Προς το περιεχόμενο

Σκεψεις για το Linux


N.A.S.A.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ενα αρθρο για το Linux, το οποιο με βρισκει συμφωνο, και αντικατοπτριζει μια μεγαλη Αληθεια.

Αποδεδειγμενα.

Η οποια ειναι οτι, το υπαρχων Μοντελο του GNU/Linux, ως εχει μεχρι τωρα, δεν ειναι Αρκετο για μια Ολοκληρωμενη, Φιλικη Εμπειρια χρησης στο Desktop για το Μεσο Χρηστη.

Ταυτοχρονως, ειναι και ο λογος της πολυ μικρης διεισδυσης του παγκοσμιως, ειδικοτερα αν αναλογιστει κανεις τα χρονια παρουσιας του.

Χωρις καμια απολυτως διαθεση για Flaming η ανουσιων VS, τα οποια θα αγνοηθουν παντελως, παραθετω το λινκ παρακατω, απλα ως Τροφη για Σκεψη.

Καλο Σαββατο σε ολους/ες!

 

Link.png Site: www.dedoimedo.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρις καμια απολυτως διαθεση για Flaming η ανουσιων VS, τα οποια θα αγνοηθουν παντελως, παραθετω το λινκ παρακατω, απλα ως Τροφη για Σκεψη.

Καλο Σαββατο σε ολους/ες!

Το τοπικ απο μόνο του είναι λόγος για flaming και ανούσιων VS (τα οποία δεν ξέρω τι ειναι)... δυστυχώς δεν έχω καμία όρεξη να ασχοληθώ, καλό σκ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο,τι ελεγα παρα πεντε ερχεται ο τυπος και τα λεει και πεντε :)

 

Αν και σε καποια σημεια ειναι φαουλ...συγκρινει business καταστασεις με desktop καταστασεις...

 

Σε business καταστασεις το λινουξ μια χαρα παει..διοτι μιλαμε για αλλες αναγκες του "χρηστη".

 

Στις desktop καταστασεις χωλαινει και το χω πει πολλακις σε διαφορα θεματα που εχουν ανοιχτει κατα καιρους.

 

Τι λεει με λιγα λογια στο αρθρο ο τυπος?

 

1. Δεν υπαρχει στοχος..ο καθενας προγραμματιζει απλα για να προγραμματιζει..και κατανταμε να εχουμε 200 windows managers..200 players , 200 backends , 200 frontends , 200 readers και σκαει το ενα πανω στο αλλο...δεν πειραζει τουλαχιστον εχουμε πλουραρισμο.

2.Λεει το πολυ απλο..για να φτιαξεις κατι αξιολογο και σοβαρο θες μια εταιρια (πορους στην ουσια) απο πισω σου...αλλιως στηριζεσαι στον καθε χομπιστα.Οσο σοβαρο και αν ειναι αυτο για ενα μηχανημα που χρησιμοποιεις ειτε για διασκεδαση ειτε για δουλεια.

3.Παιδικες ασθενειες..θελουμε Χ?mir?wayland?drivers με προβληματα..για να ρυθμισεις κατι θες κοπο και τροπο...μη-ευχρηστες καταστασεις.

 

Εχω σκεφτει και εχω πραξει πολλες φορες να περασω σε ενα μηχανημα αποκλειστικα λινουξ..ε σε καποιο σημειο ολο το παραταγα γιατι ο χρονος και κοπος για να ρυθμισω τα παααααααντα με εκαναν να σκεφτω.."με windows ηδη θα δουλευα".

 

Εν κατακλειδι προσωπικα πιστευω οτι λινουξ πλεον αυτοι που χρησιμοποιουν ειναι οι ελιτιστες..αυτοι που θελουν να λενε..ναι ειμαι ψαγμενος...χρησιμοποιω λινουξ.Και οι αντιρρησιες συνειδησης που δεν πανε καθολου το "πρεπει να πληρωσω για το software".

Θα πεταχτουν και θα πουν..εμενα με βολευει..εγω κανω την δουλεια μου με το λινουξ..μα τι λες..

Παπαρια κανουν ...εχουν αναγκαστει να βολευτουν , εχουν συμβιβαστει με κατι λιγοτερο/χειροτερο για ταισουν τον ελιτισμο τους και την αντιρρησια συνειδησης τους.

Γιατι αν κανει 10 πραγματα καλα το λινουξ εναντι των παραθυρων..η διαφορα στην εμπειρια χρησης..δεν συγκρινεται...μην κοροιδευομαστε.

 

ΥΓ : και γω σκεφτομαι την μεταβαση σε λινουξ..αποκλειστικα..αλλα οσο σκεφτομαι εκεινο το κακασχημο το skype μου ανακατευεται η υπαρξη μου ολοκληρη :)

Επισης οσο σκεφτομαι το optimus με πιανει καταθλιψη...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μνημονιο ες αει μπας και...

 

Mια λυση:

 

Μετα τον init/daemon manager και πριν το login, να εμφανιζεται αυτο με ενα sleep 3600 μπας και το καταλαβουμε επιτελους...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Mια λυση:

 

Μετα τον init/daemon manager και πριν το login, να εμφανιζεται αυτο με ενα sleep 3600 μπας και το καταλαβουμε επιτελους...

Τετοια λεγε.. να τ'ακουσει ο Lennart..  :P

Εν τω μεταξυ, ας απολαυσουμε το 2-3% διεισδυτικοτητα, αφου ολα ειναι φινα!  B)

Και γω μαζι σας!

Ζητω η Κοινοτητα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τετοια λεγε.. να τ'ακουσει ο Lennart..  :P

Εν τω μεταξυ, ας απολαυσουμε το 2-3% διεισδυτικοτητα, αφου ολα ειναι φινα!  B)

Και γω μαζι σας!

Ζητω η Κοινοτητα!

 

Προφανως ειναι ολα φινα..ειναι παραπανω απο 2-3% των χρηστων ελιτιστες?οχι..αρα μια χαρα το πιασαμε τον  στοχο μας :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Linux δεν απευθύνεται στον μέσο χρήστη. Και τώρα που το λύσαμε πάμε παρακάτω.

 

Ετσι θελεις να πιστευεις...για ρωτα και την canonical..ειμαι σιγουρος οτι ολες οι προσπαθειες της ειναι να φτιαξει το ubuntu...για τον μη-μεσο χρηστη...ΝΟΟΟΤ.

 

Kαποιες διανομες απευθυνονται στον μεσο χρηστη..καποιες στον ψαγμενο.καποιες στον αδαη..καποιες στον πορωμενο.

 

Διαλεγεις και παιρνεις..σιγουρα το "Το λινουξ δεν απευθυνεται στον μεσο χρηστη" ειναι περα για περα ακυρο..απλα για εσωτερικη σου καταναλωση..πρεπει να ταισουμε και το τερας του ελιτισμου μην ξεχναμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ολα αυτα που λεει ο τυπος ειναι ωραια αλλα μεταμορφωνουν το linux σε windows οποτε ποιος ο λογος ,βαλε windows να γλιτωσεις τον μπελα

 

θες εταιρεια να σε παρει απο το χερι να στα στανταρει ολα κ να σου λεει τι να κανεις; ok βαλε ubuntu 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εν τω μεταξυ, ας απολαυσουμε το 2-3% διεισδυτικοτητα, αφου ολα ειναι φινα!  B)

 

Μα δεν είναι όλα φίνα... Αυτό δεν σημαίνει πως πρέπει να συμφωνούμε ότι τα κύρια προβλήματα και λύσεις είναι αυτά που περιγράφονται στο άρθρο. :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα λέμε πάλι μία:

το Linux είναι μια πλατφόρμα που την έφτιαξε η 'κοινότητα'

Nissan-V-Platform.jpg

Λέει η κοινότητα στο μέσο χρήστη

 

-μάθε μηχανολογία

-προσπάθησε, ξοδεύοντας κόπο και χρόνο, να φτιάξεις/εξελίξεις/ελέγξεις/μάθεις ένα μηχάνημα

-τα επιμέρους κομμάτια για το μηχάνημα δε σου τα διαθέτει κανένας προμηθευτης

-όταν θα καταλήξεις κάπου, δε θα έχεις ούτε εγγύηση ούτε υποστήριξη για το σύνολο που θα έχεις φτιάξει

-το τελικό σύνολο θα είναι ένα τερατούργημα αμφίβολης λειτουργικότητας

 

Ναι το Linux έχει χωριστό ποδόφρενο για κάθε τροχό

και μπορείς να το ρυθμίζεις κατά βούληση.

Καμιά φορά όμως, είναι καλό να υπάρχει ένας αυτόματος κατανεμητής για να είσαι ατσαλάκωτος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαλεγεις και παιρνεις..σιγουρα το "Το λινουξ δεν απευθυνεται στον μεσο χρηστη" ειναι περα για περα ακυρο..απλα για εσωτερικη σου καταναλωση..πρεπει να ταισουμε και το τερας του ελιτισμου μην ξεχναμε...

 

Η αλήθεια είναι ότι την έχω μικρή και διάλεξα το Linux για να νοιώσω καλύτερος άνθρωπος. Αλλά μάταια, με κατάλαβες αμέσως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αλήθεια είναι ότι την έχω μικρή και διάλεξα το Linux για να νοιώσω καλύτερος άνθρωπος.

Εγώ έχω Arch Linux, άρα την έχω μεγαλύτερη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...