Προς το περιεχόμενο

Έκδοση λίνουξ για παλιό λάπτοπ


komninos.komninos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν εινια αναγκη για βιντεο κλπ. Ενα screenshot απο το mediainfo και εναν player να φαινεται πως οντως παιζει το συγκεκριμενο αρχειο αρκουν. Πχ (εικονα)

 

Ναι, δεν ξερω να μαζεφω το output του mediainfo στο τερματικο, γιαυτο εβγαλα screenshot τον smplayer να δειχνει ενα βιντεο και διπλα τις πληροφοριες του. Και δεν εχω κατι σε hd/full hd αυτη τη στιγμη.

post-124002-0-90821500-1486470916_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έβαλα σε P4 3.2, 1GB RAM  με 40GB IDE σκληρό και GForce MX440 128MB κάρτα Lubuntu και το μηχάνημα πήρε νεα ζωή.

Παίζει μέχρι και 1080p ταινίες. 

Εντυπωσιάστηκα ! 

 

 

Ξέρει κάποιος αν γίνεται να περάσουμε σε τέτοιο μηχάνημα Lubuntu να μπουτάρει από usb stick? 'Η και εξωτερικό σκληρό 2.5" δε με χαλάει. Με νοιάζει να μην πειράξω τα xp που δουλεύει το μηχάνημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γινεται. Ψαξε για το πως θα κανεις persistent installation της ταδε διανομης που θες στο στικακι.

 

Εψαξα, δοκίμασα διάφορους τρόπους και me unetbooting και usb creator σε διαφορετικά στικάκια με την τελευταία διανομή δεν μπουτάρει για κανένα λόγο, και μου θύμισε γιατί σιχαίνομαι το linux. Τα παρατάω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εψαξα, δοκίμασα διάφορους τρόπους και me unetbooting και usb creator σε διαφορετικά στικάκια με την τελευταία διανομή δεν μπουτάρει για κανένα λόγο, και μου θύμισε γιατί σιχαίνομαι το linux. Τα παρατάω.

Δεν σου φταίει το Linux αν κάνεις εσύ λάθος..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εψαξα, δοκίμασα διάφορους τρόπους και me unetbooting και usb creator σε διαφορετικά στικάκια με την τελευταία διανομή δεν μπουτάρει για κανένα λόγο, και μου θύμισε γιατί σιχαίνομαι το linux. Τα παρατάω.

 

Έχει επιλογή από το bios να bootαρει από το usb. ? 

Αν όχι θα πρέπει να το κάνεις με dvd

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εψαξα, δοκίμασα διάφορους τρόπους και me unetbooting και usb creator σε διαφορετικά στικάκια με την τελευταία διανομή δεν μπουτάρει για κανένα λόγο, και μου θύμισε γιατί σιχαίνομαι το linux. Τα παρατάω.

 

Αν εννοείς ότι δεν μπορείς να κάνεις bootable usb , δοκίμασε αυτό  : https://unetbootin.github.io/

 

Με το συγκεκριμένο το έκανα bootable το flashaki ....

 

 

Edit : Α καλά! τώρα πρόσεξα ότι το έχεις δοκιμάσει , γράψε άκυρο ^^

Επεξ/σία από Tredor
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Έχω κι εγώ θέμα με παλιό laptop.

Για την ακρίβεια το μοντέλο είναι τούτο ακριβώς:

http://www.e-shop.gr/hewlett-packard-pavilion-zv5365ea-pj883ea-p-PER.900121

 

αλλά του έβαλα 2Gb Ram , που είναι το μέγιστο .

 

 

Κολλάει πιστεύω λόγω vga.

Γιατί κολλάει σε φάσεις που ο επεξεργαστής μπορεί να είναι σε 20% χρήση.

'Εχω δοκιμάσει σχεδόν όλες τις δημοφιλείς διανομές με ... το ίδιο αποτέλεσμα.

Κατέληξα στο ότι κάθεται καλά από desktop το xfce , με ενεργό μόνο antialiasing.

 

Δεν κόλλαγε το debian με xfce , αλλά δεν έβλεπε ένα wifi usb που έχω βάλει.

http://www.e-shop.gr/netis-wf2120-150mbps-wireless-n-nano-usb-adapter-p-PER.615653

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...