Προς το περιεχόμενο

Rising Storm 2: Vietnam


SoFGR

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έπαιξα και εγώ για κανά μισάωρο. Καλά, τι σκατό γραφικά είναι αυτά; Με πόνεσαν τα μάτια μου! Πρέπει να βάλουν και άλλους τύπους ΑΑ, γιατί με το FXAA δεν παλεύεται...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

^^ Αυτό ακριβώς.Το παιχνίδι με γύρισε 10 χρόνια πίσω(αλλά μόνο από πλευράς γραφικών) και αυτό δεν είναι απαραίτητα καλό.Επειδή είχα παίξει και το BC2 Vietnam,καμία σχέση.Η ατμόσφαιρα πάνω από όλα,οι ήχοι,η κίνηση το gameplay γενικώς,δεν θυμίζουν σε τίποτα το παλιό παιχνίδι, αλλά και Vietnam γενικώς. Με μια λέξη ψιλό απογοητεύτηκα. Άλλα πράγματα που δεν μου άρεσαν ήταν: α) η κίνηση που μου φάνηκε πολύ άκομψη και αργή (στον πόλεμο υποτίθεται πως είσαι και όχι βόλτα στο δάσος για υγιεινό περίπατο, β) Το πάρα πολύ motion blur που με την παραμικρή κίνηση θαμπώνουν τα πάντα,γ) το sprint το οποίο γίνεται μόνο από το shift και όχι από το διπλό κλικ στο W, (τα δυο τελευταία δεν ξέρω αν ρυθμίζονται από κάπου), δ) το weapon scope on/off γίνεται πολύ αργά σχεδόν σε slow motion με αποτέλεσμα να αργείς πολύ να κάνεις το kill μιας και δεν είδα croshair και έτσι βλέπεις τις περισσότερες φορές τα ραδίκια ανάποδα και ε) μπορεί και να είναι η ιδέα μου αλλά μου φάνηκε πως τα όπλα, κυρίως στο scope on καλύπτουν πολύ μεγάλο μέρος της οθόνης, έχουν πολύ μικρή περιοχή σκόπευσης και δεν μπορείς να έχεις πλήρη και καλή αντίληψη που κινείται ο εχθρός.Όλα αυτά έχουν σαν αποτέλεσμα όλοι ανεξαρτήτου κλάσης να καμπερώνονται κάπου και να περάσει ο εχθρός από μπροστά να τον φάνε.Στα άλλα games έχουμε μόνο τους snipers, σε αυτό τους έχουμε όλους. Αυτά τα ολίγα από εμένα με καναδυό ώρες που το πάλεψα το παίγνιο και καμιά δεκαριά servers που άλλαξα μπας και βρω κάτι το διαφορετικό από τους άλλους αλλά δεν.Μετά μπήκα Battlefield 1 και ξεχαρμάνιασα και το καταφχαριστήθηκα παρ΄όλα όσα του σούρνουμε κάθε μέρα. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

^^ Αυτό ακριβώς.Το παιχνίδι με γύρισε 10 χρόνια πίσω(αλλά μόνο από πλευράς γραφικών) και αυτό δεν είναι απαραίτητα καλό.Επειδή είχα παίξει και το BC2 Vietnam,καμία σχέση.Η ατμόσφαιρα πάνω από όλα,οι ήχοι,η κίνηση το gameplay γενικώς,δεν θυμίζουν σε τίποτα το παλιό παιχνίδι, αλλά και Vietnam γενικώς. Με μια λέξη ψιλό απογοητεύτηκα. Άλλα πράγματα που δεν μου άρεσαν ήταν: α) η κίνηση που μου φάνηκε πολύ άκομψη και αργή (στον πόλεμο υποτίθεται πως είσαι και όχι βόλτα στο δάσος για υγιεινό περίπατο, β) Το πάρα πολύ motion blur που με την παραμικρή κίνηση θαμπώνουν τα πάντα,γ) το sprint το οποίο γίνεται μόνο από το shift και όχι από το διπλό κλικ στο W, (τα δυο τελευταία δεν ξέρω αν ρυθμίζονται από κάπου), δ) το weapon scope on/off γίνεται πολύ αργά σχεδόν σε slow motion με αποτέλεσμα να αργείς πολύ να κάνεις το kill μιας και δεν είδα croshair και έτσι βλέπεις τις περισσότερες φορές τα ραδίκια ανάποδα. Και ε) Μπορεί και να είναι η ιδέα μου αλλά μου φάνηκε πως τα όπλα, κυρίως στο scope on καλύπτουν πολύ μεγάλο μέρος της οθόνης, έχουν πολύ μικρή περιοχή σκόπευσης και δεν μπορείς να έχεις πλήρη και καλή αντίληψη που κινείται ο εχθρός.Αυτά τα ολίγα από εμένα με καναδυό ώρες που το πάλεψα το παίγνιο.Μετά μπήκα Battlefield 1 και ξεχαρμάνιασα και το καταφχαριστήθηκα παρ΄όλα όσα του σούρνουμε κάθε μέρα. 

 

 

 

Αν δεν αλλάξουν κάποια πράγματα θα είναι απογοήτευση. Μάλλον το BF1 είναι μονόδρομος για multiplayer shooter και αν δεν έτρεχες απεριόριστα για μένα θα ήταν κορυφή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στο medium δεν ειναι ασχημο το FXAA  imo, στο low ειναι σαν μην υπαρχει  - στο high ειναι blurry  as fuck 

 

νομιζω την θολουρα την επηρεαζουν εκτος απο τα bloom + depth of field και το post process το οποιο συνηθιζω να το εχω  low για διαφορους λογους  ... 

 

 

οσοι ειναι με Nvidia και τους περισσευουν  frames μπορουν να δοκιμασουν αυτο το tweak για κορυφαιο AA 

 

https://www.forum-3dcenter.org/vbulletin/showpost.php?p=9416613&postcount=3047

 

(ισως φανε πορτα λογω  DX11 renderer) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν αλλάξουν κάποια πράγματα θα είναι απογοήτευση. Μάλλον το BF1 είναι μονόδρομος για multiplayer shooter και αν δεν έτρεχες απεριόριστα για μένα θα ήταν κορυφή.

Η σύγκριση των γραφικών είναι η μέρα με τη νύχτα. Το RS2 Vietnam λίγο ακόμα development θέλει και θα φτάσει το supermario.Αλλά και στο gameplay (κίνηση,scope in/out,εναλλαγή όπλων) πιο αργός.....κοιμάσαι.Τελικά θα το αγοράσω για αντικατάσταση της βαλεριάνας μου φαίνεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

bravo παιδια το βρηκατε !! κι εγω γι αυτο το λογο δεν πηρα  το BF1, επειδη προτιμουσα  τα γραφικα στο  RS2 .... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

bravo παιδια το βρηκατε !! κι εγω γι αυτο το λογο δεν πηρα  το BF1, επειδη προτιμουσα  τα γραφικα στο  RS2 .... 

Περί ορέξεως........Εμένα δεν με χάλασαν μόνο τα γραφικά αλλά και ένα σωρό άλλα πράγματα που τα αναφέρω παραπάνω και αυτά ήταν με μια πρώτη ματιά.Αν πάντως θέλω να παίξω vietnam πάω στο BFBC2 Vietnam και το ευχαριστιέμαι καλύτερα.Παρόλο που βγήκε οκτώ χρονάκια νωρίτερα και μοιάζει πολύ μπροστά από το συγκεκριμένο σε όλα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mπηκες να παιξεις Rising Storm 2 νομιζoντας πως θα έπαιζες ένα arcade fast paced shooter σαν το Battlefield..... :confused:

 

λογικο να μην σου άρεσε, το παιχνιδι δεν απευθυνεται στους πολλούς

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

^^ Ακριβώς αυτό.Έγραψα πριν κάτι περί ορέξεως.Οι λίγοι που γουστάρουν τέτοια games ας το λιώσουν (μαζί με αυτούς του supermario μη σου πω και του pacman).Εμείς οι υπόλοιποι έχουμε να σπαταλήσουμε την καθημερινότητά μας στην μιζέρια των BATTLEFIELD.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με το συμπαθειο αλλα εγω μονο επιχειρηματα της πλακας διαβασα, ολα μαζι στριμωγμενα σε μια παραγραφο για extra eye rape :P και αυτα απο καποιον που δηλωνει προτιμαει το πιο casual BF ολων των εποχων (  μετα το BF1943 ) απο ενα αρκετα ισοροποιημενο $20  FPS που δεν ειναι ουτε  αμυαλο run n gun (cod)  ουτε  βαρεμαρα simulator (arma)

 

1) αμα σε ενοχλει το motion blur μπορεις πολυ απλα να πας στα options και να το κλεισεις 

 

2) ξαναγραφω οτι ο τομεας του ηχου ειναι ακομα υπο αναπτυξη και δεν θα εχει αμεση σχεση με το τελικο προιον (closed beta γαρ) 

αμα κανεις τον κοπο να δεις λιγο απο το βιντεο που ειχα ανεβασει στην πρωτη σελιδα θα καταλαβεις μονος σου οτι μπηκανε νεα πραγματα αλλα ταυτοχρονα  χειροτερεψανε/αφαιρεσανε καποια αλλα 

 

3) αμα ητανε το gameplay και η ατμοσφαιρα τοσο καλη  στο 15$ DLC της EA δεν θα νεκρωνε τοσο γρηγορα σε συγκριση με το base game,μπηκα να παιξω λιγο bc2 προπερσι και ενω υπηρχανε  ακομα αρκετοι server με κοσμο στο main, στο vietnam ητανε σκετη νεκρα και ας μπορουσες πρακτικα να το παιξεις χωρις να  εχεις πληρωσει εξτρα ...

 

εγω αυτα που γουσταρα στο BC2 vietnam ητανε η απουσια  red dot και το μικροτερο TTK (time to kill)   υπηρχανε  πολλοι ομως που δεν    γουσταρανε μικρο  TTK ουτε στο vietnam ουτε στο hardcore mode του BC2, εκτος αν θυμασαι για καποιο λογο οτι στο vietnam πεφτανε ολοι τοσο δυσκολα (μιλαμε παντα για TTK) οσο πεφτουν  στο BF1 που παιζεις τωρα  ...

 

4) εμενα το movement στην beta 7 μου θυμισε insurgency που μονο αργο δεν το λες, παρα ειναι γρηγορο και αμεσο  IMHO. που να ειχες παιξει RO1 darkest hour και RO2 σε classic mode ...

 

 στο 2ο βιντεο που ανεβασα στην προηγουμενη σελιδα, μπορεις να δεις οτι στην αρχη στο firing range πεφτω σε prone και ξανασηκωνομαι αρκετα γρηγορα ..  μηπως να εβγαζες το fps smoothing και να ξαναδοκιμαζες με περισσοτερα frames απο 62 ?? 

 

5) νομιζω ειχα δει ρυθμιση για να κανει sprint με double tap αλλα δεν βαζω και το χερι μου στην φωτια ... γενικα απο ρυθμισεις επειδη ειναι PC exclusive  εχει ενα σωρο, απλα καποιες στην τωρινη εκδοση  δεν δουλευουνε σωστα ακομα ( πχ αυτες για το killfeed ) 

 

6) θες να μου πεις οτι στο BF3, (που ειχες "γραψει" πανω απο 1000 ωρες )  οταν παταγες το κουμπι για να βγαλεις ADS ενω σπρινταρες ταυτοχρονα, τα sights τα τραβαγε αμεσως ?  δεν νομιζω  τακη ... 

 

7) αυτο ελειπε ολοκληρο  red orchesta να  παιζεται με crosshair ...  σε λιγο θα μου πεις οτι δεν παιζεις killing floor για τον  ιδιο λογο .. ιεροσυλε :P

 

8) ο μηχανισμος της διοπτρας ειναι αρκετα ρεαλιστικος σε αντιθεση με τα περισσοτερα shooter του κιλου οπου  η διοπτρα λειτουργει απλα  σαν  μεγεθυντικος φακος ...  tbh δεν εδωσα σημασια, η τελευταια φορα που τσεκαρα να δω πως ειναι η  διοπτρα στο game ητανε  πριν κανα χρονο στα  TWI forums ( https://forums.tripwireinteractive.com/forum/rising-storm-2-vietnam/rs2-vietnam-news-and-announcements/news-and-announcements-ag/120155-the-xm-21-and-pax-reminder

 

9) καμπερωμα με  smgs   καραμπινες και φλογοβολα ? srsly ? :D  αμα δεις στο supremacy mode video, παρολο που ητανε  βραδυ και ειμουνα ζαμπονιασμενος απο την δουλεια  πηρα 17 ολοκληρα kill ενω καμπερωνα ελαχιστα  (πριν με αλλαξει σε αμερικανο στο τελος). L2P - git gud  κλπ   :P

 

και τελος, αυτοι που προτιμαμε τα tactical δεν ειμαστε τοσο λιγοι οσο νομιζεις, σε καμια περιπτωση ......

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μένα το bf είναι κάθε περισυ και καλύτερα, το red Orchestra/rising storm είναι τρελή hard corila μπροστά στο bf το οποίο πλέον το λες άνετα arcade. Το μόνο που έχει να ζηλέψει το rs2 είναι τα γραφικά, αν και εγώ που το παίζω 4k τα βλέπω μια χαρά (οκ όχι σαν του bf but still...)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 @SoFGR Κάθισες και μου έγραψες ένα σεντόνι γιατί; Για να μου πεις κάτι στο οποίο ΔΕΝ ΔΙΑΦΩΝΩ μαζί σου (αν και σε μερικά σημεία παράφρασες κάποια πράγματα που είπα) . Προφανώς και οι λόγοι που σου αρέσει το συγκεκριμένο game σε σχέση με το BF για παράδειγμα είναι άπειροι,όπως άπειροι είναι και οι λόγοι που μου αρέσει περισσότερο εμένα το BF. Γι΄αυτό άλλωστε έγραψα και πριν " περί ορέξεως....". ; Άλλοι πάλι γουστάρουν φανατικά το DOOM 1,και άλλοι την πασιέντζα. Αν είχαμε όλοι τα ίδια γούστα θα υπήρχαν καναδυοτρια games το πολύ.

 Τώρα.Εγώ είδα ότι βγαίνει ένα καινούριο(;;;; ) FPS και αφού κατάφερα να πάρω ένα beta key μπήκα να το δοκιμάσω.Μετά τη δοκιμή είπα να γράψω την εμπειρία μου εδώ στο νήμα.Thats all! Το αν το ένα είναι "arcade fast paced shooter" και το άλλο "είναι τρελή hard corila" , who gives a shit που λένε και στο χωριό μου. Αφού μου αρέσει περισσότερο η arcadeίλα τι να κάνουμε.Είπαμε την γνώμη μας λέμε (ή μήπως δεν μπορούμε; ) και ας είναι τα επιχειρήματά μας της πλάκας. Έτσι και αλλιώς με το gaming για την πλάκα μας ασχολούμαστε (τουλάχιστον εγώ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...