Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με dual boot


olga.m

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γειά σας παιδιά. Σήμερα αποφάσισα να κάνω partition τα ubuntu 16.10. Θέλω να κάνω dual boot με Windows 10 αλλά δεν μπορώ. Κάθε φορά που κανώρα restart με πετάει windows. Δοκίμασα τα πάντα από γκουγκλε αλλά τίποτα δεν το διόρθωσε. Αν έχετε καμία ιδέα θα βοηθούσε τελευταία πολύ. Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είναι θέμα καθαρά του uefi secure boot που έχουν τα windows 10 και θα πρέπει να μπεις στο bos για να το απενεργοποιήσεις. Αν δεν το κάνεις θα σε βγάζει πάντα σε windows. Ποιο laptop έχεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

HP Pavilion 15-b103 ev (i5-3337U/4GB/500GB).

Το δοκίμασα αυτό που προτείνεις αλλά πάλι windows με πετάει. Δοκίμασα επίσης και την ενεργοποίηση του legacy mode και πάλι windows μπένει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να θυμηθώ να μην ξαναπειράξω κανένα από τα 2 OS που έχω σε 2 ξεχωριστούς δίσκους, αν δεν έχω αφαιρέσει πρώτα το δεύτερο δίσκο. Την ξαναπάτησα πριν από 4 μέρες που ήθελα να βάλω Manjaro, είχε σκαλώσει ο installer στα πρώτα βήματα της εγκατάστασης, ακύρωσα την εγκατάσταση που δεν είχε αρχίσει καν και μετά διαπίστωσα ότι τα windows δεν μπούταραν με τίποτα (μόνο με ούλτρεξ δε λούστηκα). Εγκατάσταση των windows από την αρχή (με το δίσκο του Linux εκτός, βέβαια) και μετά το grub είδε τα windows αυτόματα και πρόσθεσαν την επιλογή. Προφανώς, κάποιος μεγαλύτερος γνώστης θα τα έσωζε τα windows, εγώ απέτυχα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιατι δεν επανέφερες το boot loader μέσω της εγκατάστασης των Windows;δυο απλές εντολές σε cmd και θα ήσουν οκ...

Και fixmbr και fixboot και όλα τα έκανα, αλλά έβγαζε μήνυμα λάθους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βγάλε και την λειτουργία fast startup μέσα από τα windows 10

 

http://windowsable.com/how-to-enable-or-disable-fast-startup-in-windows-10/

 Το έκανα και πάλι τα ίδια :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην δικιά μου την περίπτωση επειδή είχα και εγώ αυτό το πρόβλημα τα παραπάνω μου το έλυσαν. Για κάνε κάτι τελευταίο. Πήγαινε και στο bios ξανά και δεν από ποιο δίσκο μπουτάρει. Σε μένα αν και το laptop έχει ένα μόνο δίσκο και ένα partiotion τα windows είχαν άλλο όνομα στο disk boot. Το είχα αλλάξει και αυτό στο να μπουτάρει στον κανονικό hd.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί άνοιξες άλλο thread?

http://www.insomnia.gr/topic/627196-windows-10-kills-dual-boot-grab2/

 

Δεν σε κάλυψε κάτι απο το πρώτο?

Αν τα γράφουμε σε 2 σημεία δεν γίνεται δουλειά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...