Προς το περιεχόμενο

DSLR vs Smartphone ...προς την ισότητα


nickolas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

10 λεπτά πριν, nickolas είπε

 συσκευή γενικής χρήσης όπως το smartphone.

Αποτυχημένη παντού, με ελάχιστη διάρκεια ζωής. Και πανάκριβη .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 700
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Πλέον είναι πιο δυνατά και από PC σε πολλά πράγματα... και η διάρκεια ζωής παίζει.

Φίλος πχ. είναι μόλις στο 2ο smartphone του και αυτό δε νομίζω να το αλλάξει τα επόμενα 2 χρόνια. Εγώ βέβαια είμαι στο 5ο :lol:

Πανάκριβα ναι, αλλά δες και τί πράγματα κάνουν! Δυστυχώς οι εποχές των Nexus στα 299 έχουν περάσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, nickolas είπε

Πλέον είναι πιο δυνατά και από PC σε πολλά πράγματα... και η διάρκεια ζωής παίζει.

Φίλος πχ. είναι μόλις στο 2ο smartphone του και αυτό δε νομίζω να το αλλάξει τα επόμενα 2 χρόνια. Εγώ βέβαια είμαι στο 5ο :lol:

Από pc του 1985 , ίσως. Αν και το pc του 1985 είχε αξιοπιστία που το smartphone δεν βλέπει ούτε στον ύπνο του.

Εγώ μετά από 6-7 smartphones , τα εγκατέλειψα εδώ και 4 χρόνια και χρησιμοποιώ nokia με φυσικό πληκτρολόγιο των  40-50 ευρώ. Που δεν είναι smartphone.

Δουλεύουν όλο το 24ωρο για 4-5 μέρες, με πολλές ώρες ομιλίας την ημέρα και δεν υπάρχει περίπτωση να χάσω κλήση ή να μείνω από μπαταρία .

Για games pc και για φωτογραφίες dslr . Καλύτερο αποτέλεσμα παντού , τεράστια διάρκεια ζωής και πιστεύω μου έρχεται και ... οικονομικότερα !!

(ένα pc των 1300 κάθε 4 χρόνια, μία dslr κάθε 4 χρόνια μόνο σώμα και ένα nokia των 50 ευρώ για κάθε σύνδεση κινητής κάθε 4 χρόνια , σε σχέση με smart phone σκουπιδοκινητό των 800 ευρώ κάθε χρόνο).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To Huawei Mate 10 Pro έχει έναν 1/2.3 ίντσες αισθητήρα με f/1.6 φακό. Ουσιαστικά απέχει μόλις 2/3 του στοπ από μια 4/3 κάμερα με τον κιτ φακό! Όσο απέχει και μια 4/3 κάμερα από τις APSC με τους κιτ φακούς (f/3.5-5.6)

Αντιστοιχεί σε 14mm f/4.5 σε όρους Μ43 συστημάτων όταν ο τυπικός κιτ φακός εκεί είναι 14mm f/3.5 στο εγγύς άκρο του τέρμα ανοικτός.

...χωρίς ουσιαστικό camera bump!

Βέβαια δεν έχεις ζουμ, δεν έχεις το ίδιο δυνατό φλας (αν και τα φλας των κινητών μάλλον είναι πιο εύχρηστα...) και σαφώς σε base iso δε θα έχεις την ίδια λεπτομέρεια και δυναμικό εύρος.

Αλλά μπορείς πολύ πιο εύκολα να κάνεις post processing στη συσκευή σου με δυνατά και δωρεάν εργαλεία όπως το Lightroom και βέβαια να την μοιράσεις σε όσους θέλεις! Επίσης το έχεις πάντα μαζί σου σε αντίθεση με την κάμερα που θέλει τσαντούλα...

 

Ξέρουμε ήδη ότι το S9 θα έρθει με f/1.5 φακό και νομίζω εκεί είναι το μέλλον. Θα δούμε να πέφτουμε σε f νούμερο διατηρώντας τους μικρούς αισθητήρες αποφεύγοντας το camera bump. Το συγκριτικό έλλειμα σε δυναμικό εύρος και λεπτομέρεια θα βελτιωθεί καθώς προχωράει η τεχνολογία των αισθητήρων αλλά και με τις τεχνικές του image stacking που σταδιακά θα βελτιώνονται και για κινούμενα θέματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, nickolas είπε

To Huawei Mate 10 Pro 

Μιλάμε για αυτό ;

https://www.skroutz.gr/s/12746288/Huawei-Mate-10-Pro-Dual-128GB.html

 

για 750 ευρώ κινητό ;;;;

 

Προτιμώ d3400 , με sigma 30mm f /1,4

και αυτό το κινητό

vfcon081289.jpg

 

στα ίδια λεφτά.

Η φωτογραφική θα δουλεύει 10 χρόνια , ο φακός και μετά από 10 χρόνια θα πιάνει καλά λεφτα και το nokia θα δουλέψει κι αυτό 10 χρόνια.

Το οποιοδήποτε smartphone μετα από δύο χρόνια, θα είναι για ανακύκλωση .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιλάμε για 630 ευρώ κινητό (όχι δε λέω πως είναι φτηνό)

Σεβαστή η άποψή σου αλλά προσωπικά θέλω και τα mail μου και τις σημειώσεις μου και πρόσβαση στο internet, μουσική κλπ. οπότε το smartphone είναι μονόδρομος.

Επίσης εδώ είναι ένα άρθρο από το DXO που λέει πως τα smartphone σταδιακά καλύπτουν το κενό με τις κλασσικές φωτογραφικές μηχανές. 

Αναφορά σε κείμενο

...there is no denying that the performance gap between smartphones and DSLRs is narrowing.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η μηχανή των ονείρων μου, είναι η K-1. Ανεξαρτήτως τιμής. Και θεωρώ ότι είναι φθηνή γι'αυτό που προσφέρει στα 2 χιλιάρικα και καλύτερη από όλες του ανταγωνισμού , ακόμη και τριπλάσιας τιμής (π.χ. 1DS Mark III , D5 , A9 ) . Νομίζω πάντως ότι στη συγκεκριμένη ενότητα, έχουν θέση μόνο ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΚΕΣ ΜΗΧΑΝΕΣ, όχι τηλέφωνα.

Επεξ/σία από Dr_73
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 22/02/2018 στις 3:22 ΜΜ, nickolas είπε

To Huawei Mate 10 Pro έχει έναν 1/2.3 ίντσες αισθητήρα με f/1.6 φακό. Ουσιαστικά απέχει μόλις 2/3 του στοπ από μια 4/3 κάμερα με τον κιτ φακό! Όσο απέχει και μια 4/3 κάμερα από τις APSC με τους κιτ φακούς (f/3.5-5.6)

Αντιστοιχεί σε 14mm f/4.5 σε όρους Μ43 συστημάτων όταν ο τυπικός κιτ φακός εκεί είναι 14mm f/3.5 στο εγγύς άκρο του τέρμα ανοικτός.

...χωρίς ουσιαστικό camera bump!

Βέβαια δεν έχεις ζουμ, δεν έχεις το ίδιο δυνατό φλας (αν και τα φλας των κινητών μάλλον είναι πιο εύχρηστα...) και σαφώς σε base iso δε θα έχεις την ίδια λεπτομέρεια και δυναμικό εύρος.

Αλλά μπορείς πολύ πιο εύκολα να κάνεις post processing στη συσκευή σου με δυνατά και δωρεάν εργαλεία όπως το Lightroom και βέβαια να την μοιράσεις σε όσους θέλεις! Επίσης το έχεις πάντα μαζί σου σε αντίθεση με την κάμερα που θέλει τσαντούλα...

Ξέρουμε ήδη ότι το S9 θα έρθει με f/1.5 φακό και νομίζω εκεί είναι το μέλλον. Θα δούμε να πέφτουμε σε f νούμερο διατηρώντας τους μικρούς αισθητήρες αποφεύγοντας το camera bump. Το συγκριτικό έλλειμα σε δυναμικό εύρος και λεπτομέρεια θα βελτιωθεί καθώς προχωράει η τεχνολογία των αισθητήρων αλλά και με τις τεχνικές του image stacking που σταδιακά θα βελτιώνονται και για κινούμενα θέματα.

Παίδες δυστυχώς το DXO από όπου πήρα της πληροφορίες τα λέει λάθος. Το Huwaei Mate 10 Pro φαίνεται πως έχει 1/2.9 αισθητήρα. Άρα η διαφορά του, αν κάνω σωστά τις πράξεις είναι διπλάσια στα ~1 και 1/3 στοπ από τις κιτ 4/3. Απέχει βέβαια λιγότερο από ότι μια Μ43 μηχανή απέχει από μια FF με ίδιο διάφραγμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, CoinUp είπε

non stop trolling...

Ασταματητος. Πηρε κομπιουτερακι, κανει πραξεις, διαβαζει DXO αλλα ο 10χρονος γιος μου βγαζει και περισσοτερες και καλυτερες φωτογραφιες. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To S9 με f/1.5 φακό και 1/2.55 ίντσας αισθητήρα... απέχει 1 στοπ από τις κιτ Μ43 με τους f/3.5 φακούς (στο εγγύς άκρο τους).

Αρκετά κοντά ειδικά αν σκεφτεί κανείς ότι οι Μ43 απέχουν 2 στοπ από τις full frame για δεδομένο aperture.

Λένε βέβαια ότι μπορεί να μην είναι πολύ οξύς ο φακός στο f/1.5 και το στάνταρ είναι να βρίσκεται στο f/2.4 ...αλλά για να δούμε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ότι τα τηλέφωνα

1)Δεν παίρνουν φωτογραφίες raw

2)Δεν παίρνουν φίλτρα

 

δείχνει ότι ποτέ δεν θα πλησιάσουν τις φωτογραφικές μηχανές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάθε εργαλείο έχει τη δική του χρηστικότητα αυτή δε του καλού φωτογραφικού κινητού δεν χτυπιέται ούτε από τη καλύτερη κάμερα γιατί απλά το έχεις κοντά σου.

-Βγάζεις με τέτοιο υλικό φωτογραφία μεγάλου μεγέθους;

-Άνετα σε Α3 ή και παραπάνω θα έλεγα υπό προϋποθέσεις στατικό θέμα κατά βάση τοπίο καλό φωτισμό.

Αυτό δεν είναι κακό βάζει κόσμο στη φωτογραφία όπως και να το κάνεις.

Κινητό και κάμερα

Πάντα μια κάμερα θα δίνει καλύτερο υλικό για περαιτέρω επεξεργασία και σαφώς εκεί που πονάει ένα κινητό δυναμική περιοχή, κίνηση,, φωτισμός κράτημα και πάει λέγοντας.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με το HDR τα καταφέρνουν αρκετά καλά στο dynamic range... καλύτερα ίσως από entry DSLR χωρίς HDR λειτουργία.

Στο κράτημα, η σταθεροποίηση πλέον κάνει αλματα. Δεν είναι ακόμα τέλεια αλλά το video από το Pixel 2 για παράδειγμα πλησιάζει πολύ κοντά.

Πλέον οι αισθητήρες τους σε base iso τραβάνε ικανοποιητικές φώτο. Αν δεν κάνεις συγκρίσεις δεν σου λείπει το καλύτερο (κατά την προσωπική μου άποψη βεβαίως).

Αυτό που μένει είναι να αναπτυχθούν περισσότερο κόμπακτ φωτεινοί φακοί, που να σου δίνουν και ένα εύρος. Κάτι που βλέπουμε να γίνεται άλλωστε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...