Προς το περιεχόμενο

Κάποιος να βοηθήσει για Prusa i3 clone 3D εκτυπωτή


dchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αγόρασα και συναρμολόγησα εναν κλώνο Prusa i3 και προσπαθω να τον βάλω να δουλέψει άλλα έχω προβλήματα.

Δε συνδέεται με το τελευταίο CURA 2.3 (το οποίο δεν έχει επιλογή σειριακής θύρας), σύνδέεται με το παλιότερο Cura 15.04.03. Με τα πολλά κατάφερα να ξεκινήσω μια εκτύπωση αλλα μια δεν έβγαζε πλαστικό, όταν αποφάσιζε να βγάλει γινοταν ο χαμός, τράβαγε το λίγο που ειχε βγαλει πριν και μπερδευόταν το υλικό κάτω από τη μύτη.

Εχω μπλεχθεί με firmware (κάτι gcode αρχεία που δεν ξερω τι είναι), δεν εχω βρει και εναν τρόπο να δοκιμάσω τις κινήσεις (να τον κινώ πάνω κάτω manually), να πηγαίνω την κεφαλή στην ακρη για καθάρισμα, δεν ξέρω αν κάνω σωστά το καλιμπραρισμα του πλατω και της κεφαλής κλπ.

Προσπάθησα να βρω οδηγίες από το διαδύκτιο αλλα μιλάνε για άλλα μοντέλα. Βασικά δεν καταφερα να βγαλω ακρη.

Υπάρχει κάποιος που να κατέχει το αθλημα και μένει κοντά σε Υμηττό που μένω εγω (Βύρωνα, Αγ. Δημήτριο, Ηλιούπολη, Καρεα κλπ) μήπως και βρεθούμε και με βοηθήσει να κάνω μια σωστή εκτύπωση για να μάθω;

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...