Προς το περιεχόμενο

DSLR vs Smartphone ...προς την ισότητα


nickolas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

 

Εμένα και όλους μας νοιάζει να μην έχουμε παραμορφώσεις, και τα κινητά σε γενικές γραμμές δεν έχουν! Το ότι δεν έχω να ασχοληθώ με barrel distortion για παράδειγμα είναι μεγάλο πλεονέκτημα. 

 

οντος τεραστιο πλεονεκτημα και μενα το μεγαλυτερο προβλημα αυτο ειναι στην dslr πως να πατησω αυτο το ενα κουμπι στο photoshop να μου το διορθωσει αυτοματα. Τα σωθηκα μου ετρωγε τοσο καιρο

οσο για το dynamic range παιζει να ειναι και 5πλασιο απο FF dslr απο οτι το κοβω με χαρα θα σκοτωσω την dslr να τσιμπησω κινητο (η μηπως να μην παρω καν και να κατσω στα αυγα μου με το nexus 5x και αυτο τελειο ειναι δεν ειναι?)

σκεψου αυτη εδω η φωτογραφια ποσο ποιο τουμπανο θα εβγαινε απο κινητο γμτ... αλλα δεν πειραζει απο δω και περα ολες απο το nexus (και αργοτερα pixel) Sir Nickolas!

2egfo5u.jpg

Επεξ/σία από spacecowboy
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 700
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αντε παλι. ΟΥΤΕ στις υπολοιπες μηχανές (οποιουδηποτε τυπου) εχεις να ασχοληθεις χειροκίνητα με barrel distortion. Το κανουν μόνες τους αυτόματα πάντα (εκτος κι αν εσυ το απενεργοποιησεις χειροκινητα). Εδω το κάνουν οι κινεζοκάμερες action cams των 50 ευρώ και των σουπερ ευρυγώνιων. Μην εισαι κολλημενος. Οτι κανει ενα κινητο σαν στανταρ και φιξ, υπαρχει και στις υπολοιπες καμερες και με επιπλεον επιλογη απενεργοποιησης.

 

Τι συγκρινει το γραφημα εχεις προσεξει? Βελτίωση σε ποσοστό. Μια καινουργια τεχνολογια απο το μηδεν εχει παντα τεραστιο ποσοστό βελτιωσης μεχρι να ωριμασει. Δεν λεει κατα σε απολυτα νουμερα ομως αυτο.

 

Εαν εχεις 10 ευρώ και τα κάνεις 50 τότε εχεις 500% βελτίωση αλλα εχεις καθαρο κέρδος 40 ευρώ.

Εαν εχεις 100.000 ευρώ και τις κάνεις 105.000 ευρώ, τότε έχεις ποσοστό βελτίωσης 5% αλλα καθαρό κερδος 5.000 ευρώ.

Συνηθως να συμφερει να εχεις κερδος 5.000 ευρώ παρά 40 ευρώ και ας μην εντυπωσιαζει το ποσοστό σου (+5% αντι για +500%).

 

Μην ψαρώνεις απο στατιστικα. Χρησιμοποιουνται πολλες φορες με λαθος τροπο αναλογως τι συμφερει να δειξεις καθε φορα.

 

Πλεονεκτημα ΠΟΤΕ δεν ειναι το ΑΡΓΟ focus!!!

 

Oi DSLR 3ετιας και 8ετιας που λες, ξερεις ποσο κοστιζουν την ωρα που συγκρινεις εσυ τα αποτελεσματα? 200 ευρω η τριετιας και 50 ευρω οι 8ετιας! Συγκρινόμενες με ενα κινητο αξιας κοντα στα 1000 ευρω!

 

Οι νόμοι της φυσικής ΔΕΝ λυνονται με την χρηση software. Απλα τα αποτελεσματα τους εξομαλυνονται σε επιπεδα περισσοτερο ανεκτα.

Επεξ/σία από SeNNinhA
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πλέον τα κινητά είναι καλύτερα στην ταχύτητα του focus. Αναφέρομαι σε S7 και κατά δεύτερο λόγο σε Pixel XL.

Ειδικά το S7 είναι ταχύτατο και αθόρυβο (που δεν εννοείται στις DSLR όταν τραβάς βίντεο)

 

Η τεχνολογία τους δε σε 1-2 χρόνια θα έχει περάσει σε όλα τα μεσαίας τιμής κινητά.

Επεξ/σία από nickolas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Depth of field calculator

 

http://www.cambridgeincolour.com/tutorials/dof-calculator.htm

 

Sensor 1/2.3

f/2

Focal length (PixelXL) 4.67mm

Focus distance: ---> depth of field

1.0m ---> 1.40m

1.5m ---> 5.90m

1.6m ---> 8.50m

1.7m ---> 13.40m

1.8m ---> 26.10m

1.9m ---> 139.00m

2.0m ---> infinity

 

Οντως ειναι εξαιρετικα δυσκολη η εστιαση για οτιδηποτε μακρυτερα απο 2.0m

Επεξ/σία από SeNNinhA
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα δάκρυ κύλισε για τις DSLR... που λόγω του μεγάλου τους αισθητήρα δεν μπορούν να εστιάσουν εύκολα στον μάταιο τούτο κόσμο!

 

Στο τέλος εμένα σαν καταναλωτή το τελικό αποτέλεσμα με νοιάζει. Αν αργεί να εστιάσει, είναι πρόβλημα!

Δεν είμαι σίγουρος για τα τελευταία μοντέλα αλλά 3-4 χρόνια πριν η ταχύτητα του φόκους συχνά καθιστούσε άχρηστη την κάμερα για κινούμενα πρόσωπα που ήταν κοντά σου.

...να μη μιλήσω για χαμηλό φωτισμό που ίσως να μη γινόταν ποτέ το φόκους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

https://play.google.com/store/apps/details?id=jds.dofcalc για κάθε κάμερα αν γνωρίζεις το coc του αισθητήρα του.

Το https://play.google.com/store/apps/details?id=in.zendroid.hyperfocal είναι πιο ακριβές κάνει διάκριση σε εκτύπωση και οθόνη αλλά είναι δύσχρηστο σε σχέση με το πρώτο.

 

DSLR vs smartphone δεν έχει νόημα ούτε και κάτι σαν το dslr vs mirrorless επίσης.

Ότι σε βολεύει καλύτερα, ότι σε ικανοποιεί περισσότερο. 

Επεξ/σία από thepoint
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Εντυπωσιακό βίντεο... η μόνη ένστασή μου είναι ότι τίποτα δεν είναι hand held. Είναι πιθανό όταν τραβάς με το χέρι (όπως θα κάνουν όλοι δηλαδή) να μην μπορείς να πάρεις τόσο καλά αποτελέσματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα δάκρυ κύλισε για τις DSLR... που λόγω του μεγάλου τους αισθητήρα δεν μπορούν να εστιάσουν εύκολα στον μάταιο τούτο κόσμο!

 

Στο τέλος εμένα σαν καταναλωτή το τελικό αποτέλεσμα με νοιάζει. Αν αργεί να εστιάσει, είναι πρόβλημα!

Δεν είμαι σίγουρος για τα τελευταία μοντέλα αλλά 3-4 χρόνια πριν η ταχύτητα του φόκους συχνά καθιστούσε άχρηστη την κάμερα για κινούμενα πρόσωπα που ήταν κοντά σου.

...να μη μιλήσω για χαμηλό φωτισμό που ίσως να μη γινόταν ποτέ το φόκους.

 

αν δε θες να αργει να εστιασει, βαζεις f22 και εχεις ιδιο DOF με τα κινητα και δεν εχεις θεμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν θα υπαρξει ποτε ισοτητα γιατι ειναι αδυνατον να χωρεσεις φακο(που να καλυπτει apsc τουλαχιστον)  και μεγαλο σενσορα σε κινητο.

 

Ακομα και να τα καταφερεις δεν θα εχεις πλεον κινητο αλλα κανονικη καμερα που απλα παιρνει και τηλεφωνο

 

Φυσικα μια αξιοπρεπης καμερα σε κινητο ειναι απαραιτητη για ευνοητους λογους και ολοι επωφελουμαστε απο τις νεες δυνατοτητες.

Επεξ/σία από afterhours
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μην του χαλας την ονειρωξη ρε συ...

για να τελειωνει το αστειο (γιατι περι αστειου ειναι ολο αυτο το thread)

κοιτα νικολα για την χρηση που κανεις αγορι μου μια χαρα ειναι τα κινητα και οι φωτογραφικες τους

δεν το αρνειτε κανεις οτι και βολικα ειναι και παντα μαζι σου ταχεις και περνεις και αξιοπρεπη αποτελεσματα με τον τροπο που χρησιμοποιεις (το footage οπως βγαινει απο την καμερα δηλαδη jpg και καμια επεξεργασια)(γιατι photoshop-lightroom δεν εχεις δει ουτε με κυαλι και αυτο φαινεται)

υπαρχουμε και εμεις ομως που ζηταμε το κατι παραπανω απο τι φωτογραφια μας

το να βγαλεις το raw και να το πλασεις να το κανεις κατι δικο σου

παρε το raw απο το κινητο σου και δουλευτω στο photoshop να δεις οτι χωρις ολες τις επεξεργασιες που κανει το κινητο αυτοματα

το αρχειακι που θα παρεις (και μιλαω για nexus5x που θεωρητε ενας απο τους καλυτερους αισθητηρες για κινητα τουλαχιστον μεχρι προσφατα) το αποτελεσμα ειναι απλα αστειο

ενα αρχειακι πηχτρα στο θορυβο με μηδαμινο dynamic range και (για dof δεν συζηταμε καν) χαμηλη αναλυση και οχι τπτ ιδιαιτερο σε sharpness

εμενα λοιπον οταν μου λες οτι η dslr ειναι ενα και το αυτο με το κινητο λεω οτι απλα το κοιτας μονομπατα το πραγμα και βλεπεις μονο τον casual "φωτογραφο" εσενα δηλαδη που τραβαει κανενα snapshot απο τι βολτα του και το ανεβαζει σε κανα instagram και facebook και το θελει ευκολα και γρηγορα...in other words δεν ειναι οτι η dslr ειναι χειροτερη απλα οτι δεν ειναι για σενα

ειναι οτι απλα δεν ξερεις να δουλεψεις αυτο το extra που θα σου δωσει μια τετοια μηχανη (πραγμα οχι κακο αλλωστε δεν ειναι για ολους τετοιες μηχανες)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

Εντυπωσιακό βίντεο... η μόνη ένστασή μου είναι ότι τίποτα δεν είναι hand held. Είναι πιθανό όταν τραβάς με το χέρι (όπως θα κάνουν όλοι δηλαδή) να μην μπορείς να πάρεις τόσο καλά αποτελέσματα.

 

Μονο σε εμενα το βιντεο μου φαινεται επιεικώς μετριο και σε καποια σημεια και αρκετα χαλια? Αληθεια τωρα.

 

Επισης και παλι εχουν τραβηξει απλα χαλαρα τοπια με ελαχιστη κινηση. Και το απλο ταπεινο μου iphone 5s μια χαρα video τραβαει κι ας μην ειναι 4K. Αληθεια ποιος απο εσας εχει 4Κ τηλεοραση ή Monitor?

 

Εχεις βεβαια υποψην σου οτι FHD video χρειαζεται απλα 2Mp και το 4K μολις 8Mp. Μην μπλεκεις με βιντεο γιατι ειναι ακομη πιο δυσκολο θεμα απο την φωτογραφια και θα μπλεξεις ασχημα τα μπουτια σου. Θα σε μπερδεψει ακομη πιο πολύ με τα πραγματα που ηδη δεν ξερεις ή ξερεις στραβα απο την φωτογραφια. Ειναι αλλο θεμα εντελως κι ας εχει να κανει με φως και αισθητηρες. Αστο στην ακρη μεχρι να βρεις τα πατηματα σου πρωτα με το θεμα φωτογραφιας.

Επεξ/σία από SeNNinhA
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά, ψάχνω το good enough... και από D3100 18-55mm VR δεν έμεινα ευχαριστημένος. Ήθελα βράδυ στο σπίτι να τραβάω μη στημένες φώτο χωρίς φλας και μου έβγαζε πολύ θόρυβο στο ISO 1600 και 3200 που αναγκαζόμουν να τη δουλέψω. (ναι ξέρω ...πάρε prime f1,8)

 

Αντίθετα από το βίντεο που παρέθεσα, όπως το βλέπω στην ταπεινή 720ρ οθόνη του Macbook είμαι ικανοποιημένος. μάλιστα λίγο μετά το μέσο έχει τελικά κάποια hand held πλάνα ...αλλά είναι με περισσότερο φώς! Οπότε google, φάουλ που δεν έβαλες και ένα καλό OIS να το λήξεις το παιχνίδι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...