Προς το περιεχόμενο

DSLR vs Smartphone ...προς την ισότητα


nickolas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

το  βιντεο ειναι χαλια

οχι απλα μετριο

εχει τεζα θορυβο, και κακο stutter

λες και δε μπορει να δειξει τα 30fps

εκτος κι αν ηταν 24fps Και το ανεβασανε στα 30 :/

 

επισης δεν ειναι 4k, το sharpness του ειναι απαραδεκτο, ειναι σαν ενα κακο 1080 η καλο 720

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 700
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

"Προσωπικά, ψάχνω το good enough... και από D3100 18-55mm VR δεν έμεινα ευχαριστημένος. Ήθελα βράδυ στο σπίτι να τραβάω μη στημένες φώτο χωρίς φλας και μου έβγαζε πολύ θόρυβο στο ISO 1600 και 3200 που αναγκαζόμουν να τη δουλέψω. (ναι ξέρω ...πάρε prime f1,8)"

 

 

 

Δεν εμεινες ευχαριστημενος γιατι με τον κιτ και σε auto mode λογικα ηταν το διαφραγμα στο 5.6...και μπορει και το φωτομετρο της καμερας να εκανε underexpose.

 

Τον κιτ φακο τον χρησιμοποιω μονο για ημερα και το wide κομματι του μονο... και θα τον ειχα πεταξει αν δεν ειχα πεσει σε καλο sample

 

Για το βραδυ θα απολαυσεις την χρηση ενος 35mm (σε apsc) με διαφραγμα 1.4/1.8.....

Επεξ/σία από afterhours
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ήθελα την ευκολία του ζουμ για το καδράρισμα.

...και εννοείται όλα ήταν ανοιχτά. Τράβαγα στα 18mm f3,5 με όσο μεγαλύτερη έκθεση μπορούσα για να μην είναι κουνημένες. Αλλά και πάλι έπρεπε να ανέβω ISO 1600 ή 3200 και δεν ήμουν ικανοποιημένος με το αποτέλεσμα.

ούτε είχε καμία ιδιαίτερη οξύτητα ο φακός, ιδιαίτερα στα άκρα του.

 

Το θέμα είναι τί παίρνεις με entry level DSLR. Όχι τί παίρνεις με δαπάνη 2000 ευρώ.

Επεξ/σία από nickolas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε ολες τις μαρκες (εγω εχω Sony) υπαρχει παντα ο φτηνος plastic fantastic 35mm f1.8..τον δικο μου τον πηρα mint στα 120€....τα 2000 ευρω που τα βρηκες ;;

 

Αν θες ζουμ φακο παντα θα κανεις παραχωρησεις στην ποιοτητα και διαφραγμα εκτος και αν ανεβουμε πολυ σε τιμες αλλα αυτα ειναι γνωστα. Υπαρχουν βεβαια και τα μοντελα του τυπου 17-50 f2.8 με λογικες τιμες και σχετικα φωτεινοι.

 

Σε σωματα που δεν εχουν IBIS καλο ειναι να κοιτας και για φακους με οπτικη σταθεροποιηση.

Επεξ/σία από afterhours
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ολες τις μαρκες (εγω εχω Sony) υπαρχει παντα ο φτηνος plastic fantastic 35mm f1.8..τον δικο μου τον πηρα mint στα 120€....τα 2000 ευρω που τα βρηκες ;;

 

Αν θες ζουμ φακο παντα θα κανεις παραχωρησεις στην ποιοτητα εκτος και αν ανεβουμε πολυ σε τιμες αλλα αυτα ειναι γνωστα.

 

Σε σωματα που δεν εχουν IBIS καλο ειναι να κοιτας και για φακους με οπτικη σταθεροποιηση.

Δεν ήταν γνωστά σε εμένα, πριν την αγορά της DSLR. Νόμιζα ότι θα σκάσω 500 ευρώ για να κάνω τη δουλειά μου with room to spare και ΔΕΝ ήταν έτσι!

Ο φακός είναι VR πάντως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

eGV PROS

 

Προσωπικά, ψάχνω το good enough... και από D3100 18-55mm VR δεν έμεινα ευχαριστημένος. Ήθελα βράδυ στο σπίτι να τραβάω μη στημένες φώτο χωρίς φλας και μου έβγαζε πολύ θόρυβο στο ISO 1600 και 3200 που αναγκαζόμουν να τη δουλέψω. (ναι ξέρω ...πάρε prime f1,8)

 

Αντίθετα από το βίντεο που παρέθεσα, όπως το βλέπω στην ταπεινή 720ρ οθόνη του Macbook είμαι ικανοποιημένος. μάλιστα λίγο μετά το μέσο έχει τελικά κάποια hand held πλάνα ...αλλά είναι με περισσότερο φώς! Οπότε google, φάουλ που δεν έβαλες και ένα καλό OIS να το λήξεις το παιχνίδι.

 

Πως τα καταφερνεις και τα μπλεκεις το ενα θεμα με το αλλο και τα κανεις αχταρμα παντα ειναι αποριας αξιο. Ειναι χαρισμα. Δεν μπορω να πω.....

 

Ο αισθητηρας της D3100 ειναι πανω απο 6 χρονια παλιός. Η D3100 εχει native ISO 100-3200. Εσυ περιμένεις να σου βγάλει μικρό θορυβο οταν παιζεις στα όρια του αισθητήρα σου? Δεν εχει λογική αυτο. Γι αυτο σου λεω ότι ΔΕΝ ΣΚΕΦΤΕΣΑΙ. Και ΝΑΙ πάρε ενα φθηνό και εξαιρετικό Nikon AF-S Nikkor 50mm f/1.8G. Τι πιο απλό. Διαφορα ΤΕΡΑΣΤΙΑ οχι μονο σε low light αλλα και σε sharpness και σε κανονικες συνθηκες φωτισμού, σε bokeh κλπ. Αλλα λογικα δεν σε ενδιαφερουν ολα αυτα. Αφου οι φωτο ειναι στημενες γιατι αληθεια δεν μεγαλώνεις τον χρονο του διαφραγματος? Αλλα λογικα τραβας σε αυτοματο....

 

Βλεπεις ενα βιντεο 4K σε 720p και εισαι ικανοποιημενος. Τι αληθεια σε ενυπωσιασε σε αυτο το βιντεο? Τις φιγούρες στην αρχή των ανθρωπων που περνουν τις προσεξες? Την ελλειψη sharpness και λεπτομερειων σε ολη την αποβαθρα τις προσεξες? Την κακιστη κινηση της θαλασσας την προσεξες?

 

Το image stabilization δεν μου λεει τιποτε. Εχω παρα πολυ σταθερο χέρι και πραγματικά δεν με ενδιαφερει καθολου. Ακόμη και στα 600mm χωρις IS μπορω να σου τραβήξω ικανοποιητική φωτό στο χέρι. Εαν δεν το χρειαζομαι το απενεργοποιω μαλιστα γιατι απασχολει τον επεξεργαστή. Δεν ειναι το IS που κανει ενα καλο βιντεο. Σου λεω μην τα μπλεκεις. Ειναι πολλα και δεν εχεις ξεμπερδεψει ουτε τα βασικα.

Επεξ/σία από SeNNinhA
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ήθελα την ευκολία του ζουμ για το καδράρισμα.

...και εννοείται όλα ήταν ανοιχτά. Τράβαγα στα 18mm f3,5 με όσο μεγαλύτερη έκθεση μπορούσα για να μην είναι κουνημένες. Αλλά και πάλι έπρεπε να ανέβω ISO 1600 ή 3200 και δεν ήμουν ικανοποιημένος με το αποτέλεσμα.

ούτε είχε καμία ιδιαίτερη οξύτητα ο φακός, ιδιαίτερα στα άκρα του.

 

Το θέμα είναι τί παίρνεις με entry level DSLR. Όχι τί παίρνεις με δαπάνη 2000 ευρώ.

 

Με λιγοτερα απο 400 ευρω παιρνεις την D3300 με τον AF-P 18-55 VR.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To OIS πιστεύω θα κάνει το HDR να δουλέψει καλύτερα. Πιστεύω, μπορεί να κάνω και λάθος. :-)

Επίσης είπα ότι δεν ήθελα στημένες φώτο. Τέλος, δεν έχω ιδέα αν θα ήμουν ικανοποιημένος με το στενό depth of field...

 

@Ντινάρας: Θες να μου πεις δηλαδή ότι η D3300 θα μου δώσει τα 2 στοπ που μου έλλειπαν? :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατσε γιατι εμενα μου αρεσει να βαζω τα νουμερα κατω.

 

α) PIXEL XL : 900-1200 ευρω

β) Nikon D3300 kit 18-55: 380 ευρω

γ) Nikon 35mm f/1.8 VR DX : 200 ευρω

δ) Xiaomi Mi 5s (με την ιδια καμερα με το Pixel XL) : 300 ευρώ

 

(β)+(γ)+(δ) = 380+200+300 = 880 ευρω

 

Αντι να παρω λοιπον το PIXEL XL με ελάχιστη τιμή τα 900 ευρω (το πιο φθηνο μοντελο) γιατι να μην παρω ολο το αλλο πακετο και να εχω και την καμερα του Pixel XL που τόσο σου αρέσει πια?

 

Λεω εγω τωρα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Προσωπικά, ψάχνω το good enough... και από D3100 18-55mm VR δεν έμεινα ευχαριστημένος. Ήθελα βράδυ στο σπίτι να τραβάω μη στημένες φώτο χωρίς φλας και μου έβγαζε πολύ θόρυβο στο ISO 1600 και 3200 που αναγκαζόμουν να τη δουλέψω. (ναι ξέρω ...πάρε prime f1,8)

 

Αντίθετα από το βίντεο που παρέθεσα, όπως το βλέπω στην ταπεινή 720ρ οθόνη του Macbook είμαι ικανοποιημένος. μάλιστα λίγο μετά το μέσο έχει τελικά κάποια hand held πλάνα ...αλλά είναι με περισσότερο φώς! Οπότε google, φάουλ που δεν έβαλες και ένα καλό OIS να το λήξεις το παιχνίδι.

 

 

Ήθελα την ευκολία του ζουμ για το καδράρισμα.

...και εννοείται όλα ήταν ανοιχτά. Τράβαγα στα 18mm f3,5 με όσο μεγαλύτερη έκθεση μπορούσα για να μην είναι κουνημένες. Αλλά και πάλι έπρεπε να ανέβω ISO 1600 ή 3200 και δεν ήμουν ικανοποιημένος με το αποτέλεσμα.

ούτε είχε καμία ιδιαίτερη οξύτητα ο φακός, ιδιαίτερα στα άκρα του.

 

Το θέμα είναι τί παίρνεις με entry level DSLR. Όχι τί παίρνεις με δαπάνη 2000 ευρώ.

 

Καλημερααααα!!!

 

61293742.jpg

Επεξ/σία από DrStein
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To OIS πιστεύω θα κάνει το HDR να δουλέψει καλύτερα. Πιστεύω, μπορεί να κάνω και λάθος. :-)

Επίσης είπα ότι δεν ήθελα στημένες φώτο. Τέλος, δεν έχω ιδέα αν θα ήμουν ικανοποιημένος με το στενό depth of field...

 

@Ντινάρας: Θες να μου πεις δηλαδή ότι η D3300 θα μου δώσει τα 2 στοπ που μου έλλειπαν? :-D

 

Εαν δεν μπορεις να χειριστείς το depth of field ουτε σε τυπικούς απλούς φακούς τότε δεν μπορεις να εχεις σχεση με οτιδηποτε σε φωτογραφία παραπανω απο αυτόματες ρυθμίσεις. Οποτε μια χαρά το βλέπεις το θεμα με την φωτογραφική των κινητών. Μεινε εκει. Καλα εισαι. Αλλα μην μας πρηζεις για τα υπολοιπα ως γκουρου της φωτογραφιας....

 

Η D3300 εχει native ISO 100-12800 αντι του max 3200 της D3100. Εσυ τι λες? Θα βγαζει καλυτερες φωτογραφιες σε σχεση με την D3100 σε ISO 1600/3200?

 

Γιατι να πας ομως σε αλλαγη σωματος που ελαχιστα θα σε βοηθησει και οχι σε αγορα φακου που θα κανει την πραγματική διαφορα? Ξεχασα. Ειναι δυσκολα αυτα τα περιπλοκα για εσενα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν είναι οδηγός αγοράς το thread (και δεν πρόκειται να δώσω χιλιάρικο για κινητό προσωπικά)

 

Όταν συνέβη αυτό με την D3100 συνειδητοποίησα το αδιέξοδο. Ήθελα να καταγράψω τις αλληλεπιδράσεις μεταξύ ατόμων χωρίς την παρέμβαση φλας. Αλλά ο μεγαλύτερος φακός θα μου στερούσε depth of field. To ίδιο όμως θα μου έκανε και ο μεγαλύτερος αισθητήρας!

Αντίθετα, ο καλύτερης ποιότητας αισθητήρας ή η καλύτερη επεξεργασία της εικόνας θα μου έκανε τη διαφορά.

Το Pixel XL αποδίδει σε αυτόν τον τομέα, και γενικά η βιομηχανία των κινητών κινείται με την διπλάσια ταχύτητα από ότι οι παραδοσιακές δυνάμεις της φωτογραφίας...

Για αυτό και είμαι τόσο ενθουσιασμένος με το Pixel.

 

ΥΓ. Από όσο έχω δει η D3300 δεν έχει καθαρό 2 στοπ πλεονέκτημα, που θέλω (και ιδανικά θέλω 3 στοπ). Αλλά αυτό είναι άλλο θέμα.

 

 

Εdit: και για να είναι σαφές, δεν λέω ότι το Pixel και γενικά τα κινητά είναι καλύτερα από DSLR. Αλλά για αυτό που είναι, έχουν φύγει πολύ μπροστά και καλύπτουν γρήγορα το κενό που δημιουργεί η διαφορά μεγέθους. Είναι κρίμα γιατί αν οι DSLR είχαν ίδια τεχνολογία θα βλέπαμε "παπάδες"

Επεξ/σία από nickolas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Με λιγοτερα απο 400 ευρω παιρνεις την D3300 με τον AF-P 18-55 VR.

 

Ρε, μην τον μπερδευεις. Δεν ειναι για το αθλημα. Αστον να παει να παρει το Pixel XL και να ειναι και σουπερ ευχαριστημενος. Θα παρει την D3300, δεν θα ξερει και παλι να την χρησιμοποιησει και θα βριζει εσενα μεσα του γιατι σε ακουσε και πηρε την χαρχατέλα. Δεν ειναι ο καθενας για advanced Μηχανές. Γιατι λες οτι βγηκαν οι Point & Shoot? Πιο λογικό να του πεις να παρει την Sony RX100. Ακόμη και η RX100 IV ειναι πιο φθηνη απο το Pixel και μαλιστα μικροτερη σε μεγεθος. Συνδεεται και με τα κινητα και με τηλεχειρισμο κλπ. Λουκούμι για τον Nickolas. Εχει ομως ενα μειονέκτημα. Εχει αισθητηρα 1" και μαλλον ειναι μεγάλος. 

 

Πλακα πλακα Nickolas, για δες την Sony RX100. Χωρις πλακα ειναι εξαιρετική και πιο compact απο compact και με φακό αστέρι και φωτεινο. Δεν κανω πλακα. Στην προτεινω ανεπιφυλακτα ακομη και το πρωτο μοντελο που εχει μολις 350 ευρω καινουργιο πια.

 

Όταν συνέβη αυτό με την D3100 συνειδητοποίησα το αδιέξοδο. Ήθελα να καταγράψω τις αλληλεπιδράσεις μεταξύ ατόμων χωρίς την παρέμβαση φλας. Αλλά ο μεγαλύτερος φακός θα μου στερούσε depth of field. To ίδιο όμως θα μου έκανε και ο μεγαλύτερος αισθητήρας!

 

Για ποσταρε μια φωτογραφια σαν κι αυτες που θελεις να βγαλεις και το depth of field ειναι τοσο μικρο που δεν σε βολευει. Για να δουμε το προβλημα και τι λυση υπαρχει.

Επεξ/σία από SeNNinhA
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με F3,5 δεν είχα πρόβλημα. Αλλά με F1,8 μάλλον θα είχα (αλλά δεν το δοκίμασα). Δεν έχω τώρα κάτι εύκαιρο (είμαι εκτός Ελλάδας) και είναι και offtopic.

Παρέες που συζητούσαν και γεγονότα που μπορεί να συμβούν σε ένα δωμάτιο με το ένα άτομο στο 1 μέτρο και το άλλο άτομο στα 5 μέτρα από τον φακό...

αλλά χωρίς να βάλω φλας που θα χαλούσε την ατμόσφαιρα.

 

Επίσης πάψε να κάνεις υποθέσεις για εμένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αφου δεν ειχες δοκιμασει πως μπορεις να εκφερεις γνωμη... φιλικα παντα

 

Μην απορριπτουμε κατι εκ των προτερων και να ειμαστε ανοιχτομυαλοι.

 

Εχεις μεγαλοποιησει μου φαινεται το φοβο του focus σε πολυ ρηχο βαθος πεδιου ...μην σε φοβιζει

 

Δες εδω μια φωτο που τραβηξα με 35αρη τερμα ανοιχτο με f1.8 και 12.800ISO

 

http://i.imgur.com/PkizVOs.jpg

Επεξ/σία από afterhours
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...