Προς το περιεχόμενο

Σκεψεις για το Linux


N.A.S.A.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν καταλαβαίνω όμως, προς τι αυτή η ερώτηση ;

Γιατι στο παραπανω post σου γραφεις για terminal στο linux, ενω εννοεις το default SHELL της διανομης σου.

 

Αλλο το ενα αλλο το αλλο.

 

Και το Android βασίζονται στο Linux αλλά δεν βλέπω να κάνατε αναφορά σε Android.

To android χρησιμοποιει τον linux kernel.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 68
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δεν ξέρω τι εννοείς "live coding"... Αν μιλάς για interactive χρήση του shell, τότε δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα, είτε με το κλασσικό cmd.exe, είτε με το PowerShell. Υπάρχουν ωραιότατοι terminal emulators για windows (αν χρησιμοποιείς τον default, τότε έχεις δίκαιο να αποκομίζεις άσχημη εντύπωση).

 

Ο Bspus έκανε αναφορά στα προβλήματα -το βασικό είναι ότι οι εφαρμογές παραδοσιακά δεν ελέγχονταν από το shell.

Εννοώ ότι μπορείς να κάνεις χρήση του bash ενώ χρησιμοποιείς το terminal. Επίσης αυτό εννοώ, όταν στα Windows χρειάζεται να κατεβάσεις μη-native εφαρμογές για να έχεις terminal emulator που στο κάτω κάτω δεν σου δίνουν πάλι όλες τις δυνατότητες (έχω χρησιμοποιήσει, δεν μου άφησε ιδιαίτερα καλές εντυπώσεις), στο Linux τo έχεις ενώ το εγκαταστάς. Και μπορείς να αλλάξεις και να το mod-αρεις όσο επιθυμείς !

 

EDIT [ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΕ tritonas00] :

 

Γιατι στο παραπανω post σου γραφεις για terminal στο linux, ενω εννοεις το default SHELL της διανομης σου.

 

Αλλο το ενα αλλο το αλλο.

 

 

To android χρησιμοποιει τον linux kernel.

 
Πρώτον, χρησιμοποιώ GNOME-TERMINAL, τι ακριβώς δεν κατάλαβες ; Υπάρχει το KDE-Terminal (Yakuake), υπάρχει το Tilda. και υπάρχει το Gnome-Terminal. Που ακριβώς είμουν ασαφής στην λέξη "Terminal" ;
 
Δεύτερον, τι πάλι δεν κατάλαβες από το "Είναι βασισμένα στο Linux" ; Γιατί ακριβώς μου επιτίθεσαι προσπαθώντας να μου κάνεις επίδειξη γνώσεων ; Ειδικά στο δεύτερο που λέμε ακριβώς το ίδιο πράγμα με διαφορετικά λόγια.
Το android χρησιμοποιεί Linux Kernel, άρα όταν αρχίσατε την συζήτηση για Linux και λέγατε "Linux χρησιμοποιούν μόνο οι κάγκουρες" τότε θα έπρεπε να αναφέρεστε και στους Developers καθώς και στους χρήστες των Android ! Και δεν θεωρώ ότι θα έπρεπε να αναφαίρομαι στο Android ως Linux Distro γιατί υπάρχει μια διχώνια σε αυτό το θέμα, οπότε αναφέρομαι γενικά στα Linux Distros ώστε να μην περιλαμβάνω τους χρήστες των Android.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοώ ότι μπορείς να κάνεις χρήση του bash ενώ χρησιμοποιείς το terminal. Επίσης αυτό εννοώ, όταν στα Windows χρειάζεται να κατεβάσεις μη-native εφαρμογές για να έχεις terminal emulator που στο κάτω κάτω δεν σου δίνουν πάλι όλες τις δυνατότητες (έχω χρησιμοποιήσει, δεν μου άφησε ιδιαίτερα καλές εντυπώσεις), στο Linux τo έχεις ενώ το εγκαταστάς. Και μπορείς να αλλάξεις και να το mod-αρεις όσο επιθυμείς !

 

Και στα win μπορείς να κάνεις χρήση του PowerShell στον teminal emulator (και όποιου άλλου shell επιθυμείς...). Ε, από πότε το να κατεβάσεις επιπλέον εφαρμογές είναι περίεργο ή μειονέκτημα για ένα OS; Χρησιμοποιώ το fish για interactive χρήση και πολλοί χρησιμοποιούν το zsh. Στις περισσότερες διανομές δεν είναι εγκατεστημένα by default - αυτό είναι... μειονέκτημα του λειτουργικού; :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το CMD δεν το χρησιμοποιώ σχεδόν ποτέ μου και υπάρχει λόγος για αυτό δεν νομίζεις ; Ποιος χρησιμοποιεί το CMD έστω και 2 φορές τον μήνα ; Ο μόνος λόγος που το έχω χρησιμοποιήσει εως τώρα είναι απλά για να τρέξω ένα C++ πρόγραμμα με παραμέτρους που το κάνω και στον IDE στο κάτω κάτω, και για να κάνω traceroute.

 

 

Οπότε ρε φίλε, σε παρακαλώ αν δεν χρησιμοποιείς το CMD έστω και μια φορά την εβδομάδα για ένα μήνα, όταν όλοι οι αξιοπρεπείς χρήστες των Linux χρησιμοποιούν το Terminal σε καθημερινή και ολοήμερη βάση για να κάνουν τις δουλειές τους πολύ πιο γρήγορα, μην πας να μου βγάλεις ότι ό,τι κάνεις στο Terminal το κάνεις και στο CMD.

 

Μην το πάρεις επιθετικά το τελευταίο σχόλιο, απλώς μην πας να βγάλεις ότι το CMD είναι ίσο με το Terminal χωρίς να σκέφτεσαι αντικειμενικά.

 

 

 

Το οτι εχεις θεμα συμπεριφορας ειναι ολοφανερο αλλα δεν θα κολλησουμε εκει τωρα.

Το cmd το χρησιμοποιω αρκετα συχνα λογω δουλειας. Οχι καθημερινα αλλα πανω απο μια φορα τη βδομαδα.

Το cmd επισης δεν ειναι το μονο shell στα windows τα τελευταια 10 χρονια και συντομα δεν θα ειναι καν το default.

Ποτε δεν ειπα οτι το cmd ειναι ισαξιο του bash. Αυτα ειναι συμπερασματα δικα σου. Αυτο που ειπα ειναι οτι τη δουλεια σου την κανεις και με αυτο, σε συνδυασμο συνηθως με αλλα εργαλεια στα windows. Το μονο πραγματικο προβλημα ειναι και παραμενει το γεγονος οτι οι εφαρμογες που κυκλοφορουν τριτοι στα windows δεν υπολογιζουν σχεδον ποτε το shell.

 

 

Δεν θυμάμαι πότε ήταν η τελευταία φορά που πήγα να εγκαταστήσω ένα Package και τα Linux δεν μου ζήτησαν να βάλω Root Password. Δεν ξέρω για ποιο πράγμα μου μιλάς.

 

sudo?

 

 

1. Στα Windows δεν μπορείς να κάνεις live scripting από όσο γνωρίζω. Μόνο σε textpad αποθυκεύοντας το ως batch. Εκτός και αν μου διαφεύγει κάτι, ξέρω γω.

 

Αν εννοεις το να γραψεις ενα πιο πολυπλοκο statement που πιανει πολλες γραμμες και μετα αμεσως να τρεξει φυσικα μπορεις. Πχ ενα μεγαλο if-else με πολλαπλες εντολες στο καθε ενδεχομενο.

 

 

 

Δεν θυμάμαι πότε τα Windows μου ζήτησαν Root Password για να εκτελέσω μια εντολή. Ο οποιοσδήποτε μπορεί να πατήσει το κουμπάκι "Run as Administrator" και μετα το "Yes", ποιος όμως μπορεί να βάλει τον κωδικό μου για να έχει authentication στο Root ;

 

Αυτο συμβαινει γιατι οι χρηστες ανηκουν στο group των administrators. Μονο τοτε δεν ζηταει κωδικο.

Ειναι κατι αντιστοιχο (στην τελικη πραξη, οχι σε υλοποιηση) με τους sudoers.

 

Αν ο χρηστης ανηκει στο group των users μονο, τοτε για να εκτελεσει την εντολη θα σου ζητησει username και κωδικο καποιου admin.

 

Αλιμονο αν δεν ηταν ετσι. Νομιζεις οτι σε ολους τους οργανισμους που τρεχουν windows οι χρηστες εχουν δικαιωματα να εγκαθιστουν εφαρμογες?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και στα win μπορείς να κάνεις χρήση του PowerShell στον teminal emulator (και όποιου άλλου shell επιθυμείς...). Ε, από πότε το να κατεβάσεις επιπλέον εφαρμογές είναι περίεργο ή μειονέκτημα για ένα OS; Χρησιμοποιώ το fish για interactive χρήση και πολλοί χρησιμοποιούν το zsh. Στις περισσότερες διανομές δεν είναι εγκατεστημένα by default - αυτό είναι... μειονέκτημα του λειτουργικού; :P

Δεν ξέρω για ποια ακριβώς διανομή μιλάς, θα μπορούσες να μου αναφέρεις παράδειγμα ; 

Αλλά ναι, θα το θεωρούσα ένα μικρό ελαφρή μειονέκτημα, ελαφρή γιατί είναι Native και σίγουρα δεν θέλει μεγάλη διαδικασία για να εγκατασταθεί στο σύστημα. Αλλά το θέμα μου δεν είναι αυτό, το θέμα είναι ότι δεν είναι το ίδιο να χρησιμοποιείς Native-Terminal και να χρησιμοποιείς Non_Native-Terminal. Δεν σου δίνει όλα όσα θες ένα Non_Native Terminal. Δεν είναι Customisable οπως τα Native, δεν είναι το ίδιο γρήγορα, τα πιο πολλά είναι απλά ssh-clients και όχι terminals και άλλα τόσα προβλήματα ! Δεν είναι το ίδιο σε καμια περίπτωση και δεν λύνεται το πρόβλημα. 

Edit: επίσης ένα σημαντικό πρόβλημά μου, είναι ότι τα Windows δεν έχουν Shortcut για το CMD και εγώ προσωπικά προσπαθώ τα ΠΑΝΤΑ να τα δουλεύω με Shortcuts για να είμαι παραγωγικός. Ένα Terminal Emulator δεν θα μπορώ να τον χρησιμοποιήσω με Shortcut. Αντίθετα θα πρέπει να ψάχνω για αυτό και να πατάω εξτρά κουμπιά και να χαλάω τον χρόνο μου μέχρι να το ανοίξω, και είμαι λίγο ψυχαναγκαστικός στο θέμα αυτό ! :P

Το οτι εχεις θεμα συμπεριφορας ειναι ολοφανερο αλλα δεν θα κολλησουμε εκει τωρα.

Το cmd το χρησιμοποιω αρκετα συχνα λογω δουλειας. Οχι καθημερινα αλλα πανω απο μια φορα τη βδομαδα.

Το cmd επισης δεν ειναι το μονο shell στα windows τα τελευταια 10 χρονια και συντομα δεν θα ειναι καν το default.

Ποτε δεν ειπα οτι το cmd ειναι ισαξιο του bash. Αυτα ειναι συμπερασματα δικα σου. Αυτο που ειπα ειναι οτι τη δουλεια σου την κανεις και με αυτο, σε συνδυασμο συνηθως με αλλα εργαλεια στα windows. Το μονο πραγματικο προβλημα ειναι και παραμενει το γεγονος οτι οι εφαρμογες που κυκλοφορουν τριτοι στα windows δεν υπολογιζουν σχεδον ποτε το shell.

 

 

 

sudo?

 

 

 

Αν εννοεις το να γραψεις ενα πιο πολυπλοκο statement που πιανει πολλες γραμμες και μετα αμεσως να τρεξει φυσικα μπορεις. Πχ ενα μεγαλο if-else με πολλαπλες εντολες στο καθε ενδεχομενο.

 

 

 

 

Αυτο συμβαινει γιατι οι χρηστες ανηκουν στο group των administrators. Μονο τοτε δεν ζηταει κωδικο.

Ειναι κατι αντιστοιχο (στην τελικη πραξη, οχι σε υλοποιηση) με τους sudoers.

 

Αν ο χρηστης ανηκει στο group των users μονο, τοτε για να εκτελεσει την εντολη θα σου ζητησει username και κωδικο καποιου admin.

 

Αλιμονο αν δεν ηταν ετσι. Νομιζεις οτι σε ολους τους οργανισμους που τρεχουν windows οι χρηστες εχουν δικαιωματα να εγκαθιστουν εφαρμογες?

 

Αρχικά, στο μόνο που σημείο που θα έλεγα ότι κάποιος θα έβλεπε ένα θέμα συμπεριφοράς θα ήταν το "Οπότε ρε φίλε" γιατί προφανώς και φαίνεται κάπως επιθετικό αυτό. Και συγνώμη, αλλά όταν όλοι έρχονται και μου επιτίθονται εδώ μέσα με :

1. Ο ένας να μου λέει να διαβάσω ΟΛΑ ΤΑ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΑ POSTS ΑΛΛΙΩΣ ΔΕΝ ΣΕΒΟΜΑΙ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΤΑ ΕΓΡΑΨΑΝ

Ως απάντηση στο ότι είπα "Δειξτε λίγο σεβασμό στους άλλους" γιατί ο άλλος έλεγε κάγκουρες όσους χρησιμοποιούν το Linux

2. Δυο άτομα (ο ένας δεν έκανε κάποιο επιθετικό σχόλιο οπότε αποδεκτό) εκ των οποίων ο ένας να μου λέει ότι είμαι τελείως άχρηστος και να με ανερεί σε κάθε επίπεδο επειδή αναφέρθηκα στο Linux ως τα Linux και ουάου το σοβαρό λάθος

3. Να βλέπω Memes τύπου "Linux, your grandma uses it" απλά για κοροϊδία

και άλλα πολλά

 

Μην περιμένεις να μην έχω έστω και μια μικρή αμύντική στάση στον οποιονδήποτε. Είναι λες και είστε 9GAG εδώ μέσα. Που τα συμπαθώ ! Αλλά δεν παω για σοβαρές συζητήσεις στο 9GAG.

Αλήθεια, συγνώμη που σου είμουν λίγο επιθετικός γιατί φάνηκες εντάξει στην Απάντηση που άφησες πριν. Απλώς μην περιμένεις να είμαι απόλυτα χαλαρός με την συμπεριφορά του καθενώς εδώ μέσα.

 

Χάνετε ο σκοπός της συζήτησης εδώ μέσα. Από συζήτηση γίνεται διαμάχη αναιρόντας ο ένας τον άλλον με απλές φράσεις τύπου "Έκανες συντακτικό λάθος άρα είσαι full λαθος". Ενώ ο σκοπός της συζήτησης είναι η επιζήτηση της γνώσης.

Δεν θα μιλήσω περεταίρω, έχασα την όρεξη για συζήτηση. Ευχαριστώ σε όσους πήγαν να κάνουν ήσυχη συζήτηση και συγνώμη σε οποιον μίλησα λίγο παραπάνω επιθετικά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα και εγώ linuxakias είμαι αλλά το powershell των Windows λένε ότι έχει πολύ καλές δυνατότητες αν σε ενδιαφέρει ψαξτο λίγο.

 

Επίσης αυτό που λες για το cmd είναι λίγο άκυρο δεξί κλικ create shortcut και έτοιμο, τι εννοείς δεν έχει shortcut στο desktop? Μην το λέμε μείον και αυτό

 

Το κάθε λειτουργικό έχει τα καλά του και τα κακά του, το Linux έχει ανέβει αρκετά στη δουλειά είμαι με αυτό αν θες όμως Gaming η κάποιο σοβαρό software τα Windows γίνονται μονόδρομος.

 

Και δεν είναι μόνο το θέμα των distros και για εμένα καλύτερα να είχαμε καμία δεκαριά και να έγραφε όλος ο κόσμος σε αυτά πάρα ένα κάρο άσχετα

 

Τέλος παίζει μεγάλο ρόλο και η υποστήριξη των τρίτων για drivers κτλ. Ήδη έκανε αρκετό καλό το stream, τώρα που μπαίνει και η Microsoft μπορεί να γίνουν ακόμη καλύτερα τα πράγματα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Edit: επίσης ένα σημαντικό πρόβλημά μου, είναι ότι τα Windows δεν έχουν Shortcut για το CMD και εγώ προσωπικά προσπαθώ τα ΠΑΝΤΑ να τα δουλεύω με Shortcuts για να είμαι παραγωγικός. Ένα Terminal Emulator δεν θα μπορώ να τον χρησιμοποιήσω με Shortcut. Αντίθετα θα πρέπει να ψάχνω για αυτό και να πατάω εξτρά κουμπιά και να χαλάω τον χρόνο μου μέχρι να το ανοίξω, και είμαι λίγο ψυχαναγκαστικός στο θέμα αυτό ! :P

 

Πω πω πρόβλημα. Και είναι τεράστιος κόπος να φτιάξεις ένα shortcut για το cmd έτσι;

 

Με τέτοια επιχειρήματα δεν είναι να απορείς που σου χώνονται όλοι εδώ μέσα. Λες ανοησίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πω πω πρόβλημα. Και είναι τεράστιος κόπος να φτιάξεις ένα shortcut για το cmd έτσι;

 

Με τέτοια επιχειρήματα δεν είναι να απορείς που σου χώνονται όλοι εδώ μέσα. Λες ανοησίες.

Δεν ασχολήθηκα ποτέ με δημιουργία Key Shortcut στα Windows σε εφαρμογές, έχεις δίκιο, συγνώμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

3. Να βλέπω Memes τύπου "Linux, your grandma uses it" απλά για κοροϊδία

και άλλα πολλά

 

 

Επειδή αυτό αναφέρεται σε εμένα, αν δεν το διάβασες λέει Your gradma CAN do it. 

Πράγμα που δείχνει πόσο εύκολο είναι.

Μια χιουμοριστική απάντηση σε αυτούς που τρολάρουν στο Forum-Linux.

Δεν εννοώ αυτόν που ξεκίνησε το θέμα, αλλά κατάλαβα τι θα ακολουθούσε απο "τρολλιές".

Καλό βράδυ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω για ποια ακριβώς διανομή μιλάς, θα μπορούσες να μου αναφέρεις παράδειγμα ; 

 

Οι περισσότερες διανομές δεν έχουν τα fish/zsh στην βασική ή default εγκατάσταση (υπάρχουν στα repo)... έχουν bash και dash.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πάντως και το ότι κάποια προγράμματα ζητάνε απευθείας κωδικό root στο linux το θεωρώ εξίσου λάθος. Κανονικά θα έπρεπε αν πας να εκτελέσεις μα administrative λειτουργεία σε user mode απλά να αποτυγχάνει. Να μαθαίνει ο ίδιος ο χρήστης τι πρέπει να εκτελείται ως root και τι όχι κι όχι να χώνει κωδικούς τυφλά.

 

καλά βέβαια στα windows ακολουθείται ακόμη πιο φάουλ λογική

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πάντως και το ότι κάποια προγράμματα ζητάνε απευθείας κωδικό root στο linux το θεωρώ εξίσου λάθος. Κανονικά θα έπρεπε αν πας να εκτελέσεις μα administrative λειτουργεία σε user mode απλά να αποτυγχάνει. Να μαθαίνει ο ίδιος ο χρήστης τι πρέπει να εκτελείται ως root και τι όχι κι όχι να χώνει κωδικούς τυφλά.

 

καλά βέβαια στα windows ακολουθείται ακόμη πιο φάουλ λογική

 

Που ειναι το προβλημα ομως? Εκτος αν εννοεις οτι προσωπικα απλως δεν σου αρεσει, οποτε περι ορεξεως κολοκυθοπιτα.

 

Πως θα τρεξεις gui προγραμματα οπως το synaptic στο debian χωρις να σου ζηταει κωδικο? Θα μπεις σε root desktop ή θα ξεκινησεις απο shell το εκτελεσιμο?

Αφου υπαρχει πιο βολικος τροπος. Δεν ειναι μονο για να μαθαινουμε αυτα τα εργαλεια (που και ετσι μαθαινεις) αλλα και για να κανουμε τη ζωη μας πιο ευκολη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανονικά θα έπρεπε αν πας να εκτελέσεις μα administrative λειτουργεία σε user mode απλά να αποτυγχάνει. Να μαθαίνει ο ίδιος ο χρήστης τι πρέπει να εκτελείται ως root και τι όχι κι όχι να χώνει κωδικούς τυφλά.

Έλα όμως που αυτό ακριβώς συμβαίνει. :P

 

Τώρα αν σετάρεις sudo είναι άλλη ιστορία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...