Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με πολυμηχάνημα canon mx925


tredicesima

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είμαι κάτοχος του canon mx 925 περίπου 2 μήνες. Σήμερα αντιμετώπισα για 1η φορά το εξής πρόβλημα: ενώ ήταν ταχύτατος ως τώρα και αψεγάδιαστος, σήμερα όταν δίνω εντολή για εκτύπωση μου ανοίγει στο λάπτοπ παράθυρο κάτω δεξιά "ο εκτυπωτης δεν ανταποκρίνεται". Μετά νέο μήνυμα "η θύρα χρησιμοποποιείται περιμένετε" και μετά ξανά "ο εκτυπωτης δεν ανταποκρίνεται". Σε αυτο το στάδιο κάπου ο εκτυπωτής αρχίζει να ανταποκρίνεται αλλα το μήνυμα παραμένει. Μετα απο 4 με 5 λεπτά λοιπόν που έχει ξεκινήσει η εκτύπωση και αφού ολοκληρωθεί γράφει πάλι νέο μήνυμα "δημιουργία δεδομένων εκτύπωσης" και μετα πάλι δεν ανταποκρινεται ενω ταυτοχρονα ξαναεκτυπώνει το ίδιο έγγραφο χωρίς να εχω δωσει εντολη. Επισης στη μπαρα κατω της οθόνης βγάζει ενα εικονιδιο εκτυπωτη που αν παω απλα το ποντικι πάνω λεει 1 document pending. Ενω δεν υπαρχει κανενα document πλεον για εκτυπωση.

Εχει κανεις ιδεα τι συμβαινει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πορτάκια εννοείς εκεί που τοποθετώ το λευκό χαρτί για εκτύπωση ή τις θύρες απο τα μελανάκια; Επίσης να σημειώσω οτι χθες βράδυ το άφησα δοκιμαστικά περίπου μισή ώρα και συνέχισε να εκτυπώνει το ίδιο έγγραφο (1 σελιδα) χωρίς να δίνω εντολή. Το εκτύπωσε συνολικά 4 φορές στο μισάωρο, ωσπου αναγκάστηκα να πατήσω εκεί που λεει "εμφάνιση ουράς εκτύπωσης" και εκεί πάτησα "cancel all documents" για να σταματήσει. Αλλιώς μπορεί να συνεχιζε ωσπου να τελειώσει το χαρτί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκεί που βάζεις το χαρτί. Μου έτυχε πρόσφατα παρόμοια περίπτωση σε 5750 επειδή δεν άνοιγε πλήρως το πορτάκι εκεί που τον είχε τοποθετημένο.

Γενικά, πρώτα ακύρωσε όλες τις εκτυπώσεις από τον υπολογιστή. Μετά βγάλε τον εκτυπωτή από την πρίζα και έλεγξε όλα τα πορτάκια και τα κινούμενα μέρη αν κλείνουν και ανοίγουν στις σωστές θέσεις. Επίσης κοίταξε αν τα χρωματοδοχεία βρίσκονται σωστά πατημένα στις θέσεις τους. Το πιθανότερο είναι ότι αυτό που σου συμβαίνει είναι λόγο κάποιας μηχανικής εμπλοκής. Αν δεν στρώσει μετά τις παραπάνω κινήσεις τότε θέλει περισσότερο ψάξιμο που δεν μπορεί να γίνει μέσω φόρουμ. Το στέλνεις αντιπροσωπεία αφού είσαι ακόμη σε εγγύηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ok ευχαριστώ για τις απαντήσεις, θα δοκιμάσω να κάνω όλα τα παραπάνω και ίσως ξανακάνω και μια επανεγκατάσταση του λογισμικού του αν χρειαστεί, αλλιώς όντως πάει για αντιπροσωπεία τώρα που είμαι μέσα στην εγγύηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Εμένα μου ακούγεται για πλακέτα πάντως.

Οι canon πεθαίνουν από πλακέτα νομος ! Στην τριετία !

Εσένα γιατί σου έτυχε νωρίτερα ? Τυχερός...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Εμένα μου ακούγεται για πλακέτα πάντως.

Οι canon πεθαίνουν από πλακέτα νομος ! Στην τριετία !

Εσένα γιατί σου έτυχε νωρίτερα ? Τυχερός...

Θέλω να πιστεύω πως τελικά δεν ήταν πλακέτα,γιατί έκανα μια απεγκατάσταση και επανεγκατάσταση του λογισμικου του και τώρα δουλεύει μια χαρά. Θα φανεί βέβαια στην πορεία. Ευχαριστώ πάντως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...