Προς το περιεχόμενο

Προβλημα σε καινουριο lenovo laptop.


@crysis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα στην παρεα. Σημερα πηγα και παρελαβα αυτο το Link.png Site: laptop απο το καταστημα τους. κατα την παραλαβη, ρωτησα εαν παρεχονται μαζι και τα windows (εννοωντας το δισκακι). μου λεει δεν παρεχεται εφοσον δεν χρειαζεται. δεν το προχωρησα κι εγω. παει αυτο λεω ενταξει δεν γαμιεται. (ασχετως αν το εχω προπληρωσει στην τιμη και πρεπει να μου το παρεχουν). ρωταω αν τα windows ειναι οντως αυθεντικα και μου λεει σαφως κυριε. και δευτερη ερωτηση εαν υπαρχει καποιο αυτοκολλητο πανω κολλημενο με τον κωδικο του κτλ. μου λεει ναι, υπαρχει ανοιξτε το τωρα να δουμε. λεω οκ αφου το λετε δικιο θα 'χετε. παω σπιτι, ανοιγω το laptop (πααααααρα πολυ ωρα να ανοιξει).........πουθενα το αυτοκολλητακι, να μην δουλευει το touchpad (μια κολλαγε μια ξεκολλαγε)...επισης στα πολωνεζικα τα windows. μετα βαϊων και κλαδων βρισκω τα ελληνικα. το μηχανακι κολουσε υπερβολικα, απλα και μονο ανοιχτος χωρις να του εχω αποθηκευσει προγραμματα, χωρις να χρησιμοποιω καποιο απο αυτα. ανοιγω την διαχειριση εργασιων........18%cpu , 52% memory , 98% σκληρος δισκος και 2% το δικτυο. επισης υπηρχε μεσα ηδη αποθηκευμενο το mcafee, κατι προγραμματα της lenovo ασχετα και περιττα, το office και το cyberlink power dvd. αυτα εν ολιγοις. τωρα πειτε μου αν εχω κανει καποιο λαθος οσον αφορα τις ερωτησεις μου στο προσωπικο του καταστηματος και αν οντως επρεπε να μου δωσουν το δισκακι και αν επρεπε να υπηρχε κολλημενο το αυτοκολλητο, τι τρεχει με το touchpad, τα προγραμματα και τις διεργασιες του συστηματος με τις υψηλες τιμες. sorry για τα πολλα λογια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι γεματο με bloatware, ετσι ηρθε και το δικο μου πιο παλια με τα 8. Ειναι αυθεντικα,το key υπαρχει, αλλα ειναι αποθηκευμενο στο Bios και δεν μπορεις να το δεις ευθεως. Αν κανεις format Θα το αναγνωρισει μετα την ολη διαδικασια το κλειδι μονο του. Αν θες να το δεις μπορεις να το κανεις με ενα προγραμματακι ,το produkey. Επισης μηχανικος δισκος low voltage στα 5400rpm ειναι, λογικο ειναι να σερνεται λιγο.(εγω του περασα ssd μετα απο λιγο καιρο).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν δινει δισκακι πλεον καμια εταιρεία!

 

Το μηχανημα σέρνεται λογο του πολυ αργου σκληρου και του bloatware!

 

Το serial αποθηκεύεται πλεον στο bios και δεν υπάρχει λογος ύπαρξης αυτοκόλλητου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι γεματο με bloatware, ετσι ηρθε και το δικο μου πιο παλια με τα 8. Ειναι αυθεντικα,το key υπαρχει, αλλα ειναι αποθηκευμενο στο Bios και δεν μπορεις να το δεις ευθεως. Αν κανεις format Θα το αναγνωρισει μετα την ολη διαδικασια το κλειδι μονο του. Αν θες να το δεις μπορεις να το κανεις με ενα προγραμματακι ,το produkey. Επισης μηχανικος δισκος low voltage στα 5400rpm ειναι, λογικο ειναι να σερνεται λιγο.(εγω του περασα ssd μετα απο λιγο καιρο).

 

Δεν δινει δισκακι πλεον καμια εταιρεία!

 

Το μηχανημα σέρνεται λογο του πολυ αργου σκληρου και του bloatware!

 

Το serial αποθηκεύεται πλεον στο bios και δεν υπάρχει λογος ύπαρξης αυτοκόλλητου.

οποτε παιδες τι προτεινετε τι να κανω? να ζητησω αλλαγη προιοντος με ιδιο ή με αλλο διαφορετικο? να ζητησω χρηματα πισω? υπαρχει κατι που μπορω να κανω να ερθει στα ισα του?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν του κανεις format θα φυγει οτι bloatware ειναι περασμενο (μην κανεις ακομα ομως). Ποιο μοντελο ειναι και ποσο το τσιμπησες?

Νομιζω γενικα δικαιουσε επιστροφη μεσα σε Χ μερες, αλλα καλυτερα να περιμενεις καποια γνωμη παραπανω απο καποιον που ξερει περι επιστροφων.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν του κανεις format θα φυγει οτι bloatware ειναι περασμενο (μην κανεις ακομα ομως). Ποιο μοντελο ειναι και ποσο το τσιμπησες?

Νομιζω γενικα δικαιουσε επιστροφη μεσα σε Χ μερες, αλλα καλυτερα να περιμενεις καποια γνωμη παραπανω απο καποιον που ξερει περι επιστροφων.

http://www.electroholic.gr/gr/computer/ypologistes/laptop/comlen00141/laptop-lenovo-b50-80-80ew03p5pbi3-5020u15-64gb1tbhd-graphics-5500w10black?utm_source=linkwise&lkws_12020=582b946f-0ed4-33d8-8eac-da0f2e15ded8

 

 

α και επισης κατι που ξεχασα να αναφερω. το site στην περιγραφη του προιοντος γραφει G50-80 ενω η συσκευασια γραφει B50-80

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ηταν και τοσο vfm. καλυτερα να πηγαινες σε αυτο με νεοτερη πλατφορμα(skylake-ddr4)

http://www.electroholic.gr/gr/computer/ypologistes/laptop/comlen00429/laptop-lenovo-80sm00su-310-15isk-15-6-i3-61004gb500gbdoshd520-black

και στα 2 οι δισκοι ειναι για πεταμα. Τους βγαζεις και τους κανει external η βγαζεις δισκερια και βαζεις ssd.

Περιμενε ομως και αλλες αποψεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ηταν και τοσο vfm. καλυτερα να πηγαινες σε αυτο με νεοτερη πλατφορμα(skylake-ddr4)

http://www.electroholic.gr/gr/computer/ypologistes/laptop/comlen00429/laptop-lenovo-80sm00su-310-15isk-15-6-i3-61004gb500gbdoshd520-black

και στα 2 οι δισκοι ειναι για πεταμα. Τους βγαζεις και τους κανει external η βγαζεις δισκερια και βαζεις ssd.

Περιμενε ομως και αλλες αποψεις.

δεν γνωριζω πολλα απο laptops, για αυτο και χρειαστηκα βοηθεια οταν εψαχνα την οποια και μου δωσανε. δεν κατηγορω βεβαια κανεναν. ισως να επεσα και στην περιπτωση με τοσα μαζεμενα. τι να πω. θα περιμενω βοηθεια και οσον αφορα την πολιτικη επιστροφων απο καποιους που γνωριζουν. δηλαδη αυτο που προτεινες ειναι καλυτερο σε σχεση με το ''ρημαδι'' που πηρα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειναι λιγο καλυτερο σε γενικες γραμμες. Καλυτερη καρτα γραφικων, μικροτερη καταναλωση και νεοτερη τεχνολογια επεξεργαστη-ραμ. Μην φανταστεις τιποτα τρελο ομως. τιποτα αλλο . επισης αν ισχυει αυτο που λες και σου εδωσαν λαθος μοντελο ψαξε το.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θυμάμαι αυτό με το 100% σκληρού το έκανε κάποιο patch των windows. Δε θυμάμαι ακριβώς τι ήθελε για να σταματήσει ο σκληρός.

Το προτιμότερο κατ'εμέ θα ήταν να τους πεις για αυτό το θέμα, εφόσον είναι ημερών κιόλας, αν μπορεί να θεωρηθεί DOA.

κυρίως για να πας στο νεότερο μοντέλο όμως, όχι πως δε λύνεται, αλλά θα χρειαστεί και ενα φορματ για να φύγει ότι είχε προεγκατεστημένο, γενικότερα κόπο και χρόνο από σένα

 

2ο θέμα να τους πεις πως δεν ειναι αυτό που αγοράστηκε, η απόδειξη τι γράφει;

και 3ο και καλύτερο είναι πως θέλεις φυσικά το νεότερο μοντέλο γιατί αυτοί φυσικά προτείνουν τα παλαιότερα σε όσους δε γνωρίζουν για να τα ξεφορτωθούν.

 

το touchpad είτε χαλασμένο είναι (ενα ακομα θεμα για το DOA) είτε καθυστερεί τόσο λόγω του 98%-100% σκληρού

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οποιοδήποτε λαπτοπ με δίσκο στις 5400 στροφές σούρνεται.... η μονη σοβαρή λύση είναι η αλλαγή του δίσκου με καποιον SSD .... 

 

Απο άποψη επεξεργαστικής ισχύος κτλ είναι μια χαρά το μηχάνημα για δουλειά γραφείου και media.... 

 

Και για να το κάνω πιο λιανά... μου έχουν δώσει workstation λαπτοπ στην δουλειά αξίας περίπου 2000Ε το οποίο όμως έχει μηχανικό σκληρο και πραγματικά η εμπειρία χρήσης μονο και μονο λόγο του δίσκου είναι τραγελαφική!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θυμάμαι αυτό με το 100% σκληρού το έκανε κάποιο patch των windows. Δε θυμάμαι ακριβώς τι ήθελε για να σταματήσει ο σκληρός.

Το προτιμότερο κατ'εμέ θα ήταν να τους πεις για αυτό το θέμα, εφόσον είναι ημερών κιόλας, αν μπορεί να θεωρηθεί DOA.

κυρίως για να πας στο νεότερο μοντέλο όμως, όχι πως δε λύνεται, αλλά θα χρειαστεί και ενα φορματ για να φύγει ότι είχε προεγκατεστημένο, γενικότερα κόπο και χρόνο από σένα

 

2ο θέμα να τους πεις πως δεν ειναι αυτό που αγοράστηκε, η απόδειξη τι γράφει;

και 3ο και καλύτερο είναι πως θέλεις φυσικά το νεότερο μοντέλο γιατί αυτοί φυσικά προτείνουν τα παλαιότερα σε όσους δε γνωρίζουν για να τα ξεφορτωθούν.

 

το touchpad είτε χαλασμένο είναι (ενα ακομα θεμα για το DOA) είτε καθυστερεί τόσο λόγω του 98%-100% σκληρού

μπηκα στην  διαχειριση των εργασιων και τρεχανε 2 patch οσον αφορα τον δισκο που ηταν σχεδον στο 100%. το ενα ελεγε αν θυμαμαι καλα 1.2 mbps και το αλλο 5.2. αλλα αμα δεν ξερεις αν πρεπει να το κλεισεις η οχι το αφηνεις οπως ειναι μην κανεις και τιποτα χειροτερο σε καινουριο μηχανημα και εχεις αλλα μετα. και ομως η αποδειξη γραφει οτι και στην συσκευασια. δηλαδη αλλο απο αυτα που ειχα παραγγειλει. (B50-80 αντι για G50-80). τωρα δεν μπορω να κατσω να κανω πειραματα σε καινουριο laptop να δω τι φταιει και αργει ετσι. πιστευω ειναι καλυτερα να το γυρισω πισω και να δω κατι αλλο. αυτο που ηθελα να ρωτησω ειναι τα free dos ερχονται και αυτα με προεγκατεστημενα προγραμματα ή οχι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι διοτι απλα δεν έχουν καθόλου λειτουργικό 

οποτε προτιμοτερο να παω σε κατι free dos system μην ξαναεχω τα ιδια, συν τοις αλλοις με τα προβληματακια touchpad/hdd/bloatware κτλ. παιδια σας ευχαριστω ολους για την βοηθεια. θα σας ενημερωσω τι εγινε μολις παω στο καταστημα και δω τι θα κανω. α και κατι τελευταιο. οσον αφορα την επιστροφη του προιοντος και το προβλημα του, θα πρεπει να εικοινωνησω με την αντιπροσωπεια ή κατευθειαν με το καταστημα που εγινε η αγορα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οποτε προτιμοτερο να παω σε κατι free dos system μην ξαναεχω τα ιδια, συν τοις αλλοις με τα προβληματακια touchpad/hdd/bloatware κτλ. παιδια σας ευχαριστω ολους για την βοηθεια. θα σας ενημερωσω τι εγινε μολις παω στο καταστημα και δω τι θα κανω. α και κατι τελευταιο. οσον αφορα την επιστροφη του προιοντος και το προβλημα του, θα πρεπει να εικοινωνησω με την αντιπροσωπεια ή κατευθειαν με το καταστημα που εγινε η αγορα?

απο εκει που το πηρες, απο εκει που κοπηκε η αποδειξη ή σε καποια αντιπροσωπεια του ιδιου δικτυου καταστηματων. Γενικα εχει κατα νου οτι ολοι οι μηχανικοι δισκοι θα σε κρατησουν πισω λιγο πολυ. Απλα θα εχεις την δυνατοτητα να ελεξεις τι θα υπαρχει στο pc σου και τι οχι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...