Προς το περιεχόμενο

DSLR vs Smartphone ...προς την ισότητα


nickolas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όσο χαμηλότερο το ISO, τόσο περισσότερο φως (άρα πληροφορία) μπορεί ο αισθητήρας να δεχτεί και να επεξεργαστεί. 

 

Καταφαση, γιατι αν ηταν ερωτηση θα ηταν αποδεκτη... αλλα οχι ειναι καταφαση...

 

Νικολα δεν σε λυπαμαι, εσυ δεν εχεις σωτηρια....... λυπαμαι αυτον που κατι θα ψαχνει και θα θελει να ενημερωθει, και θα πεσει σε αυτο το νημα..... τρεφω ελπιδες οτι θα το διαβασει ολοκληρο τουλαχιστον

 

Το πηγαδι δεν εχει πατο.....

 

Αν ηταν πρωταπριλια, θα ετρεφα ελπιδες αλλα δεν ειναι.....

Αφου εαν αυξησω το ISO μειωνεται η ικανοτητα του αισθητηρα να παιρνει φως, γιατι τοτε να αυξήσω το ISO? Χαζος ειμαι; Γιατι να χασω το φως απο τον αισθητηρα μου οικιωθελως; Αφου δεν κερδίζω ετσι αλλα χάνω.

 

 

 

Ειναι για την περιπτωση που ενδιαφερει να εχεις αργες ταχυτητες, και να αυξησεις την εκθεση αντι να μικρυνεις το διαφραγμα η να χρησιμοποιησεις φιλτρα για να κοψεις f-stop

 

τι δεν καταλαβαινεις

 

ελα παραδεξου το.... δεν το ειχες σκεφτει :P :P :P

Επεξ/σία από blu3_orion
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 700
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν καταλαβες καλα μαλλον τι μας ειπε ο Νικόλας.

 

Εαν παω στην μηχανη και αντι για ISO 100 βαλω ISO 1600, ο αισθητηρας σε αυτη την περιπτωση θα ΔΕΧΘΕΙ λιγοτερο φως συμφωνα με τον Nick!

 

α) Εξηγηστε μου πως γινεται αυτο please!

 

β) Αφου εγω θελω περισσότερο φως (ειδικα σε συνθηκες χαμηλου φωτισμού) γιατι να ανεβασω το ISO?

 

γ) Συμφωνα με τα παραπανω, αφου με μεγαλο ISO ο αισθητηρας μου δέχεται και επεξεργαζεται λιγοτερο φως, πως γινεται με μεγαλυτερο ISO να εχω και μεγαλυτερες ταχυτητες διαφραγματος;

 

----

 

Το τι γινεται και γιατι και ΠΩΣ με το ISO εγω το ξερω. Αλλα δεν σιγουρα ο αισθητηρας οτι ISO και να βαλω το ΙΔΙΟ φως δεχεται και επεξεργαζεται σε καθε περιπτωση.

Επεξ/σία από SeNNinhA
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω καλα καταλαβα και προφανως αστειευομαι γιατι οπως καταλαβαινεις δεν υπαρχει πλεον περιθωριο για σοβαρη συζητηση.....

Εχει αναθεωρηθει ολη η εννοια της φωτογραφιας

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαφως.

 

Το συμπερασμα του Nick ειναι οτι:

 

Σε μικρα ISO και καλες συνθηκες φωτισμου το προβάδισμα το εχουν οι μεγάλοι αισθητηρες των DSLR

 

Σε μεγάλα ISO και κακές συνθηκες φωτισμού οι μικροι αισθητηρες των κινητών δειχνουν τα δοντια τους και την τεχνολογια τους και παιρνουν το προβάδισμα!

 

Η λογικη και η φωτογραφια δεχεται απανωτα χτυπηματα!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ αυτό που έχω να πω είναι ότι έχω φίλο ο οποίος αγοράζει κάθε Samsung galaxy Sx plus. Αυτή την στιγμή έχει το Samsung galaxy S7 plus. Από την άλλη η γυναίκα του έχει μια Nikon dslr (παλιό μοντέλο). Πάντα ο φίλος παραδέχεται την υπεροχή της dslr και πάντα κάνει σύγκριση με την ΠΑΛΙΆ dslr της γυναίκα του και ΠΑΝΤΑ βρίσκει την dslr ανώτερη κατά μεγάλο βαθμό. (πάντα η σύγκριση γίνεται σε εκτυπωμένες φωτογραφίες)

 

(Για αυτό ακριβώς τον λόγο η γυναίκα του πάντα τον πειράζει xD)

Επεξ/σία από fatsas2222
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμπερασματα:

 

1) ο fatsas2222 Πινει και αυτος απο το χρυσο δισκοποτηρο

2) Απο το ιδιο δισκοποτηρο πινει και η γυναικα του φιλου του

3) Ο Νικολας δεν ειναι παντρεμενος ή γυναικα του δεν εχει DSLR

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεχομαι στοιχηματα για:

 

Α ) Ηλικια του Nick

B ) Ποσες φωτογραφιες εχει βγαλει ο Nick

 

Θα τον δικαιολογουσα απολυτα αν ηταν 16-20 αλλα δεν ειναι δυστυχως.... διοτι σε αυτη την ηλικια εκτος οτι νομιζεις πως τα ξερεις ολα εισαι και εριστικος.....ο Νικολας δεν ειναι εριστικος, απλα ζει σε ενα δικο του κοσμο στο συγκεκριμμενο θεμα και περιοριζεταια πολυτα σε αυτο που ιδιος θεωρει σωστο.

 

Μπορει πολλες, αλλα αναμνηστικες το εχει παραδεχθει αυτο και ο ιδιος αλλωστε, ποτε δεν μιλησε για τις βαθιες του γνωσεις στις DSLR..... απο την αρχη μιλαει για τις ... βαθιες του θεωριες :)

 

να χαμε να λεγαμε να χαμε να πουμε

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όντος εριστικός δεν ειναι,ισα ίσα κατά ένα περίεργο τρόπο είναι ευγενεστατος ο μπαγασας ,και ψηλό αισθάνομαι τύψεις που έχω μιλήσει άσχημα...αλλά ρε φίλε αυτά που γράφει σε βγάζουν από τα ρούχα σου ρε γαμωτο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες όταν αναφέρομαι σε ISO αναφέρομαι πάντα σε native ISO. Όχι το ISO 100 των Fuji που έχουν native ISO 200 για παράδειγμα.

Ή όπως το είπα πιο απλά, καταστάσεις που ο αισθητήρας αξιοποιεί όλο το φως (και την πληροφορία) που πέφτει πάνω του.

Εφόσον όλα τα άλλα είναι ίδια, ένας αισθητήρας με ISO 25 "χωράει" την ίδια ποσότητα φωτός με ένα αισθητήρα με ISO 100 και 4πλάσια επιφάνεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες όταν αναφέρομαι σε ISO αναφέρομαι πάντα σε native ISO. Όχι το ISO 100 των Fuji που έχουν native ISO 200 για παράδειγμα.

Ή όπως το είπα πιο απλά, καταστάσεις που ο αισθητήρας αξιοποιεί όλο το φως (και την πληροφορία) που πέφτει πάνω του.

Εφόσον όλα τα άλλα είναι ίδια, ένας αισθητήρας με ISO 25 "χωράει" την ίδια ποσότητα φωτός με ένα αισθητήρα με ISO 100 και 4πλάσια επιφάνεια.

 

Κάτσε ένα λεπτό, είναι γνωστό ότι έκλεβε η fujifilm σε μερικές κάμερες και ενώ είχες iso 100 στην πραγματικότητα αντιστοιχούσε σε αυξημένη τιμή και έδινε εντονότερο αποτέλεσμα almost vivid alike που γοήτευε το μάτι αλλά το υπόλοιπο από που το έβγαλες το συμπέρασμα γιατί είναι ακριβώς αντίθετο με την πραγματικότητα άσε που δεν έχει να κάνει το iso με τον αισθητήρα.

 

Το iso καθορίζει το πόσο ενίσχυση θα δεχθεί το σήμα που προέρχεται από τη διάταξη μετά τον αισθητήρα και την πρώτη του ενισχυτική βαθμίδα (πάντα ενισχύεται το φορτίο μετά την αποκωδικοποίησή του για το λόγο ότι είναι αδύναμο για περαιτέρω επεξεργασία).

 

Πως είναι δυνατόν τετραπλάσιας επιφάνειας αισθητήρας με τετραπλάσια ευαισθησία λόγω επιλογής iso 100 σε σχέση με 25 να αποδίδει στην έξοδο φορτίο ισοδύναμο;

 

Πατάμε στη γη ή συμβαίνει κάτι άλλο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O αισθητήρας με την τετραπλάσια ευαισθησία, αν του ρίξεις παραπάνω φως σου "καίει" τα highlights και δεν εκμεταλεύεται την παραπάνω πληροφορία.

Αν τετραπλασιάσεις την επιφάνειά του όμως (για ίδια ποσότητα φωτός) η ένταση γίνεται ανάλογη της ευαισθησίας του, και έχεις σωστή έκθεση που δεν σου καίει τα highlights.

 

To ISO πρακτικά είναι τί ένταση φωτός μπορεί να δεχτεί ο αισθητήρας. Με χαμηλά ISO o αισθητήρας μπορεί να δεχτεί υψηλότερη ένταση φωτός (άρα με σωστή φωτομέτρηση δέχεται περισσότερο φως)

Όπως το ISO 200 είναι καλύτερο από το 400 και το 100 από το 200... έτσι και το ΙSO 50 είναι καλύτερο από το ISO 100.

 

Είναι γεγονός ότι γενικά οι DSLR περιορίζονται στο 100 ή το 200 στην περίπτωση της FUJI. Αντίθετα τα κινητά πέφτουν στο 50 ή χαμηλότερα και βέβαια αυτό δείχνει την ποιότητα του αισθητήρα τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οι βλάκες είναι ικανότατοι και ο συγκεκριμένος κατάφερε ένα thread 30+ σελίδων.

Άσχετος, ανεπίδεκτος μάθησης και το χειρότερο απ' όλα, ενεργοβόρος.
Και μιλάει για iso, τι διαβάζω θεε μου! Μην του πει κανείς σας ότι η d5 έχει καλύτερο dr σε ψηλότερα iso από το native base. Όχι τίποτα άλλο θα βραχυκυκλώσει και θα μας τα κάνει τσουρέκια με το υπέροχο μποκέ του 28mm σε κινητό :/

Επεξ/σία από VampireKiSS
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...