Προς το περιεχόμενο

DSLR vs Smartphone ...προς την ισότητα


nickolas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 700
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

αντε επιδη εχω ορεξουλα σημερα μπαγασακο ας δουμε και τις σκιες dslr vs smartphone sensor

αν και οχι δικαια γιατι η φωτογραφια τις dslr ειναι τρομερα ποιο δυσκολη photo να κανεις recover τις σκιες και του nexus πολυ ποιο ισορροπημενη...αλλα δεν πειραζει ας μιλησουν οι φωτογραφιες... και μετα απο αυτο αν σε ξανακουσω να μιλας για καλυτερους sensor στα κινητα θα πειστω οτι εισαι για ψυχιατρειο

 

d3300 RAW

 

pirama3.jpg

 

nexus 5x RAW

pirama4.jpg

 

δεν θα σε πεισω το ξερω αλλα τουλαχιστον καποιος αλλος που μπορει να απορει για το θεμα dslr vs smartphone πιστευω εχει πια και χειροπιαστες αποδειξεις περι sensors και διαφορων και σε αυτο το τοπικ (γιατι ειμαι σιγουρος οτι αμα ψαξει το νετ θα βρει πολλα ακομη τετοια) παρολα αυτα τουτα εδω ειναι δικες μου φωτογραφιες και δικες μου εμπειριες στο θεμα dslr vs smartphone και οχι απο sites και ιστοριες μεντολες...   :)

Επεξ/σία από spacecowboy
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Ναι..... αλλα..... η αρχική σου φωτογραφια του  Nexus ειναι πιο ωραία........." θα πει ο Nick!!!

 

Άσχετα αν ακομη και η αρχική σκούρα φιγούρα ειναι πολυ πιο ενδιαφερουσα απο το snapshot που θα ειχε βγαλει ο Nickolas οπως αυτο που παρεθεσες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η σκουρα φιγουρα ειναι σιγουρα ποιο ενδιαφερουσα (βγηκε επιτηδες ετσι και την θεωρω μια απο τις καλυτερες φωτογραφιες που εχω βγαλει) απλα μπηκε για να φανει ποσο recover μπορεις να κανεις με τι ριμαδα την dslr αν θελεις (στην συγκεκριμενη δεν θελω :D )

μια χαρα νομιζω ειναι ως εχει

 

DSC_1296cleaned.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@spacecowboy όντως εντυπωσιακό το recover της D3300 ( και δεν παίζει νομίζω να κάνει τέτοιο recover η δική μου D3100).

Αλλά μιλάμε για ISO 100 όπου έχουν το πλεονέκτημα οι DSLR. Δείξε μου το recover στο ISO 400. Η φώτο παραμένει άριστη αλλά δεν έχει πληροφορία για να κάνεις τόσο καλό recover.

Επιπλέον τα κινητά για να βγάλουν το JPEG επεξεργάζονται στην περίπτωση του Pixel ενδεικτικά 9 λήψεις (παρά το ότι εσύ πατάς μια φορά το κουμπί) που τις έχουν πάρει και πριν και μετά τη δική σου λήψη. Τέτοια λειτουργία ίσως να είναι αδύνατη σε μεγάλο αισθητήρα (κατανάλωση μπαταρίας/υπερθέρμανση) αλλά παρακαλώ αν κάποιος γνωρίζει κάτι άλλο να με διορθώσει.

Οπότε με το RAW δουλεύεις με μία μόνο λήψη όπου ναι τα σημεία που υπερισχύει το κινητό είναι σαφώς λιγότερα (και συνολικά λίγα).

 

 

Επαναλαμβάνω το θέμα αυτό αφορά εξοπλισμό και όχι ανθρώπους και ικανότητες και τέχνη και παιδεία ή ό,τι άλλο θέλετε. Είναι σημαντικά αλλά offtopic.

Το ότι στο full auto μια DSLR μπορεί να τραβάει χειρότερα από ένα κινητό (όχι πάντα, ούτε ίσως συνήθως αλλά υπό συνθήκες) για εμένα δείχνει ότι η απόσταση τους έχει μικρύνει και από όπου και να το δεις είναι σημαντικό.

 

edit: για να το πω σαφέστερα. Το Pixel και μάλλον όλα τα κινητά στο μέλλον είναι φτιαγμένο για να τραβάς HDR+ JPEG. Χάνεις τόση πληροφορία με το RAW (επειδή είναι πάντα μια μόνο έκθεση) που το αποτέλεσμα σχεδόν πάντα θα είναι χειρότερο. Δεν είναι φτιαγμένο για να τραβάς RAW τουλάχιστον το Pixel και ας δίνει αυτήν την δυνατότητα.

Επεξ/σία από nickolas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

τι σαρα και τι μαρα που βγηκε απο τα shadows του nexus (σε iso60 παρακαλω) δεν θα τι σχολιασεις?

in any case ειτε 9 φωτο περνει ειτε 109 ο sensor και το τι μπορει να κανει, φαινεται απο μια φωτο και raw, εκει βλεπεις τι κανει ο αισθητηρας ολα τα αλλα ειναι software (και ναι φυσικα μπορεις να κανεις braketing και στην dslr) αλλα oση πληρoφορια θα πιασει η dslr με ενα raw θελει το κινητο 9 brackets (και οτι συνεπαγεται με αυτο περιεργα χρωματα-artifacts ect...)  σκεψου λοιπον με 3 brackets στην dslr τι κανεις....

συμφωνουμε οτι ο sensor μιας dslr χωρις software και αυτοματισμους ειναι μιλια μπροστα απο ενος κινητου η οχι? εγω παντος αυτο βλεπω απο τις φωτογραφιες που παρεθεσα...εσυ τι βλεπεις? :)

Επεξ/σία από spacecowboy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H κάθε φώτο του Pixel με HDR+ είναι συνδυασμός πολλών (συχνά 9) εκθέσεων. Artifacts υπάρχουν αλλά είναι λίγα και γενικά δεν είναι σημαντικό θέμα.

 

Το nexus δίνει παρόμοιο αποτέλεσμα λογικά με τον προσπαθήσεις να σηκώσεις shadows με την DSLR σε ISO 800. Η φώτο είναι ικανοποιητική αλλά έχει τόση λίγη έξτρα πληροφορία που δεν μπορείς να βγάλεις και πολλά ούτε από τις σκιές ούτε από τα καμμένα.

Επίσης το ότι πέφτει σε ISO 60 δείχνει την ποιότητα του αισθητήρα του. Είναι ένα πλεονέκτημα σε σύγκριση με το 100 μινιμουμ που έχει η DSLR.

...και κάποια Iphone μπορούν να πέσουν και σε ISO 32.

 

Όχι αυτό δεν σημαίνει ότι σε ISO 60 ή 32 τα κινητά δίνουν καλύτερο αποτέλεσμα από ότι οι DSLR στο ISO 100. (το ξεκαθαρίζω αν και δε θα έπρεπε να χρειάζεται).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Επίσης το ότι πέφτει σε ISO 60 δείχνει την ποιότητα του αισθητήρα του.

εισαι για ψυχιατρειο... να πας να κοιταχτεις!(μιλαω σοβαρα δεν θαρρω πως εισαι στα καλα σου, μιλα με ενα ψυχολογο) εγω δεν ασχολουμε αλλο με αυτο το τοπικ οποιος το διαβασει υπαρχουν οι φωτογραφιες να βγαλει τα συμπερασματα του αν θεωρισει μετα απο ολα αυτα οτι το κινητο υπερτερει προβλημα του ;) αντε γεια απο μενα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικα δεν μπορω να καταλαβω, πως γινετε να εχεις φαει ατελειωτες ωρες να μαθεις equivs, θεωρια στην θεωρια και να μην εχεις βρει 2-3 πραγματακια στην dslr σου, οπως το sweet spot του φακου, οπως οτι δεν βαραμε συνεχεια τερμα ανοιχτο διαφραγμα γιατι ετσι μας ειπαν, οτι χρησιμοποιεις το wide end για τοπιο με κλειστο οσο σε παιρνει διαφραγμα, το tele για πορτραιτα με ανοιχτο διαφραγμα, οτι η μηχανη σου εχει την δυνατοτητα για jpeg profiles με διαφορετικο αποτελεσμα (αν θελεις πιο εντονα χρωματα ας πουμε), εχει την δυνατοτητα να σου κανει και πιο extreme noise reduction αν αυτο θελεις, εχει την δυνατοτητα (πολλες sony τουλαχιστον) να εκμεταλευτουν το dynamic range σε high contrast σκηνες και να ανοιξουν τις σκιες, σε high contrast σκηνες μπορεις να χρησιμοποιησεις και το φλας για fill in, επισης μπορεις να πειραξεις, clarity, contrast και πολλα ακομα στην καμερα, καποιες κανουν και auto hdr, καποιες κανουν και high iso nr με πολλαπλα frames. 

 

Δηλαδη και στο jpeg να μεινεις, ψαξε λιγο πρωτα αυτες τις δυνατοτητες και αν πιστευεις οτι συνεχιζεις να βγαζεις καλυτερα αποτελεσμα με το κινητο, μαλλον δεν ειναι για σενα οι dsrl/mirrorless/highendcompact. Τι να κανουμε, μερικοι ειναι μονο για το inteligentsmartautoplus, που καταλαβαινει (λεμε τωρα) μεχρι και τι θελεις να τραβηξεις για σενα η καμερα, κατι που συνηθως ειναι παρον σε πολλες entry level dslrs και mirrorless.

 

Και κανω και μια προσθηκη για το raw που ειναι μονο ενα, οχι δεν ειναι μονο ενα, μπορεις αν θελεις να παρεις οσα γουσταρεις με διαφορετικη εκθεση, entry level μηχανες συνηθως παιρνουν 3, αλλες 5, αλλες μπορει 7, αυτοματα και μετα επεξεργαζεσαι με hdr προγραμμα στο pc.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@spacecowboy όντως εντυπωσιακό το recover της D3300 ( και δεν παίζει νομίζω να κάνει τέτοιο recover η δική μου D3100).

Αλλά μιλάμε για ISO 100 όπου έχουν το πλεονέκτημα οι DSLR. Δείξε μου το recover στο ISO 400. Η φώτο παραμένει άριστη αλλά δεν έχει πληροφορία για να κάνεις τόσο καλό recover.

 

ΠΟΣΟ ΓΕΛΑΣΑΤΕ ΕΣΕΙΣ ΜΕ ΑΥΤΟ??? Ελα, ΑΛΗΘΕΙΑ πειτε.....

 

 

Επιπλέον τα κινητά για να βγάλουν το JPEG επεξεργάζονται στην περίπτωση του Pixel ενδεικτικά 9 λήψεις (παρά το ότι εσύ πατάς μια φορά το κουμπί) που τις έχουν πάρει και πριν και μετά τη δική σου λήψη. Τέτοια λειτουργία ίσως να είναι αδύνατη σε μεγάλο αισθητήρα (κατανάλωση μπαταρίας/υπερθέρμανση) αλλά παρακαλώ αν κάποιος γνωρίζει κάτι άλλο να με διορθώσει.

 

H Nikon 1 μου το εχει εδω και χρονια σε μεγαλύτερο αισθητηρα και με μεγαλυτερο buffer. Τραβαει 20 φωτο και Mini Video με φωτογραφια στο τελος. Δεν το χρησιμοποιησα σχεδον ποτε.

 

 

Οπότε με το RAW δουλεύεις με μία μόνο λήψη όπου ναι τα σημεία που υπερισχύει το κινητό είναι σαφώς λιγότερα (και συνολικά λίγα).

 

Υπαρχει και το HDR και στις DSLR/mirrorless πολυ πιο πριν να το περασουν στα κινητα ξέρεις. Υπαρχει και το bracketing που ειναι στην πραξη η βαση του HDR αλλα πληρως ελεγχομενο απο εσενα ως ρυθμισεις. Υπαρχει το Burst Shooting. Αλλα αυτα που να τα ξερεις.... Σε RAW ολα αυτα (εκτος HDR).

 

Επαναλαμβάνω το θέμα αυτό αφορά εξοπλισμό και όχι ανθρώπους και ικανότητες και τέχνη και παιδεία ή ό,τι άλλο θέλετε. Είναι σημαντικά αλλά offtopic.

 

Τελευταια φορα που κοιταξα, το AUTO ήταν υποσυνολο των δυνατοτητων σε καθε καμερα, ηταν σχεδον το 100% των δυνατοτητων σχεδον σε ολα τα κινητα!!!

 

 

Το ότι στο full auto μια DSLR μπορεί να τραβάει χειρότερα από ένα κινητό (όχι πάντα, ούτε ίσως συνήθως αλλά υπό συνθήκες) για εμένα δείχνει ότι η απόσταση τους έχει μικρύνει και από όπου και να το δεις είναι σημαντικό.

 

Δεν διαφωνει κανενας οτι η αποσταση μικρυνε. Δεν το λες ομως ισοτητα. Ουτε κατα διανοια. Παρεμπιπτώντως, ο φωτογραφος μπορει να τραβηξει την ιδια σκηνη καλυτερα και χειροτερα εκμεταλευομενος την οποια δυνατοτητα του δινει καθε φορα αυτο που κραταει, αρκει να ξερει να το χειριζεται. Κατι που ποτε δεν προκειται να μαθεις συμφωνα με την σταση σου.

 

edit: για να το πω σαφέστερα. Το Pixel και μάλλον όλα τα κινητά στο μέλλον είναι φτιαγμένο για να τραβάς HDR+ JPEG. Χάνεις τόση πληροφορία με το RAW (επειδή είναι πάντα μια μόνο έκθεση) που το αποτέλεσμα σχεδόν πάντα θα είναι χειρότερο. Δεν είναι φτιαγμένο για να τραβάς RAW τουλάχιστον το Pixel και ας δίνει αυτήν την δυνατότητα.

 

Παλι μπερδευεσαι. Σε ΚΑΘΕ RAW εχεις παντα περισσοτερη πληροφορια απο το JPG. To HDR ειναι απλα μια αυτοματη συμπτυξη πολλων φωτογραφιων μαζι. To  RAW ειναι ακριβως ΩΜΗ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑ χωρις επεξεργασια γι αυτο και δειχνει χειροτερη. Εχει τα παντα καταγεγραμμενα πανω. Γι αυτο και τα αρχεια RAW ειναι πιο μεγαλα και κανει περισσοτερη ωρα η καμερα να τα αποθηκευσει στην μνημη. Το JPG ειναι η ραφιναρισμενη πληροφορια του αρχικου αρχειου RAW οπου οτι περισσευε μετα το save as πεταχθηκε για παντα.

 

 

 

Please....

Μην μας τα εξηγεις. Δεν το κατεχεις. Αστο...

 

Α.... δεν κατεχεις ουτε την εννοια του ISΟ ειδικα σε ψηφιακες μηχανές. Θα ελεγα να το διαβασεις αλλα φοβαμαι τι θα ακουσω μετα απο εσενα....

 

Ετσι πληροφοριακα, τα ISO που αναφερεις δεν ειναι native (πραγματικα ISO) ούτε αυτα.

 

Επισης δεν εχει σημασια το ISO αλλα ο θορυβος που καταγραφεται στην φωτογραφια. Και παλι ειναι πολυπλοκο για το μυαλο σου αυτο οποτε δεν θα μπω στον κοπο να το εξηγω αδικα....

Επεξ/σία από SeNNinhA
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Previously this week on DSLR vs Smartphone... προς την ισοτητα...

 

 

Στο thread αυτό είχαν πέσει πάρα πολλές προσβολές και ειρωνεία από κάποιους που αυτά που λέγανε ήταν λάθος.

...και βρέθηκε ένας ακόμη να υποστηρίξει το σωστό.

Απορείτε γιατί χαρακτηρίζει το επίπεδο στο φόρουμ χαμηλό (και σε τρόπους και σε ουσία)? Όλο αυτό το thread είναι απόδειξη.

Ναι, ξέρω πως το θέμα είναι δύσκολο (και αντίθετο σε αυτό που μπορεί να διαισθάνεται κανένας), και μάλλον έχει point ο Σπύρος όταν λέει ότι το equivalence δεν είναι για να συζητείται στο insomnia...

 

...Το σημαντικό είναι ότι τα κινητά βελτιώνονται και σε πολλές περιπτώσεις δεν έχουν τίποτα απολύτως να ζηλέψουν από DSLR...

... Ένα τέτοιο thread νομίζω θα βοηθήσει όλους αυτούς (και πρέπει να είναι το 50% όσων αγοράζουν entry level dslr)...

 

 

 

...Αφορμή είναι το γεγονός ότι και οι DSLR έχουν περιορισμούς που δεν είναι λίγοι και πλέον πολλά μπορούν να τα κάνουν και τα κινητά...
 
...Προσωπικά πριν πάρω την DSLR νόμιζα ότι θα μπορώ να τραβήξω σχεδόν τα πάντα with room to spare αλλά ΔΕΝ ήταν έτσι... 
 
...Αν θεωρητικά φωτήσεις σωστά τη σκηνή, τα κινητά βγάζουν υπέρεπαρκείς φωτογραφίες πλέον ακόμα και για αρκετά μεγάλα μεγέθη απεικόνισης.
 
...Επίσης στην πορεία ανακάλυψα ότι για πραγματικά ίδια φωτογραφία, αυτό που κρίνει το αποτέλεσμα είναι η ποιότητα του αισθητήρα και όχι το μέγεθός του. Απλά με το μεγαλύτερο μέγεθος αισθητήρα έχεις δυνατότητα να μικρύνεις το εστιασμένο κομμάτι, για περισσότερο φως... 
...Το μέγεθος του φακού, το πόσο "γρήγορος" είναι και το μέγεθος του αισθητήρα δεν παίζουν ρόλο για πραγματικά ίδιες φωτογραφίες, δηλαδή ίδιο κάδρο και ίδια περιοχή εστίασης.....

 

 

...Υπάρχουν γεγονότα και απόψεις....

 

Αλλά η σύγκριση που έγινε είναι αντικειμενική και γεγονός....

 

 

... Έγινε μια αντικειμενική σύγκριση και το αποτέλεσμα ΔΕΝ ήταν κάποια άποψη για να σηκώσει συζήτηση....

 

...Είχα βρει κάποιες ωραίες φώτο από το Pixel, αν ξαναπέσω σε κάτι ενδιαφέρον θα ποστάρω....

Επίσης, για να κάνω τη σύγκριση λίγο πιο κατανοητή:

 

..Πάρτε μια full frame μηχανή με 28mm φακό και τραβήξτε μια φώτο με ISO 1600 και F11. Δεν μπορεί, θα υπάρχουν τέτοιες φώτο!

Με το Pixel XL θα πάρεις ΑΚΡΙΒΩΣ την ίδια φωτογραφία (και ίσως να είναι λίγο καλύτερη λόγω καλύτερου αισθητήρα/post processing)...

 

 

 

...Η "θεωρία" μου "απόψεις" μου κλπ. στις οποίες αναφέρεσαι δεν είναι τίποτα  δικό μου. Είναι φυσική και τριγωνομετρία. (και ναι σε αυτό το σημείο τα επιχειρήματα τελειώνουν)...

 

 

 

...Αν τύχει ποτέ να πάρετε φώτο με τις παρακάτω ρυθμίσεις, τραβήξτε έξω και το κινητό και postάρετε το αποτέλεσμα!

 

Pixel/Pixel XL/Galaxy S7*: full frame f11, ISO 1600 apsc f7 , ISO 640
 
Iphone 7: full frame f13, ISO 1600 apsc f8, ISO 640
 
iphone 5s/6/6s/se** : full frame f16, ISO 1600 apsc f9,5 ISO 600
 

 

 

 

...Το ότι υπό ίδιες συνθήκες το κινητό μπορεί να βγάλει ίδια (ή καλύτερη...) φωτογραφία από την DSLR εγώ δεν το ήξερα...

 

...Όσο αυξάνονται αυτές οι συνθήκες, τόσο πλησιάζουν στην ισότητα....

 

 

...Παρομοίως και φιλικά, λυπάμαι που κάνετε για τις DSLR σαν να είναι το άγιο δισκοπότηρο και κάποιος το θίγει...

 

...Υπάρχουν περιπτώσεις που κάποια κινητά τραβάνε καλύτερη φώτο από μια DSLR...

Είναι συγκριτικά λίγες αλλά γίνονται όλο και περισσότερες....

 

 
...Όποιος δεν ενδιαφέρεται μπορεί να μην ασχολείται... όχι να τα κάνει μπ@ρδέλο επειδή δεν μπορεί να χωνέψει την πραγματικότητα ...

 

 

 

...Όσον αφορά τις APSC κάμερες το Pixel και το S7 βρίσκονται αρκετά κοντά...

 

...Πρακτικά μετά το ISO 400 το κινητό συγκρίνεται με την DSLR. Για την ακρίβεια με ISO 800 ό,τι έχει EXMOR RS αισθητήρα πρέπει να είναι καλύτερο των APSC (που γενικά νομίζω έχουν απλούς EXMOR)...

 

 

 

...θα παίζει ο Γιωργάκης και θα του λέει ο πατέρας του "κάτσε να βρω την υπερεστιακή απόσταση" ...

 

Άντε πες πως είσαι σε εξωτερικό χώρο και τη βρίσκεις. Εντός δωματίου, πού να την βρεις?...

 

....Προφανώς οι DSLR με τις ρυθμίσεις που προσφέρουν έχουν πλεονέκτημα. Αλλά αν αφαιρέσουμε τον ανθρώπινο παράγοντα και τις αφήσουμε στο auto τί κάνουν?

Προσωπικά περίμενα να χορεύουν και να κάνουν παπάδες. Στην πράξη όμως η απόσταση έχει μικρύνει πολύ. Επιπλέον πολλοί άνθρωποι τραβάνε στο auto...

 

...Πραγματικά πάντως η απόσταση έχει μικρύνει πάρα πολύ... 

 

 

 

...Επιπλέον οι entry level dslr υπερέχουν πραγματικά ενός Pixel σε ISO 100-200*. Στο 400 δεν υπάρχουν μεγάλες διαφορές και στο 800 και πάνω (που θα αρχίσει και το Pixel να ανεβάζει το ISO) νομίζω το αποτέλεσμα είναι καλύτερο στο Pixel..... 

 

...Να το πω πιο απλά. Αν κάποιος έχει Pixel και αγοράσει κιτ DSLR πάω στοίχημα πως θα απογοητευτεί και θα ξενερώσει από τα αποτελέσματα...

 

 

...όντως εντυπωσιακό το recover της D3300 ...

...Αλλά μιλάμε για ISO 100 όπου έχουν το πλεονέκτημα οι DSLR. Δείξε μου το recover στο ISO 400. Η φώτο παραμένει άριστη αλλά δεν έχει πληροφορία για να κάνεις τόσο καλό recover....

 

...Το Pixel και μάλλον όλα τα κινητά στο μέλλον είναι φτιαγμένο για να τραβάς HDR+ JPEG. Χάνεις τόση πληροφορία με το RAW (επειδή είναι πάντα μια μόνο έκθεση) που το αποτέλεσμα σχεδόν πάντα θα είναι χειρότερο.... 

 

 

 

...Επίσης το ότι πέφτει σε ISO 60 δείχνει την ποιότητα του αισθητήρα του. Είναι ένα πλεονέκτημα σε σύγκριση με το 100 μινιμουμ που έχει η DSLR.

...και κάποια Iphone μπορούν να πέσουν και σε ISO 32...

 

 

 

 

Coming up next week!!!

 

-Pixel XL vs HASSELBLAD H6D100c-

Δειτε πως το Pixel XL κατατροπωνει την H6D

 

-Pixel XL vs Nikon D5 : ISO Mayhem -

Nikon D5 getting kicked in the nuts on all ISO range!

 

-Steve McCurry: Why i threw my D810 to the trash can!-

Since i got my new Google Pixel XL, my old gear went obsolete.

 

-Αφιερωμα: Γιαννης Μπεχρακης-

Πηρα smartphone γιατι με κραζανε στο dpgr!

 

...and much, much MORE!!!

 

 

STAY TUNED!!!!

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν το sweet spot του φακού μου το ξέρω... και δεν απέχει ουσιαστικά από το ισοδύναμο διάφραγμα του S7.

Αν δηλαδή βγάλω φώτο που το S7 δεν μπορεί να βγάλει, είμαι εκτός sweet spot και το αποτέλεσμα απέχει από το ιδανικό. Άλλοτε αυτό φαίνεται έντονα στη φώτο και άλλοτε όχι, εξαρτάται τί φωτογραφίζεις.

 

Για αυτό και είπα ότι ένας κάτοχος καλού κινητού, αν πάρει entry level DSLR γενικά θα απογοητευτεί από την ποιότητα των φώτο που θα πάρει (είπαμε αυτό είναι άποψη).

 

Τώρα αν κάποιος δεν μπορεί να καταλάβει γιατί το να κατεβαίνει ένας αισθητήρας σε ISO 60 ή 50 ή 30 σε σχέση με το να περιορίζεται μέχρι το 100 ή το 200 είναι θετικό... λυπάμαι πολύ αλλά είναι πολύ στοιχειώδες. Όσο χαμηλότερο το ISO, τόσο περισσότερο φως (άρα πληροφορία) μπορεί ο αισθητήρας να δεχτεί και να επεξεργαστεί. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν το sweet spot του φακού μου το ξέρω... και δεν απέχει ουσιαστικά από το ισοδύναμο διάφραγμα του S7.

Αν δηλαδή βγάλω φώτο που το S7 δεν μπορεί να βγάλει, είμαι εκτός sweet spot και το αποτέλεσμα απέχει από το ιδανικό. Άλλοτε αυτό φαίνεται έντονα στη φώτο και άλλοτε όχι, εξαρτάται τί φωτογραφίζεις.

 

Sweet spot Nikon 18-55 VR ---> ισοδύναμο διάφραγμα S7 !!!!!! Σε απολυτη και αμεση συνδεση! Κι ομως γίνεται! Ναι.

 

Καθε φορα νομιζω οτι το εχει τερματισει αλλα αυτος εχει κι αλλο!!!

 

Απλα εκπληκτικός!!

 

Speachless!!!

 

 

Τώρα αν κάποιος δεν μπορεί να καταλάβει γιατί το να κατεβαίνει ένας αισθητήρας σε ISO 60 ή 50 ή 30 σε σχέση με το να περιορίζεται μέχρι το 100 ή το 200 είναι θετικό... λυπάμαι πολύ αλλά είναι πολύ στοιχειώδες. Όσο χαμηλότερο το ISO, τόσο περισσότερο φως (άρα πληροφορία) μπορεί ο αισθητήρας να δεχτεί και να επεξεργαστεί.

Εσεις το ξερατε οτι ο αισθητηρας ειναι πτυσσόμενος και οταν αλλάζεις το ISO στις ρυθμισεις αλλαζει και η ικανότητα του να παίρνει φως; Λογικα αλλαζει με το ISO η επιφανειά του. Πως αλλιως θα αλλαξει η ικανοτητα του να παιρνει φως;

 

Ρε συ Nickolas. Εξηγησέ το μου λιγο. Δεν το καταλαβαίνω. Πως γινεται αυτο;

 

Και εχω και μια απορια. Αφου εαν αυξησω το ISO μειωνεται η ικανοτητα του αισθητηρα να παιρνει φως, γιατι τοτε να αυξήσω το ISO? Χαζος ειμαι; Γιατι να χασω το φως απο τον αισθητηρα μου οικιωθελως; Αφου δεν κερδίζω ετσι αλλα χάνω.

 

Ειμαι λιγο ασχετος και λιγο μπουμπούνας και δεν στροφαρω ευκολα. Μπερδευτηκα με το ISO. Για πες μου εσυ που τα ξερεις καλα please.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...