Προς το περιεχόμενο

Avatar 2 (2022)


KilliK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 10/1/2023 στις 12:23 ΜΜ, MovieFan247 είπε

Ευχαριστώ. Όντως ΙΜΑΧ δεν υπάρχει, αλλά ακούω ότι σινεμά που δεν έχουν ultrawide οθόνη, μπορούν να ζητήσουν την IMAX έκδοση της ταινίας, που ταιριάζει καλύτερα στις διαστάσεις τις οθόνης τους.

Για παράδειγμα η οθόνη στο Cinemax Βουλιαγμένης έχει ακρίβως το σχήμα της έκδοσης IMAX στο παραπάνω βίντεο.
http://cinemax.gr/images/cmx/galleries/cinemas/446/3.jpg

Και γω την VMAX σκεφτόμουν αρχικά, αλλά δεν μου αρέσει που η εικόνα είναι κομμένη.

για να μην μπερδευεσαι. imax οταν ειχαμε φιλμ ήταν ενα μεγαλύτερο φιλμ που εκτός απο το διαφορετικο ratio 1,43/1 ειχε και καλύτερη εικονα. Πλέον δεν εχουμε φιλμ οπότε πρακτικα δεν υπαρχει imax. ουτε εχουν μείνει παγκισμίως πολλες αιθουσες με τετοια οθονη. πλεον στην ψηφιακη εποχη imax ειναι αλλο πραγμα. googlare το για να μην γραφω σεντονια.

στην ελλαδα η ταινια ηρθε και σε scope και σε flat format οπως η οθονη που εβαλες εδω στο λινκ. Πιστεψε με η διαφορά που θα δεις ειτε πας στην μια ειτε στην αλλη ειναι πολύ μικρη. Εγω προτιμω scope για αυτη τη ταινια. Μεγαλύτερη σημασια εχει η κατασταση του projector, το 3d που φοράει και η θεση που καθεσαι παρα αυτο. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 647
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

23 ώρες πριν, KilliK είπε

δεν εχει να κανει με την ποιοτητα. ηταν καθαρα πολιτικη αποφαση της Ακαδημιας. ακομη και ο Τζιμ ειχε καταλαβει που πηγαινε το πραμα, αν δεις τις τελευταιες συνεντευξεις του λιγο πριν τα οσκαρ. αυτη η εχθρικη σταση της Ακαδημιας δεν εχει αλλαξει ουτε σημερα. ηδη απο εποχης Star Wars ΑΝΗ, το οποιο εχασε και αυτο το οσκαρ, απαξιωνανε το scifi ειδος. προσθετεις σε αυτο και την δυσφορια τους, οτι ερχεται στο Hollywood ενας αυτοδιδακτος πρωην νταλικερης Καναδος, για να τους αλλαξει τον τροπο που γυριζουν ταινιες. ε δεν υπαρχει τοτε καμια περιπτωση να παρει κανενα Avatar oσκαρ για best director/best picture. οσο καλη και να ειναι η ταινια.

λες και μιλας για κανα τυχαρπαστο indie σκηνοθετη...για το καμερον μιλαμε...ποτε το σνομπαρε η ακαδημια? Και να μη μιλησω για το τιτανικο, αλλα ολες του οι ταινιες ηταν στα βραβεια.

και για να λεμε και του στραβου το δικιο, το φαντασι (τοσο το επικο , οσο και το sci fi), ηταν υποτιμημενο απο την ιδια τη βιομηχανια. ακομα και μετα την επιτυχια του lotr δεν αλλαξε ιδιαιτερα η κατασταση.

το avatar παντως δεν ειναι ταινια για best director/best picture...αν υπαρχει μια ελπιδα για το sci fi, πιο πιθανο ειναι να τη βρουμε στο σικουελ του dune του βιλνεβ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν καταλαβες τι ακριβως εγραψα στο ποστ μου.

θελω να επεκταθω πανω στην σχεση του Καμερον με το HW, αλλα πρεπει να γραψω σεντονι, και δεν εχω τον χρονο.

συμφωνω για το Dune 2. μακαρι να παρει best picture. αλλα δεν εμπιστευομαι την Ακαδημια. εδω δεν το εδωσε ουτε στο πιο ευπεμπτο Gravity.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, liakinen είπε

Το Interstellar γιατί πήρε το μακρύτερο; επειδή δεν ήταν εύπεπτο; 

100% , για αυτο δεν πηρε κανενα οσκαρ ποτε ο νολαν γενικοτερα. ακομα και το dunkirk ηταν περιεργο...

η ακαδημια συνηθως βραβευει συγκεκριμενου τυπου ταινιες, με τις οποιες ελαχιστες εξαιρεσεις...

οπως και να χει, θεωρω αστειο να παρουσιαζεται ο καμερον ως ο παριας του χολιγουντ, οταν οι εταιρειες του δινουν τα μπατζετ που παιρνει για να κανει τις ταινιες του...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, basilis_k6 είπε

για να μην μπερδευεσαι. imax οταν ειχαμε φιλμ ήταν ενα μεγαλύτερο φιλμ που εκτός απο το διαφορετικο ratio 1,43/1 ειχε και καλύτερη εικονα. Πλέον δεν εχουμε φιλμ οπότε πρακτικα δεν υπαρχει imax. ουτε εχουν μείνει παγκισμίως πολλες αιθουσες με τετοια οθονη. πλεον στην ψηφιακη εποχη imax ειναι αλλο πραγμα. googlare το για να μην γραφω σεντονια.

στην ελλαδα η ταινια ηρθε και σε scope και σε flat format οπως η οθονη που εβαλες εδω στο λινκ. Πιστεψε με η διαφορά που θα δεις ειτε πας στην μια ειτε στην αλλη ειναι πολύ μικρη. Εγω προτιμω scope για αυτη τη ταινια. Μεγαλύτερη σημασια εχει η κατασταση του projector, το 3d που φοράει και η θεση που καθεσαι παρα αυτο. 

Ευχαριστώ. Δεν έχω κάποια απορία ως προς το τι είναι το IMAX ή για τα πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα της ψηφιακής προβολής. Απλά έψαχνα κάπου να δώ την ταινία flat γιατί κατά την άποψή μου έχει τεράστια διαφορά, τουλάχιστον όσον αφορά στο 3D. Για μεγιστοποίηση του 3D εφέ, πρέπει ολόκληρο το υποκείμενο να βρίσκεται μέσα στο πλάνο. Στην απλή έκδοση, πολλές φορές, οι χαρακτήρες δεν είναι ολόκληροι μέσα στο πλάνο (βλ. εικόνα). Και φυσικά ύπαρχει περίπου 35% περισσότερη θέα. Η εικόνα μιλάει από μόνη της νομίζω. Δεν είναι τυχαίο, άλλωστε, ότι για το 3D (και 2D) Blu-ray της πρώτης ταινίας, οι ίδιοι οι δημιουργοί της ταινίας επελέξαν την IMAX έκδοση της ταινίας.

Τέλος πάντων, μετά απο αρκετό ψάξιμο και τηλεφωνήματα, βρήκα αυτό που έψαχνα και είδα την ταινία όπως ακριβώς ήθελα. Για όποιον ενδιαφέρεται λοιπόν:

Η ΙΜΑΧ, 3D, HFR έκδοση της ταινίας προβάλλεται στις αίθουσες 02 και 08 στα Village The Mall Athens.

maxresdefault.jpg

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, MovieFan247 είπε

Ευχαριστώ. Δεν έχω κάποια απορία ως προς το τι είναι το IMAX ή για τα πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα της ψηφιακής προβολής. Απλά έψαχνα κάπου να δώ την ταινία flat γιατί κατά την άποψή μου έχει τεράστια διαφορά, τουλάχιστον όσον αφορά στο 3D. Για μεγιστοποίηση του 3D εφέ, πρέπει ολόκληρο το υποκείμενο να βρίσκεται μέσα στο πλάνο. Στην απλή έκδοση, πολλές φορές, οι χαρακτήρες δεν είναι ολόκληροι μέσα στο πλάνο (βλ. εικόνα). Και φυσικά ύπαρχει περίπου 35% περισσότερη θέα. Η εικόνα μιλάει από μόνη της νομίζω. Δεν είναι τυχαίο, άλλωστε, ότι για το 3D (και 2D) Blu-ray της πρώτης ταινίας, οι ίδιοι οι δημιουργοί της ταινίας επελέξαν την IMAX έκδοση της ταινίας.

Τέλος πάντων, μετά απο αρκετό ψάξιμο και τηλεφωνήματα, βρήκα αυτό που έψαχνα και είδα την ταινία όπως ακριβώς ήθελα. Για όποιον ενδιαφέρεται λοιπόν:

Η ΙΜΑΧ, 3D, HFR έκδοση της ταινίας προβάλλεται στις αίθουσες 02 και 08 στα Village The Mall Athens.

maxresdefault.jpg

 

αμα με ρωταγες θα στο λεγα. :P

παιζει και σε αλλες αιθουσες αλλα δεν ειναι Imax 1,90 αλλα κανονικο flat 1,85. η εικόνα εδω βολευει λιγο γιατι ειναι 2 ορθιοι αντρες. σε σκηνες με πανοραμικα τοπια το scope κερδιζει. οπως γουσταρει ο καθενας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, basilis_k6 είπε

αμα με ρωταγες θα στο λεγα. :P

παιζει και σε αλλες αιθουσες αλλα δεν ειναι Imax 1,90 αλλα κανονικο flat 1,85. η εικόνα εδω βολευει λιγο γιατι ειναι 2 ορθιοι αντρες. σε σκηνες με πανοραμικα τοπια το scope κερδιζει. οπως γουσταρει ο καθενας. 

Αλήθεια; Σε ποιές αίθουσες ακριβώς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καλη συνεντευξη, o Tζιμ δινει πληθος πληροφιων για τα sequels.

tldr: οι δυο πρωτες ταινιες ηταν ουσιαστικα ο προλογος του επους, στησανε το lore και τους χαρακτηρες. τα καλυτερα ερχονται στις επομενες ταινιες. 

υγ. ενεργοποιηστε τους αγγλικους υποτιτλους.

Επεξ/σία από KilliK
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, MovieFan247 είπε

Αλήθεια; Σε ποιές αίθουσες ακριβώς;

την τριτη που ρωτησες ειχε και αλλες. απο πεμπτη ειναι μονο αυτες σε village. απο την αλλη πεμπτη παλι μπορει να αλλαξει αυτο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 14/1/2023 στις 1:07 ΠΜ, MovieFan247 είπε

Ευχαριστώ. Δεν έχω κάποια απορία ως προς το τι είναι το IMAX ή για τα πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα της ψηφιακής προβολής. Απλά έψαχνα κάπου να δώ την ταινία flat γιατί κατά την άποψή μου έχει τεράστια διαφορά, τουλάχιστον όσον αφορά στο 3D. Για μεγιστοποίηση του 3D εφέ, πρέπει ολόκληρο το υποκείμενο να βρίσκεται μέσα στο πλάνο. Στην απλή έκδοση, πολλές φορές, οι χαρακτήρες δεν είναι ολόκληροι μέσα στο πλάνο (βλ. εικόνα). Και φυσικά ύπαρχει περίπου 35% περισσότερη θέα. Η εικόνα μιλάει από μόνη της νομίζω. Δεν είναι τυχαίο, άλλωστε, ότι για το 3D (και 2D) Blu-ray της πρώτης ταινίας, οι ίδιοι οι δημιουργοί της ταινίας επελέξαν την IMAX έκδοση της ταινίας.

Τέλος πάντων, μετά απο αρκετό ψάξιμο και τηλεφωνήματα, βρήκα αυτό που έψαχνα και είδα την ταινία όπως ακριβώς ήθελα. Για όποιον ενδιαφέρεται λοιπόν:

Η ΙΜΑΧ, 3D, HFR έκδοση της ταινίας προβάλλεται στις αίθουσες 02 και 08 στα Village The Mall Athens.

maxresdefault.jpg

 

Η VMAX δεν ειναι ακομα καλυτερη απο τις 2 και 8?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μ αρεσε πολυ το 3D , πήγα στην 3D hfr οχι atmos στο βιλατζ ρεντη. Νταξει δεν ξερω πολλά απο τεχνικές λεπτομέρειες παντως σε κάποια σημεία στο βυθο ή στη ζουγκλα το  3D ηταν απιστευτο, λες και ημουν μεσα στη ταινια! Παντως σε καποιες φασεις σα να κολλαγε το 3D,  σα να γυριζεις την καμερα πολυ γρηγορα, εκανε θολουρα... ισως θελουν drivers τα ματια μου :P  Καθόμουν στην Ε σειρα12 καρεκλα. Παιζει ρολο το που καθεσαι στην αιθουσα?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Ntinaras είπε

Η VMAX δεν ειναι ακομα καλυτερη απο τις 2 και 8?

προφανως. απλα ειναι αλλο φορματ, αυτος ηθελα να το δει κοντα στο imax αντι για 2,39/1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η καλύτερη ώρα για να απολαύσεις το Άβαταρ είναι σήμερα στις 17:30. Με μειωμένο εισιτήριο, χωρίς τη σύντροφο, με άλλα 40-50 "μπακούρια" που δε γύρισαν σπίτι μετά τη δουλειά. Περφέξιον!

 

Υπέροχη!!!

Επεξ/σία από kirileman
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...