Προς το περιεχόμενο

Έκδοση λίνουξ για παλιό λάπτοπ


komninos.komninos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα έχω ένα παλιό λαπτοπ μόνο πύρινο με 1.5gb Ράμ το οποίο θα το χρησιμοποιεί η γυναίκα για facebook άντε και κανένα βίντεο στο YouTube.Εχετε να μου προτείνετε καμία light έκδοση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεις παντα να του βαλεις μια απλη διανομη με kodi, πχ libreelec, και να το κανεις media center. Ετσι εχω ενα dell mini που ο χρηστης του το εγκατελειψε.

Για το libreelec συγκεκριμενα, απαραιτητη προϋποθεση ειναι να υποστηριζει 64αρι λειτουργικο ο επεξεργαστης του και να εχεις καρτα που να μπορει να κανει σοβαρο 3d acceleration με τον εκαστοτε driver. Τι αλλα specs εχει το λαπτοπ σου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρε ένα usb  stick και άρχισε να δοκιμάζεις ...

 

Antix , wattOS , Vector ,Lubuntu , Xubuntu ,LegacyOS , Bunsenlabs  κλπ είναι ελαφριές διανομές

 

Όποια κάτσει καλύτερα

 

 

Καλό θα ήταν να μας πεις και ποιο είναι το μοντέλο του Η/Υ ακριβώς για να μπορέσουμε να σε βοηθήσουμε περισσότερο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο εμενα Linux Mint 18 σε cinnamon ή xfce.Το περασα σε netbook με atom n270 και 1GB Ram.Ειναι αξιοπρεπες σαν εκδοση τα Mint.Παρολα αυτα μην βαλεις cinnamon οπως εκανα εγω,ειναι πιο βαρια απο τα xfce.32bit εκδοση βρες και θα εισαι μια χαρα.Vlc,libreoffice 5 προεγκατεστημενα εχει η διανομη,ελληνικα κανονικα η διανομη.Οσο για το κομματι Youtube.Firefox 480p χωρις τιποτα αλλο ανοιχτο για να εχεις οσο δυνατον λιγοτερα κολληματα.Αλλιως βαλε Minitube επανω ωστε να εχεις καθολου θεματα.Και ανοιγε και facebook στο firefox αμα θελεις.Στο δικο μου μηχανημα δουλευει,μια χαρα ειναι αμα δεν εχεις μεγαλες απαιτησεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
  • 1 μήνα μετά...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...