Προς το περιεχόμενο

Σκεψεις για το Linux


N.A.S.A.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

H διάκριση διανομής και υποστήριξης, αν και είναι σωστή, δεν ξέρω πόσο νόημα έχει. Πάλι κάποιος επιλέγει να δώσει χρήματα για μια διανομή - και υπάρχουν άνθρωποι που το κάνουν χωρίς να είναι "αναγκασμένοι" από τους περιορισμούς των εκδόσεων του RHEL ή του SLES που προσφέρονται για evaluation.


H RedHat συνεργάζεται εδώ και χρόνια με το CentOS, δεν έχει σκοπό να το εμποδίσει. Γενικά, ο λόγος που υπήρξαν μπόλικα λειτουργικά βασισμένα στο RHEL, είναι ότι η εταιρεία επέλεξε να διαθέτει σε όποιον το επιθυμούσε όλα τα srpm του λειτουργικού (και όχι μόνο στους πελάτες της).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Μερικές σκέψεις και από εμένα... ενώ μέχρι πριν από 2 εβδομάδες το δίκτυο των υπολογιστών στο σπίτι ήταν μεικτό με windows και linux (ubuntu στον fileserver και κάποια μηχανήματα debian 9), αποφάσισα να μετατρέψω όλους τους υπολογιστές σε linux me Xubuntu 16.04. Με εκνεύρισε απίστευτα που μηχανήματα i5 με ssd 8 GB Ram και core2duο με αντίστοιχα specs σε ssd και Ram ζορίζονταν αρκετά με τα Windows 10. CPU και hdd load πολύ υψηλό ακόμα και σε idle.

 

Έτσι κι αλλιώς ήθελα εδώ και καιρό να φτιάξω ένα "ενιαίο" περιβάλλον εργασίας για όλα τα μηχανήματα στο σπίτι, στη δουλειά και στο "χωριό" που πάμε κάποια ΣΚ, ώστε να μην καταλαβαίνεις ότι αλλάζεις υπολογιστή... το περιβάλλον εργασίας να είναι το ίδιο είτε καθίσεις στον i5 είτε καθίσεις στον AMD x2 939 του 2006. Θα γελάσετε, αλλά προσπάθησα να κάνω το Apple του φτωχού όπου ρυθμίσεις, αρχεία κτλ. σε ακολουθούν από μηχάνημα σε μηχάνημα.

 

Δεν είμαι πληροφορικός και οι γνώσεις μου είναι αρκετά περιορισμένες. Γι' αυτό, όπως και πολύς κόσμος κάθεται διαβάζει howtos στο ίντερνετ, πριν ρωτήσει σε φόρουμ, ή με τη σειρά του βοηθάει άλλους χρήστες στην κοινότητα. Λόγω κρίσης προσπαθώ να αξιοποιώ ό,τι hardware πέσει στα χέρια μου γιατί εκεί που δουλεύω, σε δημόσια σχολεία, η κατάσταση είναι από άθλια ως τραγική... με ψέματα συντηρούμε τα δίκτυα των σχολείων και τους υπολογιστής διευθυντών, γραμματείας, εκπαιδευτικών κτλ.

 

Κ. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Επειδή βλέπω που πάει αυτό, θα είμαι ειλικρινής λέγοντας ότι δεν θα διαβάσω την μισή 2η σελίδα και την τρίτη, και απλά θα προχωρίσω στην άποψή μου.

 

Αρχικά :

 

Εχω σκεφτει και εχω πραξει πολλες φορες να περασω σε ενα μηχανημα αποκλειστικα λινουξ..ε σε καποιο σημειο ολο το παραταγα γιατι ο χρονος και κοπος για να ρυθμισω τα παααααααντα με εκαναν να σκεφτω.."με windows ηδη θα δουλευα".

 

Εν κατακλειδι προσωπικα πιστευω οτι λινουξ πλεον αυτοι που χρησιμοποιουν ειναι οι ελιτιστες..αυτοι που θελουν να λενε..ναι ειμαι ψαγμενος...χρησιμοποιω λινουξ.Και οι αντιρρησιες συνειδησης που δεν πανε καθολου το "πρεπει να πληρωσω για το software".

Θα πεταχτουν και θα πουν..εμενα με βολευει..εγω κανω την δουλεια μου με το λινουξ..μα τι λες..

 

Φίλε mphxths

1. Μάλλον δεν έχεις εργαστεί αρκετά με τα Linux και δεν ξέρεις πως να τα χειρίζεσαι.

Όταν κάποιος δουλεύει με τα Linux αν είναι κάγκουρας και το κάνει απλα για να λέει ότι δουλεύει με linux, θα το καταλάβεις απευθείας. Από τι ; Από το ότι θα έχει 5 παράθυρα ανοιχτά, και τα πέντε θα είναι απλά παραθυράκια Chromium και Word.

Ένας που χρησιμοποιεί τα Linux σωστά θα το καταλάβεις από το ότι χρησιμοποιεί τα Linux ως πρέπει. Τι εννοώ ; Το βασικό προϊόν των Linux που λατρέυουν όλοι είναι το Terminal. Και τα Windows έχουν να ζηλέψουν πολλά από αυτό ! Έχει εργαλεία και packages και είναι από μόνο του τόσο ευλίγιστο που θα καταλάβεις ότι τελικά θα σου χρειαστεί ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ. Αυτό που θα έκανες στα Windows σε 5 λεπτά στα Linux το κάνεις σε 5 δευτερόλεπτα.

 

2. Με Linux μαθαίνεις τι κάνεις ακριβώς και πως να το κάνεις. Συν ότι μαθαίνεις πως να αντιμετωπίζεις πολλά προβλήματα γιατί σου δίνει το απαραίτητο Feedback χωρίς να σου κρύβει πολλά πράγματα που τα Windows σου κρύβουν.

 

3. Τα Linux παντού έχουν Root Access, που σημαίνει ότι ακόμα και για να αλλάξεις την ώρα χρειάζεσαι Root Access. Ένας παραπάνω λόγος που τα Linux είναι πιο ασφαλή !

 

Αν ξέρεις να τα χρησιμοποιείς και δεν τα βάζεις για καγκουριά, τότε θα καταλάβεις πραγματικά πόσο χρήσιμα είναι.

 

Μην είσαι σαν τα πρόβατα που λένε ότι Apple προϊόντα αγοράζουν μόνο τα πρόβατα, ή Linux χρησιμοποιούν μόνο οι "Ελιτίστες" που θέλουν να το παίξουν ψαγμένοι.

Στην πρώτη περίπτωση, η Apple δεν χρεώνει το Hardware αλλά το Software που σου δίνει με Full Optimization (Σε βαθμό που ένα Rendering στα Mac Pro κάνει ΜΟΛΙΣ 1.3 ΛΕΠΤΟ ενώ σε ένα Microsoft Surface 10 λεπτά ! Η διαφορά ; Σαν το άσπρο με το μαύρο)

 

Άλλο κοινό έχει ο ένας και άλλο ο άλλος. Μην είστε τόσο αγενείς, δείξτε σεβασμό σε όλους τους χρήστες όλων των λειτουργικών συστημάτων και υπολογιστών. Για τον θεό δηλαδή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή βλέπω που πάει αυτό, θα είμαι ειλικρινής λέγοντας ότι δεν θα διαβάσω την μισή 2η σελίδα και την τρίτη, και απλά θα προχωρίσω στην άποψή μου.

 

Αρχικά :

 

 

Φίλε mphxths

1. Μάλλον δεν έχεις εργαστεί αρκετά με τα Linux

 

και κάπου εδώ ΣΤΑΜΑΤΑΣ να διαβάζεις. ..

...γιατί όπως (ΣΩΣΤΑ) λες...

 

Μην είστε τόσο αγενείς, δείξτε σεβασμό

 

οπότε αυτό κάνω και ΔΕΝ σχολιάζω.

 

/off topic

 

On topic τώρα και ας θυμίσω (...αχεμ) το θέμα του ts

H διάκριση διανομής και υποστήριξης, αν και είναι σωστή, δεν ξέρω πόσο νόημα έχει.

 

 

έχει και μικρούλες διανομές παιδιά. Που δεν ΓΙΝΕΤΑΙ να δώσουν support τύπου RH. Δεν νομίζω, φίλε μου. Ακόμα τουλάχιστο, ισχύει μια χαρά η διάκριση

 

ΜΧ-15.  Σαλονικιώτικο (όσο ξέρω. Μη βαράτε αν είμαι λάθος).

 

Αυτά. Βαριέμαι να ξαναλέω τα ίδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και κάπου εδώ ΣΤΑΜΑΤΑΣ να διαβάζεις. ..

...γιατί όπως (ΣΩΣΤΑ) λες...

 

οπότε αυτό κάνω και ΔΕΝ σχολιάζω.

 

/off topic

 

On topic τώρα και ας θυμίσω (...αχεμ) το θέμα του ts

έχει και μικρούλες διανομές παιδιά. Που δεν ΓΙΝΕΤΑΙ να δώσουν support τύπου RH. Δεν νομίζω, φίλε μου. Ακόμα τουλάχιστο, ισχύει μια χαρά η διάκριση

 

ΜΧ-15.  Σαλονικιώτικο (όσο ξέρω. Μη βαράτε αν είμαι λάθος).

 

Αυτά. Βαριέμαι να ξαναλέω τα ίδια.

Α συγνώμη, δηλαδή θες να πεις οτι άμα ήταν 80 σελίδες με replies θα έπρεπε να τις διαβάσω όλες έτσι ; Προσβλήθηκες πολύ από αυτό ας πούμε ... -_-

 

Το θέμα είναι ότι απάντησα σε συγκεκριμένο/α posts και όχι αόριστα τελείως. Επίσης δεν ΠΡΟΣΒΑΛΑ κανέναν όπως ο άλλος που λέει "Χρησιμοποιούν linux μόνο όσοι θέλουν να το παίξουν ψαγμένοι". Αυτό που έκανε ο άλλος ήταν ασέβεια. Αυτό που έκανα εγώ είναι κοινή λογική, γιατί διάβασα μερικά posts και διάλεξα να απαντήσω σε 1-2.

 

Ποιο το πρόβλημα ακριβώς ; Ποιον πρόσβαλα ; Αντίθετα με εσένα δηλαδή που θα με "αναγκάσεις" να διαβάζω 15 posts μέσα σε ένα topic που στο κάτω κάτω δεν έχω και τον χρόνο να ασχοληθώ με την πληθώρα αυτών ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

; Το βασικό προϊόν των Linux που λατρέυουν όλοι είναι το Terminal. Και τα Windows έχουν να ζηλέψουν πολλά από αυτό ! Έχει εργαλεία και packages και είναι από μόνο του τόσο ευλίγιστο που θα καταλάβεις ότι τελικά θα σου χρειαστεί ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ. Αυτό που θα έκανες στα Windows σε 5 λεπτά στα Linux το κάνεις σε 5 δευτερόλεπτα.

 

Οχι τοσο το ιδιο το terminal. Αν και σιγουρα το bash ειναι πιο κομψο, την ακρη θα τη βρεις και στα windows ειτε με cmd + vbscript + wmi  ειτε με powershell.

Αυτο που δεν εχουν τα windows ως φιλοσοφια του οικοσυστηματος γενικως ειναι οι εφαρμογες που κυκλοφορουν να ειναι ελεγχομενες απο το shell (το οποιο τουλαχιστον στα προιοντα της ιδιας της MS για servers παει σιγα σιγα προς βελτιωση).

Αλλα αυτο ειναι διαφορετικο απο το να λεμε οτι στα windows υστερει το ιδιο  το terminal.

 

 

3. Τα Linux παντού έχουν Root Access, που σημαίνει ότι ακόμα και για να αλλάξεις την ώρα χρειάζεσαι Root Access. Ένας παραπάνω λόγος που τα Linux είναι πιο ασφαλή !

 

Και στα windows ετσι ειναι εδω και παρα πολλα χρονια

 

 

 

Στην πρώτη περίπτωση, η Apple δεν χρεώνει το Hardware αλλά το Software που σου δίνει με Full Optimization (Σε βαθμό που ένα Rendering στα Mac Pro κάνει ΜΟΛΙΣ 1.3 ΛΕΠΤΟ ενώ σε ένα Microsoft Surface 10 λεπτά ! Η διαφορά ; Σαν το άσπρο με το μαύρο)

 

 

Εχεις καποιο παραδειγμα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3. Τα Linux παντού έχουν Root Access, που σημαίνει ότι ακόμα και για να αλλάξεις την ώρα χρειάζεσαι Root Access. Ένας παραπάνω λόγος που τα Linux είναι πιο ασφαλή !

 

Μ’ αρέσει που βάζεις και θαυμαστικό στο τέλος. Ο βασικότερος λόγος που το Linux είναι ασφαλές είναι γιατί μπορείς να κάνεις δουλειές ΧΩΡΙΣ να έχεις administrator privileges. Το αντίθετο από αυτό που λες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

έχει και μικρούλες διανομές παιδιά. Που δεν ΓΙΝΕΤΑΙ να δώσουν support τύπου RH. Δεν νομίζω, φίλε μου. Ακόμα τουλάχιστο, ισχύει μια χαρά η διάκριση

 

 

Μα η συζήτηση με τον Bspus ήταν για την RHEL και για το κατά πόσον πληρώνουν οι χρήστες την ίδια την διανομή ή το support (και ξεκίνησε νωρίτερα για το αν θα πλήρωνε κάποιος για κάποια διανομή). Δεν μιλούσαμε γενικά και αόριστα για τις διανομές και την υποστήριξη που μπορούν ή δεν μπορούν να δώσουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

; Το βασικό προϊόν των Linux που λατρέυουν όλοι είναι το Terminal. Και τα Windows έχουν να ζηλέψουν πολλά από αυτό ! Έχει εργαλεία και packages και είναι από μόνο του τόσο ευλίγιστο που θα καταλάβεις ότι τελικά θα σου χρειαστεί ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ. Αυτό που θα έκανες στα Windows σε 5 λεπτά στα Linux το κάνεις σε 5 δευτερόλεπτα.

 

Οχι τοσο το ιδιο το terminal. Αν και σιγουρα το bash ειναι πιο κομψο, την ακρη θα τη βρεις και στα windows ειτε με cmd + vbscript + wmi  ειτε με powershell.

Αυτο που δεν εχουν τα windows ως φιλοσοφια του οικοσυστηματος γενικως ειναι οι εφαρμογες που κυκλοφορουν να ειναι ελεγχομενες απο το shell (το οποιο τουλαχιστον στα προιοντα της ιδιας της MS για servers παει σιγα σιγα προς βελτιωση).

Αλλα αυτο ειναι διαφορετικο απο το να λεμε οτι στα windows υστερει το ιδιο  το terminal.

 

 

3. Τα Linux παντού έχουν Root Access, που σημαίνει ότι ακόμα και για να αλλάξεις την ώρα χρειάζεσαι Root Access. Ένας παραπάνω λόγος που τα Linux είναι πιο ασφαλή !

 

Και στα windows ετσι ειναι εδω και παρα πολλα χρονια

 

 

 

Στην πρώτη περίπτωση, η Apple δεν χρεώνει το Hardware αλλά το Software που σου δίνει με Full Optimization (Σε βαθμό που ένα Rendering στα Mac Pro κάνει ΜΟΛΙΣ 1.3 ΛΕΠΤΟ ενώ σε ένα Microsoft Surface 10 λεπτά ! Η διαφορά ; Σαν το άσπρο με το μαύρο)

 

 

Εχεις καποιο παραδειγμα?

 

 

 

 

 

Εχεις καποιο παραδειγμα?

Ναι φυσικά !

 

 

Στο t=76. Η απλά πάνε στο link : https://youtu.be/NWp9k2lydtk?t=76 (ίδιο βίντεο, διαφορετικός χρόνος)

 

Και στα windows ετσι ειναι εδω και παρα πολλα χρονια

 

Δεν θυμάμαι πότε τα Windows μου ζήτησαν Root Password για να εκτελέσω μια εντολή. Ο οποιοσδήποτε μπορεί να πατήσει το κουμπάκι "Run as Administrator" και μετα το "Yes", ποιος όμως μπορεί να βάλει τον κωδικό μου για να έχει authentication στο Root ;

 

 

Οχι τοσο το ιδιο το terminal. Αν και σιγουρα το bash ειναι πιο κομψο, την ακρη θα τη βρεις και στα windows ειτε με cmd + vbscript + wmi  ειτε με powershell.

Αρχικά, όχι. Αυτό που λες δεν ισχύει για τον εξής λόγο :

1. Στα Windows δεν μπορείς να κάνεις live scripting από όσο γνωρίζω. Μόνο σε textpad αποθυκεύοντας το ως batch. Εκτός και αν μου διαφεύγει κάτι, ξέρω γω.

Αυτό που ξέρω είναι ότι εγώ αν παω στο terminal των Linux μπορώ να προγραμματίσω καθώς είμαι στο Terminal και χωρίς να έχω περιορισμό του 80 WIDTH. Και όχι απλά είναι πιο κομψά, αλλά και πιο λειτουργικά, θεωρείται γλώσσα προγραμματισμού.

2. Δεν σου μίλησα απλά για το terminal ως terminal, αλλά και για τα εκατοντάδες εργαλεία που σου δίνει ΕΤΟΙΜΑ ! Καλή σου τύχη να τα προγραμματίσεις όλα αυτά σε VBScript απο την αρχή.

3. Τα χαρίσματα και ο τρόπος χρήσης του Terminal σου δίνουν πολλές δυνατότητες. Αλλά για αυτόν ακριβώς τον λόγο δεν είναι User Friendly ! Γιατί για να μάθεις τις δυνατότητες του Terminal και πως να εκτελείς μια διαδικασία θέλει χρόνο ! 

Απλά θυσιάζει το Simplicity των Windows σε χάρη της ευχρηστίας. Το CMD δεν το χρησιμοποιώ σχεδόν ποτέ μου και υπάρχει λόγος για αυτό δεν νομίζεις ; Ποιος χρησιμοποιεί το CMD έστω και 2 φορές τον μήνα ; Ο μόνος λόγος που το έχω χρησιμοποιήσει εως τώρα είναι απλά για να τρέξω ένα C++ πρόγραμμα με παραμέτρους που το κάνω και στον IDE στο κάτω κάτω, και για να κάνω traceroute. 

 

Οπότε ρε φίλε, σε παρακαλώ αν δεν χρησιμοποιείς το CMD έστω και μια φορά την εβδομάδα για ένα μήνα, όταν όλοι οι αξιοπρεπείς χρήστες των Linux χρησιμοποιούν το Terminal σε καθημερινή και ολοήμερη βάση για να κάνουν τις δουλειές τους πολύ πιο γρήγορα, μην πας να μου βγάλεις ότι ό,τι κάνεις στο Terminal το κάνεις και στο CMD.

 

Μην το πάρεις επιθετικά το τελευταίο σχόλιο, απλώς μην πας να βγάλεις ότι το CMD είναι ίσο με το Terminal χωρίς να σκέφτεσαι αντικειμενικά.

 

 

Μ’ αρέσει που βάζεις και θαυμαστικό στο τέλος. Ο βασικότερος λόγος που το Linux είναι ασφαλές είναι γιατί μπορείς να κάνεις δουλειές ΧΩΡΙΣ να έχεις administrator privileges. Το αντίθετο από αυτό που λες.

Δεν θυμάμαι πότε ήταν η τελευταία φορά που πήγα να εγκαταστήσω ένα Package και τα Linux δεν μου ζήτησαν να βάλω Root Password. Δεν ξέρω για ποιο πράγμα μου μιλάς. 

 

Όσο για το "λογος που ειναι πιο ασφαλές" θα διαφωνήσω. Είναι ΕΝΑΣ από τους λόγους που το κάνουν πιο ασφαλές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένας που χρησιμοποιεί τα Linux σωστά θα το καταλάβεις από το ότι χρησιμοποιεί τα Linux ως πρέπει.

Ενας που λεει "τα Linux" καταλαβαινεις οτι ουτε καν εχει περασει απεξω ή περασε εκατσε για 5 λεπτα και εφυγε...

 

ό,τι κάνεις στο Terminal

Ποιο terminal απ'ολα? urxvt ας πουμε?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενας που λεει "τα Linux" καταλαβαινεις οτι ουτε καν εχει περασει απεξω ή περασε εκατσε για 5 λεπτα και εφυγε...

Γνώμη σου. Αναφέρομαι στο Linux ως "Τα" linux γιατί τα distros είναι δεκάδες όχι ένα. Δεν αναφέρομαι στο KERNEL, αλλά στα Distros που υπάρχουν. Γιατί όλοι εδώ μέσα πάτε να πουλήσετε μούρη ; Αρχικά, κάνετε ηλίθια Wars τύπου "Linux χρησιμοποιούν μόνο οι κάγκουρες" που από εκεί φαίνεται πόσα ξέρετε από Linux, μετά είστε επιθετικοί με σχόλια τέτοιυ τύπου γιατί προφανώς προσβαλεις τον αλλον οταν τον αποκαλείς κάγκουρα γία κάτι τόσο ηλίθιο.

Μετά έρχετε ο άλλος/αλλη και πάει να με βγάλει "Αχρηστο" επειδή έκανα ένα συνακτικό "λάθος" και καλά. Στο 9GAG είμαι ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το GNU/Linux ειναι ενα.

 

Αλλα δεν μου ειπες για το terminal...

Δεν σου είπα γιατί κάνεις EDIT τα ποστς σου αλλάζοντας αυτά που λες. Εγω κάνω Edit αλλά ίσα που αλλάζω κανένα δυο λέξεις για να βγάζω καλύτερο νόημα. Μετά απο κανενα 5 λεπτο έβαλες την ερώτηση.

 

Όσο για το "GNU/Linux είναι ένα" σου απάντησα. Εσείς αρχίσατε την συζήτηση "Σκέψεις για Linux" και όμως μιλούσατε για Linux Distros συγκεκριμένα. Και το Android βασίζονται στο Linux αλλά δεν βλέπω να κάνατε αναφορά σε Android.

 

Όσο για το Terminal, χρησιμοποιώ Gnome-Terminal στην καθημερινή μου χρήση με Ubuntu. Αλλίως ανάλογα τι μου δίνει το Distro που θα χρησιμοποιήσω. Δεν καταλαβαίνω όμως, προς τι αυτή η ερώτηση ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

1. Στα Windows δεν μπορείς να κάνεις live scripting από όσο γνωρίζω. Μόνο σε textpad αποθυκεύοντας το ως batch. Εκτός και αν μου διαφεύγει κάτι, ξέρω γω.

Αυτό που ξέρω είναι ότι εγώ αν παω στο terminal των Linux μπορώ να προγραμματίσω καθώς είμαι στο Terminal και χωρίς να έχω περιορισμό του 80 WIDTH. Και όχι απλά είναι πιο κομψά, αλλά και πιο λειτουργικά, θεωρείται γλώσσα προγραμματισμού.

 

Δεν ξέρω τι εννοείς "live coding"... Αν μιλάς για interactive χρήση του shell, τότε δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα, είτε με το κλασσικό cmd.exe, είτε με το PowerShell. Υπάρχουν ωραιότατοι terminal emulators για windows (αν χρησιμοποιείς τον default, τότε έχεις δίκαιο να αποκομίζεις άσχημη εντύπωση).

 

Ο Bspus έκανε αναφορά στα προβλήματα -το βασικό είναι ότι οι εφαρμογές παραδοσιακά δεν ελέγχονταν από το shell.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...