Προς το περιεχόμενο

Αγορά DSLR ή mirrorless


Finn

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους. Θεωρώ ότι το κινητό το έχω φέρει στα όρια του οπότε ήρθε η ώρα για αγορά DSLR! Κάνω αρκετά ταξίδια και μου αρέσει η αστροφωτογραφια. Γενικά το τι φωτογραφίζω φαίνεται στο album μου στο Flickr https://flic.kr/s/aHskBjaqpR

 

Για entry βλέπω προτεινουν την 5200 της Nikon αλλά νομίζω θα μπορούσα να διαθέσω και λίγα παραπάνω. Καμία πρόταση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 30
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Σου απανταω το ιδιο απο εδω μιας και καλως το ανοιξες εδω

 

Παρε την 5200, και κρατα τα χρηματα σου για φακους παρελκομενα..... ανοιγεις μεγαλη οικονομικη πληγη και δεν το ξερεις  :)

 

BTW οι φωτογραφιες απο το κινητο ειναι πολυ καλες, πρεπει να περασεις σε DSLR. Το ξεζουμισες το κινητο  :)

 
Τωρα οσον αφορα στο ερωτημα του νηματος, σκεψου πολυ καλα την φορητοτητα και ποσο σε επιρεαζει...... εγω εχω βελαξει με το βαρος, ογκο....δεν το μετανιωνω αλλα σκεφτομαι πολυ σοβαρα μολις μαζεψω τπτ να παρω και μια sony a6000
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εάν μπορείς να προσπεράσεις την Nikon 5400 και να πας στο επόμενο στάδιο ...

Με σειρά κόστους

 

Nikon 7200

Canon 80D

 

Τις θεωρώ ισάξιες και από τις καλύτερες crop.

 

Edit: o blu3 Orion δεν έχει άδικο ως προς την επένδυση σε φακούς και παρελκόμενα.

Όσο για το βάρος της DSLR, εξαρτ'αται όσο αποφασισμένος είσαι.......

Επεξ/σία από Jiakometi
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το θεμα ειναι ομως να του μεινουν και χρηματα για παρελκομενα και κυριως ΦΑΚΟΥΣ

 

απλα το αναφερω γιατι κι εγω στα πρωτα μου βηματα δεν ειχα υπολογισει αυτο το κοστος.... νομιζα οτι με τον κιτ φακο θα μεινω για καμια 5ετια :)

Επεξ/σία από blu3_orion
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

τα κοστη τα εχεις υπολογισει?

 

Τι φακο εχεις κατα νου για καθημερινο? και κυριως τι φακο για αστροφωτογραφια?

 

Μπορεις να παρεις και τον sigma 17-50 2.8, κανει για ολα και θα σε καλυψει πληρως για τις φωτογραφιες που βγαζεις...

 

Υπαρχει και ο απολυτος 17-50 2.8 της nikon..... αλλα φευγει.... μακρια....

Επεξ/σία από blu3_orion
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πληροφοριακά η canon 80d τα πάει καλύτερα κι από sony a6500 στο βίντεο με κινούμενα άτομα στην αυτόματη εστίαση, αυτά για βίντεο βέβαια.

Βάση στο φακό πρωτίστως αλλιώς θα είναι ανάπηρη  η κάμερα και χειρότερο το αποτέλεσμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τελειωσε και αυτη η προσφορα και ηταν καλη ευκαιρία

 

http://www.insomnia.gr/topic/628718-sony-a6000-black-friday-499-16-55/?do=findComment&comment=55291141

 

 

ΥΓ: Ωραιες οι φωτο σου

Επεξ/σία από stratigos24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τελειωσε και αυτη η προσφορα και ηταν καλη ευκαιρία

 

http://www.insomnia.gr/topic/628718-sony-a6000-black-friday-499-16-55/?do=findComment&comment=55291141

 

 

ΥΓ: Ωραιες οι φωτο σου

 

Υπάρχει μόνο για σήμερα στο Ιταλικό αλλά δεν τη θεωρώ ευκαιρία θα υπάρξουν και άλλες καλύτερες πιστεύω με το διπλό kit φακό στο Γερμανικό πρωτοχρονιά.

Αλλά για όσους βιάζονται https://www.amazon.it/Sony-Fotocamera-Digitale-Obiettivo-Intercambiabile/dp/B00PCDQSJM/ref=as_li_ss_tl?smid=A11IL2PNWYJU7H&pf_rd_p=6c5af605-ef5f-4836-aa59-ac5b84d3c997&pf_rd_s=merchandised-search-4&pf_rd_t=101&pf_rd_i=435505031&pf_rd_m=A11IL2PNWYJU7H&pf_rd_r=XH6Q6XS7SRVC1VMMD40J&linkCode=sl1&tag=mirrorless05a-21&linkId=c0a5483b310677cf9e323579f1451f66

Επεξ/σία από thepoint
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα ταξιδια και γενικα στο καθημερινο κουβαλημα η dslr κουραζει, ακομα και οι πιο μικρες, κυριως με φακους οπως ο sigma 17-50 f2.8, δεν ειναι οτι πιο βολικο, ουτε να το εχεις πανω σου κρεμασμενο, ουτε στο χερι για ωρα, απο την αλλη οι περισσοτερες mirrorless εχουν ακριβους φακους και το budget θα φυγει στον θεο με την μια. 

 

Ας πουμε μια γνωστη/καλη επιλογη ειναι η a6000, πες για αρχη με τον 16-50 και για αστροφωτογραφια μπορεις να παρεις αργοτερα τον samyang 12mm f2. Ομως αν πεις οτι αναβαθμιζεις και φευγεις απο τον 16-50 ετοιμασου για παρα πολλα, ο 16-70 f4 κοστιζει 900€, ακομα και τους primes να παρεις τον 35αρη και τον 50αρη θα δωσεις 680€. Υπαρχουν ομως και καποιες οικονομικες εναλλακτικες απο την sigma, οι 19/30/60 f2.8.

 

Γνωμη μου να δεις τις μηχανες πως ειναι και στο χερι, d5xxx και a6xxx βρισκεις παντου, επισης να εχεις στο μυαλο σου και σε τι τσαντα θα μπει η καθε μηχανη, τι αναγκη θα εχει σε τριποδο/κεφαλη κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για ταξιδια θες κατι μικρο και ελαφρυ

ειτε θα πας σε κατι Mirroless

ειτε σε καποια μικρη dslr

πχ η D3300, ειναι πολυ μικρη και ελαφρια με τον 18-55 AF-P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ τελικά δεν είναι εύκολη υπόθεση η επιλογή μηχανής! Η Α6000 εντυπωσιακή. Πιστεύετε θα πάρω εφάμιλλο αποτέλεσμα με μια 5200 Nikon? Telephoto φακό θα μπορώ να βάλω στη Sony?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...