering από σχεδιαστές/καλλιτέχνες/αρχιτέκτονες/μηχανικούς κάθε είδους κλπ.

 

Με μια μέτρια GPU έχεις 30-60 fps στα παιγνίδια που λέμε, με όλες τις λεπτομέρειες, και σε μεγάλες αναλύσεις.

 

Υπάρχουν renders, όχι τρελών απαιτήσεων όπου η κάθε "σκηνή" θέλει ώρες για να γίνει.

 

Αυτά, σε μικρά γραφεία ή και σε φοιτητές ακόμα. Άσε εταιρείες που δουλεύουν σε CAD/CAM πρότυπα, 3dStudio/Archicad/whatever (έχω μείνει αρκετά πίσω από τότε που συγκατοικούσα με αρχιτέκτονες).

 

Ίσα ίσα, που από τότε που άρχισε η επιτάχυνση μέσω GPU, σε μεγάλο βαθμό λύθηκαν τα χέρια τους, αλλά ακόμα είναι πολλά τα στοιχεία που απαιτούν CPU χρόνο-νήματα-ισχύ.

 

Θα έλεγα τώρα τί ακριβώς προσφέρουν οι "ακριβοτερες και τεχνολογικα ανωτερες μητρικες (που) εχουν πανω την ενδειξη gaming", τί πουλάνε και πού αποσκοπούν, αλλά θα πέσει λογοκρισία και έχουν παγώσει και τα νερά πλέον.

 

Φύκια για μεταξωτές κορδέλες, σε κορόϊδα. Απλά.

 

Το "ακριβό" gaming απευθύνεται σε μια ελάχιστη μειοψηφία των "gamers" (αλήθεια, εκείνο το 1.2b, πώς προέκυψε? ακόμα περιμένουμε την πηγή σου, να δούμε τα χαρακτηριστικά και τη διαστρωμάτωση) και είναι θέμα prestige και μόνο.

 

Έχεις δίκο, βέβαια. Δεν είμαι σοβαρός gamer. Σοβαρός άνθρωπος είμαι, οπότε δεν κρίνω το τί έχει κάνει ο καθένας πίσω από ένα πληκτρολόγιο.

 

Όσο για servers/cloud: Μηχανικέ, ψάξε και βρες λιγάκι τί είναι το cloud/distributed computing και που χρησιμεύει, βρες και τη διαφορά του από τους servers της google για το κοινό ή τους "servers" για την ίδια τη μηχανή αναζήτησης και ξαναπες μας.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωχχχχ...

 

Triggered.

 

Στρίβειν διά της τεθλασμένης?

 

Για να αντιληφθείς πόσο ρατσιστής με τους gamers είμαι:

 

Έχω μια αμιγώς gaming οθόνη (4ms, 1440p, FreeSync), σε 3-4 νήματα στο forum εδώ σχολιάζω ανελλιπώς, έχω ένα WiiU αριστερά και ένα απλό δεξιά της τηλεόρασης (να κάθονται, ομολογουμένως τον τελευταίο αρκετό καιρό), πήγα και πήρα και ένα μηχανικό πληκτρολόγιο πρόσφατα.

 

Οπότε, ναι. Κοροϊδεύω και υποτιμώ τα μούτρα μου.

 

Είπαμε, σοβαρός άνθρωπος είμαι, δεν κρίνω κάποιον πίσω από ένα πληκτρολόγιο χωρίς να έχω ιδέα για τί πράγμα μιλάω.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειπες    "Από εκεί και πέρα, οι "gamers" αποτελούν ανέκδοτο σαν ποσοστό αγοράς για να ασχοληθούν παραπάνω οι εταιρείες"

 

Επιμενεις οτι περισσοτεροι ασχολουνται με το ¨"cloud/distributed computing"  ? Αληθεια τωρα?

 

"Μηχανικέ, ψάξε και βρες λιγάκι τί είναι το cloud/distributed computing και που χρησιμεύει" ειπες ..ουτε με νοιαζει που χρησιμευει ουτε τι ειναι.. η ενσταση μου ηταν οτι οτι και να ειναι δεν ειναι σε ποσοστο μεγαλυτερο απ τους gamer..ειναι κατι σημαντικο ειναι κατι χρησιμο? ναι ειναι..αλλα αυτο δεν εχει σχεση με το ποσοστο αγορας..Επισης  οταν πιασεις στα χερια σου ενα μηχανημα που κανει 30000 περιμενεις να δεις κατι εντυπωσιακο και διαφορετικο απο μια ταπεινη Gaming μητρικη των 300 ευρω...που δεν ειναι ,ισα ισα ειναι χειροτερη τεχνολογικα -οπτικα-γενικα..εκει να δεις τι φυκια πουλανε...στο λεω οχι γιατι ειμαι γαματος η γνωστης αλλα γιατι  τα πουλαω τα φτιαχνω τα στηνω πως το λενε τα ζω..οι καρτες γραφικων που λες ειδες ποσο βοηθησαν την πλευρα που μαχεσαι να υπερασπισεις?

 

Απο εναν ανθρωπο που φαινεται μορφωμενος ειναι λαθος να διαβαζεις οτι το ποσοστο των gamer ειναι ανεκδοτο

 

Βασικα θεωρω πως ξεφυγαμε απ το θεμα και το παιζουμε εξυπνακηδες και οι 2..χωρις να υποστηριζω καμια πλευρα...να φανταστεις καποτε το SETI (εχω και certificate) ετρεχε ολη μερα στο πισι μου...Συγνωμη αν φανηκε πως σε εκρινα δεν το εκανα επιτηδες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχουμε όντως ξεφύγει αρκετά από το θέμα.

 

Μερικές μόνο παρατηρήσεις.

 

Το μηχάνημα των 10-20-50κ για επαγγελματική χρήση (αν και τα ποσά είναι πολύ μεγαλύτερα), δεν χρειάζεται ούτε ledακια για εφέ, ούτε γομαροψύκτρες με heatpipes και περίτεχνα fins, ούτε πιστοποιήσεις TUF/Ceramic/ROG/GTPK κλπ.

 

Αξιοπιστία χρειάζεται, με πολλαπλά redundancies, με backup του backup, και να κάνει τη δουλειά για την οποία το πλήρωσες την 1η μέρα εξίσου καλά και την 1000στή (και μέσα στην τιμή, έχεις πληρώσει και το service/support άμεσα και τη στιγμή που καίγεσαι και το χρειάζεσαι, όχι όποτε ευαρεστηθεί ο οποιοσδήποτε).

 

Ανάλογα τη χρήση, ο επαγγελματίας (ιδιώτης-μαγαζί-εταιρεία-οργανισμός-κολοσσός) θα αναβαθμίσει, θα προσαρμόσει, θα συνθέσει.

 

Ο gamer, άντε να βάλει λίγη RAM και να πετάξει μια νέα κάρτα.

 

Επεξεργαστή? Για ποιά παιγνίδια? Τα κονσολοports τα οποία μέχρι μία γενιά πίσω με το ζόρι εκμεταλλεύονταν 4 νήματα?

 

Τα Lolοειδή των 2 νημάτων?

 

Αυτή είναι η αγορά των gamers? Ακόμα κρατάνε αξιοπρεπώς οι Qxxxx και άνετα οι 2500/2600. Επεξεργαστές 5? 7+ ετών? Άνετα.

 

Σοβαρά πιστεύεις πως αλλάζουμε πλατφόρμα (δλδ. >1000€) κάθε 2-3 χρόνια για να παίξουμε το νέο BF/CoD/FIFA/Pro ή τη νέα υπερουάου τσατσαριά (βλ. Quantum Break) με gameplay 10-12 ώρες?

 

Κι αυτά τα κάνει το τεράστιο ποσοστό των gamers? Ας είναι και 2δις. Ζήτημα αν αυτά που λέμε αφορούν το 1% ετησίως. Ζήτημα.

 

Όσο για την προσωπική σου εμπειρία, όσο μεγάλη κι αν είναι (δε θα μπω σε αυτή τη διαδικασία), είναι αδιάφορη.

 

Αδιάφορη, επειδή πολύ απλά αδιάφορη είναι η αγορά της Ελλάδας, σε αυτά τα θέματα. Είμαστε πόσα, 10+ χρόνια πίσω?

 

Κι αν έχουν πουληθεί 1000 1080 και άλλες τόσες 1070 φέτος, κάτι έγινε.

 

Ποτέ δεν είπα ότι οι περισσότεροι ασχολούνται με cloud/distributed κλπ. Είπα πως αυτοί είναι που καίγονται να εξοικονομήσουν χρόνο (ψάχνουν δηλαδή καλύτερες επιδόσεις) επειδή πολύ απλά χρόνος ποτέ δεν υπάρχει, ούτε μπορούν να τον φτιάξουν/αγοράσουν.

 

Αυτοί, συνεπώς, είναι όσοι θα κυνηγήσουν τα τελευταία (στο επίπεδο προφανώς που τους συμφέρει).

 

Σε άνθρωπο που ζητά συγγνώμη για μικροπαρεξηγήσεις, προφανώς απολογούμαι κι εγώ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...