Προς το περιεχόμενο

DSLR vs Smartphone ...προς την ισότητα


nickolas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Με πολυ λιγα λογια, γιατι οι συνολικες λεξεις που εχω γραψει εδω και οι υπολοιποι ξεπερνουν τα συνολικα σχολια σε ολο το forum

 

δυστυχως το νημα ειναι πολυ λαθος, απο την πολυ αρχη του..... τον τιτλο

 

DSLR vs Smartphone ...προς την ισότητα

 

Ουδεμια ισοτητα υπαρχει, ουτε καν με μια μεγαλη αποκλιση. Τεράστια ειναι....

 

Θα μπορουσε να ειναι "Καμερα κινητου, μπορει υπο καποιες προυποθεσεις / αναγκες, να αντικαταστησει τις DSLR??"

 

Και η συζητηση στο νημα θα ηταν αυτη που επρεπε.... γιατι ουτως η αλλως ολοι συμφωνουν με το παραπανω

 

γιατι στην ουσια, με τα ισοδυναμα και τη φυσικη, αυτο προσπαθεις να αποδειξεις.....

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 700
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

DrStein σκοπός αυτού του ποστ ήταν η σύγκριση του εξοπλισμού. (1)  Έγινε μια αντικειμενική σύγκριση και το αποτέλεσμα ΔΕΝ ήταν κάποια άποψη για να σηκώσει συζήτηση.

Το μόνο που σήκωνε συζήτηση ήταν το πόσο βαρύτητα θα έπρεπε να δώσει κανείς στο αποτέλεσμα.

(2) Αντίθετα οι υπόλοιποι επηρρεασμένοι από τις απόψεις σας, αμφισβητήσατε τη Φυσική (ή την εφαρμόσατε επιλεκτικά και λάθος).

Γενικά δεν εκφέρω απόψεις γιατί ξέρω ότι έχουν μειωμένη σημασία. Όταν τις εκφέρω, για αποφυγή παρεξηγήσεων συνηθίζω να προσθέτω το "στα δικά μου μάτια" κλπ.

αν και κανονικά ο οποιοσδήποτε θα πρέπει να μπορεί να ξεχωρίζει τις απόψεις και να τις αντιμετωπίζει ως τέτοιες.

 

Είχα βρει κάποιες ωραίες φώτο από το Pixel, αν ξαναπέσω σε κάτι ενδιαφέρον θα ποστάρω. (όχι γιατί μου αρέσει αλλά για να δείξω τις δυνατότητές του, γιατί αυτός είναι ο σκοπός του thread).

Επίσης, για να κάνω τη σύγκριση λίγο πιο κατανοητή:

 

(3) Πάρτε μια full frame μηχανή με 28mm φακό και τραβήξτε μια φώτο με ISO 1600 και F11. Δεν μπορεί, θα υπάρχουν τέτοιες

 

φώτο!

(4) Με το Pixel XL θα πάρεις ΑΚΡΙΒΩΣ την ίδια φωτογραφία (και ίσως να είναι λίγο καλύτερη λόγω καλύτερου αισθητήρα/post processing)

Από την άλλη  στην full frame, αλλάζεις φακό, ίριδα, πέφτεις σε χαμηλότερο ISO αν έχει περισσότερο φως (που το Pixel δεν μπορεί να διαχειριστεί*)

και γενικά την κάνεις customize (γιατί ναι δεν είναι το ίδιο πράγμα το κινητό!)

 

 

*αλλά δίνει ήδη πολύ καλές φώτο, οπότε αυτό είναι μειωμένης σημασίας.

 

1) ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΗ η σύγκριση που έκανες λέμε. Μονο εσύ και ο ανεκδιηγητος Master of the Universe SpirakosGPZ435234623 λετε οτι ειναι. Κι ο Παπαδόπουλος στην Χουντα "αντικειμενικες" δίκες έκανε.

 

Η "αντικειμενική" σου συγκριση ειναι τοσο αντικειμενική όσο μια συγριση μιας Formula1 με ενα φορτηγό εαν τα εχουμε βαλει και τα δυο να ξεκινησουν υπο στάση σε ανηφόρα με κλίση 50% και εχουμε φορτωσει με ερμα την F1 ώστε να φτάσει τα κιλά του φορτηγού! Το φορτηγό θα τα καταφερει οχι ισαξια αλλα καλύτερα απο F1 στις συγκεκριμενες συνθηκες. Αλλα το προβλημα σου ειναι οτι δεν θελεις να σκεφτεις. Εχεις κολλησει με το dof και δεν βλεπεις (ή δεν θελεις να δεις) κατι αλλο περα απο αυτο.

 

2) Θυμισέ μου καποιον τυπο της φυσικής ή καποια αρχή της φυσικής που να εχεις παραθεσει και χρησιμοποιήσει, γιατι εγω αραδιασα αρκετα και ο Master of the Universe SpirakosGPZ13462356 ελεγε οτι παιζω με τα νουμερα. Παρακαλώ κανε quote την φυσικη που εχεις αναφέρει εκτός φυσικα απο το DOF equivalent που μονο εσυ κακως ασχολεισαι μαζι του σε μια "αντικειμενικη" συγκριση.

 

3) Εαν μπορω να τραβήξω με ISO 400 και f/3.5 την ιδια φωτογραφία πρεπει να ειμαι χαζός εντελως να το κανω ή να θελω να κοροιδεψω τους ασχετους που δεν ξερουν απο φωτογραφια. Οταν πρεπει (πχ βραδυνη φωτογραφιση φεγγαριού) θα το κανει καποιος. Σε μια σύγκριση με κινητό δεν υπαρχει κανενας λογος να το κανει καποιος.

 

4) Οπως τα λες. Θα παρεις την ιδια φωτογραφία με μια DSLR στο f/11 με ISO 1600. Στο Pixel XL θα παρεις μια νορμάλ φωτογραφια σε τυπικες συνθηκες φωτισμου ιδια με αυτη που η DSLR βγαζει το βράδυ full moon!!! Και με την προυποθεση οτι η σκηνη σου και το κινητο ειναι απολυτα σταθερα! Εκπληκτικο.

 

Η ΛΟΓΙΚΗ δεχεται απανωτα χτυπήματα με τις σκεψεις σου. Καλα η ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ εχει πεθανει ομως και χωρις ελπίδα αναστασης. Να σαι καλα.

 

Πες μας τωρα και την ηλικία σου και με τι ασχολείσαι. Ο φιλος σου SpiroGPZ43223623 δηλωσε επαγγελματιας σουπερμαν φωτογραφος. Εσυ δεν μας εχεις δειξει ουτε μια φωτο σου (ουτε και ο Spirakos βεβαια) αλλα μας εχεις ταραξει στα equivalent. Μην πεις οτι ειναι ασχετο. Σε παρακαλάνε ολοι για φωτογραφιες και κανεις τον Κινεζο. Σε ρωταω εγω και κρυβεσαι. Δεν ειναι ασχετο να γνωριζεις το επιπεδο και την εμπειρια του αλλου για να κρινεις ποση βαρυτητα εχουν τα λογια του.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έχω να δώσω συγχαρητήρια στους δυο παραπάνω φίλους για την επιμονή-υπομονή και τις γνώσεις τους που παρέθεσαν στο παραπάνω θέμα , τεκμηριωμένα !! Πραγματικά αξίζει να το διαβάσει κανεις !!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θα κανω την υστατη προσπαθεια μου...

 

DrStein σκοπός αυτού του ποστ ήταν η σύγκριση του εξοπλισμού. Έγινε μια αντικειμενική σύγκριση και το αποτέλεσμα ΔΕΝ ήταν κάποια άποψη για να σηκώσει συζήτηση.

Το μόνο που σήκωνε συζήτηση ήταν το πόσο βαρύτητα θα έπρεπε να δώσει κανείς στο αποτέλεσμα.

Κανεις το ιδιο πραγμα που σου ειπα και πριν...
Την θεωρια σου την θεωρεις δεδομενο ως γεγονος (αντικειμενικα παντα...)

 

Αντίθετα οι υπόλοιποι επηρρεασμένοι από τις απόψεις σας, αμφισβητήσατε τη Φυσική (ή την εφαρμόσατε επιλεκτικά και λάθος).

Γενικά δεν εκφέρω απόψεις γιατί ξέρω ότι έχουν μειωμένη σημασία. Όταν τις εκφέρω, για αποφυγή παρεξηγήσεων συνηθίζω να προσθέτω το "στα δικά μου μάτια" κλπ.

αν και κανονικά ο οποιοσδήποτε θα πρέπει να μπορεί να ξεχωρίζει τις απόψεις και να τις αντιμετωπίζει ως τέτοιες.

Κανενος η αποψη δεν ειναι πιο βαρια απο του αλλου. Δεν θα επρεπε να θεωρεις οτι η αποψη σου εχει μειωμενη σημασια απο την στιγμη που την στηριζεις αλλα και να εισαι ετοιμος να δεχτεις οτι κανεις καποιο λαθος ακουγοντας και την αποψεις των αλλων.
Αντιθετως, οταν προσπαθεις να επιβαλλεις την αποψη σου ως fact χρησημοποιωντας "αντικειμενικα" θεωριτικα συγκριτικα πχ αυτο με την α7 ή την FF που αναφερεις, αυτοματα μειωνεις το βαρος της αποψης σου και αρχιζει το trolling...

 

Είχα βρει κάποιες ωραίες φώτο από το Pixel, αν ξαναπέσω σε κάτι ενδιαφέρον θα ποστάρω. (όχι γιατί μου αρέσει αλλά για να δείξω τις δυνατότητές του, γιατί αυτός είναι ο σκοπός του thread).

 

Βασικα σου ζητησα φωτο που αρεσουν σε εσενα και εχεις τραβηξει εσυ προσωπικα, με οποιαδηποτε συσκευη ανεξαρτητου ποιοτητας και θεματος. Φωτο που τις κοιτας ΕΣΥ προσωπικα και σε κανουν να χαμογελας. Οχι καποιες που εχουν τραβηχτει απο αλλον. Ασχετα ειναι αυτος ο σκοπος του thread, τοσα offtopic εχουμε γραψει...
Δεν πιστευω να μην εχεις 2-3 φωτο που σου αρεσουν.

Επίσης, για να κάνω τη σύγκριση λίγο πιο κατανοητή:

 

Πάρτε μια full frame μηχανή με 28mm φακό και τραβήξτε μια φώτο με ISO 1600 και F11. Δεν μπορεί, θα υπάρχουν τέτοιες φώτο!

Με το Pixel XL θα πάρεις ΑΚΡΙΒΩΣ την ίδια φωτογραφία (και ίσως να είναι λίγο καλύτερη λόγω καλύτερου αισθητήρα/post processing)

No comment... :X

Από την άλλη  στην full frame, αλλάζεις φακό, ίριδα, πέφτεις σε χαμηλότερο ISO αν έχει περισσότερο φως (που το Pixel δεν μπορεί να διαχειριστεί*)

και γενικά την κάνεις customize (γιατί ναι δεν είναι το ίδιο πράγμα το κινητό!)

 

 

*αλλά δίνει ήδη πολύ καλές φώτο, οπότε αυτό είναι μειωμένης σημασίας.

 

 

Επεξ/σία από DrStein
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πάρτε μια full frame μηχανή με 28mm φακό και τραβήξτε μια φώτο με ISO 1600 και F11. Δεν μπορεί, θα υπάρχουν τέτοιες φώτο!

Με το Pixel XL θα πάρεις ΑΚΡΙΒΩΣ την ίδια φωτογραφία (και ίσως να είναι λίγο καλύτερη λόγω καλύτερου αισθητήρα/post processing)

No comment...  :X

 

 

Η "θεωρία" μου "απόψεις" μου κλπ. στις οποίες αναφέρεσαι δεν είναι τίποτα  δικό μου. Είναι φυσική και τριγωνομετρία. (και ναι σε αυτό το σημείο τα επιχειρήματα τελειώνουν).

 

Τέλος επειδή δεν... σου δίνω παράδειγμα συγκεκριμένο. Αν θέλετε αργότερα θα βγάλω όλες τις αντιστοιχίες σε Pixel XL-Iphone και S7 με full frame και crop αισθητήρες και όποιος έχει κινητό με καλή κάμερα και DSLR μπορεί να δοκιμάσει και να ποστάρει στο τόπικ τη σύγκριση. Να δείτε και με παραδείγματα αυτό που σας λέω.

 

Εννοείται πως πάντα μιλάμε για την ίδια φωτογραφία με τις ίδιες συνθήκες (μέρα ή νύκτα, κίνηση ή όχι κλπ.) και από την ίδια θέση (εφόσον είναι αντίστοιχα τα focal length).

 

Επεξ/σία από nickolas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

Η "θεωρία" μου "απόψεις" μου κλπ. στις οποίες αναφέρεσαι δεν είναι τίποτα  δικό μου. Είναι φυσική και τριγωνομετρία. (και ναι σε αυτό το σημείο τα επιχειρήματα τελειώνουν).

 

Τέλος επειδή δεν... σου δίνω παράδειγμα συγκεκριμένο. Αν θέλετε αργότερα θα βγάλω όλες τις αντιστοιχίες σε Pixel XL-Iphone και S7 με full frame και crop αισθητήρες και όποιος έχει κινητό με καλή κάμερα και DSLR μπορεί να δοκιμάσει και να ποστάρει στο τόπικ τη σύγκριση. Να δείτε και με παραδείγματα αυτό που σας λέω.

 

Εννοείται πως πάντα μιλάμε για την ίδια φωτογραφία με τις ίδιες συνθήκες (μέρα ή νύκτα, κίνηση ή όχι κλπ.) και από την ίδια θέση (εφόσον είναι αντίστοιχα τα focal length).

 

 

Δεν μου εκανες quote την φυσικη που επικαλείσαι. Δεν εχεις χρησιμοποιησει πουθενα φυσικη ουτε και λογικη φυσικα.... Απλα επιβαλεται ολοι να τα δεχτουμε επειδει ΕΣΥ λες οτι προκυπτουν απο την φυσική αλλα ομως ΔΕΝ ΞΕΡΕΙΣ φυσικη, ούτε και φωτογραφια εννοειται. Δεν εχεις ουτε μια δικη σου φωτογραφια να μας δειξεις και ψαχνεις το ιντερνετ να ξεσηκώσεις δειγματα για να συγκρινεις χωρις να ξερεις πως γινονται οι σωστες συγκρίσεις.

 

Συνεχίζω και γραφω μονο και μονο γιατι καποιοι μπορει να σε διαβασουν και να πάνε αδιαβαστοι στο θεμα φωτογραφιας.

 

eb6.jpg?1307463786

Επεξ/σία από SeNNinhA
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λοιπόν (ελπίζω να μην έχω κάνει κάπου λάθος!). Αν τύχει ποτέ να πάρετε φώτο με τις παρακάτω ρυθμίσεις, τραβήξτε έξω και το κινητό και postάρετε το αποτέλεσμα!

 

Pixel/Pixel XL/Galaxy S7*: full frame f11, ISO 1600 apsc f7 , ISO 640
 
Iphone 7: full frame f13, ISO 1600 apsc f8, ISO 640
 
iphone 5s/6/6s/se** : full frame f16, ISO 1600 apsc f9,5 ISO 600
 
Το Galaxy S7 απέχει (υπερέχει) 1/4 του στοπ από τα Pixel οπότε έδωσα ίδια νούμερα.
Για το SE νομίζω πως έχει ίδιο πακέτο αισθητήρα/φακού με το 6s
Εννοείται για σωστή σύγκριση ο χρόνος της έκθεσης πρέπει να είναι ο ίδιος. Το ISO μπορεί να είναι ίδιο ή μεγαλύτερο με τα νούμερα που δίνω (το κινητό θα μεγαλώσει αντίστοιχα το ISO του)
Γενικά τα κινητά έχουν φακούς ισοδύναμους με 26-28mm σε full frame (18mm σε νούμερα APSC). Αν το κάδρο δεν είναι ίδιο από την ίδια θέση, απλά φροντίστε το θέμα να καλύπτει τον ίδιο χώρο στη φωτογραφία.
Επεξ/σία από nickolas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αντε κι εγω σου λεω κανουμε το παραπανω πειραμα, και voila κατω απο αυτες τις συνθηκες το αποτλεσμα ειναι λιγο πολυ ιδιο στα κινητα και στην DSLR

 

Τεμηριωνεις με αυτο οτι "DSRL vs Samrtphone .....ΠΡΟΣ ΤΗΝ ΙΣΟΤΗΤΑ"???? Ελπιζω οχι γιατι γελαει ο κοσμος.

 

διοτι μετα σου εχω το εξης, παρε μια GoPro Hero 5 και μια Nikon D5, Βουτα τες και τις 2 κατω απο το νερο στα 30 εκατοστα.

Ποια θα βγαλει καλυτερη φωτογραφια? Ασε που μαλλον η D5 θα πνιγει..... Αρα οι action cam δεν ειναι καν ισες με τις DSLR.... Οι action cam ειναι σαφως ανωτερες......

 

 

Λυπαμαι πολυ που δεν μπορεις να κατανοησεις τις διαφορετικες πτυχες τις φωτογραφιας, αλλα αυτο ειναι βεβαιο πως δεν προκειται να αλλαξει σε σενα, οχι τουλαχιστον απο τα γραφομενα σε αυτο το νημα

Επεξ/σία από blu3_orion
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ότι υπό ίδιες συνθήκες το κινητό μπορεί να βγάλει ίδια (ή καλύτερη...) φωτογραφία από την DSLR εγώ δεν το ήξερα.

Το βρίσκω εντυπωσιακό. Έκανα ένα θέμα και το postara.

Όσο αυξάνονται αυτές οι συνθήκες, τόσο πλησιάζουν στην ισότητα.

 

Προφανώς δεν θα γίνουν ποτέ όμοιες δεδομένου ότι δεν αλλάζεις φακούς και aperture στο κινητό, ούτε έχεις εύκολα τόσους manual ελέγχους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσο αυξάνονται αυτές οι συνθήκες, τόσο πλησιάζουν στην ισότητα.

 

Δεν στο λεω ουτε με κακια, ουτε θελω να ειμαι προσβλητικος, αλλα πραγματικα λυπαμαι για σενα φιλε.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Λοιπόν (ελπίζω να μην έχω κάνει κάπου λάθος!). Αν τύχει ποτέ να πάρετε φώτο με τις παρακάτω ρυθμίσεις, τραβήξτε έξω και το κινητό και postάρετε το αποτέλεσμα!

 

Pixel/Pixel XL/Galaxy S7*: full frame f11, ISO 1600 apsc f7 , ISO 640
 
Iphone 7: full frame f13, ISO 1600 apsc f8, ISO 640
 
iphone 5s/6/6s/se** : full frame f16, ISO 1600 apsc f9,5 ISO 600
 
Το Galaxy S7 απέχει (υπερέχει) 1/4 του στοπ από τα Pixel οπότε έδωσα ίδια νούμερα.
Για το SE νομίζω πως έχει ίδιο πακέτο αισθητήρα/φακού με το 6s
Εννοείται για σωστή σύγκριση ο χρόνος της έκθεσης πρέπει να είναι ο ίδιος. Το ISO μπορεί να είναι ίδιο ή μεγαλύτερο με τα νούμερα που δίνω (το κινητό θα μεγαλώσει αντίστοιχα το ISO του)
Γενικά τα κινητά έχουν φακούς ισοδύναμους με 26-28mm σε full frame (18mm σε νούμερα APSC). Αν το κάδρο δεν είναι ίδιο από την ίδια θέση, απλά φροντίστε το θέμα να καλύπτει τον ίδιο χώρο στη φωτογραφία.

 

 

Δεν διαφωνει κανεις με το dof equivelant, αν θελεις μπορω να το τεσταρω με το g3 μου, που εχει ακομα μικροτερο αισθητηρα vs με aps-c και full frame, το θεμα ειναι οτι η θεωρια σου, δεν μεταφραζετε στην πραξη, γιατι πολυ απλα κανεις δεν θελει τεραστιο dof στις περισσοτερες περιπτωσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Λοιπόν (ελπίζω να μην έχω κάνει κάπου λάθος!). Αν τύχει ποτέ να πάρετε φώτο με τις παρακάτω ρυθμίσεις, τραβήξτε έξω και το κινητό και postάρετε το αποτέλεσμα!

 

Pixel/Pixel XL/Galaxy S7*: full frame f11, ISO 1600 apsc f7 , ISO 640
 
Iphone 7: full frame f13, ISO 1600 apsc f8, ISO 640
 
iphone 5s/6/6s/se** : full frame f16, ISO 1600 apsc f9,5 ISO 600
 
Το Galaxy S7 απέχει (υπερέχει) 1/4 του στοπ από τα Pixel οπότε έδωσα ίδια νούμερα.
Για το SE νομίζω πως έχει ίδιο πακέτο αισθητήρα/φακού με το 6s
Εννοείται για σωστή σύγκριση ο χρόνος της έκθεσης πρέπει να είναι ο ίδιος. Το ISO μπορεί να είναι ίδιο ή μεγαλύτερο με τα νούμερα που δίνω (το κινητό θα μεγαλώσει αντίστοιχα το ISO του)
Γενικά τα κινητά έχουν φακούς ισοδύναμους με 26-28mm σε full frame (18mm σε νούμερα APSC). Αν το κάδρο δεν είναι ίδιο από την ίδια θέση, απλά φροντίστε το θέμα να καλύπτει τον ίδιο χώρο στη φωτογραφία.

 

 

Λοιπν εκανα το τεστ και μπορω να πω οτι εχει δικιο ο Νικολας!!!

Το Pixel XL δεινει σαφεστατα καλυτερα αποτελεσματα απο την D810.

 

post-269181-0-15674800-1479391236_thumb.jpg

 

Οποιος εχει αντιρρηση... να του καει ο αισθητηρας!!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν στο λεω ουτε με κακια, ουτε θελω να ειμαι προσβλητικος, αλλα πραγματικα λυπαμαι για σενα φιλε.......

Παρομοίως και φιλικά, λυπάμαι που κάνετε για τις DSLR σαν να είναι το άγιο δισκοπότηρο και κάποιος το θίγει.

 

Όπως και να έχει, πολλοί εδώ ζητούσαν παραδείγματα για να καταλάβουν. Ορίστε λοιπόν! (δυστυχώς είμαι μακρυά από την D3100 μου και δεν έχω κάποιο καλό κινητό για να βγάλω ο ίδιος φώτο)

Δεν διαφωνει κανεις με το dof equivelant, αν θελεις μπορω να το τεσταρω με το g3 μου, που εχει ακομα μικροτερο αισθητηρα vs με aps-c και full frame, το θεμα ειναι οτι η θεωρια σου, δεν μεταφραζετε στην πραξη, γιατι πολυ απλα κανεις δεν θελει τεραστιο dof στις περισσοτερες περιπτωσεις.

Δεν είπα ότι τα καλά κινητά είναι καλύτερα στις περισσότερες περιπτώσεις, αλλά ότι είναι καλύτερα σε κάποιες περιπτώσεις..

Υπάρχουν περιπτώσεις που κάποια κινητά τραβάνε καλύτερη φώτο από μια DSLR.

Είναι συγκριτικά λίγες αλλά γίνονται όλο και περισσότερες.

Εννοείται κάνε το με το G3 σου αλλά δεν ξέρω τί αισθητήρα έχει... σε κάθε περίπτωση όμως το αποτέλεσμά του δεν νομίζω να απέχει και πολύ.

Επεξ/σία από nickolas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ρε συ Νικολα δεν καταλαβαινομαστε ρε φιλε και δε νομιζω οτι επροκειται να γινει και ποτε!!

 

Ειναι σαν να εισαι σε δικο σου κοσμο και κλειδωμενος στην σκεψη σου αγνοωντας τους παντες και τα παντα..... Ολοι οσοι σου επιτιθενται ειναι γιατι στα εχουν πει, πιο ξεκαθαρα δε γινεται και εσυ συνεχιζεις χωρις ομως να βλεπεις την ουσια του πραγματος.

 

Παιδια που σε δεκαδες νηματα μιλανε πολιτισμενα σε ολους, εχουν χασει την υπομονη μαζι σου, εκτος απο εναν που διαβασε την πρωτη σελιδα του νηματος και μονο, και μετα εξαφανιστηκε. Καθε σκεπτομενο ανθρωπο, αυτο θα τον κανει να αναρωτηθει! Εσενα οχι απο οτι εχω καταλαβει.

 

 

Παρομοίως και φιλικά, λυπάμαι που κάνετε για τις DSLR σαν να είναι το άγιο δισκοπότηρο και κάποιος το θίγει.

Ταδε εφη απο εναν ανθρωπο που δεν ασχολειται καθολου με την φωτογραφια, σαν να αρχισω να εχω ξαφνικα αποψη για τα κολεοπτερα του Αμαζονιου. Προσπαθησαμε να στο κανουμε απλο με φορτηγα, φορμουλα ενα, αδιαβροχες καμερες..... αλλα δεν πτοεισαι..... για σενα εφοσον το κινητο υπο καποια προυποθεση τραβαει ενδεχομενως ιδιες φωτογραφιες με την DSLR, πλησιαζουν προς την ισοτητα.

 

Η DSLR ΕΙΝΑΙ το αγιο δισκοποτηρο (σε σχεση με τα κινητα) στις δυνατοτητες που σου δινει, και στο τελικο αποτελεσμα, και ΕΙΝΑΙ το αγιο δισκοποτηρο για αυτους που θελουν ασχοληθουν πιο βαθια με την φωτογραφια, και οχι απλα να τραβανε μια αναμνηστικη φωτογραφια .

 

 

Υπάρχουν περιπτώσεις που κάποια κινητά τραβάνε καλύτερη φώτο από μια DSLR.

 

Οι περιπτωσεις που αναφερεις ειναι απειροελαχιστοτατες σε σχεση με τις δυνατοτητες των DSLR που φυσικα συγκρινεις, αλλα ουδεμια ιδεα εχεις.

 

 

Πραγματικα αν ημουν Moderator σε αυτο το σημειο θα κλειδωνα το νημα δεν υπαρχει απολυτως κανενα νοημα να συνεχισει και εσυ δεν εχεις καμια ελπιδα να καταλαβεις τι σου λεμε παροτι εχει εξηγηθει, τεχνικά απλοικα, επιτακτικα...... τπτ ισοδυναμα και ισοτητα.....

Επεξ/σία από blu3_orion
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...