Προς το περιεχόμενο

DSLR vs Smartphone ...προς την ισότητα


nickolas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Nickola, εχω κλασει στα γελια ρε μπαγασα με αυτα που λες.

 

Αναθεμα κι αν υπαρχει ενα ψηγμα λογικης σκεψης σε αυτα. Οσο παει και χειροτερευεις ομως και εκτιθεσαι. Ο Master of the Universe Spirakos φταιει που σε τσιγκλισε μαλλον αλλα οπως ειδες μολις ζητηθηκε και απο αυτον να εξηγησει αυτα που λεει την εκανε με ελαφρα πηδηματακια γιατι ηταν κι αυτος επαγγελματιας που ηξερε μονο να παταει τα κουμπακια. Αλλα τουλαχιστον μαλλον αυτος ηξερε να τα παταει....

 

Anyway...

 

Παντως στις ιδανικες συνθηκες που περιγραφεις για τα κινητα στις οποιες το Pixel XL βγαζει καλυτερες φωτο απο τις DSLR, εξαιρετικες φωτο στις ιδιες ακριβως συνθηκες βγαζει και το παλιο μου iPhone 4s.

 

Εαν σου βγαλω φωτο στις ιδανικες συνθηκες που περιγραφεις και με σταθερο το iPhone 4s και με HDR και την συγκρινεις με το Pixel XL τοτε παιζει να ειναι και καλυτερη η φωτο η δικη μου με το 4s γιατι βγαζει και πιο ομορφα χρωματα σε σχεση με το XL.

 

Οποτε λεω οτι ο τελικός νικητης του συγκριτικου ειναι το iPhone 4s που κοστιζει σημερα 100€.

 

Case closed. We have a winner!

 

Καληνύχτα σας

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 700
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δυστηχως εχει κολησει στο dof equivalent, οσο μεγαλυτερος ο αισθητηρας, τοσο θα κλεινεις το διαφραγμα, τοσο θα ανεβαζεις το iso, για να κρατησεις την ιδια ταχυτητα κλειστρου, αρα πρακτικα ολοι οι αισθητηρες οτι μεγεθος και να εχουν ειναι ισοδυναμοι, αν παρεις και το dof υποψη σου (που πρεπει να το παρεις θεωρητικα). Τελος κολαει και τους exmor rs οτι θα ειναι και καλυτεροι απο τους exmor σκετο, λογικο, γιατι μπορει να ειναι bsi ή stacked και να κανουν καλυτερη διαχειριση του φωτος.

 

Τωρα πως το dof equivelent, μεταφραζετε αυτοματα και σε ισοτητα μεταξυ smartphone και φωτογραφικης μηχανης ειναι αλλο θεμα, οπως και να το δεις, ειναι προτιμοτερο να εχω τον ελεγχο του dof και να μπορω να επιλεγω ΚΑΙ ρηχο dof ΚΑΙ βαθυ dof.

 

Οσο επιλεγω ρηχο dof θα εκμεταλευομαι τον μεγαλυτερο αισθητηρα και θα κραταω χαμηλα το iso, αν και εφοσον θελω βαθυ dof σε low light καταστασεις που δεν μπορω να κρατησω καλες ταχυτητες με f11/f16 θα ξεπεσω σταδιακα οσο μειωνεται το φως στην ποιοτητα των κινητων, αφου θα αναγκαστω να ανεβασω το iso στον θεο και αυτος με το κινητο οχι (και τοσο).

 

Προσωπικα δεν ψηνομαι με τα πολλα if if if και equivs να βγαζω μια επιλογη καλυτερη η θεωρητικα ιδια.

 

Γιατι να θελω τοσο μεγαλο βαθος πεδιου συνεχεια; Γιατι π.χ. την μερα με f/16 και full frame αισθητηρα, αν εχω π.χ. 1/125 να ανεβασω το iso στα 6400 για να πιασω 1/8000 που θα ειναι το smartphone (με f2); Ναι ειναι το equivelant, αλλα το χρειαζομαι το 1/8000; Μαλλον οχι.

 

Καλες οι θεωριες, αλλα στην πραξη ο μικροτερος αισθητηρας ειναι απλα κατωτερος και ο πολυ μικροτερος αισθητηρας πολυ κατωτερος, δεν πα να ειναι και copper wiring και stacked και bsi και 5mp με 3μm pixel.

Όλα αυτά που λες ισχύουν για αρκετά ακριβές dslr και ακριβούς  φακούς. Στο νετ μπορείς να δεις τέτοιες συγκρίσεις με συστήματα DSLR και φακών που κάνουν 10.000 ευρώ

Τα πράγματα αλλάζουν όμως με τις βασικές DSLR και τους κιτ φακούς.

Εκεί συχνά θα αποφύγεις να χρησιμοποιήσεις τα πιο ανοικτά apertures, λόγω χαμηλής ποιότητας των φακών και όπως είπα μπορεί συνειδητά να περιορίσεις τον εαυτό σου στο F5,6 που είναι το κοντινότερο ισοδύναμο aperture στο S7 κινητό και 2/3 στοπ από το ισοδύναμο aperture του Pixel. 

Επιπλέον οι entry level dslr υπερέχουν πραγματικά ενός Pixel σε ISO 100-200*. Στο 400 δεν υπάρχουν μεγάλες διαφορές και στο 800 και πάνω (που θα αρχίσει και το Pixel να ανεβάζει το ISO) νομίζω το αποτέλεσμα είναι καλύτερο στο Pixel. Γιατί? Γιατί o αισθητήρας του Pixel και το post processing είναι καλύτερα. Προς το παρόν είναι μόνο το Pixel που πετυχαίνει τέτοιο αποτέλεσμα (υπάρχει σημαντική απόσταση από το S7 και τα Iphone) αλλά σύντομα η τεχνολογία του θα έχει διαχυθεί πιστεύω.

 

Να το πω πιο απλά. Αν κάποιος έχει Pixel και αγοράσει κιτ DSLR πάω στοίχημα πως θα απογοητευτεί και θα ξενερώσει από τα αποτελέσματα. Εδώ ξενέρωσα εγώ με παλιό Nexus κινητό... (ναι εγώ προσωπικά, εξέφρασα προσωπική άποψη).

 

 

*αλλά σε τέτοιες συνθήκες και το Pixel θα δώσει ικανοποιητική φωτογραφία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συγκριση sensors μιας και αυτος ειναι ο σκοπος του τοπικ

dynamic range μιας και καπου ειπες οτι εχουν πολυ καλο τα κινητα

αυτο ηταν το αποτελεσμα που πηρα οταν αγορασα το nexus5x ακουγοντας κατι τυπους σαν εσενα στο internet για της πολυ καλες φωτογραφιες που βγαζουν ποια τα κινητα (βεβαια το φταιξιμο ειναι ολο δικο μου ο λογος που γραφω ειναι να μην την πατισει κανενας αλλος ανθρωπος με αυτα που γραφεις -αν και δυσκολο-)

nexus RAW καμενος ουρανος  η φωτο ειναι απλα unsusable και κατεστραμενη οπως βλεπετε δε διορθωνεται με τιποτα ο μισος ουρανος ειναι απλα ασπρος δεν υπαρχει αλλη πληροφορια να φανει οσο και να χαμηλωσεις highlights,exposure,whites ect

pirama2.jpg

 

nikon d3300 RAW καμενος ουρανος επισης

γιατι αραγε εδω εστρωσε? μηπως γιατι ο sensor της dslr κραταει ΠΟΛΥ περισοτερη πληροφορια?γιατι εχει πολυ καλυτερο dynamic range?

επισης αυτο ειναι στα φωτεινα, στα χαμηλα τα αποτελεσματα ειναι ακομη ποιο εντυπωσιακα υπερ της dslr που στου κινητου μονο κοκινα κιτρινα pixel εμφανιζονται και στη nikon εμφανιζεται μια δευτερη φωτογραφια απο "κατω" που δεν εβλεπες πριν (εστω και με περισοτερο θορυβο)

οπως και να εχει εδω ειναι 2 φωτογραφιες ΔΙΚΕΣ μου (και οχι απο καποιο site) δεν διεκδικουν δαφνες σαν φωτογραφιες (το αντιθετο κιολας εικαστικα εχουνε τα χαλια τους τα μαυρα) αλλα κανουν για μια συγκριση να δει ρε παιδι μου ο κοσμος που αναρωτιεται για dslr vs smartphone

pirama.jpg

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γελάτε κι εσεις οσο εγω με οσα γραφει; Δεν μπορει. Μας κανει πλακα. Δεν εξηγειται αλλιως!!!

 

Nickolas. Τι το ψαχνεις. Στις συγκρισεις που κανεις, οπως εσυ τις κάνεις, το παλιό μου iphone 4s του ριχνει στα αυτια του Pixel XL ουτως ή άλλως.

 

Είπαμε. Έχουμε ηδη τον νικητη του συγκριτικου και ειναι αντικειμενικα αδιαμφισβήτητα καλυτερος. IPhone 4s. Βαλτα διπλα διπλα να το δεις κι εσυ. Και μαλιστα απο κινητο 6ετιας! Μπουρδα το Pixel XL αφου μονο σε ειδικες περιπτωσεις ισως βγαζει καλυτερες φωτογραφιες απο iPhone 6ετιας.

 

Αντικειμενικα παντα μιλώντας και ακοκουθωντας πιστα το Nick Way, εχοντας πειστει απολυτα για την ορθοτητα της σκεψης και της μεθοδολογιας, ο οποιοσδηποτε βλεπει ξεκαθαρα στις φωτο οτι το 4s ειναι νικητης. Δεν δεχομαι αντιρησεις γιατι αυτα που λεω ειναι αντικειμενικα. Και μαλιστα συγκρινω απολυτως ιδια πραγματα.

 

 

Υ.Γ.1 (Προς τους λογικα σκεπτόμενους)

Αληθεια Apple και οι υπολοιποι που ενας ενας ακολουθουν γιατι βαζουν δευτερες καμερες και εφε για bokeh αφου το dof των κινητων ειναι winner και αυτο θελει ο κοσμος πανω απ ολα; Τα παντα on focus. Γιατι πανε να χαλασουν την συνταγη;

 

http://www.insomnia.gr/_/articles/providers-telecoms/κινητό/h-vivo-ανακοίνωσε-τα-x9-και-x9-plus-που-διαθέτο-r13018

 

Υ.Γ.2

Αυτη η Sony ποσο ηλιθια; Εχει βγαλει αυτον τον αισθητηρα αστερι και τον εδωσε στο Pixel XL αντι να τον φορεσει στην A7s ii ? Γελαει ο κοσμος μαζί της. Εδω ο Nick λεει ότι για ISO πανω απο 400 ειναι χειροτερη κι απο το Pixel XL. Μα ουτε τον νεο exmor να μην της βάλει πια; Ελεος. Και ειναι και δικες της δημιουργιες ολα!

 

Δεν μπορει. Η A7s iii θα φοραει κι αυτη τον IMX378 του Pixel XL και τοτε να δειτε εσεις αποδοση ρε σαχλαμαρες που μιλατε!

 

ΠΡΟΤΑΣΗ προς την Sony:

Βάλτε τον Nick διευθυντη εξελιξης/τεχνολογιας εαν θελετε να δειτε προκοπη, αλλιως θα βλεπετε παντα την πλατη των Nikon/Canon

Επεξ/σία από SeNNinhA
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@spacecowboy έχεις απόλυτο δίκιο. Ό,τι γράφω αφορά JPEG όπως βγαίνει από τη μηχανή και γενικά δεν αφορά post processing όπου ειδικά οι DSLR στο 100 και 200 iso θα έχουν περισσότερη πληροφορία να "τραβήξεις" ακόμη και τα entry μοντέλα.

Αλλά μιλάμε για διόρθωση μιας λάθος έκθεσης κατά βαση αφενώς και αφετέρου το επίπεδο φωτισμού στην 1η σου φώτο είναι αρκετά πιο μεγάλο από ότι στη 2η.

 

Οπότε με ISO 200 και λίγο πιο "εύκολη" φώτο ναι η DSLR διόρθωσε τη λάθος έκθεση.

 

Να προσθέσω και ένα σενάριο χρήσης πρωτάρη που σίγουρα αφορούσε εμένα.

Αγοράζεις την DSLR με τον κιτ φακό και τραβάς φώτο παντού και πάντα τέρμα ανοικτός γιατί "είναι καλύτερο". Πας παραλία λοιπόν, τραβάς τις φώτο σου, τραβάς μερικές και με το κινητό και στο σπίτι ανακαλύπτεις ότι συχνά οι φώτο του κινητού είναι πιο ευχάριστες στο μάτι. WTF έτσι?

Αργότερα, και αφού δεις τα διαγράμματα του φακού σου συνειδητοποιείς ότι όντως οι φώτο στο f5,6 και f8 πραγματικά σου αρέσουν και δεν είναι τυχαίο αυτό...

Οπότε ένας τέτοιος πρωτάρης, έως ότου καταλάβει τί γίνεται, θα τραβάει καλύτερες φώτο με το κινητό... αλλά δε θα τις τραβάει γιατί έχει το "εργαλείο" τώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

συγκριση sensors κανεις με τα raw αρχεια... τα raw αρχεια λοιπον ξεφτιλιζουν το κινητο...

σε ολα τα υπολοιπα κανουμε συγκριση post prossesing (που παντα καλυτερα θα το κανω μονος μου παρα ενα μηχανημα! απλα θελει χρονο και αγαπη για τι φωτογραφια που προφανος δεν εχεις)

οποιος παρει dslr σημαινει οτι θελει κατι παραπανω απο τις φωτογραφιες του και δεν τραβαει σε jpeg! ουτε σε auto settings και επισης πρεπει νανε προετοιμασμενος να κανει και μια επεξεργασια στο lightroom εστω και βασικη ΑΝ ΟΧΙ ΕΚΑΝΕ ΛΑΘΟΣ ΑΓΟΡΑ (οπως εκανα και εγω λαθος αγορα περνοντας το nexus νομιζοντας οτι με post processing στα raw αρχεια θα επερνα κατι καλυτερο που απλα δεν μπορω να παρω, δεν εχει sensor της προκοπης )

η dslr δεν διορθωσε τιποτα εγω διορθωσα στο photoshop με post proccesing το οποιο οσο και καλο να κανει το κινητο (που δεν κανει οχι χαζο prossesing κανει) παντα το δικο μου θα ειναι καλυτερο σε καθε περιπτωση!

Επεξ/σία από spacecowboy
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το σεναριο που λες ειναι υπαρκτο. Οχι ακριβως ετσι βεβαια. Ειναι μαλιστα ο λογος που ενα μεγαλο μερος των αγοραστων entry level μηχανων παρατανε στο ντουλαπι ή ξαναπουλανε τις νεες τους μηχανες.

 

Ομως συνηθως τραβανε στο auto και δοκιμαζουν και καποια πραγματα στο τυχαιο μονοι τους.

 

Ειναι αυτοι που οπως και εσυ πιστευουν οτι ενας καλος εξοπλισμος τραβαει εκπληκτικες φωτογραφιες μονος του. Αυτοι που πιστευουν στην αναβαθμιση του εξοπλισμου για να γινουν καλυτεροι φωτογραφοι και οχι στην δικη τους αναβαθμιση.

 

Ολοι θελουν εκπληκτικες φωτογραφιες. Και γιατι αγοραζουν μεγαλες μηχανες; GUESS WHAT? Διοτι δεν ειναι ικανοποιημενοι απο τις φωτογραφιες τους με τα κινητα και τις point & shoot! Οποία έκπληξη!!!

 

Αυτους λοιπον τους ασχετους οπως εσυ, αντι να τους καθοδηγησεις στο σωστο δρόμο μαθαινοντας τους καποια βασικα της φωτογραφιας, εσυ τους βυθιζεις ακομη πιο πολυ στην αγνοια τους πλασαροντας απλα ενα νεο κινητο ως λυση (και αυριο ενα αλλο) ανακυκλωνοντας το προβλημα χωρις να το λυνεις.

 

Σαν να μην ξερει καποιος να μιλησει Αγγλικα και εσυ αντι να του πεις να μαθει τα βασικα, να του προτεινεις να μεταφραζει αυτοματα απο το google translation! Λες να μεινει ευχαριστημενος?

 

Γιατι και παλι τις φωτογραφιες που φανταζονται οτι θα τραβηξουν δεν θα τις τραβηξουν. Ενω αν τους δειξεις τον τροπο με μια πραγματικη φωτογραφικη (οποιου τυπου εκτος point & shoot) θα εχουν καλυτερα αποτελεσματα.

 

Επισης τραβωντας τα ιδια ατομα με μια entry level DSLR στο εντελως αυτοματο και με τον κιτ φακό απο τις 100 πχ φωτογραφιες που θα τραβηξουν σιγουρα 5-6 (αν οχι παραπανω) θα εχουν καποιο πιο ιδιαιτερο ενδιαφερον ως πλανα. Ακομη και τυχαια εαν τραβας φωτογραφιες καποιες θα ειναι λιγο εστω ενδιαφεροντες. Αυτες λοιπον με την φωτογραφικη σου εχεις την δυνατοτητα να τις "σωσεις" και να τις αναδειξεις. Αν οχι μονος σου, καποιος αλλος για εσενα μπορει. Win! Με το κινητο δεν εχεις επιλογη να σωσεις τιποτε. Εαν η πληροφορια δεν εχει καταγραφει δεν μπορει να την δημιουργησει κανεις στο post processing.

 

Και ετσι ειναι. Υπαρχει μια καμπυλη εκμαθησης στα παντα. Στην αρχη φαινεται οτι πας χειροτερα αλλα μετα απο λιγο η βελτιωση ειναι ξεκαθαρη και καθε μερα και μεγαλυτερη.

 

Ακομη και στην περιπτωση που καποιος ερθει και ρωτησει:

"Θελω κατι να βγαζει φωτογραφιες οσο καλυτερες γινεται αλλα μην με μπλεκεις με ρυθμισεις κλπ. Θελω να παταω μονο το κουμπι και να μπορω να το εχω συνεχεια μαζι μου"

Μαντεψε ποια θα ηταν η απαντηση σημερα....

Sony RX100 με μολις 350€ και με κατι παραπανω η ακομη καλυτερη Sony RX100iii.

 

Σουπερ καλυτερες φωτογραφιες απο το οποιοδηποτε κινητο, μεγεθος κινητου, φωτεινος φακος f1.8-2.8, raw+jpg, βιντεο, zoom, full manual ρυθμισεις εαν καποιος καποια στιγμη θελησει να ασχοληθει παραπανω, και τελικο αποτελεσμα out of camera πολυ καλυτερο απο τα κινητα αλλα και που σηκωνει και πολυ επεξεργασια εαν καποιος το θελησει.

 

---

 

Nickolas...... κάτσε καλά κάτω γιατι θα σε σοκάρω τώρα:

 

H fωτογραφία ειναι φίλης (απλή ερασιτέχνης φωτογράφος) με τον 18-55mm που οπως λες ειναι απαραδεκτος και με f/3.5 οπου οπως λες στα δικα σου χερια αυτος ο φακός σε αυτα τα διαφράγματα βγάζει άθλιες φωτογραφιες....

 

Κάποιοι αλλοι βέβαια βγάζουν φωτογραφίες για βραβεία (οχι δεν παει σε διαγωνισμους η κοπέλα) με του ίδιου επιπέδου εξοπλισμό με εσένα.... Με D5100 (εσυ εχεις την D3100 που ειναι ιδια και εχει απλα κανα-δυο ρυθμισεις λιγοτερες στο manul που ουτως ή αλλως δεν χρησιμοποιείς).

 

 

Την φωτογραφια την δανειστικα με την αδειά της απο ποσταρισμα στο FB οποτε δεν αποτελει την original σε πληρη αναλυση. Την βαζω απλα σαν δειγμα φωτογραφιας με κιτ φακο, παλιά entry level μηχανή αλλα εντυπωσιακο τελικο αποτελεσμα.

 

Nikon D5100

18-55mm

f/3.5

macro mode

με λιγο crop

 

30937133812_e96f3a7ca1_o.jpgfrog by Yannis Drambas, on Flickr

 

 

Ο εξοπλισμος που εσυ σνομπάρεις και στα δικα σου χερια σου φαινεται αχρηστος, σε καποια αλλα χέρια μεταμορφωνεται!!! Λες να φταιει τελικα ο εξοπλισμός που δεν μπορεις να βγαλεις ΕΣΥ καλές φωτογραφίες?

 

Λέω εγω με το μικρό μου το μυαλό ως πλέμπα του Insomnia.....

 

Αληθεια πως θα εδειχνε η ιδια φωτογραφια με το Pixel XL?

Επεξ/σία από SeNNinhA
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

offtopic

μπραβο η μαρια! (την εχω φιλη στο facebook) αλλα αυτη η φωτογραφια μου ειχε ξεφυγει! με τον kit φακο κιολας? μπραβο!

 

Maria. Πως λες Nickolas? Ε, το ακριβως αντίθετο ως φωτογραφος.... Το 'χει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

macro -> 18-55 -> OMG

 

Η φωτογραφία αρχίζει στις μέρες μας από τη μία ίντσα τεχνολογικά http://photoseek.com/2013/compare-digital-camera-sensor-sizes-full-frame-35mm-aps-c-micro-four-thirds-1-inch-type/ πιο κάτω είναι snapshot υπό γενική έννοια.

 

size matters και στο θέμα του φόρουμ το πήρα απόφαση δεν υπάρχει exit.

 

θα λιώσουμε... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το σεναριο που λες ειναι υπαρκτο. Οχι ακριβως ετσι βεβαια. Ειναι μαλιστα ο λογος που ενα μεγαλο μερος των αγοραστων entry level μηχανων παρατανε στο ντουλαπι ή ξαναπουλανε τις νεες τους μηχανες.

 

Ομως συνηθως τραβανε στο auto και δοκιμαζουν και καποια πραγματα στο τυχαιο μονοι τους.

Ειναι αυτοι που οπως και εσυ πιστευουν οτι ενας καλος εξοπλισμος τραβαει εκπληκτικες φωτογραφιες μονος του. Αυτοι που πιστευουν στην αναβαθμιση του εξοπλισμου για να γινουν καλυτεροι φωτογραφοι και οχι στην δικη τους αναβαθμιση.

 

Ολοι θελουν εκπληκτικες φωτογραφιες. Και γιατι αγοραζουν μεγαλες μηχανες; GUESS WHAT? Διοτι δεν ειναι ικανοποιημενοι απο τις φωτογραφιες τους με τα κινητα και τις point & shoot! Οποία έκπληξη!!!

 

Αυτους λοιπον τους ασχετους οπως εσυ, αντι να τους καθοδηγησεις στο σωστο δρόμο μαθαινοντας τους καποια βασικα της φωτογραφιας, εσυ τους βυθιζεις ακομη πιο πολυ στην αγνοια τους πλασαροντας απλα ενα νεο κινητο ως λυση (και αυριο ενα αλλο) ανακυκλωνοντας το προβλημα χωρις να το λυνεις.

 

Σαν να μην ξερει καποιος να μιλησει Αγγλικα και εσυ αντι να του πεις να μαθει τα βασικα, να του προτεινεις να μεταφραζει αυτοματα απο το google translation! Λες να μεινει ευχαριστημενος?

 

Γιατι και παλι τις φωτογραφιες που φανταζονται οτι θα τραβηξουν δεν θα τις τραβηξουν. Ενω αν τους δειξεις τον τροπο με μια πραγματικη φωτογραφικη (οποιου τυπου εκτος point & shoot) θα εχουν καλυτερα αποτελεσματα.

 

Επισης τραβωντας τα ιδια ατομα με μια entry level DSLR στο εντελως αυτοματο και με τον κιτ φακό απο τις 100 πχ φωτογραφιες που θα τραβηξουν σιγουρα 5-6 (αν οχι παραπανω) θα εχουν καποιο πιο ιδιαιτερο ενδιαφερον ως πλανα. Ακομη και τυχαια εαν τραβας φωτογραφιες καποιες θα ειναι λιγο εστω ενδιαφεροντες. Αυτες λοιπον με την φωτογραφικη σου εχεις την δυνατοτητα να τις "σωσεις" και να τις αναδειξεις. Αν οχι μονος σου, καποιος αλλος για εσενα μπορει. Win! Με το κινητο δεν εχεις επιλογη να σωσεις τιποτε. Εαν η πληροφορια δεν εχει καταγραφει δεν μπορει να την δημιουργησει κανεις στο post processing.

 

Και ετσι ειναι. Υπαρχει μια καμπυλη εκμαθησης στα παντα. Στην αρχη φαινεται οτι πας χειροτερα αλλα μετα απο λιγο η βελτιωση ειναι ξεκαθαρη και καθε μερα και μεγαλυτερη.

 

Ακομη και στην περιπτωση που καποιος ερθει και ρωτησει:

"Θελω κατι να βγαζει φωτογραφιες οσο καλυτερες γινεται αλλα μην με μπλεκεις με ρυθμισεις κλπ. Θελω να παταω μονο το κουμπι και να μπορω να το εχω συνεχεια μαζι μου"

Μαντεψε ποια θα ηταν η απαντηση σημερα....

Sony RX100 με μολις 350€ και με κατι παραπανω η ακομη καλυτερη Sony RX100iii.

 

Σουπερ καλυτερες φωτογραφιες απο το οποιοδηποτε κινητο, μεγεθος κινητου, φωτεινος φακος f1.8-2.8, raw+jpg, βιντεο, zoom, full manual ρυθμισεις εαν καποιος καποια στιγμη θελησει να ασχοληθει παραπανω, και τελικο αποτελεσμα out of camera πολυ καλυτερο απο τα κινητα αλλα και που σηκωνει και πολυ επεξεργασια εαν καποιος το θελησει.

 

---

 

Nickolas...... κάτσε καλά κάτω γιατι θα σε σοκάρω τώρα:

 

H fωτογραφία ειναι φίλης (απλή ερασιτέχνης φωτογράφος) με τον 18-55mm που οπως λες ειναι απαραδεκτος και με f/3.5 οπου οπως λες στα δικα σου χερια αυτος ο φακός σε αυτα τα διαφράγματα βγάζει άθλιες φωτογραφιες....

 

Κάποιοι αλλοι βέβαια βγάζουν φωτογραφίες για βραβεία (οχι δεν παει σε διαγωνισμους η κοπέλα) με του ίδιου επιπέδου εξοπλισμό με εσένα.... Με D5100 (εσυ εχεις την D3100 που ειναι ιδια και εχει απλα κανα-δυο ρυθμισεις λιγοτερες στο manul που ουτως ή αλλως δεν χρησιμοποιείς).

 

 

Την φωτογραφια την δανειστικα με την αδειά της απο ποσταρισμα στο FB οποτε δεν αποτελει την original σε πληρη αναλυση. Την βαζω απλα σαν δειγμα φωτογραφιας με κιτ φακο, παλιά entry level μηχανή αλλα εντυπωσιακο τελικο αποτελεσμα.

 

Nikon D5100

18-55mm

f/3.5

macro mode

με λιγο crop

 

30937133812_e96f3a7ca1_o.jpgfrog by Yannis Drambas, on Flickr

 

 

Ο εξοπλισμος που εσυ σνομπάρεις και στα δικα σου χερια σου φαινεται αχρηστος, σε καποια αλλα χέρια μεταμορφωνεται!!! Λες να φταιει τελικα ο εξοπλισμός που δεν μπορεις να βγαλεις ΕΣΥ καλές φωτογραφίες?

 

Λέω εγω με το μικρό μου το μυαλό ως πλέμπα του Insomnia.....

 

Αληθεια πως θα εδειχνε η ιδια φωτογραφια

με το Pixel XL?

Ο Nickolas βρίσκεται στοkruger dunning peak από ότι φαίνεται

post-300546-0-08489100-1479459680_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λοιπον. Βρηκα το λάθος.

Ειναι ο τιτλος λάθος.

Ο Nick μιλάει για την φωτογραφία σε επίπεδο snapshots εως και απλο φωτορεπορτάζ (οριακα). Δεν εχει απαιτησεις ποιοτητας. Τα θελει ολα εστιασμένα για να βλεπει και την γκριματσα του φιλου του στο βαθος που χαζογελαει με την γκομενίτσα πχ και θελει σε ολο αυτό τον λιγοτερο δυνατο θορυβο. Βασικο σε ολα αυτα να μην χαθει το "τα παντα on focus". Ολα τα αλλα επονται. Δεν πειραζει να ειναι κουνημενες οι βραδυνες του φωτο. Θα βγαζει μονο ακινητα αντικειμενα και παρεΐστικες φωτο "say cheese" με HDR. Και ακομη βασικότερο δεν θελει κουμπια και ρυθμισεις να του ζαλιζουν το κεφαλι. Ενα κουμπι τα κανω ολα, αντε κι αλλο ενα το on/off. Τα στελνω με WiFi σε ολους και τυπωνω και καμια σε 10Χ15 το πολυ. Αλλιως την βαζει wallpaper στο PC/Mac που η οθονη απο calibration ειναι κουκουρουκου αλλα δεν πειραζει γιατι ουτως ή αλλως εχει βγει με full εντονα χρωματα.

Ολοι οι υπολοιποι μιλαμε για την φωτογραφια σαν χομπυ, τεχνη, συνθεση, φαντασια, IQ κλπ. Θεωρουμε την καθε φωτογραφια ιδιαιτερη και οτι αξιζει να της αφιερωσουμε χρονο πριν και μετα. Θα τραβηξουμε και αναμνηστικες στα γρηγορα αλλα θα προσπαθησουμε να ειναι εστω και λιγο διαφορετικες. Μια γωνια ληψης ιδιαιτερη εστω. Μας λειπει ακομη και το κλασικο manual focus ring (οχι το by the wire).

Δεν ειναι κακο να βλεπουμε διαφορετικα τα πραγματα. Απλα ηταν κακη η διατυπωση του τιτλου. Θα επρεπε να ειναι:

DSLR vs Smartphones.... προς την ισοτητα για φωτογραφιες SnapShots

Σε αυτο θα συμφωνησουμε ολοι νομιζω

Επεξ/σία από SeNNinhA
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έτσι όπως τα λες... θα παίζει ο Γιωργάκης και θα του λέει ο πατέρας του "κάτσε να βρω την υπερεστιακή απόσταση"

 

Είπαμε δεν ξέρεις από φωτογραφία αλλά μόνο ένας αντικειμενικά ηλίθιος που νομίζει ότι ξέρει θα ήθελε ΠΟΡΤΡΕΤΟ σε ΜΗ ελεγχόμενο περιβάλλον (φόντο) που θα είναι όλο νετ. Και πάλι γίνεται ό,τι θες με dslr αλλά συνέχισε να επιδεικνύεις πόσο ανίδεος είσαι για να υποστηρίξεις μια ιδέα που όντως απευθύνεται σε ανίδεους.

 

 

 

Άντε πες πως είσαι σε εξωτερικό χώρο και τη βρίσκεις. Εντός δωματίου, πού να την βρεις?

 

Πού ειν'το πού ειν'το το δαχτυλίδι ψάξε ψάξε δεν θα το βρεις. ΑΝ από την αρχή ρωτούσες πώς μπορεί να γίνει το κάθε πράγμα και δεν ερχόσουν με υφάκι "εγώ τα ξέρω όλα" μπορεί και να μάθαινες κάτι.

 

 

 

Προφανώς οι DSLR με τις ρυθμίσεις που προσφέρουν έχουν πλεονέκτημα. Αλλά αν αφαιρέσουμε τον ανθρώπινο παράγοντα και τις αφήσουμε στο auto τί κάνουν?

Προσωπικά περίμενα να χορεύουν και να κάνουν παπάδες. Στην πράξη όμως η απόσταση έχει μικρύνει πολύ. Επιπλέον πολλοί άνθρωποι τραβάνε στο auto. Γιατί μπορεί να μην ξέρουν, θέλουν όμως να κρατήσουν τις αναμνήσεις τους.

 

Προσωπικά ανήκεις στην κατηγορία ΑΣΧΕΤΟΣ και ΑΝΕΠΙΔΕΚΤΟΣ ΜΑΘΗΣΗΣ αλλιώς δεν θα έλεγες τέτοιες ηλιθιότητες. Παραδέξου απλά ΠΟΛΥ ΑΠΛΑ ότι ΔΕΝ το έχεις με τη φωτογραφία και μείνε στο κινητό. Αυτό είναι ένας μικρός υπολογιστής που θα σου δώσει 500 παραλλαγές jpg με όποιο καρακιτς φίλτρο θες για να μαζέψεις λάικ στο φβ. Το άλλο είναι φωτογραφική μηχανή και δίνει μια εκδοχή jpg που αν ξέρεις να τραβάς είναι παραπάνω από ικανοποιητική.

 

Επεξ/σία από VampireKiSS
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...