Προς το περιεχόμενο

DSLR vs Smartphone ...προς την ισότητα


nickolas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 700
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αν θυμάμαι καλά , φιλμάτη slr , αρχές δεκαετίας 1990 , είχε επιλογή για βάθος πεδίου , όπου όριζες με πρώτο κλικ το κοντινότερο σημείο και με το δεύτερο το μακρινότερο και σου έκανε bokeh στα πιο μακρινά . Πρέπει να το είχε σίγουρα η eos 100 κάπου το 1991-1992 το αργότερο .

(όλες οι οι φιλμάτες πανάκριβες slr της cannon εκείνης της δεκαετίας τα εχουν παίξει λόγω αστοχίας υλικών κοντά στο διάφραγμα που το κάνουν να κολλάει , ενώ οι πιο παλιές,  δουλεύουν μια χαρά ακόμη και πιάνουν λεφτά στο ebay . )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αδυνατώ να δεχτώ ότι αυτό το νήμα είναι ακόμη ζωντανό! iphone 7 plus έφτασα να έχω και ούτε ξυστά δεν φτάνει όχι dslr αλλά ούτε καν την rx100!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μια διευκρίνιση αναφερόμουν στις Panasonic και Olympus σύγχρονες κάμερες με δυνατότητα 4k αυτές εκμεταλλεύονται την αυξημένη ανάλυση στο βίντεο και κάνουν το in camera stacking πράγματι πανεύκολο.

Επεξ/σία από thepoint
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 2/13/2018 στις 2:26 ΜΜ, nickolas είπε

Η φώτο έχει τραβηχτεί με περίπου f/11 ισοδύναμο διάφραγμα και κανονικά είναι όλα εστιασμένα. Απλά κάνει αυτόματα blur το backround όπως θα μπορούσε υποθέτω κάποιος να κάνει στο photoshop.

Το point είναι ότι σου δίνει την candid photo με ένα κλικ (και άντε 1 δευτερόλεπτο processing στο backround) χωρίς να χρειαστεί να το  σκεφτείς περισσότερο. Με συμβατικά μέσα θέλει ακίνητο θέμα και image stacking όπως λες που θέλει 1) εμπειρία 2) χρόνο και 3) ίσως postprocessing αν δεν το κάνει αυτόματα η μηχανή.

To στακινγκ που κανει το pixel ειναι απο σειρα φωτογραφιων που εχει προ-τραβηξει πριν πατησεις το κλικ (εχει καποιο ορισμενο buffer)...μετα ο αλγοριθμος αναλαμβανει να βγαλει οτι ειναι ειναι κουνημενο και κανει alignment και deghosting και διαφορα αλλα.....θυμιζει λιγο σαν το pre-recording που κανουν καποιες βιντεοκαμερες για να μην χασεις καποιες πολυτιμες οικογενειακες στιγμες (δεν ειναι το ιδιο προφανως)  πριν προλαβεις να πατησεις το record εχει ενα buffer 10sec βιντεο κατι τετοιο

Στο εχω ξαναγραψει...το image stacking ειναι κατι γνωστο εδω και δεκαετιες στην αστροφωτογραφια...δεν ανακαλυψε τον τροχο η google

Αυριο αν θελει η sony μπορει να βαλει αυτου του τυπου το pre-buffered στακιγνκ σε ολες τις sony alpha(ειδικα σε αυτες που εχουν e-shutter) αν θελει ( οι επεξεργαστες bionz ειναι αρκετα δυνατοι)..H μεγαλη Α68 σονυ που εχω ... εχει ηδη image stacking και το βαφτιζει MultiFR Noise Reduction αλλα δυστυχως μονο σε JPG ...oποτε προτιμω να τραβαω μονος μου σε RAW και στακαρω στο Photoshop.

Παντα ο μεγαλος σενσορας θα παταει κατω τους μικροσκοπικους των κινητων...δεν θα αλλαξει ποτε αυτο

Πριν καποιες μερες εκανα στο Photoshop image stacking απο ενα στατικο θεμα που εβγαλα με παρα πολλα καρε(ΝΕΧ 5R) χωρις τριποδο σε ISO 100 το καθε καρε.... μετα την επεξεργασια η ισοδυναμη ποιοτητα  αντιστοιχει σε ISO 6 σε Apsc σενσορα...

..δεν νομιζω οτι χρειαζεται να αρχιζω να βγαινω στους δρομους να ουρλιαζω και να πανυγηριζω οτι ανακαλυψα την πενικιλινη και οτι οι dslr πεθαναν.Εχει καταντησει αστειο πλεον το θεμα.

Kαλο ειναι οτι τα κινητα πλεον εχουν συγχρονους εξελιγμενους μικροσκοπικους σενσορες με υψηλο QE και υψηλη αναλυση σε βιντεο πχ 4Κ.. αλλα εγω παντα θα εγω μαζι μου οσο μπορω μια μικρη καμερα με μεγαλο αισθητηρα και καλα οπτικα (ηταν ο λογος που πηρα δευτερη καμερα μια nex 5R..ειναι παρα πολυ μικρη).... αν δεν την εχω μαζι μου τοτε αναγκαστικα θα χρησιμοποιησω το κινητο

Επεξ/σία από afterhours
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ ένας χρήστης συγκρίνει την κιτ M43 OMD-EM10ii του με το Pixel 2. Οι φωτογραφίες είναι στο χέρι και auto χωρίς επεξεργασία.

Προσωπικά μου κάνει εντύπωση το τραγικό white balance της Olympus. Ο ίδιος συνολικά προτιμά τις φώτο του Pixel.

Βέβαια πρόκειται για ακίνητο θέμα. Η ταχύτητα κλείστρου είναι ίδια ή πιο γρήγορη στο Pixel αλλά δεν ξέρω πως θα συμπεριφερόταν με ένα κινούμενο θέμα...

 

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η σύγκριση δυο ανόμοιων είναι δείγμα της ευφυίας αυτού που τη κάνει και τα εντυπωσιακά της αποτέλεματα είναι δείγμα της ευφυίας αυτού που εντυπωσιάστηκε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βρε φιλαρακι αφου δεν το εχεις με τι φωτογραφια αστο να παει... και δεν εχω θεμα να βλεπω τις γελιοτητες που ποσταρεις αλλα σε καποιον που δεν ξερει και θελει να ασχοληθει και ισως πιστεψει αυτα που γραφεις ειναι πιθανο να παει να σκασει 500+ ευρο και δουλεια να μην κανει... γινεσαι επικυνδυνος για τετοιους ανθρωπους πως το λενε!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποίος λέει ότι είναι τί ανόμοιο?

Ο άνθρωπος πήρε την ίδια φώτο με την κάμερα και το κινητό του. Η κάμερα σε ίδια ισοδύναμα mm με το κινητό και τέρμα ανοικτός ο (κιτ) φακός της.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλη φορα αμα καποιος ψαχνει τρακτερ να οργωσει το χωραφι του, εσυ να του προτεινεις ενα cayenne, γιατι εχει τετρακινηση και δερματινα καθισματα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένας λόγος που το Pixel τα καταφέρνει τόσο καλά (πέρα από το optimization που υπάρχει σε cpu και software) είναι ότι οι αλγόριθμοί του στο auto μπορούν να επεξεργαστούν το κάθε τμήμα φωτογραφίας ξεχωριστά. Άρα αν έχεις ένα παράθυρο ανοικτό και τεχνητό φωτισμό σε έναν χώρο, θα κάνει ξεχωριστά το white balance στα δύο τμήματα της φωτογραφίας. 

Αυτό από όσο ξέρω έως τώρα δεν το κάνει κανένας άλλος, ούτε κάποια 3η εφαρμογή όπως το Lightroom που έχω στο Iphone.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η πλάκα είναι οτι αν συνεχίσει αυτο το θεμα καμμιά 20 χρόνια ,παίζει το φορητό τηλέφωνο να είναι ενσωματωμένο στο νευρικό σύστημα του ανθρώπου και φακός να είναι το ίδιο το μάτι.

Τότε θα μας πει ''σας τα λεγα'' :-ρρρ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, nickolas είπε

Ένας λόγος που το Pixel τα καταφέρνει τόσο καλά (πέρα από το optimization που υπάρχει σε cpu και software) είναι ότι οι αλγόριθμοί του στο auto μπορούν να επεξεργαστούν το κάθε τμήμα φωτογραφίας ξεχωριστά. Άρα αν έχεις ένα παράθυρο ανοικτό και τεχνητό φωτισμό σε έναν χώρο, θα κάνει ξεχωριστά το white balance στα δύο τμήματα της φωτογραφίας. 

Αυτό από όσο ξέρω έως τώρα δεν το κάνει κανένας άλλος, ούτε κάποια 3η εφαρμογή όπως το Lightroom που έχω στο Iphone.

και μετα ξυπνησες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ πάλι πιστεύω ότι μια ... Nikon D3000 (entry dslr του 2009) με έναν φακό 35mm / f1,8 πατάει χάμω το ακριβότερο κινητό των 1000+ ευρώ του 2018 . Το ίδιο πατάει το κινητό στο χώμα και η φιλμάτη F2  , με τον 50mm / f1,4 που έχει σχεδόν 40 χρόνια στην πλάτη .

Επεξ/σία από Dr_73
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Dr_73 είπε

Εγώ πάλι πιστεύω ότι μια ... Nikon D3000 (entry dslr του 2009) με έναν φακό 35mm / f1,8 πατάει χάμω το ακριβότερο κινητό των 1000+ ευρώ του 2018 . Το ίδιο πατάει το κινητό στο χώμα και η φιλμάτη F2  , με τον 50mm / f1,4 που έχει σχεδόν 40 χρόνια στην πλάτη .

Ναι στις περισσότερες περιπτώσεις, αλλά όχι σε όλες. Σε κάθε περίπτωση το σημαντικό είναι ότι πλέον πράγματα που ήθελαν DSLR και τσάντα μεταφοράς πλέον γίνονται αρκετά καλά από λιλιπούτειους αισθητήρες σε μια συσκευή γενικής χρήσης όπως το smartphone.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...