Προς το περιεχόμενο

H Huawei παρουσίασε το Mate 9 με Leica dual-camera setup και τιμή €699


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

σάν κάτοχος (ευτυχής) συσκευής της huawei (mate s) έχω να πώ οτι τα τηλέφωνα τους είναι απο άλλο πλανήτη και σαν ομορφιά κράτημα και σαν λογισμικό. ελάχιστο bloatware και γενικά ούτε μισό κόλλημα στον ένα περίπου χρόνο που είναι στην κατοχή μου.

 

δυστηχώς όμως η huawei επιμένει να αφήνει τις ναυαρχίδες της με fhd οθόνες (και πόσο μάλλον σε μία ανάλυση σάν αυτή) όπως και πέρυσι και πρόπερσι οι ναυαρχίδες τις δέν είχαν 4κ ή έστω 2κ λήψη βίντεο!!! απαράδεκτο!!!

 

πλέον βάλανε 4κ βίντεο επιτέλους αλλά πούθα το δεί ο εκάστοτε χρήστης άν όχι στο κινητό του????

 

τέλος πρίν λίγο καιρό πάλι απο εδώ είχα γράψει σε άρθρο για την έλευση του mate 9 οτι θα πρέπει να προσέξουν ιδιαίτερα την τιμολογιακή πολιτική τους. δυστηχώς όχι απλά υπερκοστολογήθικε η εν λόγο συσκευή αλλά πλέον με πολύ λιγότερα χρήματα κάποιος μπορεί να πάρει πολύ καλύτερη συσκευή!!!

 

huawei ΞΕΚΑΒΑΛΑ. σε επιλέξαμε για τις πανέμορφες/κομψές συσκευές σου τα τεχνικά χαρακτηριστικά τους και την τιμή!!! άν είναι να γίνεις apple ή samsung..... προφανός και ξέρουμε πού θα πάμε

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από κάμερα, που είναι κριτήριο για επιλογή κινητού από αρκετούς, αν είναι έστω στα επίπεδα nexus, htc 10, αν όχι λίγο καλύτερη (πάντως όχι του p9 που μόνο εφέ είναι), θα έχει πολύ καλή διαδρομή στην αγορά. Οθόνη προσωπικά δε με χαλάει που επιλέξανε (περιέργως είναι η αλήθεια για τα σημερινά δεδομένα) 1080p αρκεί να είναι ιδιαίτερα καλή στις γωνίες θέασης και στον ήλιο. Θα έχει και καλυτερη κατανάλωση προφανώς. Αν τα πιο πάνω είναι τα προσδοκόμενα, ίσως να αλλάξω το V10 μου όταν η τιμή του Mate πέσει στα 400-  .... πιθανότατα τον επόμενο Σεπτέμβρη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τόσο φράγκα για ενα Snap 820 και απο Κινέζο;;;

Δίνεις τα μισά για Κορεάτη με την TOP κάμερα + Wide lens φακό ( LG G5 ) + πολύ πιο όμορφο.

 

Για τον πατέρα μου πήρα ενα P9 Lite με 200ευρουλάκια και είναι τέλειο. Αλλά μέχρι εκεί... είπαμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τόσο φράγκα για ενα Snap 820 και απο Κινέζο;;;

Δίνεις τα μισά για Κορεάτη με την TOP κάμερα + Wide lens φακό ( LG G5 ) + πολύ πιο όμορφο.

 

Για τον πατέρα μου πήρα ενα P9 Lite με 200ευρουλάκια και είναι τέλειο. Αλλά μέχρι εκεί... είπαμε.

δεν έχει snap 820 ,έχει πολύ καλλίτερο επεξεργαστή . kirin 960.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τόσο φράγκα για ενα Snap 820 και απο Κινέζο;;;

Δίνεις τα μισά για Κορεάτη με την TOP κάμερα + Wide lens φακό ( LG G5 ) + πολύ πιο όμορφο.

 

Για τον πατέρα μου πήρα ενα P9 Lite με 200ευρουλάκια και είναι τέλειο. Αλλά μέχρι εκεί... είπαμε.

Το πολύ πιο όμορφο είναι το G5?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαβάζεις κοτσανες εδώ μεσα..

-Τι να την κανεις λεει την 4κ αναλυση αφου δε μπορεις να την δεις στο κινητο που ειναι 1080p. .  Την 4κ την θες για να την δεις σε 4κ τηλεόραση . Σε 6 ιντσες οθονη δεν εχει καμια διαφορα η 4κ απο την 2κ και την 1080p.

-Αυτοι που κλαιγονται για την 1080p αναλυση,  αν εβαζε 2κ θα κλαιγονταν μολις θα διαβαζαν την αυτονομία που θα ειχε που θα ηταν 30% κάτω απο οτι ειναι τωρα. 

Και την πιτα ολόκληρη και το σκύλο χορτατο δε γίνεται . .  Πρεπει να διαλέξεις .  Η huawei στα mate 8,9 επελεξε καλυτερη αυτονομία αντι για μαρκετιστικο 2κ οθονη, και για εμένα καλα εκανε. 

Να πει κανεις οτι δεν εχει oled,  να συμφωνήσω και με το παραπάνω .  Αν ειχε συζηταγαμε για 2κ γιατί εκει ισως χρειάζεται λογω τεχνολογιας της oled,  μη το αναλύσω περισσότερο ,  υπάρχει και το Google . 

Απο εκει και περα 700ε εστω για 1η τιμη,  ολοι ξέρουμε οτι θα πεσει,  να το εχουν να το χαιρονται. .  Στα 700ε παίρνεις οτι θελεις,  δεν είσαι υποχρεωμένος να παρεις κινεζο με το ποιο 1000φορεμενο τενεκεδενιο σασι που φορανε και τα κινέζικα των 130ε . 

Γιατι μη μου πει κανείς οτι εχει κανα ιδιαίτερο design . . 

Αν πεσει αρκετά ,  και βγει καλη η καμερα (γιατι οσες 2πλες καμερες βγηκαν μεχρι στιγμης ηταν εντελώς μετριες) το βαζω στα υπόψιν . 

Οσο για τον επεξεργαστή κανεις δε θα καταλαβει σοβαρη διαφορα απο τους υπόλοιπους κορυφαίους,  και τους ποιο κατω μη σου πω . 

Η συνεργασία με τη leica ηταν να βαλει το ονομα της στο κινητο και τίποτα αλλο για οποιον ξερει.  Αν τωρα κατι αλλαξε θα το δούμε . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαβάζεις κοτσανες εδώ μεσα..

-Τι να την κανεις λεει την 4κ αναλυση αφου δε μπορεις να την δεις στο κινητο που ειναι 1080p. .  Την 4κ την θες για να την δεις σε 4κ τηλεόραση . Σε 6 ιντσες οθονη δεν εχει καμια διαφορα η 4κ απο την 2κ και την 1080p.

-Αυτοι που κλαιγονται για την 1080p αναλυση,  αν εβαζε 2κ θα κλαιγονταν μολις θα διαβαζαν την αυτονομία που θα ειχε που θα ηταν 30% κάτω απο οτι ειναι τωρα. 

Και την πιτα ολόκληρη και το σκύλο χορτατο δε γίνεται . .  Πρεπει να διαλέξεις .  Η huawei στα mate 8,9 επελεξε καλυτερη αυτονομία αντι για μαρκετιστικο 2κ οθονη, και για εμένα καλα εκανε. 

Να πει κανεις οτι δεν εχει oled,  να συμφωνήσω και με το παραπάνω .  Αν ειχε συζηταγαμε για 2κ γιατί εκει ισως χρειάζεται λογω τεχνολογιας της oled,  μη το αναλύσω περισσότερο ,  υπάρχει και το Google . 

Απο εκει και περα 700ε εστω για 1η τιμη,  ολοι ξέρουμε οτι θα πεσει,  να το εχουν να το χαιρονται. .  Στα 700ε παίρνεις οτι θελεις,  δεν είσαι υποχρεωμένος να παρεις κινεζο με το ποιο 1000φορεμενο τενεκεδενιο σασι που φορανε και τα κινέζικα των 130ε . 

Γιατι μη μου πει κανείς οτι εχει κανα ιδιαίτερο design . . 

Αν πεσει αρκετά ,  και βγει καλη η καμερα (γιατι οσες 2πλες καμερες βγηκαν μεχρι στιγμης ηταν εντελώς μετριες) το βαζω στα υπόψιν . 

Οσο για τον επεξεργαστή κανεις δε θα καταλαβει σοβαρη διαφορα απο τους υπόλοιπους κορυφαίους,  και τους ποιο κατω μη σου πω . 

Η συνεργασία με τη leica ηταν να βαλει το ονομα της στο κινητο και τίποτα αλλο για οποιον ξερει.  Αν τωρα κατι αλλαξε θα το δούμε . 

Χανεις τα λογια σου. Οι παραπανω εχουν γνωση οικονομικων και τεχνικων αναλυτων.  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το καλύτερο θα ήταν να έχει 150 ευρω για να το αγοράσουν κάποιοι. ενώ ας πούμε τα 850 για το εκρηκτικό..και τα 840 -1000 για το μηλο με  τον θόρυβο  νομίζω είναι λογικά.

τέλος παντων δημοκρατία έχουμε.

To Νissan Maxima δεν μπορεί να έχει ίδια ή ελαφρά κατώτερη τιμή με μια Mercedes C Class, γιατί το 90% των επίδοξων αγοραστών θα αγοράσουν C Class η οποία πιθανότατα και καλύτερη είναι και brand name είναι. Αν έχεις 700 κατοστάρικα για κουνητό δίνεις τα ίδια λεφτά (ή κανά δυο κατοστάρικα παραπάνω) και παίρνεις Google, Apple ή Sammy.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ νομίζω η huawei το χτύπησε καλά το SoC. Αυτή τη φορά δείχνει να κοιτάει στα ίσια τον SD820/1 αν και θα πρέπει να δούμε τη δύναμη της GPU στην πράξη. Από όλα τα άλλα όμως απλά φυσάει. Ολες οι Mate συσκευές είναι απλά κορυφαίες και λειτουργικότατες και δεν περιμένω αυτήν να είναι κάτι χειρότερο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε, ναι ρε φιλε. Γιατί το smartphone το θες για να κάνεις ποζεριές. Όχι για να καλύπτει τις ανάγκες σου με τις επιδόσεις του ή τη χρησιμότητά του...

 

Τι άλλο θα ακούσω εδώ μέσα ρε...

Μάλλον έχεις καιρό να κυκλοφορήσεις έξω τύπε, το κινητό πριν και σήμερα το ένα σμαρτφον ανάλογα την μαρκα που έχεις παίζει ρόλο κοινωνικό πλέον.... Όπως ένα αμάξι ή μια μηχανή ή ένα ρολόι....δεν γίνεται να οδηγείς audi και να μου έχεις σμαρτφον by Vodafone, πέφτεις στα μάτια του κόσμου.... Ξέρω είναι παράλογο όλο αυτό,αλλά ισχύει 100%....Εδώ βλέπεις ανέργο να κουβαλάει σμαρτφον των 600 ευρώ και μάρκα, τι να λεμε. Ειδικά οι γυναίκες δίνουν βάση πλέον και στο τηλέφωνο που έχει κάποιος....αλλιώς κινδυνεύεις να χαρακτηριστεις χλιμιτζουρας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Kαι τωρα εγω θα ρωτουσα....στα ματια ΠΟΙΟΥ κοσμου. ?

Kαι οσοι το κανουν, κρινουν με λαθος κριτηρια, απλα δεν το ξερουν ακομη.

Ωριμος ενηλικος ανθρωπος που να κοιταζει να με κρινει απο το smartphone και οχι απο καποια ουσιωδη παραμετρο,  συγνωμη κι ολας αλλα αν υπαρχει, σιγουρα κατι δεν θα πηγαινει καλα με αυτον.

 

Για το κοινωνικο status το smartphone δεν δινει καμια πληροφορηση (μορφωση, καλλιεργεια, κουλτουρα, τροπους κοινωνικη συμπεριφορα, αντιληψεις, την επικοινωνια κλπ)

 

Για το οικονομικο status που μαλλον γινεται ο λογος...

 

Το 1950 το επιθυμητο αντικειμενο ενος νοικοκυριου ηταν μια τοστιερα, το 1960 ενα πλυντηριο, το 1970 μια εγχρωμη τηλεοραση, το 1980 ενας φουρνος μικροκυματων. Αυτα τα status αλλαζουν κατα καιρους.

 

Σημερα αν διαβασουμε σε ερευνες, συμβολα status για τους ανδρες θεωρειται ενα τζακουζι, μια τεραστια tv, ηχεια σε ολο το σπιτι κλπ  Για τις γυναικες μια τεραστια ακριβη γκαρνταρομπα, ενα τζακουζι κλπ

Και αν παμε στα εκτος σπιτιου, μιλαμε για ακριβες μοτοσυκλετες αυτοκινητα κλπ

 

Αντε να παμε και στα δικα μας τωρα.

Ας υποθεσουμε πως μιλαμε για ενα samsung ή ενα iphone αξιας 500-1000 ευρω.

Διαπιστωμενο απο ολους σχεδον το γεγονος πως και ενας ανεργος, ή ενας χαμηλομισθωτος κλπ μπορει να το αποκτησει , ακομη και με οικονομιες.

 

Τι status  προσδιδει στον απεναντι. ? Οτι εχει μεγαλυτερη οικονομικη ευμαρεια απο εναν ανεργο και ταυτοχρονα  αστεγο που κοιμαται στα παγκακια. ?

 

Ειναι δυνατον ενας ενηλικας να μην γνωριζει πως ενα σπιτι, ενα ακριβο αυτοκινητο, ενας ακριβος τροπος ζωης (διασκεδασης, σπορ κλπ) αρκουν για να προσδωσουν το οικονομικο του status, ωστε να μην χρειαζεται ΚΑΙ ενα κινητο αξιας χιλιων ευρω. ? (απλα ΑΝ υπαρχει ολο το υπολοιπο πακετο, το κινητο θα λειτουργησει συνεργειακα)

 

Οποτε το ερωτημα ειναι ΠΟΙΟΣ και ΠΟΙΟΝ προσπαθει να εντυπωσιασει και να κανει το κομματι του. ?

Ενας ενηλικας ανεργος στον αστεγο. ?

Ενας ανηλικος που το χαρτζηλικι και το μεγαλυτερο ποσο που βλεπει στην τσεπη του εξαντλειται σε διψηφιο νουμερο τη μερα κι αν. ? Και ΠΟΥ κανει το κομματι του. ? Σε εναν αλλο συνομηλικο πιτσιρικα ή κοπελιτσα οπου  ΔΕΝ εχει το ακριβο smartphone. ?

Σας περασε απο το μυαλο οτι και εκεινοι μπορουν να βρουν 1000 ευρω αλλα να μην τα διαθετουν για να παρουν ακριβο κινητο, αλλα εχουν αλλες πιο χρησιμες προτεραιοτητες και οχι να προσπαθουν να πουλησουν μουρη. ?

 

Τελικα για ποια μεριδα και τι ηλικια ανθρωπων μιλαμε οταν ακουμε ( διαβαζουμε) καθε τοσο "το κινητο ειναι status φιλε, χωρις αυτο δεν βγαζεις γκομενα, χωρις ακριβο smartphone δεν σε υπολογιζουν" κλπ κλπ

Ποιοι να σε υπολογισουν, οι μαθητες του γυμνασιου. ?

 

Δηλαδη θα κατεβει καποιος απο ενα παπακι, θα κατσει στο τραπεζι διπλα μου σε μια καφετερια, θα αφησει το iphone επανω στο τραπεζι και εγω θα σκεφτω...να ενας οικονομικα ευκαταστατος. ?  Αληθεια υπαρχουν ανθρωποι που το πιστευουν αυτο. ?

Μηπως μιλαμε για πολυ νεαρες ηλικιες τελικα. ? Δεν μπορω να φανταστω ενηλικα που να εχει αυτη την πεποιθηση στη δικη μας χωρα και οχι σε καποια που δεν εχουν ουτε ψωμι να φανε κυριολεκτικα.

 

Οποτε εικαζω πως καποιος που θεωρει το smartphone ως οικονομικο status, προφανως δεν εχει μεγαλη πηγη εισοδηματων για να αποκτησει κατι ακριβοτερο απο αυτο.

Και δεν μιλω για τους πολυεκατομυριουχους που παιζουν με κοτερα και βιλες ως status.

Αλλα βρε παιδια, σοβαρα τωρα. ?  Συμβολο οικονομικου status μια συσκευη 500-1000 ευρω. ?

 

Τουλαχιστον για την Ελλαδα, ενα smartphone λογω της εφικτης τιμης κτησης απο τον καθενα, δεν μπορει να συσχετιστει με επαγγελμα, εισοδημα, περιουσια. Οσοι το νομιζουν αυτο αυταπατωνται ή εχουν βαλει πολυ χαμηλα τον πηχη.

Γιατι δεν μιλαμε για την Λιβερια ή την ουγκαντα, για Ελλαδα μιλαμε.

 

Πειτε οτι το πηρατε για τις τρομερες δυνατοτητες που χρειαζεστε.

Οτι το πηρατε επειδη ειναι ομορφο και ταιριαζει στο life style σας.

 

Αλλα το οτι το πηρε καποιος για να πουλαει μουρη οικονομικου μεγιστανα ειναι λυπηρο.

Οσο λυπηρο ειναι να υπαρχουν και ατομα που βλεποντας καποιον με ακριβο smartphone, η αντιληψη τους τους οδηγει να νομιζουν πως εχουν μπροστα τους Ελληνα κροισο με 5 γραμματα.

 

(ζητω συγνωμη για το τεραστιο offtopic )

Επεξ/σία από warewolf
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...