Προς το περιεχόμενο

DSLR vs Smartphone ...προς την ισότητα


nickolas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το θέμα φως και φωτισμός ειναι δύσκολο θέμα. Ελάχιστοι (ακομη και επιστημονες) γνωρίζουν πραγματικα πολλα και εχουν εμβαθυνει και εκτος την εμπειρία του πως (που το εχουν πολλοι), γνωριζουν και το γιατι. Οι εννοιες και οι εξισωσεις δεν ειναι απλες. Η φωτογραφία και οι φακοί το κανουν ακομη πιο δυσκολο και η ψηφιακή πλευρά της ειναι ακομη πιο περιπλοκη αφου εκτος απο φυσικη εχουμε και ηλεκτρονικη τεχνολογια σε hardware & software. Κανενας δεν γνωριζει τα παντα ολα αλλα οποιος γνωριζει φυσικη μπορει σιγουρα να καταλαβει περισσοτερα και πιο σωστα. Απλα προσπαθηστε οτι ακουτε και διαβαζετε να αναρωτιεστε το γιατι και να ψαχνετε την τεκμηρίωσή του. Στηριχθειτε σε εμπειριες απο χρηστες περισσοτερο απο τα τεστ που διαβαζετε. Οι χρηστες δεν εχουν μεν οργανα μετρησης αλλα εχουν τραβηξει χιλιαδες φωτογραφιες σε real world καταστασεις. Τα περισσοτερα sites σπονσοραρονται απο διαφορους ή και απο ολους και δυσκολα θα διαβασετε κακη κριτικη γιατι την επομενη δεν θα τους δωσουν δειγματα για τεστ ουτε και χρηματα. Συνδιαστε τις πληροφοριες με τις δικες σας εμπειριες (οπου και οσες υπαρχουν) ή με τις εμπειριες των αλλων. Απλα ακουστε, διαβαστε και μετα σκεφτειτε και διαμορφωστε την δικη σας γνωμη. Τιποτε αλλο.

Επεξ/σία από SeNNinhA
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 700
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Οι εξισώσεις είναι πολύ απλές. Στη χειρότερη πρόκειται για γεωμετρία που λύνεται με γνώσεις γυμνασίου.

Απλά χρειάζεται να έχεις μια στοιχειώδη ικανότητα μοντελοποίησης στο μυαλό σου, εφόσον δεν πρόκειται για άσκηση να λύσεις με χαρτί και μολύβι.

 

Το πρόβλημα είναι η ημιμάθεια και η ξερολίαση... και υπάρχει άφθονη.

 

Η τεχνολογία προχωράει αλλά όχι παντού το ίδιο. Ανάλογα με το που υπάρχουν τα χρήματα και τώρα τα χρήματα πέφτουν στα κινητά. Οι οθόνες τους οι επεξεργαστές τους και τα οπτικά τους, αν λάβεις υπόψιν το μέγεθος και την ενεργειακή τους κατανάλωση, έχουν φύγει πολύ μπροστά.

Αλλά αυτό το "τηρουμένων των αναλογιών" δεν μπορούν να το καταλάβουν πολλοί...

Είναι σαν να λες σε κάποιον ότι σε R&D πέφτουν περισσότερα χρήματα στο Yaris από ότι σε μία Ferrari και να σου απαντά βρίζοντας "η Ferrari είναι καλύτερη". Απλά τόσα μόνο καταλαβαίνει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι εξισώσεις είναι πολύ απλές. Στη χειρότερη πρόκειται για γεωμετρία που λύνεται με γνώσεις γυμνασίου.

Απλά χρειάζεται να έχεις μια στοιχειώδη ικανότητα μοντελοποίησης στο μυαλό σου, εφόσον δεν πρόκειται για άσκηση να λύσεις με χαρτί και μολύβι.

 

Το πρόβλημα είναι η ημιμάθεια και η ξερολίαση... και υπάρχει άφθονη.

 

Η τεχνολογία προχωράει αλλά όχι παντού το ίδιο. Ανάλογα με το που υπάρχουν τα χρήματα και τώρα τα χρήματα πέφτουν στα κινητά. Οι οθόνες τους οι επεξεργαστές τους και τα οπτικά τους, αν λάβεις υπόψιν το μέγεθος και την ενεργειακή τους κατανάλωση, έχουν φύγει πολύ μπροστά.

Αλλά αυτό το "τηρουμένων των αναλογιών" δεν μπορούν να το καταλάβουν πολλοί...

Είναι σαν να λες σε κάποιον ότι σε R&D πέφτουν περισσότερα χρήματα στο Yaris από ότι σε μία Ferrari και να σου απαντά βρίζοντας "η Ferrari είναι καλύτερη". Απλά τόσα μόνο καταλαβαίνει!

BRAVO!!! But.... you have just FAILED to your attempt to apply theory in real world!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανακάλυψα πως η Panasonic Lumix DMC-CM1 υπάρχει για σύγκριση και στην mobile test scene με τα υπόλοιπα κινητά και στην κλασσική με τις υπόλοιπες κάμερες, και το αρχείο για σκοτεινή λήψη είναι ακριβώς το ίδιο όπως και οι αναφερόμενες ρυθμίσεις οπότε οι συνθήκες φωτισμού είναι ακριβώς οι ίδιες και συγκρίσιμες!

 

Σας παραθέτω τώρα (κλικ) τα αποτελέσματα ανάμεσα σε 4 "κινητά" στη νυχτερινή λήψη. Υπόψιν ότι η έκθεση στο Pixel XL είναι 1/30s ενώ στο 808 1/8s (άρα 2 στοπ πλεονέκτημα) στην Panasonic Lumix DMC-CM1 1/20s αλλά με aperture 4 έναντι 2,8 max που έχει (άρα συνολικά μισό στοπ μειονέκτημα) και στο Iphone 5 1/15s (άρα 1 στοπ πλεονέκτημα).

Ο φακός σε όλα σαν mm είναι δεδομένος (ειδικά της Lumix είναι 28mm ισοδύναμος άρα ανάλογος του Pixel XL) και το aperture στα κινητά φιξ (διορθώστε με αν κάνω λάθος).

 

Η σύγκριση αυτή μου κάνει εντύπωση για την πρόοδο που έχει συμβεί τα τελευταία χρόνια στη φωτογραφία των κινητών! Δεν έχει υπάρξει ανάλογη πρόοδος από τις DSLR. Ο λόγος προφανώς είναι τα λεφτά που πέφτουν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε nickolas οπως ειπα σε προηγουμενο ποστ εμενα με επεισες και θα πουλησω τις μηχανες και τους φακους μου για να παρω οσα περισσοτερα pixel μπορω. Αν συνεχισεις μπορει και να μας πεισεις ολους, ισως και ολο τον κοσμο της φωτογραφιας...

 

Μια απορια θελω να μου λυσεις ρε μπαγασα...

Εχεις πιασει ποτε dslr, να την χρησιμοποιησεις σε διαφορες συνθηκες, να επεξεργαστεις καποιο raw που σου αρεσε, να παιξεις με το dof ή χαμηλες ταχυτητες ή διαφορους φακους κλπ?

 

Ενα ναι ή ενα οχι, μου αρκει, δεν χρειαζομαι καποια αναλυση ή συγκριτικο τεστ...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι ρε φιλαράκι, να τις κρατήσεις τις DSLR σου και να τις χαίρεσαι! :-)

Μη χαλάς όμως εδώ το θέμα, ό,τι θες σε PM αν και για τις απορίες σου έχω ήδη απαντήσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

"Μην χαλάς το θέμα" είπε ο γκουρού των συγκριτικών και ξανέπεσε στην νιρβάνα του....

 

:-D :-D :-D :mrgreen:

 

B) :cool: :P B)

 

Ρε Nickolas...........

 

...τις ιδιες ασυναρτησιες ελλεγες και στο θεμα με την D3400 (http://www.insomnia.gr/topic/618544-η-nikon-ανακοίνωσε-την-d3400-την-πρώτη-entry-level-dslr-της-με-always-on-bluetooth/?fromsearch=1) και σε κράξανε για ασχετο και εκει...

 

Δεν σε προβληματίζει λίγο που ολοι σε κράζουν και σε λενε ασχετο και μονο εσυ νομίζεις οτι εισαι ο γκουρού της φωτογραφικής επιστήμης;

 

Λεω εγω τωρα με το μικρό μου το μυαλο....

 

 

Είναι αλήθεια ότι έχουν μείνει πολύ πίσω οι DSLR. Είναι σα να συγκρίνεις οθόνη λαπτοπ ή σταθερού με οθόνη κινητού. Η τεχνολογία στο κινητό είναι σαφώς ανώτερη σαν μέσος όρος. Επίσης οι μικροί τους φακοί, αν και πλαστικοί δεν έχουν παραμορφώσεις ακριβώς επειδή είναι μικροί. Το μόνο μειονέκτημα είναι ότι θέλουν φως, και ίσως το dynamic range αν και βελτιώνονται και εκεί τα κινητά.

Να μην μιλήσω για την πρακτικότητα του θέματος μιας και το κινητό το έχεις πάντα μαζί σου.

Έχω D3100 και τη χρησιμοποιώ πολύ σπάνια. Μάλιστα βράδυ σε εσωτερικούς χώρους μου βγάζει αρκετό κόκκο που φαίνεται από το 1600 iso αν θυμάμαι καλά. Αλλά υποθέτω η D3400 θα είναι τουλάχιστον 1 στοπ καλύτερη.

Δεν υπάρχει σύγκριση σε δυναμικό εύρος μεταξύ κινητού οποιουδήποτε και μιας dslr κάμερας μη το γράψεις αυτό ποτέ ξανά είναι σαν να κοροϊδεύεις τον εαυτό σου, ούτε καν με 1" αισθητήρα θα προσέθετα.

Για το φακό είσαι πάλι λάθος απλά η διόρθωση είναι αυτόματη και υποχρεωτική σε όλα εκτός raw αρχείο αλλιώς θα ήταν το έλα να δεις!

---

 

 

Το 4Κ στα κινητά δεν είναι μούφα... ειδικά όσα έχουν 12ΜΡ αισθητήρες χρησιμοποιούν όλο τον αισθητήρα τους, τραβώντας "φωτογραφία" σε κάθε frame. Αντίθετα πολλές DSLR στο βίντεο ΔΕΝ χρησιμοποιούν όλο τον αισθητήρα και η ποιότητα είναι σαφώς χειρότερη από αυτό που περιμένεις. Νομίζω αυτό έχει να κάνει βασικά με την επεξεργαστική ισχύ και, κακά τα ψέμματα, τα κινητά έχουν μεγαλύτερη επεξεργαστική ισχύ από μια τυπική DSLR. Για να μην πω ότι μάλλον έχουν ξοδευτεί και περισσότερα χρήματα για την ανάπτυξη της φωτογραφίας τους... Οι πωλήσεις των smartphones είναι 400δις$ το χρόνο ενώ των DSLR λίγες δεκάδες δις και μειώνονται. Είμαι σίγουρος ότι περισσότερο R&D πέφτει στη φωτογραφία του Iphone από οποιοδήποτε Nikon προιόν για παράδειγμα.

 

Στο τέλος, δεν ξέρω πόσο καλό είναι το autofocus στην D3400 αλλά στη δικιά μου D3100 με τον VR φακό είναι επιεικώς μέτριο. Αργό, θορυβώδες και πολλές φορές παλέυει να πιάσει το φόκους. Το μέσο κινητό είναι πολύ καλύτερο και το S7 δεν μπορεί να το πιάσει μάλλον καμία φωτογραφική μηχανή και είναι με απόλυτα κριτήρια περίπου τέλειο. Για τον μέσο χρήστη, στις περισσότερες περιπτώσεις το video με το S7 ή άλλο καλό κινητό θα είναι καλύτερο και αυτό νομίζω λέει πολλά

 

 

Φιλε μου μην κανεις το λαθος και συγκρινεις το af των κινητων μεταξυ dslr με κινητου. Τα κινητα με τους λιλιπουτειους αισθητηρες και ευρυγωνιους φακους,απλα τα εχουν ολα νέτα. Οι φωτογραφιες των κινητων δεν ειναι ανεστιαστες γιατι πολυ απλα το βαθος πεδιου ειναι σχεδον απειρο. Με οτι αυτο συνεπαγεται για την ποιοτητα εικονας.
---

 

 

Όσοι έχετε αμφιβολίες μπείτε youtube και δείτε βίντεο. Εφόσον υπάρχει καλός φωτισμός τα καλά κινητά τραβάνε τέλειο βίντεο. Οκ χάνουν λίγο σε dynamic range αλλά το μη εκπαιδευμένο μάτι συνήθως δεν καταλαβαίνει ποια είναι η DSLR και ποιό το κινητό, και μάλιστα προτιμά συνήθως την εικόνα του κινητού.

 

Η δική μου εμπειρία, και πολλών άλλων είναι ότι τα χρήματα τoυ entry DSLR κιτ δεν αξίζουν. Για πραγματικά καλές φωτογραφίες θέλεις καλό φακό και αυτοί κάνουν 1 χιλιάρικο+. Αν είσαι διατεθειμένος να κάνεις τέτοια επένδυση, όντως θα δεις φώτο που θα σε κάνουν να χαζεύεις. Αλλιώς οι φακοί παραμορφώνουν και δεν έχουν καλή ανάλυση (και ας είναι 36 ή 50ΜΡ η DSLR). Αυτό δεν το κάνουν με οφθαλμοφανή τρόπο, απλά οι φωτογραφίες βγαίνουν "OK" χωρίς το κάτι παραπάνω που να δικαιολογεί την επένδυση και το βάρος που κουβαλάς μαζί σου.

 

edit: Για την ιστορία το μέγιστο bitrate σε βίντεο της D3300 (και μάλλον ίδιο θα είναι για την D3400) είναι 37Μbps ενώ ενός S7 είναι 45Mbps. ...και είμαι σίγουρος ότι η συμπίεση στο smartphone είναι καλύτερη.

λές ότι τραβάνε τέλειο βίντεο σε σχέση με μια φωτογραφική μηχανή,δεν θα κάτσω να ξανά αναλύσω τις διαφορές αλλά ΕΙΝΑΙ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΚΗ ΜΗΧΑΝΗ αν θες τέλειο βίντεο που σιγά μην τραβάει το κινητό καλύτερα,πας σε βιντεοκάμερα όχι σε φωτογραφική μηχανή...

και πως ξέρεις εσύ ότι προτιμάει την εικόνα του κινητού,έκανες έρευνα και το έψαξες? αν ναι παρέθεσε στοιχεία αλλιώς λες λόγια του αέρα και τίποτα παραπάνω επίσης λες και πολλών άλλων ,ποιοί είναι αυτοί οι άλλοι ?

και τι συγκρίνεις στην συμπίεση τα Mbps το ένα είναι σε 4k και το άλλο σε 1080p και που συμπέρανες ότι το κινητό θα συμπιέζει καλύτερα

---

 

Δεν βαρέθηκες την αγνοια και την ημιμάθεια;

Επεξ/σία από SeNNinhA
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν βαρέθηκες την αγνοια και την ημιμάθεια; 

 

Είναι κουραστική αλλά δε γίνεται να επικρατήσει! Δυστυχώς η ημιμάθεια και ο αυτισμός ανέκαθεν ήταν νέοΕλληνικό στοιχείο...

 

Λέει ο άλλος ότι η DSLR δε φτιάχτηκε για να τραβάει βίντεο... ενώ το κινητό φτιάχτηκε έτσι? :-D

"ναι μην συγκριθούν τα κινητά με τους λιλιπούτειους αισθητήρες γιατί τα έχουν όλα εύκολα" :-D  :-D  :-D

αλλά μια DSLR τον έχει μεγαλύτερο τον αισθητήρα άρα είναι καλύτερη, είναικαλύτερη, είναικαλύτερητίδενκαταλαβαίνεις? :-D

 

Νομίζω πολλοί κατεβάζουν ρολά με το που θα ακούσουν σύγκριση DSLR με κινητό. Κλείνουν αυτιά και μάτια και αρχίζουν τα "νια νια νια"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θα καψεις το μυαλο σου απο την πολυ σκεψη. Πρόσεχε την υπερθερμανση.

 

:-D :-D :-D :-D :-D :-D

 

Υ.Γ.

Αληθεια τώρα, δεν σε προβληματιζει καθόλου ομως οτι ουτε ενας συμφωνει σε οτιδηποτε μαζι σου και ολοι σε κραζουν για ασχετο και οτι αερολογεις; Λογικα μιλάμε για το "Insomnia's conspiracy"....

Επεξ/σία από SeNNinhA
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

χαχαχαχαχαχαχαχαχαχα η λυση ειναι να σταματησεις να του απαντας και να κατσεις να τον απολαυσεις!

nickolas i love ya ρε! <3

εμενα παντος με επεισες μπαγασακο! βρηκα θυμα να σπρωξω την d3300 με τον 17-50 2.8 για 300 euro θα βαλω αλλα 700 και θα παω να τσιμπισω ενα pixel να ευχαριστηθω φωτογραφια επιτελους <3

(το nexus 5χ δεν το πουλαω θα το κρατησω και θα πυροβολαω και με τα 2 ταυτοχρονα και στα 2 χερια! ε ρε τι εχει να γινει!!!! :D

 

PS. θα μας δειξεις κανενα απο αυτα τα αριστουργηματα φωτογραφιες που εχεις βγαλει με τα κινητα? σε 500px η flikr παρακαλω για να τις θαυμασουμε σε πληρη αναλυση ετσι κιολας θα τους κλεισεις και το στομα τους απιστους θωμαδες εδω μεσα με πραξεις και οχι λογια...

αντε περιμενουμε  με ανυπομονησια!

PS2. δικες σου ε? οχι τιποτα αλλον (δεν εχουν την ιδια βαρυτητα αν δεν ειναι δικες σου) και θα συνεχισουν να ειρωνευονται τα παλιοπαιδα αν δεν ειναι δικες σου φοβαμαι :(

και πληρη αναλυση να ξαναπω! :D

Επεξ/σία από spacecowboy
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τί να με προβληματίσει αφού δεν έχω ακούσει κανένα επιχείρημα!

Μόνο προσωπικές επιθέσεις/ειρωνείες/σχόλια :/

Μα αυτο ειναι το προβλημά σου. Οτι το τελικο σου συμπέρασμα ειναι οτι δεν εχεις ΔΕΙ κανένα επιχειρημα.....

 

Ενω φυσικα αντιθετως εχεις παρουσιασει πολλα.

 

Και ξαναρωτάω:

Δεν σε προβληματιζει το γεγονος οτι ΟΛΟΙ οι αλλοι σε κραζουν και ΚΑΝΕΝΑΣ δεν συμφωνει μαζι σου; Μια απλοϊκη σκέψη κανω.

 

Μπα... Συμφωνα με την λογικη Nickolas ολα καλα! Πιθανοτερο ειναι ΟΛΟΙ μας να εχουμε προσωπικα μαζί σου. Η μπορει να ειμαστε στο δημοτικο και να σου κανουμε καζούρα γιατι τσατιστήκαμε που τα ξερεις ολα και εισαι ο χαϊδεμενος της δασκάλας!

 

Nickolas vs Everyone : part I ---> Win goes to.. Nickolas

Nickolas vs Everyone : part II ---> Win goes to.. Nickolas

 

Συμπέρασμα:

Η βλακεια ειναι ανίκητη!

 

 

I LOVE Nickolas!!!

Nickolas über alles!!!

Επεξ/σία από SeNNinhA
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμπέρασμα:

Η βλακεια ειναι ανίκητη!

 

οχι φιλε εσυ εισαι εισαι ημιμαθης αυτιστικος και το παιζεις ξερολας! ετσι ημουν και εγω μεχρι που μου ανοιξε τα μυαλα ο sir nickolas!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...