Προς το περιεχόμενο

DSLR vs Smartphone ...προς την ισότητα


nickolas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 700
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όχι ρε φιλαράκι, να τις κρατήσεις τις DSLR σου και να τις χαίρεσαι! :-)

Μη χαλάς όμως εδώ το θέμα, ό,τι θες σε PM αν και για τις απορίες σου έχω ήδη απαντήσει.

 

Διστυχως δεν μπορεσα να τις κρατησω και πηγα και πηρα το Pixel XL επιτελους!!!

 

Για να μην λες οτι σου χαλαω το θεμα, δανειστηκα μια 3400 ενος φιλου, πηρα και το Pixel μου και τραβηξα μερικες φωτο και παραθετω το δικο μου συγκριτικο τεστ με τις ιδιες συνθηκες φωτογραφησης.

 

post-269181-0-18365900-1477821730_thumb.jpg

 

Εχεις απολυτο δικιο! Το Pixel ειναι καλυτερο απο ολες τις DSLR!

Παρακαλω για τα σχολια και την κριτικη σας :)

Επεξ/σία από DrStein
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

και που να δεις της δικες του φωτογραφιες που θα ανεβασει τωρα σε λιγο τουλαχιστον 15 layer's στο photoshop με μασκες και φιλτρα να μην φτανουν του pixel untouched (μιας και τα κανει ολα αυτοματα και σε βγαζει απο τον "κοπο" του να κανεις οτιδηποτε)καθομασταν και παλευαμε με τις γκουμουτσες τοσο καιρο ρε φιλε ενω η αληθεια ηταν μπρος στα ματια μας και δεν τι βλεπαμε!

σκεφτομουνα να παρατησω το phantom drone μου για να παω σε octa και dslr... ποσο χαζος ειμουνα μια χαρα ειμαι με το phantom και τον αισθητηρα κινητου που εχει!  

Επεξ/σία από spacecowboy
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

σωστα ουτε gimbal δε θελω γιατι ως κινητο θα κανει τρελο IS απο μονο του!!!111!!!!!!1111 οποτε την βγαζω καθαρη και με hexa! το μονο που μενει ειναι να μου δωσει το ok και ο sir nickolas (γιατι η δικη σου δεν εχει το ιδιο βαρος) και εφυγα για την λυση αυτη!

Επεξ/σία από spacecowboy
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

KODAK EKTRA

 

http://www.kodak.com/consumer/products/ektra/default.htm

 

Ενα smartphone για φωτογράφους!

 

Στην μισή τιμή (!!!) απο το Pixel και με πλήρη manual έλεγχο της φωτογραφικής.

 

Λεω να περιμενω πρωτα την Kodak πριν πουλήσω την D7000 για να παρω το Pixel XL πάντως.

Επεξ/σία από SeNNinhA
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλα πληρη manual εχει και το nexus (αν εξαιρεσεις το διαφραγμα που ειναι σταθερο) εχεις ελεγχο και ταχυτητας iso wb

μεχρι και σε dng τραβαει (απλα οχι με το app της  google) το θεμα ειναι τι βγαζεις απο το dng...δυστηχος το δυναμικο ευρος ειναι 0...

(ειχα καλομαθει με τα raw της d3300 να χαμηλονω highlights σε ασπρους ουρανους και να γινονται μπλε να σηκωνω

 shadows και να εμφανιζεται λεπτομερια) στα raw του κινητου δεν εχει τετοια στους ουρανους μενει μια ασπριλα και στης σκιες εμφανιζεται η σαρα και η μαρα (κατι πρασινα κοκκινα κιτρινα pixels και 0 πληροφορια)

σιγουρα και το pixel θα τα εχει manual settings και raw παντος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν με νοιαζει τι λες εσυ. Εγω το αποφάσισα. Θα πουλησω την DSLR και θα τραβαω με το κινητο. Απλα δεν ξερω με ποιο. Θα ακούσω τον Nickolas. Με επεισε απόλυτα.

Επεξ/σία από SeNNinhA
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελεγα να δωσω την D7000 και να μαζέψω χρήματα για την D500 ή έστω την Olympus OM-D-E-M1 mark II, αλλα τωρα το ξανασκέφτηκα. Με τα ιδια λεφτα θα παρω δυο Pixel XL που κανουν την ιδια δουλεια να εχω και backup camera. Θα πάρω πιο advanced τεχνολογία και δεν θα κουβαλάω και ενα σακο πράγματα μαζι.

 

Γατάκια φωτογραφοι. Φάτε σκόνη!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ασε ρε!backup και αιδιες μασανε τα pixel? 2 να παρεις ναι αλλα να τα δουλευεις ταυτοχρονα ενα σε καθε χερι! εκει να δεις γουστα με τα pixel!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τo οτι τα κινητά έχουν αναβαθμιστεί κατα πολύ και βγάζουν πλέον πολυ καλυτερες φωτο ισχύει

 

Το οτι ορισμένα κινητά υπο ιδανικες συνθήκες μπορούν να βγάλουν καλυτερα και απο dslr ισχυει

π.χ το Nokia Lumia 1020 μου βγάζει καλύτερες φωτογραφίες απο την 600d + kit σε base iso

 

Αλλα ένα κινητό υπο νορμάλ συνθηκες δεν υπάρχει καμια περίπτωση να βγάλει καλυτερα απο dslr σε συνθηκες Low light, και αυτο λόγω μέγεθος αισθητήρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε base ISO πουθενα δεν θα δεις διαφορες σε τυπικου μεγεθους φωτογραφιες. Αφου η ενταση του φωτός ειναι υπερεπαρκής ακομη και για τους μικροσκοπικους αιθητηρες των κινητων. Δεν λεει κατι αυτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...