Προς το περιεχόμενο

Κρασαρισμα Linux σε VM


Νυσταγμένος

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα παιδια.Θελω να κανω μια ερωτηση:Περασα Ubuntu σε virtual machine(oracle virtual box) μπηκα στο Linux και διαλεξα δοκιμη Linux.Ενω ημουν στο terminal μπηκα στο Mozilla και κρασαρε το VM.Προσπαθησα να κανω save το αρχειο στο VM,το εκανε κανονικα αλλα στο load του λειτουργικου-αρχειου μου βγαλε σφαλμα και με πεταξε εξω.Ξανα προσπαθησα αλλη μια φορα και ξανα κρασαρε.Μετα εβαλα λιγο παραπανω ram στα settings (απο 1gb σε 2gb) και λιγο παραπανω Vram(απο 12 σε 48mb) ξανα προσπαθησα ολη την διαδικασια(επανεγκατασταση Linux) μπηκε στο Mozilla και πανω που εκανα download καποιους φακελους απ το internet εφαγε ξανα κολημα.Τι μπορει να φταιει? Δεν εχει αρκετους πορους(Cpu cores,ram,Vram)??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το VM το εχω περασμενο σε ενα λαπτοπ με 4gb ram,integrated graphics και intel pentium 2020m.Ξερω αδιναμο,μην με κραξετε αμεσως :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι να μην σε κραξουμε..πας με 2 πυρηνες και 4gb να σηκωσεις VM? ειτε μας τρολλαρεις ειτε γεννηθηκες χτες.

 

Και γω σε λαπτοπ τρεχω VMs αλλα εχω 4 πυρηνες/8 threads και 8γιγα ραμ (ειχα περισσοτερη αλλα..)

 

Και για να πω οτι ενα VM θα τρεχει ικανοποιητικα...του δινω 4 γιγα ραμ και 2 πυρηνες και vram το recommended..δηλ 768MB αν δεν κανω λαθος (Μιλαω για vmware , και οχι vbox  αλλα λιγο πολυ τα ιδια ισχυουν και στα 2).

 

Και συ παιζεις με ψιχουλα...απο 1γιγα σε 2γιγα ραμ και vram απο 12mb σε 48mb....

Mιλαμε για λειτουργικα με γραφικο περιβαλλον και τους δινεις "καρτες γραφικων" με vram του 1995...ελα ντε γιατι να κρασαρουν !!

 

Οπως ειπα...

 

 

Αν δεν σου περισσευουν ποροι , ασε κατα μερος τα VMs.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι να μην σε κραξουμε..πας με 2 πυρηνες και 4gb να σηκωσεις VM? ειτε μας τρολλαρεις ειτε γεννηθηκες χτες.

 

Και γω σε λαπτοπ τρεχω VMs αλλα εχω 4 πυρηνες/8 threads και 8γιγα ραμ (ειχα περισσοτερη αλλα..)

 

Και για να πω οτι ενα VM θα τρεχει ικανοποιητικα...του δινω 4 γιγα ραμ και 2 πυρηνες και vram το recommended..δηλ 768MB αν δεν κανω λαθος (Μιλαω για vmware , και οχι vbox  αλλα λιγο πολυ τα ιδια ισχυουν και στα 2).

 

Και συ παιζεις με ψιχουλα...απο 1γιγα σε 2γιγα ραμ και vram απο 12mb σε 48mb....

Mιλαμε για λειτουργικα με γραφικο περιβαλλον και τους δινεις "καρτες γραφικων" με vram του 1995...ελα ντε γιατι να κρασαρουν !!

 

Οπως ειπα...

Δεν σας τρολλαρω για κανεναν λογο απλα ΔΕΝ εχω ασχοληθει με VM ιδιαίτερα.Γι αυτο ρωταω εσας τους "φωστήρες" να μου πειτε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...