Προς το περιεχόμενο

Avatar 2 (2022)


KilliK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

εσπασε ρεκορ στο BO την τριτη βδομαδα του. ειναι γυρω στα 1,4δ, ηδη εχει αρχισει να βγαζει κερδος. εκτος απροοπτου, τα 4 και 5 εχουν κλειδωσει.

καπου διαβασα οτι ο Καμερον ειχε πει πως η τριτη βδομαδα ειναι αυτη που θα καθορισει την τυχη των δυο τελευταιων σηκουελς.  ε μετα απο σημερα, νομιζω οτι τα εχει εξασφαλισει. ξαναθυμιζω οτι η επομενη μεγαλη κινηματογραφικη κυκλοφορια θαναι τον Φεβρουαριο με το Ant-Man. οποτε εχει ολο τον γεναρη δικο του το Avatar.

επισης δια στοματος του, μαθαμε καποιες πληροφοριες για το 3. η ταινια θα  αντιστρεψει την ηθικη στις αντιμαχομενες πλευρες. θα δουμε την καλη πλευρα των ανθρωπων, ενω θα εξερευνησει την σκοτεινη πλευρα των Ναβι και θα ταξιδεψουμε στις ηφαιστειογενεις περιοχες της Πανδωρα, οπου θα γνωρισουμε τους Ναβι της σταχτης (Ash Navi τους λεει, ελπιζω να αλλαξει το ονομα τους)

δεν ξερω αν το προσεξατε, αλλα οι ταινιες του ακολουθουν ενα μοτιβο: αερας, νερο, φωτια και γη στο 5. ελπιζω να μην μπερδευτηκε και νομιζει οτι γυριζει το Last Airbender. η το Captain Planet.

Avatar: The Way of Water Rises To $1.379B Global, Nears $1B Overseas – Deadline

First Avatar 3 Plot Details Reveal Fire Na’vi Plan | The Direct

υγ. οι haters που επι χρονια διατυμπανιζαν οτι "nobody cares about Avatar, nobody wants their sequels" και ειχαν προεξοφλησει την αποτυχια της νεας ταινιας, εχουν εξαφανιστει απο τα σοσιαλ. χαιρομαι που για αλλη μια φορα, τους διεψευσε ο King. αν και η αληθεια ειναι οτι ουτε και εγω περιμενα να τα παει τοσο καλα, παρολο που την πρωτη την ειχα λατρεψει.

Επεξ/σία από KilliK
  • Like 3
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 647
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Ναι όταν δεν υπάρχει εναλλακτική στον κινηματογράφο, έτσι συμβαίνει.

 

Κατά τα λοιπά η ταινία απαράδεκτη και είναι καλό που συμφωνούμε όλοι, ενώ την έχουμε δει και άρα προσφέρει στην εισπρακτική επιτυχία της.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, belray είπε

Ναι όταν δεν υπάρχει εναλλακτική στον κινηματογράφο, έτσι συμβαίνει.

Καλά, αυτό είναι κλασικό.... Θύμισε μου όμως άλλη μία παρόμοια περίπτωση γιατί τώρα δεν μου έρχεται στο μυαλό... :whistle:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, manolis940 είπε

Καλά, αυτό είναι κλασικό.... Θύμισε μου όμως άλλη μία παρόμοια περίπτωση γιατί τώρα δεν μου έρχεται στο μυαλό... :whistle:

Δε θυμάμαι περίοδο που να μην υπήρχε τίποτε απολύτως άλλο να δεις πέρα από τους παράξενους καιρούς που ζούμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, belray είπε

Ναι όταν δεν υπάρχει εναλλακτική στον κινηματογράφο, έτσι συμβαίνει.

μονο που δεν συνεβει αυτο, αλλα κατορθωσε ενα παραδοξο στα χρονικα του κινηματογραφου. ταινια που εκανε ανοιγμα στα 100εκ, αλλα την τριτη βδομαδα της, οχι μονο δεν επεσε, αλλα ανεβηκε κιολας, δεν εχει ξανασυμβει η ειναι εξαιρετικα σπανιο να συμβει.

αυτο δεν γινεται με "απαραδεκτες ταινιες λογω ξεραιλας". αλλα με ταινιες που συνδεονται με το κοινο τους σε ενα βαθυτερο, πιο προσωπικο, πιο μεταφυσικο επιπεδο. ο Cameron το ονομασε αυτο αφηγηση τριτου επιπεδου. και το ειχαμε τονισει και μερικοι απο εμας απο την πρωτη ταινια, οτι  ειναι ο κοσμος της Πανδωρας και οι κατοικοι της, που μαγεψε το κοινο. αυτο ειναι που δεν καταλαβαινουν ακομη και σημερα οι haters, και αναλωνονται μονο στο ποσο φτωχη ειναι η πλοκη της και οι διαλογοι.

  • Like 11
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, belray είπε

Δε θυμάμαι περίοδο που να μην υπήρχε τίποτε απολύτως άλλο να δεις πέρα από τους παράξενους καιρούς που ζούμε.

Η αλήθεια είναι πως έχει πέσει μια ξεραΐλα στο cinema για την εποχή, δεν θα πω πως έχεις άδικο ως προς αυτό. Ωστόσο δεν μπορώ να καταλάβω που στηρίζεις το επιχείρημα ως προς το ότι έδωσε τόσο μεγάλο boost στην επιτυχία της ταινίας. To cinema δεν είναι κάτι που ο κόσμος πάει έτσι κι αλλιώς, πηγαίνει όταν έχει μία ταινία που επιθυμεί να δει. Αν δεν ήθελαν να δούνε Avatar δεν θα πηγαίνανε και δεν θα έβγαζε λεφτά.

Black Adam, Wakanda Forever λίγο πριν βγήκαν και αυτά, χωρίς αντίπαλο και όμως τέτοια επιτυχία δεν είχαν !

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν το δεις σε 2d χάνει λίγο η ταινία σαν εμπειρία ??

Έχω θέμα με τα μάτια και φοράω γυαλιά και δε θα μπορέσω δυστηχως να βάζα τα 3d glasses αλλά χάνω το hfr δυστηχως αν το δω 

οσοι το Δατε σε απλό αξίζει επίσης ???

θυμαμαι πάντως το ένα το χα δει σε 3d βέβαια πριν 10 κάτι χρόνια και αν κ κούρασε ήταν γουαω

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, star12 είπε

αν το δεις σε 2d χάνει λίγο η ταινία σαν εμπειρία ??

Έχω θέμα με τα μάτια και φοράω γυαλιά και δε θα μπορέσω δυστηχως να βάζα τα 3d glasses αλλά χάνω το hfr δυστηχως αν το δω 

οσοι το Δατε σε απλό αξίζει επίσης ???

θυμαμαι πάντως το ένα το χα δει σε 3d βέβαια πριν 10 κάτι χρόνια και αν κ κούρασε ήταν γουαω

 

Ανάλογα τα γυαλιά, μπορείς να τα βάλεις από πάνω, όπως έκανε φίλος μου. Εγώ απ' την άλλη έβαλα φακούς επαφής!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, star12 είπε

αν το δεις σε 2d χάνει λίγο η ταινία σαν εμπειρία ??

Έχω θέμα με τα μάτια και φοράω γυαλιά και δε θα μπορέσω δυστηχως να βάζα τα 3d glasses αλλά χάνω το hfr δυστηχως αν το δω 

οσοι το Δατε σε απλό αξίζει επίσης ???

θυμαμαι πάντως το ένα το χα δει σε 3d βέβαια πριν 10 κάτι χρόνια και αν κ κούρασε ήταν γουαω

 

Μπορείς να βάλεις τα 3D γυαλιά πάνω από τα γυαλιά σου, αλλιώς στο Αθήναιον cinema το δείχνει και σε 2D hfr

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 2/1/2023 στις 6:41 ΜΜ, KilliK είπε

μονο που δεν συνεβει αυτο, αλλα κατορθωσε ενα παραδοξο στα χρονικα του κινηματογραφου. ταινια που εκανε ανοιγμα στα 100εκ, αλλα την τριτη βδομαδα της, οχι μονο δεν επεσε, αλλα ανεβηκε κιολας, δεν εχει ξανασυμβει η ειναι εξαιρετικα σπανιο να συμβει.

 

εχει συμβει με αρκετες. απλα οχι με τοσο μεγαλες παραγωγες που συμβαινει πολύ σπανια. 

 

22 ώρες πριν, manolis940 είπε

To cinema δεν είναι κάτι που ο κόσμος πάει έτσι κι αλλιώς, πηγαίνει όταν έχει μία ταινία που επιθυμεί να δει. Αν δεν ήθελαν να δούνε Avatar δεν θα πηγαίνανε και δεν θα έβγαζε λεφτά.

 

και εγω εξεπλάγην οταν διαπιστωσα οτι υπαρχει τεραστιο ποσοστο θεατων που παει σινεμα και βρισκει την ταινια που θελει να δει κυριολεκτικα στο ταμειο χωρις να εχει ιδεα τι παιζει εκεινη την εβδομαδα. συμβαινει παντως. 

 

13 ώρες πριν, derr είπε

Μπορείς να βάλεις τα 3D γυαλιά πάνω από τα γυαλιά σου, αλλιώς στο Αθήναιον cinema το δείχνει και σε 2D hfr

ειμαι 99,9% βεβαιος οτι δεν υπαρχει εκδοση 2d hfr

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ξεπερασε το Maverick, εγινε η μεγαλυτερη ταινια του 2022 ενω μπηκε και στο top 10 των εμπορικοτερων ταινιων ολων των εποχων. και συνεχιζει ακαθεκτο, αυτη την βδομαδα πηγε καλυτερα απο οτι το πρωτο Avatar στην αντιστοιχη βδομαδα.

‘Avatar: The Way Of Water’ Box Office To Pass $1.5 Billion This Week – Deadline

ελπιζω αυτη  η επιτυχια να κλειδωσει τα 4 και 5. την Disney ειναι ομως που φοβαμαι.

neusxa3dap9a1.png

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, KilliK είπε

ξεπερασε το Maverick, εγινε η μεγαλυτερη ταινια του 2022 ενω μπηκε και στο top 10 των εμπορικοτερων ταινιων ολων των εποχων. και συνεχιζει ακαθεκτο, αυτη την βδομαδα πηγε καλυτερα απο οτι το πρωτο Avatar στην αντιστοιχη βδομαδα.

‘Avatar: The Way Of Water’ Box Office To Pass $1.5 Billion This Week – Deadline

ελπιζω αυτη  η επιτυχια να κλειδωσει τα 4 και 5. την Disney ειναι ομως που φοβαμαι.

 

στα 1,8-1,9 θα κλειδώσει αλλα σε αντιθεση με το παλιο αβαταρ έχει αξια και στο στριμ. εκεινο βεβαια ειχε αξια σαν dvd. 

παρα τις φημες, δεν υπαρχει καμια περιπτωση να μην φτάσουμε μεχρι το 5. θα έπρεπε να παει απατο για να συμβει κατι τέτοιο. τα στουντιο δεν εχουν σεναρια πλεον. δεν ξερουν τι διαολο να κανουν ταινια και το αβαταρ για την ντισνευ ειναι τεραστιο χαρτι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην εποχή που ζούμε γενικότερα και με αυτά που συμβαίνουν στην Κίνα - Ρωσία - Ουκρανία κτλ η ταινία είναι σούπερ πετυχημένη κακά τα ψέματα.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 2/1/2023 στις 6:41 ΜΜ, KilliK είπε

μονο που δεν συνεβει αυτο, αλλα κατορθωσε ενα παραδοξο στα χρονικα του κινηματογραφου. ταινια που εκανε ανοιγμα στα 100εκ, αλλα την τριτη βδομαδα της, οχι μονο δεν επεσε, αλλα ανεβηκε κιολας, δεν εχει ξανασυμβει η ειναι εξαιρετικα σπανιο να συμβει.

αυτο δεν γινεται με "απαραδεκτες ταινιες λογω ξεραιλας". αλλα με ταινιες που συνδεονται με το κοινο τους σε ενα βαθυτερο, πιο προσωπικο, πιο μεταφυσικο επιπεδο. ο Cameron το ονομασε αυτο αφηγηση τριτου επιπεδου. και το ειχαμε τονισει και μερικοι απο εμας απο την πρωτη ταινια, οτι  ειναι ο κοσμος της Πανδωρας και οι κατοικοι της, που μαγεψε το κοινο. αυτο ειναι που δεν καταλαβαινουν ακομη και σημερα οι haters, και αναλωνονται μονο στο ποσο φτωχη ειναι η πλοκη της και οι διαλογοι.

και το rings of power είναι μια υπερπαραγωγή, αλλα σκέτη παπαρια, παρολαυτα την ειδαν εκατομμύρια(κι εγω μέσα).
Φιλε μου, σπάνε ταμεία οι φόλες της μαρβελ, αυτο δε θα σπάσει που προωθειται(και ειναι) ως οπτικό υπερθεαμα(και τιποτε αλλο), οντας παράλληλα, η μοναδική ταινια αξια προβολης για ενα τεραστιο και ΠΟΛΥ σημαντικό χρονικό διάστημα;
Στο violent night πέρασα 1000 φορες καλύτερα, οπως θα πέρναγα και σε αυτήν αν ήταν κανα 2ωρο βαρια.
Ολα αυτά ομως δεν εχουν σημασία, σημασια έχει οτι συμφωνούμε άπαντες, πως πέραν των οπτικών, σε ολα τα υπόλοιπα, το σαρκνειντο ειναι καλύτερο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η ταινια εχει παει παντου εξαιρετικα, ακομη και εδω στην φτωχοχωρα μας. στην Ιαπωνια ομως πατωσε τελειως. εβγαλε μολις 20εκ, ενω το πρωτο γυρω στα 140εκ. τεραστια διαφορα.

αναρωτιεμαι αν αυτο εχει να κανει με ενα απο τα κεντρικα θεματα της ταινιας, που ειναι η φαλαινοθηρια. και ειναι γνωστο το μεγαλο προβλημα που υπαρχει με αυτην στην συγκεκριμενη χωρα. μηπως τους εκατσε στραβα το whale anti-hunting μηνυμα που περναγε η ταινια στο ιαπωνικο κοινο; νομιζω οτι δεν ηταν τυχαια επιλογη απο τον Cameron, ενω ολοι οι κακοι ανθρωποι ηταν λευκοι,  ενας απο τους φαλαινοθηρες ηταν ασιατης. ηξερε που το εστελνε.

απο την αλλη, το στουντιο δεν ειχε υπολογισει αυτη την αντιδραση; διοτι εγινε μεγαλη πρεμιερα της ταινιας και εκει, με το καστ να παρευρισκεται. με αλλους που το συζητησα, φαινεται να ειναι της ιδιας αποψης. δεν ξερω ομως κατα ποσο να ισχυει αυτο ως ο λογος της αποτυχιας της ταινιας στην Ιαπωνια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...