Προς το περιεχόμενο

Pop corn time


txcellas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

τι πρόβλημα έχεις

αν το κατεβάσεις από το link που βάλανε και πας να το τρέξεις θα σου πει αν λείπει κάτι

ας προς το παρόν συντομεύσεις και λοιπά, δοκίμασε απλά αν τρέχει

τα 2 πρώτα βήματα από το link

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 57
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

κοιταξα στο  opt/popcorn-time και εχει φτιαξει το φακελο,κοιταξα στο /usr/bin/popcorn-time και εχει γινει το λινκ.εκει σταματαω παντα ομως γιατι αν παω να τρεξω το αρχειο μου γραφει  choose application - dolphin.λειπει κατι απο το συστημα?

επισης εχω τον vim text editor ,παταω στη κονσολα

sudo vi /usr/share/applications/popcorntime.desktop και εκει κολαω μιας και δε βλεπω επιλογη για save
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαλακια του howto που προτεινει το vim για editor. Αν δεν ξερεις τα περιεργα keyboard shortcuts που εχει, δεν κανεις τιποτα.

Οπου λεει vim, εσυ βαλε τον text editor του kde... που δεν ξερω καν ποιος ειναι :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

kwrite ειναι ο text editor που εχω ,πως θα κανω την εντολη λοιπον

sudo vi /usr/share/applications/popcorntime.desktop να ανοιξει με kwrite?

σε σχεση με το οτι μου λεει choose program τι λες?λειπει κατι απο το συστημα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

sudo kwrite /usr/share/applications/popcorntime.desktop

 

Δεν νομιζω να λειπει κατι. Αν λεει οτι κατι λειπει, θα ειναι για το λογο που λεμε παραπανω με το εκτελεσιμο, αρα το howto εχει κενα :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ξεκινησε δινοντας μου αυτα τα λαθη

[1588:1588:0412/174901:ERROR:browser_main_loop.cc(238)] GTK theme error: Unable to locate theme engine in module_path: "adwaita",
[1588:1588:0412/174901:ERROR:browser_main_loop.cc(238)] GTK theme error: Unable to locate theme engine in module_path: "adwaita",
 δεν νομιζω να ειναι φυσιολογικο


εβγαλε και αυτα στη πορεια

[1767:1767:0412/175126:ERROR:sandbox_linux.cc(345)] InitializeSandbox() called with multiple threads in process gpu-process.
[1616:1616:0412/175430:ERROR:PlatformKeyboardEvent.cpp(93)] Not implemented reached in static bool blink::PlatformKeyboardEvent::currentCapsLockState()  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Πήγα μία εβδομάδα διακοπές και είχα μαζί μου ένα αδύναμο φορητό με dualboot ,με χαρά σας λέω ότι δεν άνοιξα καθόλου τα windows γιατί απλά το λινουξ έκανε όλα όσα ήθελα ταχύτερα,ένα παράπονο έχω μόνο ,δε καταλαβα πως πρέπει να εγκαθιστω όσα προγράμματα δεν έρχονται με package manager ,έχω κατάλαβει τι πρέπει να κάνω στα .deb σε όλα τα υπόλοιπα όμως καθώς και στο popcorn δεν έχω ιδέα ,αν μπορεί κάποιος ας μου πει τι σημαίνουν τα error που ανέβασα στο προηγούμενο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κανένα από τα σφάλματα που βγάζει δεν είναι ουσιαστικό πρόβλημα.

Το πρώτο εμφανίζεται με παραλλαγές ακόμα και σε προγράμματα που δεν έχουν τις ιδιαιτερότητες του popcorntime.

Το adwaita είναι το default theme του gtk. Πρακτικά δεν σε απασχολεί γιατί το πρόγραμμα δεν χρησιμοποιεί έτσι κι αλλιώς τα themes του gtk.

Τα σφάλματα της δεύτερης ομάδας έχουν να κάνουν με το πως είναι φτιαγμένο το πρόγραμμα. Το popcorntime χρησιμοποιεί αν δεν κάνω λάθος το node-webkit και τα σφάλματα αυτά έχουν να κάνουν λογικά με το sandbox που υλοποιεί το webkit. Δεν νομίζω ότι πρέπει να ανησυχείς...

Τα προγράμματα που δεν υπάρχουν για την διανομή σου σε repo (επίσημο ή τρίτων) ή σαν "σκέτα" deb, έχουν σχεδόν σίγουρα οδηγίες εγκατάστασης ή τρέχουν χωρίς εγκατάσταση. Αν δεν βρίσκεις πως να δουλέψουν, ψάξε και ρώτα. :)

Επεξ/σία από mobinmob
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ώς εναλλακτική του Popcorn Time υπάρχει το BTFS με το οποίο ο χρήστης μπορεί να κάνει mount *.torrent ή magnet-links (πχ, btfs "magnet-link" ~/Videos ή btfs music.torrent ~/Music) απευθείας στο τοπικό σύστημα αρχείων. Έτσι μπορεί να αξιοποιήσει τις υπάρχουσες εφαρμογές ανάγνωσης - αναπαραγωγής αρχείων (πχ, mpv, VLC, κλπ) για on-demand streaming μέσω bit-torrent.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλο αυτο που λες, αλλα δεν κατεβαζει αυτοματα τους υποτιτλους :P

Περα απο την πλακα, ο λογος που εχει πετυχει το popcorntime ειναι επειδη καταφερνει να ειναι ολα σε ενα. Μια σελιδα, ανοιγμενη σε εναν υποτυπωδη browser σε nodejs, που παιρνει πληροφοριες απο αλλες σελιδες, torrents απο αλλες, και υποτιτλους απο το opensubtitles.org και ενας torrent client απο πισω να τρεχει/

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συγνωμη που σας ζαλιζω παιδια,αλλα δεν εχω ξεκολλήσει ακομα ,ενω κανω οτι λεει ο οδηγος εχω και τον vim editor ,κανω paste το [Desktop Entry]

Version = 1.0
Type = Application
Terminal = false
Name = Popcorn Time
Exec = /usr/bin/popcorn-time
Icon = /opt/popcorn-time/popcorntime.png
Categories = Application;

 

και εκει κολαω ,περιεργος ο vim editor αλλα ουτε με τον kwrite εβγαλα ακρη,θα ηθελα με τον vim να μου πει καποιος τα βηματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το vim ειναι για προχωρημενους χρηστες επειδη εχει περιεργα keyboard shortcuts* και modes. Παρατησε το και κανε δουλεια με κατι πιο απλο. Αν δεν θες kwrite, υπαρχει και το nano αν θες κατι που δουλευει εντος του τερματικου.

 

* https://www.facebook.com/rigopouloulia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με το kwrite παταω sudo kwrite /usr/share/applications/popcorntime.desktop οπως μου γραψατε παραπανω και μου βγαζει αυτο το μηνυμα 

 

Executing KWrite as root is not possible. To edit files as root use:
SUDO_EDITOR=kwrite sudoedit <file>
οποτε το κανω 
SUDO_EDITOR=kwrite sudoedit /usr/share/applications/

popcorntime.desktop
και ανοιγει ο kwrite editor ,κανω paste το 

[Desktop Entry]
Version = 1.0
Type = Application
Terminal = false
Name = Popcorn Time
Exec = /usr/bin/popcorn-time
Icon = /opt/popcorn-time/popcorntime.png
Categories = Application;

 

και μετα save 

μετα δινω αυτη την εντολη για να κατεβασει το εικονιδιο και δε γινεται τιποτα 

sudo wget -q -O /opt/popcorn-time/popcorntime.png https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/6/6c/Popcorn_Time_logo.png

 
Βοηθεια !!!
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...