Προς το περιεχόμενο

DSLR vs Smartphone ...προς την ισότητα


nickolas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

η d5 έχει καλύτερο dr σε ψηλότερα iso από το native.

 

 

Ένα ακόμα post γεμάτο ουσία που προσφέρει στο forum... μόνο μπαρούφες και προσβολές. Αν σου κάψει τον ουρανό η d5 ανέβασε το ISO να "πιάσεις" το dynamic range.

 

Ένας αισθητήρας 4/3 με native ISO 25 δουλεύει (με σωστή φωτομέτρηση) με την ίδια ποσότητα φωτός με έναν FF και ISO 100 (υποθετικό παράδειγμα).

Αυτό δεν σημαίνει ότι θα δώσουν το ίδιο αποτέλεσμα. Το πόσο καλά θα αξιοποιήσει το φως ο αισθητήρας εξαρτάται από την τεχνολογία του. Το φως όμως που θα δουλέψουν θα είναι το ίδιο παρά τη διαφορά στο μέγεθός τους.

 

Το thread αυτό έφτασε 30 σελίδες εξαιτίας όλης της συμμορίας εδώ μέσα που νομίζει ότι κατέχει την αλήθεια και χρησιμοποιεί τακτικές αγέλης απέναντι... στους νόμους  της φυσικής και την κοινή λογική.

 

Υπάρχουν 3 πηγές "θορύβου". Η 1η είναι απλά η τυχαιότητα που υπάρχει φυσιολογικά. Δεν μπορείς να κάνεις τίποτα αλλά προφανώς όσο μεγαλύτερο το δείγμα τόσο μικρότερη η σημασία της οπότε για ίδιο μέγεθος αισθητήρα ο θόρυβος αυξάνει παράλληλα με το ISO.

H 2η είναι ο θόρυβος (πληροφορία που χάνεται) στο επίπεδο του Pixel. Όσο μικρότερος είναι τόσο καλύτερη συμπεριφορά έχει η κάμερα στα υψηλά ISO

H 3η είναι ο θόρυβος που βάζει το κύκλωμα του σένσορα. Όσο μικρότερος είναι τόσο χαμηλότερο μπορεί να είναι το base iso χωρίς να θυσιαστούν οι σκιές.

 

Τα κυκλώματα στα κινητά τους επιτρέπουν να πέφτουν σε χαμηλά ISO.

Το κύκλωμα της D5 έχει μεγάλο θόρυβο κατηγορίας 3) οπότε δεν προσφέρει το ίδιο dynamic range με μια φτηνότερη D810 (που έχει Sony αισθητήρα, να μην ξεχνιόμαστε).

Προφανώς έχει χαμηλό θόρυβο κατηγορίας 2) και για αυτό τα πάει συγκριτικά καλύτερα στα υψηλότερα ISO.

 

Παραθέτω από το dpreview

 

Either way, in our opinion, we'd try not to over-stress the importance of the fact that the D5 has poorer base ISO dynamic range than its current peers (after all, you can buy multiple D810s for the same price, if low ISO DR is important to you). For its intended audience, the D5's high ISO imaging capabilities, advanced autofocus and durability are likely to be much more important

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 700
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδια, ηρθε πισω διαβασμένος... καπως.... Απο το τιποτα, κατι ειναι κι αυτο....

 

-----

 

Λογικα σκεπτομενοι, συμφωνα με τα λεγομενα του Nick. ολοι εδω ειμασταν κι απο πριν ενα παρεακι κολληταρια που ειχαμε την ιδια συμπεριφορα και στα αλλα μας posts προς τους αλλους συμφορουμήτες! Αναμενω αποδειξεις για αυτο απο τον Nick.

 

Λογικα σκεπτομενοι, συμφωνα με τα λεγομενα του Nick μαλλον κατι προσωπικο εχουμε εναντιον του αλλιως δεν εξηγειται η συμπεριφορα μας να αρνουμαστε να δεχθουμε την σοφια του Nick που τοσο απλοχερα μας προσφερει ανιδιωτελως.

 

Λογικα σκεπτομενοι, συμφωνα με τα λεγομενα του Nick, ΟΛΟΙ μας εδω μεσα είμαστε παντελώς άσχετοι και μονο ο ιδιος ειναι ο κατοχος της αληθειας. Η φυσικη ειναι δικη του και κανενας αλλος δεν την γνωριζει.

 

Βεβαιως δεν μας λεει με τι ασχολειται και ποσο χρονων ειναι γιατι με την φωτογραφια δεν ασχολειται φυσικα. Μην μου πειτε οτι ειναι ασχετο. Καποιοι εδω μεσα εχουν βγαλει εκατομμυρια φωτογραφιες, καποιοι αλλοι μπορει να ειναι φυσικοι, καποιοι αλλοι μαθηματικοι ή και αστροφυσικοι. Αλλη η βαρυτητα της γνωμης του καθενος.

 

----

 

Στα σοβαρα τωρα.

 

Κατ'αρχας ενα δωρακι για το ISO σε απλοποιημενο επιπεδο αμεσης κατανοησης. Ειδικα για εσενα ρε μπαγασα...

 

https://m.youtube.com/watch?v=WEApLA-YNko

 

-----

 

Για οποιον θελει να μπει πιο βαθια. Nick με μεγαλη προσοχη και βημα βημα και προπαντως τα διαβάζουμε ΟΛΑ. Αν και φοβαμαι οτι θα πιαστεις απο μια δυο παραγραφους εκει μεσα και θα μας πρηξεις χειροτερα (ξερω και τις παραγραφους).

 

http://www.clarkvision.com/articles/iso/index.html

 

http://www.clarkvision.com/articles/pixel.size.and.iso/

 

http://www.clarkvision.com/articles/does.pixel.size.matter/index.html

 

http://www.clarkvision.com/articles/digital.sensor.performance.summary/index.html

 

-----

 

Υ.Γ.

Δεν ξερω για εσάς αλλα εγω εχω σχεδόν πεισθει οτι ο Nick εχει δικιο στα παντα ολα!

Nice work Nick!

Επεξ/σία από SeNNinhA
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βρε δεν πανε να πεφτουνε και σε iso1 πια ποιοτητα και κουραφεξαλα?στην πραξη τι γινεται? η ποιοτητα τον super dupper αισθητηρων τον κινητων που με τοσο ζηλο προσπαθεις να αποδειξεις, φαινονται στης φωτο που ποσταρα 2 σελιδες πισω. απλα εμετικα αποτελεσματα απο το raw αρχειο τους...τα προσπερασες φυσικα και συνεχιζεις να γραφεις για ανωτερους αισθητηρες 

ενταξει δεν μπορει κανεις να πει και τιποτα αλλο μετα απο αυτο...ειναι απλα αδυνατον να κανει κανεις κουβεντα μαζι σου :)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To ξαναβάζω εδώ. Στις ακόλουθες συνθήκες ένα καλό κινητό τραβάει ίδιες ή καλύτερες φώτο (τουλάχιστον το Pixel σε JPEG συγκρινόμενο με JPEG από την μεγαλύτερη κάμερα).

 

Ό,τι αξία έχει αυτό για τον κάθε έναν προφανώς. Αν κάποιος ποτέ δεν τραβάει τέτοιες φώτο (τέτοιες ρυθμίσεις) προφανώς δεν τον ενδιαφέρει.

Για κάποιον όμως που γενικά κρατάει οικογενειακές αναμνήσεις νομίζω έχουν σημασία γιατί θα τραβήξει κάποιες φώτο σε τέτοιες ρυθμίσεις.

 

 

 

Λοιπόν (ελπίζω να μην έχω κάνει κάπου λάθος!). Αν τύχει ποτέ να πάρετε φώτο με τις παρακάτω ρυθμίσεις, τραβήξτε έξω και το κινητό και postάρετε το αποτέλεσμα!

 

Pixel/Pixel XL/Galaxy S7*: full frame f11, ISO 1600 apsc f7 , ISO 640
 
Iphone 7: full frame f13, ISO 1600 apsc f8, ISO 640
 
iphone 5s/6/6s/se** : full frame f16, ISO 1600 apsc f9,5 ISO 600
 
Το Galaxy S7 απέχει (υπερέχει) 1/4 του στοπ από τα Pixel οπότε έδωσα ίδια νούμερα.
Για το SE νομίζω πως έχει ίδιο πακέτο αισθητήρα/φακού με το 6s
Εννοείται για σωστή σύγκριση ο χρόνος της έκθεσης πρέπει να είναι ο ίδιος. Το ISO μπορεί να είναι ίδιο ή μεγαλύτερο με τα νούμερα που δίνω (το κινητό θα μεγαλώσει αντίστοιχα το ISO του)
Γενικά τα κινητά έχουν φακούς ισοδύναμους με 26-28mm σε full frame (18mm σε νούμερα APSC). Αν το κάδρο δεν είναι ίδιο από την ίδια θέση, απλά φροντίστε το θέμα να καλύπτει τον ίδιο χώρο στη φωτογραφία.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nick, εμενα με κέρδισες. Στο είπα. Συμφωνω και προσκυνω! Εχεις το απολυτο δικιο. Ειμαι μπουμπουνας. Συγνωμη που δεν το καταλαβα απο την αρχη. Σε ευχαριστουμε που μας ανοιξες τα μάτια. Πολυ ευγενικη η χειρονομια σου να ασχοληθεις μαζι μας και να μοιραστεις την τεραστια εμπειρια σου στην φωτογραφια και στην φυσικη. Παιρνω πισω οσο εχω πει. Αναθεωρω καθε αποψή μου για την φωτογραφία και υποσχομαι απο εδω και περα να χρησιμοποιω κυριως το κινητό μου και εαν χρησιμοποιησω ποτε μου κάμερα υποσχομαι να την χρησιμοποιησω οπως εσυ μας υπεδειξες:

 

"Λοιπόν το sweet spot του φακού μου το ξέρω... και δεν απέχει ουσιαστικά από το ισοδύναμο διάφραγμα του S7.

Αν δηλαδή βγάλω φώτο που το S7 δεν μπορεί να βγάλει, είμαι εκτός sweet spot και το αποτέλεσμα απέχει από το ιδανικό. Άλλοτε αυτό φαίνεται έντονα στη φώτο και άλλοτε όχι, εξαρτάται τί φωτογραφίζεις."

 

Δεν ξερω αν το καταφερω στην αρχη, μιας και ειναι μια καινουργια τεχνικη για εμενα οποτε συγχωρεσε τα οποια αρχικά μου λάθη.

 

Υποσχομαι ακομη να μην τραβαω με DSLR με f μικρότερα απο f/8-f/11 και υποσχομαι να προσπαθω παντα να εχω τα παντα on focus. Υποσχομαι οτι το κουμπι επογων της DSLR θα το κολλησω στο AUTO και να μου κοπει το χέρι εαν το αλλαξω ποτέ απο αυτη την θέση.

 

Ελπιζω να με συγχωρησεις καποτε. Αφηνω την αγέλη και ελπιζω να με βοηθησεις να μην με κατασπαράξουν κι εμένα.

 

ΠΑΙΔΕΣ:

Βγάζω εξοπλισμό σε πώληση:

 

- Nikon D7000 και τρεις φακοι δώρο

- Nikon 1 J1 και δυο φακοί δώρο

- Panasonic Lumix FZ200

 

Δεκτες ανταλλαγές με Pixel XL και διαφορά τιμής απο την πλευρά μου.

 

Ευκαιρια λογω αναβαθμισης σε Pixel XL.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι νικολα το εχουμε πει για snapshots και οικογενειακες φωτογραφιες οπως τις εννοεις, δεν υπαρχει λογος να αναβαθμισεις σε dslr ουτε να την κουβαλας μαζι σου για κανενα λογο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα ακόμα post γεμάτο ουσία που προσφέρει στο forum... μόνο μπαρούφες και προσβολές. Αν σου κάψει τον ουρανό η d5 ανέβασε το ISO να "πιάσεις" το dynamic range.

 

Ένας αισθητήρας 4/3 με native ISO 25 δουλεύει (με σωστή φωτομέτρηση) με την ίδια ποσότητα φωτός με έναν FF και ISO 100 (υποθετικό παράδειγμα).

Αυτό δεν σημαίνει ότι θα δώσουν το ίδιο αποτέλεσμα. Το πόσο καλά θα αξιοποιήσει το φως ο αισθητήρας εξαρτάται από την τεχνολογία του. Το φως όμως που θα δουλέψουν θα είναι το ίδιο παρά τη διαφορά στο μέγεθός τους.

 

Το thread αυτό έφτασε 30 σελίδες εξαιτίας όλης της συμμορίας εδώ μέσα που νομίζει ότι κατέχει την αλήθεια και χρησιμοποιεί τακτικές αγέλης απέναντι... στους νόμους  της φυσικής και την κοινή λογική.

 

Υπάρχουν 3 πηγές "θορύβου". Η 1η είναι απλά η τυχαιότητα που υπάρχει φυσιολογικά. Δεν μπορείς να κάνεις τίποτα αλλά προφανώς όσο μεγαλύτερο το δείγμα τόσο μικρότερη η σημασία της οπότε για ίδιο μέγεθος αισθητήρα ο θόρυβος αυξάνει παράλληλα με το ISO.

H 2η είναι ο θόρυβος (πληροφορία που χάνεται) στο επίπεδο του Pixel. Όσο μικρότερος είναι τόσο καλύτερη συμπεριφορά έχει η κάμερα στα υψηλά ISO

H 3η είναι ο θόρυβος που βάζει το κύκλωμα του σένσορα. Όσο μικρότερος είναι τόσο χαμηλότερο μπορεί να είναι το base iso χωρίς να θυσιαστούν οι σκιές.

 

Τα κυκλώματα στα κινητά τους επιτρέπουν να πέφτουν σε χαμηλά ISO.

Το κύκλωμα της D5 έχει μεγάλο θόρυβο κατηγορίας 3) οπότε δεν προσφέρει το ίδιο dynamic range με μια φτηνότερη D810 (που έχει Sony αισθητήρα, να μην ξεχνιόμαστε).

Προφανώς έχει χαμηλό θόρυβο κατηγορίας 2) και για αυτό τα πάει συγκριτικά καλύτερα στα υψηλότερα ISO.

 

Παραθέτω από το dpreview

Λοιπόν μαθητούδι του ιντερνετ. Το dpreview έκανε την αρχή όπου έβγαλε την D5 να έχει το χειρότερο dr σε base iso (το native δεν ξέρω πώς μου ήρθε, το διόρθωσα λόγω μπυροκατάνυξης την ώρα που το έγραφα). Ο Matt Cranger το πήγε ακόμα παραπέρα και σύγκρινε το base iso της με τα ψηλότερα. Ψάξε βρες τα. 

Η d5 δεν θα σου κάψει ποτέ τον ουρανό. Καμία δεν θα στον κάψει εκτός αν έχει θέμα το φωτόμετρο. Εσύ θα τον κάψεις και πολλές φορές δεν θα σε νοιάξει προκειμένου να φωτίσεις το θέμα σου σωστά, αν δεν μπορείς να αλλάξεις θέση. Ακόμα δε λες να καταλάβεις την διαδικασία της φωτογραφίας και δεν έχει κανένα νόημα να σου πω ότι σε κάθε Low ρύθμιση του iso κάτω από το base ΧΑΝΕΙΣ dr. Κάτσε πέτα τη σκούφια σου τώρα με τα 10 και τα 20 iso.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

To ξαναβάζω εδώ. Στις ακόλουθες συνθήκες ένα καλό κινητό τραβάει ίδιες ή καλύτερες φώτο (τουλάχιστον το Pixel σε JPEG συγκρινόμενο με JPEG από την μεγαλύτερη κάμερα).

 

Ό,τι αξία έχει αυτό για τον κάθε έναν προφανώς. Αν κάποιος ποτέ δεν τραβάει τέτοιες φώτο (τέτοιες ρυθμίσεις) προφανώς δεν τον ενδιαφέρει.

Για κάποιον όμως που γενικά κρατάει οικογενειακές αναμνήσεις νομίζω έχουν σημασία γιατί θα τραβήξει κάποιες φώτο σε τέτοιες ρυθμίσεις.

Έλα ανόητε που επιμένεις σε αυτές τις ρυθμίσεις. 

 

https://www.flickr.com/photos/50633785@N04/30391469080/in/datetaken-public/

 

https://www.flickr.com/photos/50633785@N04/30691342815/in/datetaken-public/

 

Δείξε μας τώρα τα macro σου με το κινητό σε λουλούδι μεγέθους ~1,5cm

Επεξ/σία από VampireKiSS
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έλα ανόητε που επιμένεις σε αυτές τις ρυθμίσεις. 

 

https://www.flickr.com/photos/50633785@N04/30391469080/in/datetaken-public/

 

https://www.flickr.com/photos/50633785@N04/30691342815/in/datetaken-public/

 

Δείξε μας τώρα τα macro σου με το κινητό σε λουλούδι μεγέθους ~1,5cm

 

Πραγματικα πιστευεις οτι του λενε τιποτα αυτες οι φωτογραφιες;

 

Ειπαμε, παρειστικες ευκολες φωτογραφιες με τεραστιο βαθος πεδιου και γελοιο νεταρισμα, παιδακια που τρεχουν πανω κατω και ειναι νεταρισμενα οπου και να πανε στο καδρο, αυτα τραβαει ο nickolas, ευκολα πραγματα, auto intelligent, απλα αγγιζεις την οθονη και επιλεγει το κινητο τα παντα, ευκολα και ωραια, δεν ειναι κακο, απλα τεμπελικο και αδιαφορο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι νικολα το εχουμε πει για snapshots και οικογενειακες φωτογραφιες οπως τις εννοεις, δεν υπαρχει λογος να αναβαθμισεις σε dslr ουτε να την κουβαλας μαζι σου για κανενα λογο.

 

Ναι αλλά πολύς κόσμος, ειδικά τις entry level, για αυτόν τον λόγο τις αγοράζει. Για να παίρνει καλύτερες φωτογραφίες.

...όχι να γίνει καλύτερος φωτογράφος και να τραβάει καλύτερες φωτογραφίες αλλά ο εξοπλισμός αυτός με το "καλημέρα" στο full auto να τραβάει καλύτερες φωτογραφίες.

Ε αυτό πλέον νομίζω (προσωπική άποψη) δεν το παρέχουν οι κιτ DSLR των ~400 ευρώ. Τα κινητά, καθώς η τεχνολογία του Pixel XL περνάει και σε άλλα μοντέλα τις ξεπερνάνε (επίσης προσωπική άποψη)

 

@VampireKiSS αυτό που είπα είναι από όποιον έχει όρεξη να γίνει απευθείας σύγκριση. Την ίδια φώτο δηλαδή να την τραβήξει και με το κινητό του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αθλιοτητες!!!

Ειναι τωρα φωτογραφιες αυτες; Δεν ντρεπεσαι ρε VampireKiss να τις δειχνεις;

 

Αντε που γινατε ολοι φωτογραφοι πχια!!!

Επεξ/σία από SeNNinhA
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αλλά πολύς κόσμος, ειδικά τις entry level, για αυτόν τον λόγο τις αγοράζει. Για να παίρνει καλύτερες φωτογραφίες.

...όχι να γίνει καλύτερος φωτογράφος και να τραβάει καλύτερες φωτογραφίες αλλά ο εξοπλισμός αυτός με το "καλημέρα" στο full auto να τραβάει καλύτερες φωτογραφίες.

Ε αυτό πλέον νομίζω (προσωπική άποψη) δεν το παρέχουν οι κιτ DSLR των ~400 ευρώ. Τα κινητά, καθώς η τεχνολογία του Pixel XL περνάει και σε άλλα μοντέλα τις ξεπερνάνε (επίσης προσωπική άποψη)

 

@VampireKiSS αυτό που είπα είναι από όποιον έχει όρεξη να γίνει απευθείας σύγκριση. Την ίδια φώτο δηλαδή να την τραβήξει και με το κινητό του.

μα σε αυτο το εχουν πει πολλες φορες τα παιδια εδω. Ειναι καλυτερα για αυτους να μεινουν με το κινητο..

και ετσι οπως καταλαβα οτι το θετεις δεν εχω παρα να συμφωνησω. Δηλαδη αν καποιος ειναι εντελως τεμπελης  αχριστος  η ηλιθιος και αδιαφορει παντελος για τι φωτογραφια θα παρει ενα πιο ευχαριστο αποτελεσμα (στα απειρα ματια του) απο το αποτελεσμα μιας dslr σε jpg και auto αν ομως τραβηξει σε raw και ασχοληθει εστο και 3 λεπτα με τι φωτογραφια του στο lightroom η φωτογραφια τις dslr ξεφτιλιζει του κινητου σε καθε περιπτωση

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αλλά πολύς κόσμος, ειδικά τις entry level, για αυτόν τον λόγο τις αγοράζει. Για να παίρνει καλύτερες φωτογραφίες.

...όχι να γίνει καλύτερος φωτογράφος και να τραβάει καλύτερες φωτογραφίες αλλά ο εξοπλισμός αυτός με το "καλημέρα" στο full auto να τραβάει καλύτερες φωτογραφίες.

Ε αυτό πλέον νομίζω (προσωπική άποψη) δεν το παρέχουν οι κιτ DSLR των ~400 ευρώ. Τα κινητά, καθώς η τεχνολογία του Pixel XL περνάει και σε άλλα μοντέλα τις ξεπερνάνε (επίσης προσωπική άποψη)

 

Κακως ο κοσμος περιμενει, οτι επειδη πηρε μια dslr και ενα kit φακο θα δει φωτογραφιες επιπεδου 500px ετσι απλα. Αν εσυ επεσες θυμα της nikon και της καθε nikon ειναι δικο σου προβλημα.

 

Γενικα υπαρχουν φωτογραφικες που νεταρουν σφαιρα, που βαρανε 8-10fps με af, που αν παιξεις λιγο με τις ρυθμισεις, μπορεις να παρεις το jpeg των κινητων και βασικα και πολυ καλυτερο.

 

Οχι δεν μιλαω για την D5, μιλαω για τις nikon 1/ sony rx100iii/ a5100/6000 καποιες 4/3 που ειναι σε λογικα πλαισια οι τιμες τους. Για τις παρειστικες φωτογραφιες σου και να κυνηγας παιδακια ειναι καλυτερη λυση απο το κινητο σου και μπορεις να εκμεταλευτεις και τις επιπλεον επιλογες που δεν εχεις και να πας σε ειδη φωτογραφιας που δεν μπορεις με το κινητο σου.

 

Αν και παλι θεωρεις οτι δεν χρειαζεσαι κατι περισσοτερο, μεινε στο κινητο, για εσενα και για εκατομμυρια ακομα ειναι αποδεκτη λυση, οποτε πουλα και την d3100 να μην σκονιζετε στο ντουλαπι, τσαμπα την αγορασες.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...