Προς το περιεχόμενο

Ισοπροπυλική αλκοόλη vs Εκτυπωτή. Θα ζήσει?


Πέτρος

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα διαβασα το θέμα τώρα.

 

 

Τελικά βάζεις καυτό νερό στην κεφαλι και μετά azax? δεν χαλάει η κεφαλή απο το ζεστό νερό.

 

Μείγμα καυτού νερού στο οποίο έχεις ρίξει Ajax σε αναλογία 1:1.

 

Τίποτα δεν παθαίνει η κεφαλή από αυτό.

 

ποιο Ajax ακριβως;

 

Μα, το κλασσικό-αγαπημένο για τα τζάμια "με διπλάσιο αμμωνιαζόλ", εννοείται!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 49
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Update:

 

Επειδή το cyan ακόμα μου έκανε νερά (είχα από τις 16 γραμμές  x 8 στήλες που εκτυπώνει η δοκιμή ακροφυσίων της Epson, καθαρές τις 13, την 14η μισή-μισή και από τις άλλες δύο τα 2/8 να τυπώνονται) και είχα 5' να κάψω...

 

Azax (σκέτο) στο μπρίκι μέχρι να βράσει (κυριολεκτώ), 10cc με πίεση στο ακροφύσιο (με μια αναρρόφηση κάθε 5cc), τοποθέτηση μελανιού (ούτε ξέπλυμα, ούτε τίποτα), καθαρισμός κεφαλών από την εφαρμογή: 14η ολόκληρη, 15η-16η μισές.

 

Επανάληψη της όλης διαδικασίας: 16x8 πεντακάθαρα.

 

Κίτρινο/Magenta είναι καθαρά έτσι κι αλλιώς, το μαύρο έχει 3 τέτοια16x8 "κουτιά", με κάποια σποραδικά να λείπουν.

 

Αύριο-μεθαύριο που θα χρειαστεί αλλαγή μελανιών, προβλέπω να καθαρίζουν και αυτά. :devil:

 

Mόνο προσοχή στην εισπνοή των αναθυμιάσεων του Azax (αμμωνία...τεντώνει).

 

Με την ευκαιρία:

 

Με ποιό s/w τυπώνετε φωτογραφίες?

 

Χρησιμοποιώ το ACDSee Ultimate, αλλά δεν συγκλονίζομαι απο το τελικό αποτέλεσμα (καλά, όχι ότι ξέρω επακριβώς τί κάνω με ρυθμίσεις Color Profile, Gamma, ACDSee/Epson profiles κλπ).

 

Απλά, είναι κρίμα κάποιες φωτό από το Lumia950 που έχω σε τέρμα ποιότητα, να χάνονται στην εκτύπωση, ενώ στην οθόνη του υπολογιστή (2560*1440  ή σε μεγάλες τηλεοράσεις να δείχνουν άψογες).

 

Ξέρω, υπάρχουν και τα φωτομάγαζα για σωστή δουλειά.

Επεξ/σία από Πέτρος
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Να την πω την αμαρτία μου?

 

Θα την πω...

 

Προχτές, με έπιασε μια κρίση στις 4 το πρωί που έκλεισα βιβλία και παρήγγειλα τον Epson XP-630 από τη σχετική "προσφορά" του κιτρινομάγαζου.

 

Σήμερα παρέλαβα (από χτες στο μαγαζί, αλλά δεν πρόλαβα), έστησα και έχω mixed feelings.

 

Mixed, γιατί ενώ η ποιότητα εκτύπωσης είναι πραγματικά εκπληκτική ( η ζωντάνια των χρωμάτων δίπλα δίπλα σε σχέση με τον προηγούμενο απλά δεν έχει σχέση) και η ταχύτητα εκτύπωσης πολύ γρήγορη (χώρια οι ευκολίες του λογισμικού, ασύρματης σύνδεσης κλπ), οι άνθρωποι που τον σχεδίασαν τον εκτυπωτή πρέπει να μαστιγωθούν!

 

Έχει 2 κασέτες τροφοδοσίας για χαρτί (μία για Α4 κλπ και μία για μικρότερα από 10χ15 κ κάτω) και μία ακόμα για εκτύπωση CD/DVD (ένας λόγος που έψαχνα αλλαγή) ετικέτας κλπ.

 

Ε, αυτές οι 3 "κασέτες" είναι η μία κάτω από την άλλη, και όλες μαζί κάτω από τη θυρίδα εξόδου...για να βγάλεις-βάλεις χαρτιά, πρέπει να ανοιγοκλείνεις τις διάφορες θυρίδες (οι οποίες δεν είναι και αριστουργηματικά φτιαγμένες, εδώ που τα λέμε...ούτε εύκολα γλιστράνε μέσα-έξω, ούτε πολύ καλές ανοχές και συναρμογή έχουν με αποτέλεσμα να στραβομπαίνουν-κολλάνε συνήθως).

 

Επιπλέον, κάθε φορά που ανοίγεις την κασέτα και προσθέτεις/αλλάζεις χαρτί, πρέπει να δηλώνεις τον τύπο του χαρτιού (μέγεθος, απλό, φωτό, τί φωτό κλπ) στο σχετικό touch menu!

 

Δεν κατάλαβα, δλδ...αν θέλω να τυπώσω μια γρήγορη Α4 φωτό και θέλω να βάλω ένα φύλλο μόνο, πρέπει να αλλάξω όλη τη "δήλωση" της κασέτας και μετά να την ξανααλλάξώ?

 

Υ?

 

Δεν ξέρω καν αν επηρεάζει σε κάτι (αφού στο menu εκτύπωσης κάθε φορά δηλώνω εγώ τί μέσο θέλω) ή γιατί υπάρχει.

 

Θα μου πεις...δεν τα έψαχνες όλα αυτά, πριν? Δεν ρωτούσες?

 

Είπαμε, κρίση ξημερώματα, μετά από διάβασμα εξετάσεων.

 

Btw, και ο προηγούμενος και αυτός, έχουν θέμα με το φωτοχαρτί που αγόρασα κάποια στιγμή (http://www.e-shop.gr/fotografiko-xarti-pelikan-superior-gloss-paper-a4-240gsm-50-fylla-p-ANA.PEL3015), δεν μπορούν εύκολα να το τραβήξουν. O μεν παλιός χρειάζεται λίγο σπρώξιμο με το χέρι μέχρι να το πιάσει καλά, ο δε νέος το ανεβάζει (αφού το πιάνει από κάτω και το γυρίζει προς τα πάνω) αλλά μαζί με ένα από τα από κάτω του "απλά" και τυπώνει πάνω σε αυτό (στο απλό), συνήθως.

 

Είναι πολύ χοντρό/βαρύ, και δυσκολεύεται ο μηχανισμός?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...