Προς το περιεχόμενο

Φακοί e-mount Sony SEL35F18 vs SEL28F20


booZe

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαίρετε, είμαι ανάμεσα στους δυο αυτούς φακούς για την ώρα θα μπουν πάνω σε APS-C bodies (α6000 κ nex5N). Η χρήση είναι και για φωτογραφία και κάπως λιγότερο για βίντεο, ας πούμε 65%-35%. Κλίνω κάπως περισσότερο προς τον 28mm, είναι λίγο πιο οξύς και full frame -αν επιλέξω ποτέ να αναβαθμιστώ σε Α7 σειρά. Παίζει κάποιο σοβαρό ρόλο το OSS του 35αρη;

 

Η τιμή ειναι ουσιαστικά η ίδια και για τους δυο. Καμία άλλη σκέψη-πρόταση; Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Φυσικα κ παιζει ρολο το OSS του 35 ειδικα για βιντεο. Αλλα ακομη κ σε φωτο θα σου δωσει την δυνατοτητα για χαμηλοτερες ταχυτητες χωρις να ανεβαζεις ISO. Εκτος κ αν χρησιμοποιεις τριποδο για τις ληψεις σου. Απο εκει κ περα εχουν κ αρκετη διαφορα στο καδρο οπου ο 35 ειναι αρκετα σφιχτος. Αν εχεις τον κιτ δοκιμασε στα 28 κ στα 35 για να δεις τι σε βολευει περισσοτερο το οποιο ειναι κ το πιο σημαντικο. Εγω παντως θα επαιρνα τον Sigma30mm f1.4 ;)

Επεξ/σία από teobot
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, μάλλον ο 28άρης θα με βόλευε περισσότερο για εσωτερικές λήψεις μιας έχω ήδη και τον 50άρη -του οποίου το OSS δεν κάνει και καμιά φοβερή δουλειά για video ή ίσως περίμενα περισσότερα. Για τον Sigma το σκεφτόμουν σοβαρά αλλά το γρήγορο focus (που μάλλον υστερεί κάπως) είναι προτεραίοτητα όταν κυνηγάς πιτσιρίκια.

 

Λόγω ημέρας (έχει το amazon.de προσφορά σε Sony φακούς), οι συγκεκριμένοι παίζουν στα ~350 ευρώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να και ο sigma 30mm f1.4 που αναφέρθηκε πιο πάνω και ο sony 35f18 πάντως χάνει σε af, βάρος και σταθεροποίηση συγκριτικά με τον sony φακό σε όλα τα άλλα είναι μπροστά.

Ανάλογα με τη χρήση και τη βαρύτητα που δίνει ο καθένας κάνει την επιλογή του.

https://www.youtube.com/watch?v=wffYWgj8VYQ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...