Προς το περιεχόμενο

Ισοπροπυλική αλκοόλη vs Εκτυπωτή. Θα ζήσει?


Πέτρος

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ξήλωμα η κεφαλή, ούτε για αστείο.

 

Είναι τελείως ανάποδα τα clips συγκράτησης σε σχέση με τα υπόλοιπα μοντέλα που βρήκα video για "λύσιμο" και όσο το προσπάθησα μόνος δεν κατέληξα κάπου με ασφάλεια.

 

Η τελευταία, απέλπιδα προσπάθεια ήταν να εμποτίσω γάζες με αλκοόλη, να τις στρώσω στην πορεία της κεφαλής και να περάσω από πάνω την κεφαλή αρκετές εκατοντάδες (κυριολεκτικά) φορές.

 

Έβγαλε πάρα πολύ πράγμα και συνέχισα μέχρι που σχεδόν σταμάτησε να βγάζει οτιδήποτε, αλλά το τελικό αποτέλεσμα παρέμεινε το ίδιο (βασικά, χειρότερο: μαζί με τους καθαρισμούς από το software, πέταξα και τρία μελάνια που τέλειωσαν, και τελικά τελείως καθαρό δεν είναι κανένα από τα υπόλοιπα χρώματα).

 

Το παίρνω μάλλον απόφαση (εκτός κι αν ανακαλύψω κανένα video για το συγκεκριμένο μοντέλο) ότι μέχρι εδώ είναι.

 

Από το να πετάω τζάμπα 12ευρα για το κάθε μελάνι, καλύτερα να περιμένω κάποια προσφορά για πολυμηχάνημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 49
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Σαν άλλη ιδεα είναι μήπως με μια καρφιτσα από τις τρυπούλες που έχει εκεί η υποδοχή για τη μελάνη πέξεις λιγάκι μαζί του καθώς μπορεί να έχει πιάσει τίποτα μάκα εκεί και τώρα με τα νερά και όλα να έγινε πιο μούτι.Αν και πιο πολύ πιστεύω ότι αμα ξηλωθεί όλο η βάση για τα μελάνια γίνει δουλεία στο youtube δες αν εχει κανα βιντεο με το μοντελο σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Έψαξα αρκετή ώρα στο tube, για το συγκεκριμένο μοντέλο δυστυχώς δεν βρήκα τίποτα.

 

Είχα ήδη βάλει λεπτό χαλκόσυρμα από καλώδιο τηλεφώνου στις τρύπες, θα δοκιμάσω και με βελόνα ινσουλίνης.

 

Τελευταία απόπειρα, πριν λίγο:

 

ScotchBrite καλά στιμμένο, πάλι κατά μήκος της διαδρομής της κεφαλής, και πάλι μερικές εκατοντάδες περάσματα (καμμιά 200ριά με αλκοόλη).

 

Έβγαλε πάλι τα άντερά του, μέχρι πια σε κάθε ξέπλυμα του σφουγγαριού (κάθε 150-200 περάσματα) που έβγαλε καθαρό το νερό.

 

Το αποτέλεσμα: Πλέον βγαίνει ολοκάθαρο...το χαρτί!

 

Δεν τυπώνει τίποτα!

 

Θα περιμένω κάποιες ώρες να στεγνώσει ή δεν ξέρω τί και θα αποφασίσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι Epson είναι ότι χειρότερο έχω δεί σε μηχάνημα εκτύπωσης λόγο του ότι οποιοδήποτε πρόβλημα σε ένα από τα μελάνια τότε αυτομάτως σταματάει ΚΑΘΕ λειτουργία του μηχανήματος.

Το scanner να θες να χρησιμοποιήσεις μόνο, που λένε, δεν θα σε αφήσει.

 

Κάνε ένα καλό, ρίχτον στην ανακύκλωση και πάρε κάτι άλλο να ηρεμίσει το κεφάλι σου. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ αφού πέρασα από 2 Cannon και 1 Epson βολεύτηκα τελικά με ΗΡ.

Κάποτε εκτύπωνα φωτογραφίες κλπ, έχω ακόμα 2-3 πακέτα με glossy photo paper αλλά από όταν βγήκαν τα photo frames τα παράτησα.

 

Τα μελάνια του ΗΡ έχουν ενσωματωμένη επάνω κ την κεφαλή εκτύπωσης οπότε δεν ανησυχώ μήπως και βουλώσουν αφού με την αλλαγή τους αλλάζει και αυτή. Είναι και πολύ φθηνά.

 

Οι Cannon βέβαια ήταν κορυφή. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τα πάντα έχω δοκιμάσει φίλε μου.

 

Νερό, οινόπνευμα, ισοπροπυλική.

 

Βασικά, μόνο η αμμωνία μου μένει.

 

Ακετόνη δεν βάζω, πιθανότατα θα κάνει όλο το σύστημα λιώμα (μαύρα τυπώνω κατά 95% και το scanner χρησιμοποιώ κυρίως...απλά κάποτε τύπωνα εξαιρετικές φωτό, και τώρα είναι μερικές που θα τις ήθελα), και δεν το θέλω.

Tα δοκιμασες ολα εκτος απο αυτο που επρεπε.

Βαλε azax και θα δεις,azax οχι ultrex

To σωστοτερο βεβαια ειναι να αφαιρεσεις την κεφαλη και να την αφησεις να μουλιασει ενα βραδυ σε ενα μπωλ με azax.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

E, αμμωνία που λέγαμε.

 

Δεν θέλω να τη ζορίσω την ιστορία με την κεφαλή...αν δεν βρω video που επακριβώς να δείχνει τη διαδικασία για το συγκεκριμένο μοντέλο, δεν ακουμπάω.

 

Θα κάνω κι ένα πέρασμα με τον Αίαντα, κι αν ψοφήσει ψόφησε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαν άλλη λύση που μου ήρθε τώρα είναι άμα εκεί που παρκάρει η κεφαλή έχει ένα σφουγγαράκι άμα καθαρήσεις αυτό το σφουγγαρα΄κι λιγάκι και βάλεις λίγο οινόπνευμα εκεί  ώστε στον καθαρισμό μαμά που κάνει να καθαρίσει την φελή από κάτω καλά και μετά εσύ με την σύρριγγα πατήσεις με επιμονή πολλύ υλικό λογικά θα ξεβουλώσει τι σκατ@ αλλιώς μετά αφου πάει που πάει για πέταμε κάντον βίδες για να βγάλεις κεφαλί που μόν έτσι θα εχεις αποτέλσμα 100%.

Πχ για να καταλάβεις εδώ ο τύπος που έχει ξηλώσει κεφαλή κάνει με τη σύρριγα και επιμένει τέρμα κάνε το ίδιο και εσυ στο 2.20 καπου το κανει 

(ειναι από άλλη σειρά αλλά δεν εχει σημασια)

 

Για νεο μηχανημα αν παρεις θα ελεγα hp όπου εκεί και το μελάνι να ξεραθεί απλά αλλάζεις μελάνι και όλα κομπλέ καθώς το μελάνι έχει πάνω και την κεφαλή και εισαι αρχοντας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειδικά το σκηνικό με τη σύριγγα, το έχω κάνει με (αναλογικά) τεράστιες ποσότητες:

 

Ισοπροπυλικής, ισοπροπυλικής και ζεστού απεσταγμένου, οινοπνεύματος, καντηλιών.

 

Έκανα και τη δοκιμή με Ajax σήμερα, πάλι με το ScotchBrite (για να καταλάβεις, με την πράσινη μεριά το χρησιμποιώ προς την κεφαλή, την σκληρή) αλλά επιμένει να μου βγάζει πως "δεν αναγνωρίζει" το μαύρο (έχει τελειώσει λογικά, τελευταία αλλαγή αύριο).

 

Σκέψου πως όπως στρώνω εγώ το σφουγγάρι (αν αξιωθώ θα σηκώσω φωτό/video αύριο) και το χρησιμοποιώ είναι σαν το σφουγγαράκι που λες, επί 1000 περίπου (κυριολεκτώ...έχω περάσει-τρίψει την κεφαλή πάνω από 1000 φορές πλέον).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν γνωρίζω απο που έχει ξεκινήσει ο μύθος ότι με αλκοολικά διαλύματα (οινοπνευμα κλπ) καθαρίζουν οι κεφαλές. Η άγνοια πάει σύννεφο και στην πορεία καταστρέφονται εκτυπωτές. 

 

Οι αλκοολές σε πολλά μελάνια (πχ pigmental) δρουν μάλιστα με εντελώς αντίθετο τρόπο, σταθεροποιώντας το μελάνι. Κοινώς καταστρέφουν την κεφαλή πέρα απο επιδιόρθωση.

 

Όποιος θέλει να ξεβουλώσει κεφαλή μόνος του, μόνο με νεράκι απεσταγμένο και σε περίπτωση που επιμένει το βούλωμα (και μόνο τότε) μια μίξη νερού με απλό άζαχ σε αναλογία 50/50. Τίποτα άλλο. Αν δεν ξεμπλοκάρει αλλά φαίνεται ότι έχει ζωή ακόμη, τότε το πηγαίνει σε κάποιον τεχνικό που έχει διάλυμα ειδικό για ξεβούλωμα κεφαλών, μαζί με τον τύπο μελανιών που χρησιμοποιεί (σε περίπτωση που δεν βάζει γνήσια) για να ξέρει ο τεχνικός τι διάλυμα θα χρησιμοποιήσει. 

 

Πιθανολογώ ότι στην δική σου περίπτωση οι επανειλλημένες προσπάθειες με τα οινοπνεύματα σταθεροποίησαν το μίγμα και για αυτό πλέον δεν σου τυπώνει τίποτα.

 

Κρίμα που το έκανες με αλκοόλες. Υπάρχουν στο εμπόριο universal διαλυτικά για αυτή την δουλειά με 5-6 ευρω. Ακόμη και το ιδανικό διάλυμα να μην αγόραζες, πάλι θα σου έκανε δουλειά, ή τουλάχιστον δεν θα σου έκανε ζημιά.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα διαφωνήσω με αυτά που γράφεις γιατί πολύ απλά δεν γνωρίζω.

 

Όντως το Ajax έκανε αναλογικά πολλή περισσότερη δουλειά, αν και με τις αλκοόλες πιο πριν είχε "ξεράσει" το μπλοκ της κεφαλής ατελείωτες ποσότητες πάνω στο σφουγγάρι.

 

Αν τελικά κατάφερα και τον αποτέλειωσα, μυαλό για τον επόμενο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά από όλη αυτή την κακοποίηση και ένα τελευταίο flushάρισμα με Ajax, πέον το μπλε από 40% ελεύθερο (να βγάζει δηλαδή), πήγε στο 60%.

 

Ok, 50% βελτίωση είναι, αλλά μη επαρκής για φωτό κλπ.

 

Ίσως συνεχίσω το 2πλάσιο αμμωνιαζόλ.

 

@highpriest: Σε 1-2 μαγαζιά με χρώματα-σιδηρικά που ρώτησα, δεν είχαν ιδέα.

 

Θα μπορούσες να προτείνεις κάτι συγκεκριμένο για τα universal που είπες?

 

Αθήνα βρίσκομαι.

 

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

@highpriest: Σε 1-2 μαγαζιά με χρώματα-σιδηρικά που ρώτησα, δεν είχαν ιδέα.

 

Θα μπορούσες να προτείνεις κάτι συγκεκριμένο για τα universal που είπες?

 

 

 

Τι χρώματα σιδηρικά ρε συ;  :confused:

Σηκώθηκαν οι τρίχες στον σβέρκο μου!

 

Πας σε μαγαζί που πουλάει μελάνια εκτυπωτών και ρωτάς. Όσοι ανακατασκευάζουν και αναγεμίζουν λογικά θα έχουν. 

 

Άκου χρώματα σιδηρικά...

Δεν ψάχνεις για νέφτι!

 

Δεν γνωρίζω από Αθήνα για να σε καθοδηγήσω σε κάποιο μαγαζί.  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...