Προς το περιεχόμενο

DSLR vs Smartphone ...προς την ισότητα


nickolas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Για τους κουλούς οσους το χρειάζονται....

 

Ποτε μου δεν ειχα προβλημα με σταθεροποιηση σε φωτο ή βιντεοκαμερα. Αν μη τι αλλο εχω σταθερο χερι. Για την ακριβεια stabilized βραχιονα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 700
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μα και να τυπωνε φωτογραφιες, στις τυπικες διαστασεις δεν φαινονται οι διαφορες.

 

 

 

Νομίζεις! Για δες στο πιο πάνω video που πόσταρε ο thepoint πώς πατσαβούριασε το πορτρέτο από iphone 7 plus. Ενα από τα καλύτερα camera phones και δεν είναι ούτε καν Α4 η εκτύπωση! Φαντάσου τι γίνεται στα χειρότερα κινητά. Το τύπωμα είναι ακόμη ένα σημείο που δείχνουν τα δόντια τους οι αισθητήρες που χρυσοπληρώσαμε και στο λέω έχοντας τυπώσει 1,70μ πορτρέτο με τα πενιχρά 12mp της D700. 

 

Το θέμα όμως με το τύπωμα δεν είναι αυτό καθ' αυτό το αποτέλεσμα. Oύτως ή άλλως κανένας φωτογράφος δεν αρκείται σε 15χ10 ούτε υπάρχει κάτι άξιο τυπώματος σε τέτοια διάσταση οπότε στο τύπωμα τα κινητά και οι περισσότερες compact πάνε άκλαφτα αφού ακόμα και σε 15χ10 αναμνηστικές δείχνουν αδυναμία για πολλούς και διάφορους λόγους συν την κακή ποιότητα εκτύπωσης.

To θέμα είναι ότι έχει αλλάξει ο τρόπος που βλέπει ο κόσμος τις φωτογραφίες του και σε αυτόν τον τρόπο τα κινητά έχουν πολύ σημαντικό ρόλο αφού διαμοιράζουν ευκολότερα τις φωτογραφίες που τραβάνε. Μπροστά σε αυτή την ευκολία πολλοί είναι αυτοί που (αποδεδειγμένα βάσει πτώσεως πωλήσεων) κάνουν εκπτώσεις στην ποιότητα χάριν ευκολίας. 

 

Για εμένα πάντως η διαδικασία μιας φωτογραφίας ολοκληρώνεται όταν κρατώ στα χέρια μου τυπωμένη την φωτογραφία. Είναι ένα αίσθημα ολοκλήρωσης και δημιουργίας. Μπορεί να είναι βίτσιο δικό μου, μπορεί να είναι και κομμάτι της φωτογραφικής διαδικασίας αλλά ξέρω αρκετούς εκεί έξω που τυπώνουν ακόμα. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για τους κουλούς οσους το χρειάζονται....

 

Ποτε μου δεν ειχα προβλημα με σταθεροποιηση σε φωτο ή βιντεοκαμερα. Αν μη τι αλλο εχω σταθερο χερι. Για την ακριβεια stabilized βραχιονα.

 

Χαχαχα φιλε δεν ξερω για το δικο σου το χερι, εγω παντως που δοκιμασα πολλα πλανα με την YI4K ηταν λες και την ειχα κολλημενη σε φραπεδιερα την ωρα που πηγα να φτιαξω καφε.... :PP

 

Ισως βεβαια φταιει και ογκος βαρος, αλλα και με την DSLR που ειχα δοκιμασει δεν ηταν αποδεκτο το αποτελεσμα για μενα...

 

Εσυ με τι τραβας βιντεο και εχεις τοσο σταθερα πλανα? γιατι αν το κανεις με DSLR δε βολευει να την κρατησεις και να ειναι σταθερη, εκτος αν εχεις καποιο RIG

 

EDIT: και για την ιστορια, δεν εννοω κονουματα σε panning οταν εισαι ακινητος, εννοω να προχωρας και να καταφερεις να εχεις σταθερο πλανο..

Επεξ/σία από blu3_orion
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφορμή είναι το γεγονός ότι και οι DSLR έχουν περιορισμούς που δεν είναι λίγοι και πλέον πολλά μπορούν να τα κάνουν και τα κινητά.

Από το 100% των φωτογραφιών που θα ήθελες να πάρεις για παράδειγμα, το 60% τις παίρνεις μια χαρά και με κινητό, το 90% με DSLR και το υπόλοιπο 10% απλά δεν υπάρχει ακόμα τεχνολογία να τις πάρεις (κατά την άποψη και προσωπική εμπειρία μου).

Ανέβασες μια φωτογραφία πιο πάνω με μεγάλο βάθος πεδίου σαν επιχείρημα ότι μια dslr δεν μπορεί να το κάνει αυτό λόγω του ότι πρέπει να κλείσει πολύ το διάφραγμα κτλ. Για απάντηση σου ανέβασα μια φωτο από κλειστό χώρο με επίσης μεγάλο βάθος πεδίου και δεν μπήκες καν στον κόπο να κάνεις μια εκτίμηση για το τι διάφραγμα χρησιμοποίησα. Θα σου πω λοιπόν ότι τραβήχτηκε με f/2.8 στο χέρι! Τα πάντα μπορείς να κάνεις με την dslr αρκεί να ξέρεις πώς να το κάνεις γιατί είναι φωτογραφική μηχανή, όχι κάτι άλλο που βγάζει και φωτογραφίες και αντί να σου δίνει ελευθερία έκφρασης σου βάζει μόνο περιορισμούς. Θα είχε ενδιαφέρον να φέρεις ό,τι άλλο παράδειγμα θέλεις που πιστεύεις ότι δεν μπορεί να το κάνει μια dslr. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Νομίζεις! Για δες στο πιο πάνω video που πόσταρε ο thepoint πώς πατσαβούριασε το πορτρέτο από iphone 7 plus. Ενα από τα καλύτερα camera phones και δεν είναι ούτε καν Α4 η εκτύπωση! Φαντάσου τι γίνεται στα χειρότερα κινητά. Το τύπωμα είναι ακόμη ένα σημείο που δείχνουν τα δόντια τους οι αισθητήρες που χρυσοπληρώσαμε και στο λέω έχοντας τυπώσει 1,70μ πορτρέτο με τα πενιχρά 12mp της D700. 

 

Το θέμα όμως με το τύπωμα δεν είναι αυτό καθ' αυτό το αποτέλεσμα. Oύτως ή άλλως κανένας φωτογράφος δεν αρκείται σε 15χ10 ούτε υπάρχει κάτι άξιο τυπώματος σε τέτοια διάσταση οπότε στο τύπωμα τα κινητά και οι περισσότερες compact πάνε άκλαφτα αφού ακόμα και σε 15χ10 αναμνηστικές δείχνουν αδυναμία για πολλούς και διάφορους λόγους συν την κακή ποιότητα εκτύπωσης.

To θέμα είναι ότι έχει αλλάξει ο τρόπος που βλέπει ο κόσμος τις φωτογραφίες του και σε αυτόν τον τρόπο τα κινητά έχουν πολύ σημαντικό ρόλο αφού διαμοιράζουν ευκολότερα τις φωτογραφίες που τραβάνε. Μπροστά σε αυτή την ευκολία πολλοί είναι αυτοί που (αποδεδειγμένα βάσει πτώσεως πωλήσεων) κάνουν εκπτώσεις στην ποιότητα χάριν ευκολίας. 

 

Για εμένα πάντως η διαδικασία μιας φωτογραφίας ολοκληρώνεται όταν κρατώ στα χέρια μου τυπωμένη την φωτογραφία. Είναι ένα αίσθημα ολοκλήρωσης και δημιουργίας. Μπορεί να είναι βίτσιο δικό μου, μπορεί να είναι και κομμάτι της φωτογραφικής διαδικασίας αλλά ξέρω αρκετούς εκεί έξω που τυπώνουν ακόμα. 

Στο πορτρέτο ο φωτισμός ήταν χαμηλός. Με καλό φως δεν θα είχε και πολλά να ζηλέψει από την D700.
Αν προσέξετε ο κύριος που δίνει την άποψή του για τα χρώματα μιλάει για διαφορές σε βάθος πεδίου που προδίδουν το μέγεθος του αισθητήρα. Οι λήψεις λοιπόν δεν ήταν ισοδύναμες, αλλά με σκοπό το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα για κάθε κάμερα (έστω και με υποκειμενικά κριτήρια) που είναι ομολογουμένως ο πιο χρηστικός τρόπος σύγκρισης.
 
Το σημαντικό είναι πως εφόσον ο μικρός αισθητήρας του Iphone γεμίσει με φως, δίνει πολύ καλά αποτελέσματα, που δεν σε κάνουν να αποζητάς κάτι καλύτερο για νορμάλ χρήση (η κατάσταση αλλάζει με τα raw και τα post processing).
 
Το iphone βγήκε 1ο σε ένα από τα 3 τεστ και συνολικά πήρε την τελευταία θέση ισοβαθμώντας όμως με μια DSLR. Νομίζω αυτό το αποτέλεσμα δικαιολογεί το τίτλο του τόπικ!

Ανέβασες μια φωτογραφία πιο πάνω με μεγάλο βάθος πεδίου σαν επιχείρημα ότι μια dslr δεν μπορεί να το κάνει αυτό λόγω του ότι πρέπει να κλείσει πολύ το διάφραγμα κτλ. Για απάντηση σου ανέβασα μια φωτο από κλειστό χώρο με επίσης μεγάλο βάθος πεδίου και δεν μπήκες καν στον κόπο να κάνεις μια εκτίμηση για το τι διάφραγμα χρησιμοποίησα. Θα σου πω λοιπόν ότι τραβήχτηκε με f/2.8 στο χέρι! Τα πάντα μπορείς να κάνεις με την dslr αρκεί να ξέρεις πώς να το κάνεις γιατί είναι φωτογραφική μηχανή, όχι κάτι άλλο που βγάζει και φωτογραφίες και αντί να σου δίνει ελευθερία έκφρασης σου βάζει μόνο περιορισμούς. Θα είχε ενδιαφέρον να φέρεις ό,τι άλλο παράδειγμα θέλεις που πιστεύεις ότι δεν μπορεί να το κάνει μια dslr. 

Το βάθος πεδίου εξαρτάται πάρα πολύ και από τις συνθήκες.

Έβαλα βίντεο που απομονώνεις το θέμα και με >f50 αν θυμάμαι καλά. Δε λέει και πολλά αυτό.

Εδώ μιλάμε για σύγκριση και αυτό προυποθέτει ίδιες συνθήκες που δείχνουν τις διαφορές.

Ναι σαφώς και υπάρχουν walk arounds, πώς άλλωστε υπήρχαν ωραίες φωτογραφίες τα παλαιότερα χρόνια!

Επεξ/σία από nickolas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Χαχαχα φιλε δεν ξερω για το δικο σου το χερι, εγω παντως που δοκιμασα πολλα πλανα με την YI4K ηταν λες και την ειχα κολλημενη σε φραπεδιερα την ωρα που πηγα να φτιαξω καφε.... :PP

 

Ισως βεβαια φταιει και ογκος βαρος, αλλα και με την DSLR που ειχα δοκιμασει δεν ηταν αποδεκτο το αποτελεσμα για μενα...

 

Εσυ με τι τραβας βιντεο και εχεις τοσο σταθερα πλανα? γιατι αν το κανεις με DSLR δε βολευει να την κρατησεις και να ειναι σταθερη, εκτος αν εχεις καποιο RIG

 

EDIT: και για την ιστορια, δεν εννοω κονουματα σε panning οταν εισαι ακινητος, εννοω να προχωρας και να καταφερεις να εχεις σταθερο πλανο..

Πραγματικα, ειτε κανω ληψεις (ή φωτο) με την παλια DV βιντεοκάμερα (τωρα εχει παραδωσει πνευμα) σε full zoom, ειτε με την D7000 σε 450mm(eq), ειτε με την Nikon 1 στα 300mm(eq), ειτε με την FZ200 στα 600mm δεν εχω ιδιαιτερο προβλημα ακόμη κι αν περπαταω αλλαζοντας θεση (οχι βεβαια στα 400-600mm) αρκει να μπορω να κοιταω την οθονη. Εχουν βεβαια και το stabilization (εκτος απο τον 100-300 στην D7000). Δεν ειναι τα απολυτα σταθερα πλανα βεβαια οπως με gimbal, αλλα ειναι ομαλα σε καθε περιπτωση. Ουτε με τις παλιοτερες φιλματες ειχα ποτε προβλημα με κουνημενες φωτογραφιες. Εαν εχω κατι καλο στην φωτογραφια, αυτο ειναι σιγουρα το σταθερο χερι. Το κολπο ειναι να εισαι χαλαρος και οχι σφιγμένος ωστε ολο σου το κορμι και το χερι να λειτουργει σαν αμορτισερ. Επεξ/σία από SeNNinhA
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

BTW το βιβλιο που παρεθεσες ειναι πολυ ωραιο... Ισως να ανοιξεις ενα νεο νημα γιατι πολλοι δεν θα το εχουν δει και αξιζει

Επεξ/σία από blu3_orion
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

BTW το βιβλιο που περεθεσες ειναι πολυ ωραιο... Ισως να ανοιξεις ενα νεο νημα γιατι πολλοι δεν θα το εχουν δει και αξιζει

DONE

 

http://www.insomnia.gr/topic/627783-βιβλια-μαθηματα-σεμινάρια-φωτογραφιας/#entry55270217

 

Οποιος θελει συμπληρωνει ελευθερα εκει

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Στο πορτρέτο ο φωτισμός ήταν χαμηλός. Με καλό φως δεν θα είχε και πολλά να ζηλέψει από την D700.
Αν προσέξετε ο κύριος που δίνει την άποψή του για τα χρώματα μιλάει για διαφορές σε βάθος πεδίου που προδίδουν το μέγεθος του αισθητήρα. Οι λήψεις λοιπόν δεν ήταν ισοδύναμες, αλλά με σκοπό το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα για κάθε κάμερα (έστω και με υποκειμενικά κριτήρια) που είναι ομολογουμένως ο πιο χρηστικός τρόπος σύγκρισης.
 
Το σημαντικό είναι πως εφόσον ο μικρός αισθητήρας του Iphone γεμίσει με φως, δίνει πολύ καλά αποτελέσματα, που δεν σε κάνουν να αποζητάς κάτι καλύτερο για νορμάλ χρήση (η κατάσταση αλλάζει με τα raw και τα post processing).
 
Το iphone βγήκε 1ο σε ένα από τα 3 τεστ και συνολικά πήρε την τελευταία θέση ισοβαθμώντας όμως με μια DSLR. Νομίζω αυτό το αποτέλεσμα δικαιολογεί το τίτλο του τόπικ!

Το βάθος πεδίου εξαρτάται πάρα πολύ και από τις συνθήκες.

Έβαλα βίντεο που απομονώνεις το θέμα και με >f50 αν θυμάμαι καλά. Δε λέει και πολλά αυτό.

Εδώ μιλάμε για σύγκριση και αυτό προυποθέτει ίδιες συνθήκες που δείχνουν τις διαφορές.

Ναι σαφώς και υπάρχουν walk arounds, πώς άλλωστε υπήρχαν ωραίες φωτογραφίες τα παλαιότερα χρόνια!

 

Μετά και από αυτό το post σου πραγματικά λυπάμαι για το χρόνο που ξόδεψα για αυτό το thread. Η περίπτωσή σου είναι επιεικώς hopeless που λέει κι ο Senninha. Συνέχισε να παπαγαλίζεις θεωρίες με την ψευδαίσθηση ότι μπορείς έτσι να κρύψεις την παντελή σου άγνοια από φωτογραφία και φωτογραφικές μηχανές στην πράξη.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νικολα, ΑΝ σε ολα αυτα που εχεις πει σε αυτο το νημα εβαζες μπροστα μια φραση πχ "Στα δικα μου ματια" (οπως ειχες πει σε ενα ποστ) ή "κατα την γνωμη μου" ή "εγω πιστευω" ή γενικα κατι που οριζει οτι αυτο που γραφεις ειναι κατι που ΕΣΥ πιστευεις ΧΩΡΙΣ να θελεις να πεισεις για το αντιθετο ή οτι αυτα που λες ειναι δεδομενα, το νημα δεν θα ειχε τοσες σελιδες και εγω προσωπικα (ισως και καποιοι αλλοι) θα ειχα ακομα μαλλια...και δοντια...

 

Στο ειχα ξαναζητησει αλλα δεν ξερω αν το ειχες δει.

Θα ηθελα αν μπορεις να ποσταρεις 2-3 απο τις αγαπημενες σου φωτογραφιες που εχεις τραβηξει εσυ με οποιαδηποτε συσκευη (μηχανη/κινητο). Οχι φυσικα για σχολιασμο ή κριτικη αλλα για να δω τι ειδους φωτογραφια σου αρεσει να τραβας κυριως.

'Η καποια απο τις φωτο που εχεις τραβηξει και τα ορια της dslr που χρησημοποιησες δεν ηταν αρκετα για να καλυψουν τις αναγκες σου ενω το pixel θα σε καλυπτε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

DrStein σκοπός αυτού του ποστ ήταν η σύγκριση του εξοπλισμού. Έγινε μια αντικειμενική σύγκριση και το αποτέλεσμα ΔΕΝ ήταν κάποια άποψη για να σηκώσει συζήτηση.

Το μόνο που σήκωνε συζήτηση ήταν το πόσο βαρύτητα θα έπρεπε να δώσει κανείς στο αποτέλεσμα.

Αντίθετα οι υπόλοιποι επηρρεασμένοι από τις απόψεις σας, αμφισβητήσατε τη Φυσική (ή την εφαρμόσατε επιλεκτικά και λάθος).

Γενικά δεν εκφέρω απόψεις γιατί ξέρω ότι έχουν μειωμένη σημασία. Όταν τις εκφέρω, για αποφυγή παρεξηγήσεων συνηθίζω να προσθέτω το "στα δικά μου μάτια" κλπ.

αν και κανονικά ο οποιοσδήποτε θα πρέπει να μπορεί να ξεχωρίζει τις απόψεις και να τις αντιμετωπίζει ως τέτοιες.

 

Είχα βρει κάποιες ωραίες φώτο από το Pixel, αν ξαναπέσω σε κάτι ενδιαφέρον θα ποστάρω. (όχι γιατί μου αρέσει αλλά για να δείξω τις δυνατότητές του, γιατί αυτός είναι ο σκοπός του thread).


Επίσης, για να κάνω τη σύγκριση λίγο πιο κατανοητή:

 

Πάρτε μια full frame μηχανή με 28mm φακό και τραβήξτε μια φώτο με ISO 1600 και F11. Δεν μπορεί, θα υπάρχουν τέτοιες φώτο!

Με το Pixel XL θα πάρεις ΑΚΡΙΒΩΣ την ίδια φωτογραφία (και ίσως να είναι λίγο καλύτερη λόγω καλύτερου αισθητήρα/post processing)

Από την άλλη  στην full frame, αλλάζεις φακό, ίριδα, πέφτεις σε χαμηλότερο ISO αν έχει περισσότερο φως (που το Pixel δεν μπορεί να διαχειριστεί*)

και γενικά την κάνεις customize (γιατί ναι δεν είναι το ίδιο πράγμα το κινητό!)

 

 

*αλλά δίνει ήδη πολύ καλές φώτο, οπότε αυτό είναι μειωμένης σημασίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...