Προς το περιεχόμενο

Αγορά DSLR ή mirrorless


Finn

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγω παλι λεω οτι μια επιλογη σε micro 4/3 θα ηταν μια χαρά, με φορητότητα, πολλους και καλούς φακους και σε νορμαλ τιμές, και αποδοση πολυ κοντα στο APS-C.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 30
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Οκ τελικά δεν είναι εύκολη υπόθεση η επιλογή μηχανής! Η Α6000 εντυπωσιακή. Πιστεύετε θα πάρω εφάμιλλο αποτέλεσμα με μια 5200 Nikon? Telephoto φακό θα μπορώ να βάλω στη Sony?

 

Για εμενα all-in all ειναι καλυτερη η a6000 και σε ποιοτητα εικονας ειναι εφαμιλλη αλλα κυριως σε εργονομια, το θεμα ειναι πως θα την δουλεψεις, θελεις απο την μια, μηχανη για ταξιδια, αλλα απο την αλλη θελεις και τηλεφακο που εκ των πραγματων ειναι μεγαλος σε μεγεθος και φυσικα ταιριαζει καλυτερα σε dslr, οπου θα βρεις και πολλους περισσοτερους, απο τον 55-210 και τον απλησιαστο 70-300, απο την αλλη αν θελεις να δουλεψεις manual υπαρχουν ενα σκασμο επιλογες, αλλα ενδεικτικα π.χ. ενας old school 200mm f4 ειναι σαν κανονι.

 

Για τηλεφακους σε λογικο μεγεθος, πανε σε 4/3, επισης υπαρχουν ενα σκασμο primes, γενικα νομιζω ειναι καλη σχεση ποιοτητας/μεγεθους το συστημα της olympus και βρισκεις καλες μηχανες και μεταχειρισμενες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα είναι δυστυχώς ότι θέλω απ τη μια να βγάζω φωτογραφίες στα ταξίδια μου αλλά απ την αλλη θα θέλω και να πειραματίζομαι. Πχ φωτογραφίες σ ένα τοπικό αγώνα ποδοσφαίρου, γαμήλιο πάρτι ενός φίλου, αστροφωτογραφία. Όλα πραγματικά σενάρια  αλλά όχι και καθημερινά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το συστημα micro 4/3 θα σου δωσει 2x crop factor, φθηνους σχετικα φακους, μικροτερους σε μεγεθος τηλεφακους (λογω και του crop factor και για τον ιδιο λογο κατα περιπτωση και φωτεινότερους), φορητοτητα και καλή σχεση κοστους αποδοσης. Πολλες επιλογες σε μεταχειρισμενα και σχετικα ευκολη μεταπωληση. Το σκοντο σε ποιοτητα εικονας ειναι πολυ μικρο θα ελεγα. Ποσες φορες να φωτογραφησεις ενα γαλαξία;

Επεξ/σία από SeNNinhA
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το συστημα micro 4/3 θα σου δωσει 2x crop factor, φθηνους σχετικα φακους, μικροτερους σε μεγεθος τηλεφακους (λογω και του crop factor και για τον ιδιο λογω κατα περιπτωση και φωτεινότερους, φορητοτητα και καλή σχεση κοστους αποδοσης. Πολλες επιλογες σε μεταχειρισμενα και σχετικα ευκολη μεταπωληση. Το σκοντο σε ποιοτητα εικονας ειναι πολυ μικρο θα ελεγα. Ποσες φορες να φωτογραφησεις ενα γαλαξία;

 

Και αστροφωτογραφια βγαζεις, απλα θα εχεις περισσοτερο θορυβο, ενταξει δεν μπορεις να τα κανεις ολα τελεια με μια μηχανη, να θες και μικρο μεγεθος στο σωμα και μικρους τηλεφακους και superwide φακους και high iso performance και super tracking και πολλα fps, μεγαλο buffer κτλ. Νομιζω καποιες 4/3 ειναι καλη μεση λυση για πολλες χρησεις. Κατα τα αλλα ναι η αστροφωτογραφια, αν δεν εισαι πολυ μερακλης, ειναι λιγες νυχτες τον χρονο που θα εχεις καλη ευκαιρια, οχι συννεφα, οχι φεγγαρι, μακρια απο πολεις, ανθρωπινες ωρες που ο γαλαξιας ειναι πανω απο τον οριζοντα, με λιγα λογια καλο ιουνιο παλι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το καλοκαίρι που μας πέρασε πήγα 3-4 φορές. Για παραπάνω δεν υπάρχει και χρόνος. Τώρα που ήμουν νότιο Αφρική δυστυχώς έχασα την ευκαιρία.

 

Ολα ειναι θεμα προτεραιοτητων, αν θελεις π.χ. το f/2.8 στον υπερευρυγωνιο για αυτες τις 3-4 μερες τον χρονο, θα πρεπει να τον ανεχτεις και τον υπολοιπο χρονο, την στιγμη που θα μπορουσες να κανεις την δουλεια σου με καποιον f/4 που θα ηταν και τουλαχιστον ο μισος σε ογκο και βαρος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια μιας και πιασατε τα 4/3, τι σετακι θα θεωρουσατε τιμια λυση με prime WL η UWL και ανοιχτο διαφραγμα??

 

Κατι τιμιο γιατι ειδα τις τιμες της Sony και μου πεσαν τα φρυδια :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια μιας και πιασατε τα 4/3, τι σετακι θα θεωρουσατε τιμια λυση με prime WL η UWL και ανοιχτο διαφραγμα??

 

Κατι τιμιο γιατι ειδα τις τιμες της Sony και μου πεσαν τα φρυδια :)

 

Αν ειδες τον sony 10-18 f4 και σου επεσαν τα φρυδια, που να δεις τον 7-14 f2.8 της olympus.  :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Απλα θα ηθελα κατι οικονομικο, ωστε να μπορω να εχω στα ταξιδια μου. Μαζι με εναν prime ευρυγωνιο....

 

Δεν μπορω να κουβαλαω την 7200 παντου απλα δεν γινεται, και τωρα φευγω ταξιδι και εχω σπαστει που θα παω χωρις μηχανη.

 

SeNNinhA δεν ξερω, ψαχνω μια τιμια λυση VFM και βασικα κατι που πιθανως θα βρω ωσ μεταχειρισμενο

 

Γιατι μες τις τιμες που ειδα στη Sony, καλυτερα να παρω τρειλερ για την 7200 με τα παρελκομενα :)

Επεξ/σία από blu3_orion
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλα θα ηθελα κατι οικονομικο, ωστε να μπορω να εχω στα ταξιδια μου. Μαζι με εναν prime ευρυγωνιο....

 

Δεν μπορω να κουβαλαω την 7200 παντου απλα δεν γινεται, και τωρα φευγω ταξιδι και εχω σπαστει που θα παω χωρις μηχανη.

 

SeNNinhA δεν ξερω, ψαχνω μια τιμια λυση VFM και βασικα κατι που πιθανως θα βρω ωσ μεταχειρισμενο

 

Γιατι μες τις τιμες που ειδα στη Sony, καλυτερα να παρω τρειλερ για την 7200 με τα παρελκομενα :)

 

Δεν ειναι φθηνη ουτε η olympus, περα απο κατι οικονομικους stantard zoom και telephoto, φωτια ειναι η τιμες της.

 

Μια σχετικα φθηνη λυση ειναι να παρεις τον 12mm f2 της samyang για uwl, ειναι σχετικα μικρος φακος. Επισης και ο 19mm της sigma καλη λυση για ταξιδακια και δεν χρειαζεται να παρεις την a6000, παρε μια nex τσαμπα τις δινουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια nex... τι ειπες τωρα... πολυ καλη προταση, μια 5n αν ειδα καλα βγαινει στα 150!!! super θα το ψαξω ευχαριστω πολυ

 

Εγω χτυπησα μια nex5r στα 100€, μια χαρα ειναι για δευτερη, μονο timelapse/video να την βαλεις να βαραει συνεχεια φτανει. Ψαξε βρες καποιον να την δινει και με κανα φακο τον 16-50 πιθανοτατα, μια μετριοτητα ειναι, αλλα ειναι πολυ μικρος, 110g μονο και καλυπτει το βασικο ευρος (στραβα κουτσα). 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλα θα ηθελα κατι οικονομικο, ωστε να μπορω να εχω στα ταξιδια μου. Μαζι με εναν prime ευρυγωνιο....

 

Δεν μπορω να κουβαλαω την 7200 παντου απλα δεν γινεται, και τωρα φευγω ταξιδι και εχω σπαστει που θα παω χωρις μηχανη.

 

SeNNinhA δεν ξερω, ψαχνω μια τιμια λυση VFM και βασικα κατι που πιθανως θα βρω ωσ μεταχειρισμενο

 

Γιατι μες τις τιμες που ειδα στη Sony, καλυτερα να παρω τρειλερ για την 7200 με τα παρελκομενα :)

 

 

Υπάρχει η Olympus OM-D E-M10 mark ii αν την έβρισκες μαζί με τους δύο φακούς στις γιορτές με έκπτωση ή από το warehouse του amazon.de ανοιχτό κουτί είναι καλή περίπτωση έχει και επιπλέον έκπτωση τώρα στις γιορτές πέρσι είχε 30% και αν δεν σου κάνει έχεις ένα μήνα προθεσμία την επιστρέφεις χωρίς αιτιολογία απλά πράγματα αλλά κατεβαίνεις στα 16mp σε σχέση με τη a6000 αυτό μου τη σπάει.

https://www.amazon.de/systemkameras/b/ref=sv_ph_4?ie=UTF8&node=430662031

Με τους δύο kit έχεις στη διάθεσή σου 28-300mm σε τέτοια τιμή δεν είναι βέβαια η pro σειρά της αλλά είναι καλύτεροι φακοί σε σχέση με τους αντίστοιχους sony.

 

 

review https://www.dpreview.com/reviews/bang-for-the-buck-olympus-om-d-e-m10-ii-review

με μια ματιά http://www.imaging-resource.com/cameras/sony/a6000/vs/olympus/e-m10-ii/

 

 

Για τα άστρα http://www.lonelyspeck.com/

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...