Προς το περιεχόμενο

Σκεψεις για το Linux


N.A.S.A.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ρε σεις, πάλι το ίδια: μαλώναμε αν η Amiga 500 είναι καλύτερη από τον Atari ST, μετά αν ο Falcon 030 είναι καλύτερος από την Amiga 1200, χωρίς να λαμβάνουμε κάτι πολύ σημαντικό υπόψη μας: την εξοικείωση με τις πλατφόρμες. Και ενώ και οι 2 ήταν υπέροχες πλατφόρμες για μουσική, γραφικά κοκ (μιλάμε για εποχές που η vga τότε γινόταν στάνταρ στα PC και κάρτες ήχου δεν υπήρχαν. Όπως και οι περισσότερες εφαρμογές δεν ήταν cross platform.

 

Είμαι πιο εξοικειωμένος αυτή τη στιγμή με ubuntu/debian και xfce που δεν παίζει με τίποτα να βάλω Arch/Manjaro ή κάποια διανομή σε RPM. Γιατί; Γιατί δεν είμαι διατεθειμένος να ξοδέψω χρόνο να εξοικειωθώ με τη φιλοσοφία του Arch ή κάποιο άλλο γραφικό περιβάλλον. Από περιέργεια δοκίμασα το gnome 3 και το unity. Δεν παίζει! Μπορεί να είναι πιο όμορφα, αλλά δε θα ξοδέψω χρόνο να τα παραμετροποιήσω, χώρια που η συμπεριφορά τους δε μου αρέσει σε μηχανήματα που έχω στο σπίτι: από Pentium 4 μέχρι intel i5. Αυτό που πέτυχα σπίτι και στην οικογένεια, είναι ένα ενοποιημένο περιβάλλον εργασίας, είτε καθίσεις στο Pi2 είτε στον i5. Πολλά πράγματα υπάρχουν στο cloud, οπότε είναι ψιλοαδιαφορο τι είναι είναι  το λειτουργικό περιβάλλον. Ακόμα και με ένα Icaros Desktop 2.2 (amiga clone) θα μπορούσα να κάνω μερικά πράγματα, αν το ρημάδι είχε έναν σοβαρό browser.

 

 Από την άλλη μου λείπουν παιχνίδια (δεν υπάρχει το Old Republic) για λίνουξ, που είναι σχεδόν το μόνο παιχνίδι που έπαιζα, το Camtasia, το Articulate engage κτλ. Ένα υπολογιστής σπίτι αναγκαστικά θα πάρει 2ο ssd με εγκατάσταση των windows 10, για τις λίγες ώρες εκείνης που θα χαζέψω κάνα παιχνίδι ή θα χρειαστεί να φτιάξω πολυμέσα και ηλεκτρονικό υλικό για τους μαθητές μου. Όχι ότι δεν υπάρχουν αντίστοιχα προγράμματα σε linux, απλά είναι θέμα πάλι εξοικείωσης.

 

Κ.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Που ειναι το προβλημα ομως? Εκτος αν εννοεις οτι προσωπικα απλως δεν σου αρεσει, οποτε περι ορεξεως κολοκυθοπιτα.

 

Πως θα τρεξεις gui προγραμματα οπως το synaptic στο debian χωρις να σου ζηταει κωδικο? Θα μπεις σε root desktop ή θα ξεκινησεις απο shell το εκτελεσιμο?

Αφου υπαρχει πιο βολικος τροπος. Δεν ειναι μονο για να μαθαινουμε αυτα τα εργαλεια (που και ετσι μαθαινεις) αλλα και για να κανουμε τη ζωη μας πιο ευκολη

 

gksudo 

 

αν και μια που το έθεσες ναι νομίζω πως θα έπρεπε να υπάρχει και μια επιλογή μέσα απ' το gui ( όπως το run as administrator των windows )

 

δεν είναι ότι βρίσκω κάποιο πρόβλημα η φιλοσοφία δε μ' αρέσει

 

Έλα όμως που αυτό ακριβώς συμβαίνει. :P

 

Τώρα αν σετάρεις sudo είναι άλλη ιστορία.

 

δε συμβαίνει αυτό πχ αν ανοίξεις nautilus και πας να ανοίξεις κάποιο δεύτερο σκληρό ας πούμε θα σου ζητήσει κωδικό κανονικά

 

το ίδιο και με τον updater του ubuntu αν θυμάμαι καλά

 

επίσης ακόμη και σε command line παράδειγμα το pacaur πχ σε αντίθεση με τον pacman εκτελείται σε user mode κι ανάλογα με την εντολή σου κάνει invoke sudo από κάτω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω πως το έχουν προ-ρυθμισμένο στο ubuntu, αλλά μια και αναφέρεσαι σε γραφικό περιβάλλον, στο arch πχ. αν πάω να τρέξω το gparted σαν απλός χρήστης απλά θα μου πει ότι μόνο ο root μπορεί να το τρέξει και θα τερματίσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο πακέτο του gparted υπάρχει συνήθως κάποιος wrapper για να πάρει τα δικαιώματα που χρειάζεται για την εκτέλεσή του. Ο wrapper μπορεί να χρησιμοποιεί το pkexec του policykit, το gksudo ή οποιοδήποτε άλλο αντίστοιχο πρόγραμμα.
Στην διανομή που χρησιμοποιώ ο wrapper λέγεται gparted-pkexec και είναι ένα shell script:

#!/bin/sh

pkexec --disable-internal-agent "/usr/bin/gparted" "$@"

Στο arch είναι στο /usr/bin/gparted_polkit:

#!/bin/bash
if [ $(which pkexec) ]; then
	pkexec --disable-internal-agent "/usr/bin/gparted" "$@"
else
	/usr/bin/gparted "$@"
fi

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα παράδειγμα έδωσα γιατί αναφέρθηκε σε γραφικό περιβάλλον. Στον file manager μου (pcmanfm) το ίδιο. Αν πας να σβήσεις κάποιο αρχείο για το οποίο δεν έχεις δικαιώματα απλά θα σου πει δεν γίνεται, γεια σου. Δεν θα σου ζητήσει κωδικό.

Προσωπικά δεν μπορώ να σκεφτώ κανένα άλλο παράδειγμα GUI εφαρμογής την οποία χρησιμοποιώ και χρειάζεται να κάνει ενέργειες με δικαιώματα root. Σου 'ρχεται κάποια που θα μου ζητούσε κωδικό root "on the fly";

Για το Ubuntu όπως είπα, δεν ξέρω πώς είναι προ-ρυθμισμένο. Αλλά το πώς είναι ρυθμισμένο το Ubuntu δεν είναι ο κανόνας στο Linux.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά δεν μπορώ να σκεφτώ κανένα άλλο παράδειγμα GUI εφαρμογής την οποία χρησιμοποιώ και χρειάζεται να κάνει ενέργειες με δικαιώματα root. Σου 'ρχεται κάποια που θα μου ζητούσε κωδικό root "on the fly";

 

 

Package managers με GUI που αναφερθηκε ηδη, καθως και dvd burning software. Για το τελευταιο δεν ξερω αν ισχυει ακομα οτι χρειαζεται root. Καποτε σιγουρα χρειαζοταν αλλα εχω πολλα χρονια να καψω δισκακι σε linux (και γενικως δηλαδη δεν τα χρησιμοποιω πια)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ένα παράδειγμα έδωσα γιατί αναφέρθηκε σε γραφικό περιβάλλον. Στον file manager μου (pcmanfm) το ίδιο. Αν πας να σβήσεις κάποιο αρχείο για το οποίο δεν έχεις δικαιώματα απλά θα σου πει δεν γίνεται, γεια σου. Δεν θα σου ζητήσει κωδικό.

 

Προσωπικά δεν μπορώ να σκεφτώ κανένα άλλο παράδειγμα GUI εφαρμογής την οποία χρησιμοποιώ και χρειάζεται να κάνει ενέργειες με δικαιώματα root. Σου 'ρχεται κάποια που θα μου ζητούσε κωδικό root "on the fly";

Αυτή είναι και η λογική συμπεριφορά. Δεν έχει δικαιώματα να κάνει την ενέργεια, δεν την κάνει. 

Το ζήτημα είναι τι γίνεται με τα προγράμματα που η κύρια λειτουργία τους χρειάζεται περισσότερα δικαιώματα (gparted, package manager frontend) ή για μια σημαντική λειτουργία τα χρειάζονται (file manager για προσάρτηση fs). Αυτά μπορεί να ζητούν κάποιον κωδικό. Το ποιόν και με ποιόν τρόπο γίνεται η... αδειοδότηση είναι άλλο ζήτημα.

 

Package managers με GUI που αναφερθηκε ηδη, καθως και dvd burning software. Για το τελευταιο δεν ξερω αν ισχυει ακομα οτι χρειαζεται root. Καποτε σιγουρα χρειαζοταν αλλα εχω πολλα χρονια να καψω δισκακι σε linux (και γενικως δηλαδη δεν τα χρησιμοποιω πια)

 

Δεν χρειάζεται πια για dvd/cd burning (εδώ και χρόνια). Δίνονται τα δικαιώματα μέσω policykit αυτόματα -συνήθως ο χρήστης είναι στο κατάλληλο group ή έχει την αντίστοιχη ρύθμιση στο pk.

Επεξ/σία από mobinmob
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Προσωπικα με 3-4 χρονια καθαρης χρησης του Linux ειμαι απολυτα ευχαριστημενος."Κοβω" και "ραβω" το συστημα στα μετρα μου και οπως εγω θελω.Δεν περιμενα μιση μερα για να κανει update οπως κανει στο windows.Γλυτωσα χρονο απο το ψαξιμο για cleaners&antivirus.Νοιωθω ασφαλεια με το Linux γενικοτερα.Ενα αλλο bonus ειναι πως δεν καθομαι να ψαχνω σκληρους για backup για να κανω φορματ και τα ξανακανω ρυθμισεις για το Χ ή Ψ προγραμμα..Τα σεταρω μια φορα στο /home ΚΑΙ πειραζω κανοντας καθαρη εγκατασταση κατι στον root ΚΑΙ ΜΟΝΟ.Εαν κανω κατι αρκετες φορες πανω στην δουλεια μου,εχω υπαλληλο τον Script bash και ειναι πολυ καλος κανει οτι του πω.Και ναι μου αρεσει να κανω δουλειες στο τερματικο επειδη τις κανω αρκετα πιο γρηγορα.Ενα delete πχ στα windows ρωταει "Ειστε σιγουρη πως θελετε να βλαβλαβλα"; ενω στο linux το κανει ακαριαια.Και στις αρχες οταν πρωτο ξεκινησα με αυτο το παιχνιδι δεν ηξερα και εκατσα να μαθω την φιλοσοφια του και εκατσα να διαβασω,το νοημα σε αυτο ειναι πως εποικοδομεις τις γνωσεις σου και μαθαινεις κατι καινουργιο γιατι οτιδηποτε ζημια και παθει (dep.packages κ.α) ΑΝΕΤΑ μπορεις να το επαναφερεις στο αρχικο σταδιο μεσο τερματικου. Με τα λιγα που διαβασα δεν εδωσα καθολου βαση αληθεια , μου φανηκαν μπουρδες επειδη γραφτικαν μαλλον απο ατομα που δεν ασχοληθηκαν καθολου με αυτο και εβγαλαν συμπερισμα για το τι ειναι το Linux.Επισης πολυ μου αρεσει η "ανταλλαγη" και το παρε δωσε που γινεται στο Github και στο launchpad εχει τα παντα..Και πιστεψτε με το λινουχ δεν εχει απολυτος τιποτα να ζηλεψει απο το ms windows.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα ειναι πολυ "συμπτυγμενη" η απαντηση μου. χρησιμοποιω και windows και linux. αρχικα εαν τα θελεις για την ιδια χρηση ξεκινας λαθος. ειναι δυο διαφορετικα ειδη λειτουργικου, αλλα και τα δυο χρησιμα. στον υπολογιστη που εχει windows εχω τα παιχνιδια μου και chrome. τελος. γι'αυτο χρησιμοποιειται μονο. στις περισσοτερες περιπτωσεις τα παιχνιδια τα κανω in-home streaming μεσω του steam γιατι συνηθως καθομαι σε εναν απο τους αλλους δυο υπολογιστες που εχουν linux επειδη αυτο προτιμαω να χρησιμοποιω. μου αρεσει να μπορω να ξερω τι τρεχει στο συστημα μου και οχι να κατεβαινουν παιχνιδια επειδη απο αυτο το πλευρο ξυπνησε η microsoft σημερα. εχω χρησιμοποιησει ολα τα windows απο xp και μετα καθως και ubuntu 12.04 και μετα, επισης εχω εναν υπολογιστη που κανει dual boot korora/centos και ξεκινησα να χρησιμοποιω αρχικα fedora απο την εκδοση 21 και πηγε απο εκει. τα 10 ειναι καλα αλλα εγω εχω cd των 8 και δε πληρωνω για την καινουρια εκδοση. κατεβαζω τα tech previews και τα δοιμαζω σε virtual machines για να παρακολουθω τις εξελιξεις. οσο για το RHEL. red hat ENTERPRISE linux. ενταξει? οχι για τον consumer. εαν εχεις εταιρεια και το χρησιμοποιεις σε commercial περιβαλλον τοτε αγοραζεις RHEL. ελπιζω να λυθηκε το ζητημα. shell...εχω συνηθισει τον τροπο με τον οποιο ειναι το cli και οι εντολες σε linux distros. χρησιμοποιω και των windows αλλα για κανενα ipconfig ή για να καθαρισω κανενα στικακι με το diskpart (προτιμω να το κανω συνηθως με την εντολη dd σε linux). και τα δυο εχουν τη χρηση τους και ξερω οτι τα linux δεν ειναι οσο δυσχρηστα θα ηθελαν καποιοι διοτι με μια ωρα η 55χρονη μανα μου που το μονο λειτουργικο που ξερει να χειριζεται ειναι τα xp διοτι αυτα χρησιμοποιει στο γραφειο καταφερε να μαθει οτι χρειαζεται. επισης ενα απλο sudo apt-get update και sudo apt-get upgrade νομιζω δεν ειναι δυσκολο να το κανει καποιος ανα βδομαδα εαν χρειαζεται και αν ειστε συγγενεις μπορειτε να εγκαταστησετε την server εκδοση των ubuntu να ενεργοποιησετε τις αυτοματες ενημερωσεις κατα την εγκατασταση και να κατεβασετε κι ενα gui. ενα μιξαρισμενο περιβαλλον λειτουργιας δεν ειναι κακο γιατι μπορεις να εχεις ολα τα πλεονεκτηματα του ενος και του αλλου. αυτα απο μενα, καλη συνεχεια. 

edit: τελικα δεν ηταν συμπτυγμενη..βασικα ηταν σε σχεση με το ποσα εχω να πω αλλα τεσπα καλες γιορτες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...