Προς το περιεχόμενο

DSLR vs Smartphone ...προς την ισότητα


nickolas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φιλε μου εχεις πολυ δρομο ακομα μεχρι να μαθεις να καταλαβαινεις τι διαβαζεις. 

Δεν ειναι προθεση μου να αντιπαρατεθω και μαζι σου αλλα κατανταει αστειο.

Οχι φυσικα δεν εχει φτασει το κινητο την hasselblad στο iso performance. Αν αυτο καταλαβες τοτε υπαρχει μεγαλο προβλημα.

 

@Razor333 αν θέλεις να πάρεις την ακόλουθη φωτογραφία εστιασμένη από την αρχή μέχρι το τέλος της και υπάρχει χαμηλός φωτισμός, τότε υπερέχει ό,τι έχει πιο εξελιγμένο αισθητήρα... εν προκειμένω τα κινητά. Θα τα καταφέρουν καλύτερα και από medium frame, και full frame και 8Χ10 ίντσες αισθητήρα.

dof_intro1b.jpg

 

Ε ενταξει πηρες την απαντηση σου spiros;

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 700
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μπραβο ρε Νικολάκη!!

 

Ανακαλυψες την Αμερικη. Ο "εξελιγμενος" αισθητηρας κανει την διαφορα σε depth of field!!!!

 

Τι ειπες τωρα ρε μεγαλε!!! Σ'ωραιος man!!!

 

Πέρνα απο τον Σπυρακο καμια μερα να σε βγάλει αεροπόρο!

Επεξ/σία από SeNNinhA
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ολο αυτο το σκηνικο το εχω ξαναζησει ως θεατης.
Πριν χρονια ενας συναδελφος μου, ο Γιαννης ο Μπεχρακης αποφασισε να γινει μελος στο DPGR και να μοιραστει τις γνωσεις του με τα μελη του φορουμ.
Ανεβασε μερικες φωτογραφιες του με σκοπο να εξηγησει καποια πραγματα πανω στη φωτογραφια οπως πχ για ποιο λογο αυτες ειχαν βραβευτει σε διεθνεις διαγωνισμους φωτορεπορταζ, ποιο ηταν το σκεπτικο της ληψης τι τις εκανε ξεχωριστες κτλ κτλ.
Αν'τ αυτου τα μελη του DPGR αρχισαν την κριτικη του στυλ, η φωτογραφια εχει κοκο, αν ειχες παει λιγο πιο δεξια θα ηταν καλυτερη, θελει κροπ απο εδω, τα χρωματα δεν μου αρεσουν, βγαλε με φωτοσοπ την γρια στα δεξια και αλλα φαιδρα.
Φυσικα εφυγε απο το φορουμ πριν προλαβουν να επεμβουν αυτοι που ηξεραν ποιος ειναι και τι ειχε προθεση να προσφερει.

Τωρα ηρθε η σειρα μου να το ζησω, ο καθε τυχαρπαστος να λεει οτι ειμαι "ενας ακομα θεωριας" και ο αλλος με τα ψυχολογικα προβληματα να με λεει "Σπυρακο" νομιζοντας οτι ετσι μπορει να με μειωσει και ψαχνοντας το ιντερνετ να βρει καταλληλα μεμε για να ειρωνευτει προσπαθωντας να καλυψει την ανεπαρκεια του.
Περαστικα σας και καλη τυχη.


@Razor333 αν θέλεις να πάρεις την ακόλουθη φωτογραφία εστιασμένη από την αρχή μέχρι το τέλος της και υπάρχει χαμηλός φωτισμός, τότε υπερέχει ό,τι έχει πιο εξελιγμένο αισθητήρα... εν προκειμένω τα κινητά. Θα τα καταφέρουν καλύτερα και από medium frame, και full frame και 8Χ10 ίντσες αισθητήρα.

dof_intro1b.jpg

 

 

Ε ενταξει πηρες την απαντηση σου spiros;

Στα κοκκινα φιλε μου εχει απολυτο δικιο. Για το οτι τα κινητα εχουν πιο εξελιγμενο αισθητηρα δεν συμφωνω οποτε μην βγαζεις λαθος συμπερασματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ο Γιαννης Μπεχρακης οπως λες, ειχε προσπαθησει να εξηγησει και μάλιστα πανω σε βραβευμενες φωτογραφιες.

 

Εσυ τι ακριβως εξηγησες στον κοσμο εδω μεσα εκτος απο οτι δεν ασχολεισαι με την πλεμπα του φορουμ και οτι βαριεσαι να διαβασεις το ποστ το οποιο κατακρινεις;

 

Δυστυχως δεν διδαχθηκες τιποτε απο τον φιλο σου μαλλον!

 

Εσυ μπηκες σαν σιφουνας ειρωνευομενος τους παντες εδω. Και μαλιστα χωρις να προσφερεις καποια απο τις πολυτιμες γνωσεις σου που τοσο διαφημιζεις, αλλα μεχρι τωρα δεν εμφανιζεις γιατι οπως ξεκαθαρα φαινεται οτι δεν υπαρχουν παραπανω απο την ικανοτητα να πατας κουμπακια (και μια καλοεκπαιδευμενη μαιμου μπορει να το κανει αυτο, μην εισαι τοσο περηφανος).

 

Σαφεστατα αυτοι που ειρωνευεσαι γνωριζουν οπως φαινεται περισσοτερα απο εσενα (και βγαλε με κι απο τον λογαριασμο για να μην μπερδευεσαι που δεν τα πας και καλα με τα νούμερα).

 

Ευτυχως ταχιστα φανηκε η ανεπαρκεια σου. Εαν φυσικα θελεις να επιβεβαιωθεις ως ατομο ευχαριστως να σου δωσουμε ενα βραβειο να κοιμηθεις και ευχαριστημενος. Ειμαστε large εμεις η πλεμπα του Insomnia.

 

keep-calm-and-love-spiros-2.png

Επεξ/σία από SeNNinhA
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ολο αυτο το σκηνικο το εχω ξαναζησει ως θεατης.

Πριν χρονια ενας συναδελφος μου, ο Γιαννης ο Μπεχρακης αποφασισε να γινει μελος στο DPGR και να μοιραστει τις γνωσεις του με τα μελη του φορουμ.

Ανεβασε μερικες φωτογραφιες του με σκοπο να εξηγησει καποια πραγματα πανω στη φωτογραφια οπως πχ για ποιο λογο αυτες ειχαν βραβευτει σε διεθνεις διαγωνισμους φωτορεπορταζ, ποιο ηταν το σκεπτικο της ληψης τι τις εκανε ξεχωριστες κτλ κτλ.

Αν'τ αυτου τα μελη του DPGR αρχισαν την κριτικη του στυλ, η φωτογραφια εχει κοκο, αν ειχες παει λιγο πιο δεξια θα ηταν καλυτερη, θελει κροπ απο εδω, τα χρωματα δεν μου αρεσουν, βγαλε με φωτοσοπ την γρια στα δεξια και αλλα φαιδρα.

Φυσικα εφυγε απο το φορουμ πριν προλαβουν να επεμβουν αυτοι που ηξεραν ποιος ειναι και τι ειχε προθεση να προσφερει.

 

Τωρα ηρθε η σειρα μου να το ζησω, ο καθε τυχαρπαστος να λεει οτι ειμαι "ενας ακομα θεωριας" και ο αλλος με τα ψυχολογικα προβληματα να με λεει "Σπυρακο" νομιζοντας οτι ετσι μπορει να με μειωσει και ψαχνοντας το ιντερνετ να βρει καταλληλα μεμε για να ειρωνευτει προσπαθωντας να καλυψει την ανεπαρκεια του.

Περαστικα σας και καλη τυχη.

 

Παρε και τον νικολα μαζι με το dof equivelant του και τους εξελιγμενους αισθητηρες 1/2.3'' μαζι σου φευγοντας, ισως και στην ταξη σου, μπορει να γινει μεγαλος φωτογραφος με το pixel, μπορει να φτασει και τον μπεχρακη μια μερα, με την 1Dx και τους 24-70 70-200 300-600 φακους του. Βεβαια ο νικολας θα τα κανει ολα με 28mm και το τεραστιο dof, οπου κολαει ο μπεχρακης και δεν θα του βγαινει ολη εστιασμενη, θα ερχεται ο νικολας απο πισω με το pixel.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

offtopic

Ο λόγος που φτιάχτηκε πάντως το κομμάτι του dpgr που ονομάζεται ΚΡΙΤΙΚΗ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑΣ ήταν για να υπάρχει η δυνατότητα στα μέλη του να ζητήσουν κριτική για τις φωτογραφίες τους, να μάθουν από τα λάθη τους και να βελτιωθούν και μάλιστα κυρίως μέλη που ασχολούνταν με την λεγόμενη καλλιτεχνική φωτογραφία. Κανείς δεν κριτικαρε αρνητικά τις φωτογραφίες που είχε ο Μπεχράκης στα άλπουμ του, η όποια αρνητική κριτική έγινε στις φωτογραφίες που ο ίδιος επέλεξε να τις αναρτήσει και στο τμήμα της κριτικής.

 

Δεν ήταν καθόλου τυχαίο λοιπόν ότι ο Μπεχράκης δέχτηκε περισσότερες αρνητικές κριτικές για φωτογραφίες στα πεδία μαχών ενώ αντίθετα ας πούμε ήταν αποθεωτικές για τις φωτογραφίες του 2004 ή για κάποιες μόδας που παρουσίασε. Το ότι οι συνθήκες ήταν δύσκολες και προφανώς κανείς δεν θα μπορούσε να έχει καλύτερο καλλιτεχνικό αποτέλεσμα σε μια μάχη δεν αναιρούν  τα "μειονεκτήματα" που είχαν οι φωτογραφίες

 

Αν μια φωτογραφία έχει μειονεκτήματα που επηρεάζουν το καλλιτεχνικό αποτέλεσμα συγνώμη έχει μειονεκτήματα και ο φωτογράφος μόνο κέρδος έχει αν τα ακούσει όπως και αν λέγεται.

 

Αλλιώς ποιος είπαμε ότι είναι ο λόγος που ζητάει κάποιος την κριτική?

Επεξ/σία από TAKE5
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και ποιος εισαι εσυ ο "τυχαρπαστος" ρε TAKE5 που θα διαφωνησεις με τα λεγομενα του SpirakosGPZ68? Θελεις να σε πιασει κι εσενα στο στομα του; Πας γυρευοντας μου φαινεται....

Επεξ/σία από SeNNinhA
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα κοκκινα φιλε μου εχει απολυτο δικιο. Για το οτι τα κινητα εχουν πιο εξελιγμενο αισθητηρα δεν συμφωνω οποτε μην βγαζεις λαθος συμπερασματα.

 

Οχι βαση της λογικης σας, υπερεχει το κινητο, μιας και στην 645z (λεω τωρα) θα βαλεις f32 και αναγκαστικα iso 51200 που δεν ξερω καν αν παει τοσο, οποτε το pixel ειναι καλυτερο γιατι θα παιξει με iso 1000 και θα ειναι εστιασμενα ολα. Συμφωνα με την λογικη του dof equivelant.

 

Μην ξεχνας συμφωνησες με τον nickola οτι μετραμε εχοντας υποψιν και το dof equivalent, μας νοιαζει ή οχι αυτο ειναι το σωστο, να τα λεμε ολα.

 

Ο nickolas εχει στηριξει ολη την εκστρατεια του υπερ pixel πανω στο dof equivelant για να βγαλει το pixel καλυτερο μιας και βαραει μονιμα μπουλουκια με 15 ατομα διασκορπισμενα σε ενα δωματιο και τα θελει ολα in focus. Επισης φωτογραφιζει φραχτες και τραπεζια, που επισης τα θελει ολα in focus.

 

Επισης ο nickolas ειναι τοσο ενθουσιασμενος με το dof equivelant σουπερ ατου, που ανακαλυψε οτι και να του ριχνεις (ξεκινησε με απλες compact, πηγε 4/3 μετα aps-c και αισιως φτασαμε 8x10''), απαξ και μπλεξεις dof equivelant και τα θελεις ολα εστιασμενα, το pixel επικρατει με ευκολια, γιατι εσυ πρεπει να κλεινεις το διαφραγμα καθε φορα που αυξανεις το μεγεθος τους αισθητηρα και να αυξανεις το iso μπας και κρατησεις ανθρωπινη ταχυτητα. Φυσικα στο μυαλο του nickola ολα αυτα.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε μου τελικα εισαι πιο στοκος απο οσο ειχα φανταστει.

Τον νικολα δεν τον ξερω αλλα αν τον ειχα μαθητη θα τον περναγα ενω εσενα σιγουρα οχι (εχει κανει κι αυτος καποια μικρα λαθακια αλλα ειναι πταισματα μπροστα στις δικιες σου χοντραδες).

Δεν εχω καμια αναγκη να αποδειξω σε κανενα τιποτα.

Τουλαχιστον οχι δωρεαν.

Προσπαθησα να σε βαλω να ξαναψαξεις το θεμα της θεωριας σου αλλα απο ο'τι φαινεται δεν εχεις καμια διαθεση να μαθεις αφου συνεχιζεις να επιμενεις και να γραφεις την ιδια μπουρδα.

"- Δεν σου αρεσουν οι νομοι της φυσικης, τα νουμερα και οι εξισωσεις που εξηγουν σωστα τα παντα αλλα θεωρεις οτι το "ετσι ειναι επειδη ετσι το λες εσυ" εχει μεγαλυτερη βαρυτητα

 

- Δεν θεωρεις οτι οι νομοι της φυσικης ισχυουν παντα αλλα μονο οταν νομιζεις εσυ"

 

Οχι φιλε μου παντα ισχυουν οι νομοι της φυσικης αν ξερεις τι σημαινουν.

Εσυ απλα εχεις μπερδευτει. Σου εγραψα και πιο πανω αλλα μαλλον δεν το καταλαβες.

 

Αν θες πολυ ευχαριστως να σου αναλυσω τι ισχυει και τι οχι αλλα δεν θα το κανω δωρεαν καθ οτι εγω ζω απο τη φωτογραφια.

Δωρεαν συμβουλες αν θες μπορω να σου δωσω για τους υπολογιστες που ειναι χομπι.

Ειμαι ανοιχτος σε προτασεις και επεξηγηση με χρηματικο αντιτιμο. Αν εισαι τοσο σιγουρος οτι τα λεγομενα σου ισχυουν δεν θα εχεις φανταζομαι προβλημα να στοιχηματισεις ενα Χ### ποσο. Αν εχεις δικιο θα βγαλεις οσα χρηματα εισαι διατεθημενος να ρισκαρεις και μαλιστα Χ2 μια που θα ειμαι αρκετα γενναιοδωρος ωστε να στοιχηματισω με συντελεστη 2. Πχ 2.000 ευρω θα σου δωσω αν εχεις δικιο εσυ η 1000 ευρω θα μου δωσεις εσυ αν εχω εγω δικιο.

 

...και καπου εδω σταματησα να σε διαβαζω...

 

Σε καμια περιπτωση δεν καλω τον εαυτο μου φωτογραφο, ουτε εχω την τελεια τεχνικη καταρτηση.

Απλα βγαζω φωτογραφιες...

 

...ομως απο το πρωτο ποστ και το σκεπτικο σου να αποκαλεσεις ολους τους υπολοιπους εκτος τον op ημιασχετους ΧΩΡΙΣ να διαβασεις το νημα, χωρις καν να ξερεις για το συγκριτικο και φυσικα το ποστ σου στην παραθεση που κανω, σε κανουν τουλαχιστον απαραδεκτο....αν οχι κατι χειροτερο...

 

Ο καλυτερος φωτογραφος του κοσμου και αν εισουν δεν θα σου εδινα ουτε ενα ευρω... 

Αληθεια εχεις και μαθητες???  και ζεις απο την φωτογραφια???

Δεν αμφισβητω οτι μπορει να βγαζεις καλες και να τις πουλας, αλλα να διδασκεις και να πληρωνεσαι με αυτη την συμπεριφορα και αλαζονεια σιγουρα αμφιβαλλω...

 

Αν κανω λαθος και παλι και οντως πληρωνεσαι για να διδασκεις με τετοια αλαζονεια θα ηθελα πολυ να ερθω σε ενα σεσιον και να γνωρισω και μαθητες σου...

 

Μονο απο περιεργεια θα μπω στον κοπο να διαβασω και τις υπολοιπες σελιδες.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα κοκκινα φιλε μου εχει απολυτο δικιο. Για το οτι τα κινητα εχουν πιο εξελιγμενο αισθητηρα δεν συμφωνω οποτε μην βγαζεις λαθος συμπερασματα.

Ο σκοπός του τόπικ ήταν αυτός. Να φανεί ότι τα κινητά έχουν πολύ εξελιγμένους αισθητήρες και ότι οι κλασσικές φωτογραφικές μηχανές μάλλον έχουν μείνει πίσω!

Διόλου τυχαία αυτό ισχύει σε όλους τους τομείς, από την οθόνη (σε γενικές γραμμές είναι καλύτερες στα κινητά) μέχρι τους επεξεργαστές (ανά watt τα καταφέρνουν καλύτερα στα κινητά, αν και δεν είναι φτιαγμένοι για σύνθετες εργασίες) αλλά και το software (πλέον έχω emulator για να τρέχω εφαρμογές των κινητών στον Mac!)

Στα δικά μου μάτια, το Pixel XL τα καταφέρνει καλύτερα από την D3400.

Να σου πω την αλήθεια, νομίζω τα καταφέρνει καλύτερα και από την Α7RII. Βέβαια η A7RII έχει EXMOR R αισθητήρα ενώ το PIXEL EXMOR RS.

Δεν υπάρχει αυτή τη στιγμή μεγάλου μεγέθους EXMOR RS αισθητήρας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

offtopic

Ο λόγος που φτιάχτηκε πάντως το κομμάτι του dpgr που ονομάζεται ΚΡΙΤΙΚΗ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑΣ ήταν για να υπάρχει η δυνατότητα στα μέλη του να ζητήσουν κριτική για τις φωτογραφίες τους, να μάθουν από τα λάθη τους και να βελτιωθούν και μάλιστα κυρίως μέλη που ασχολούνταν με την λεγόμενη καλλιτεχνική φωτογραφία. Κανείς δεν κριτικαρε αρνητικά τις φωτογραφίες που είχε ο Μπεχράκης στα άλπουμ του, η όποια αρνητική κριτική έγινε στις φωτογραφίες που ο ίδιος επέλεξε να τις αναρτήσει και στο τμήμα της κριτικής.

 

Δεν ήταν καθόλου τυχαίο λοιπόν ότι ο Μπεχράκης δέχτηκε περισσότερες αρνητικές κριτικές για φωτογραφίες στα πεδία μαχών ενώ αντίθετα ας πούμε ήταν αποθεωτικές για τις φωτογραφίες του 2004 ή για κάποιες μόδας που παρουσίασε. Το ότι οι συνθήκες ήταν δύσκολες και προφανώς κανείς δεν θα μπορούσε να έχει καλύτερο καλλιτεχνικό αποτέλεσμα σε μια μάχη δεν αναιρούν  τα "μειονεκτήματα" που είχαν οι φωτογραφίες

 

Αν μια φωτογραφία έχει μειονεκτήματα που επηρεάζουν το καλλιτεχνικό αποτέλεσμα συγνώμη έχει μειονεκτήματα και ο φωτογράφος μόνο κέρδος έχει αν τα ακούσει όπως και αν λέγεται.

 

Αλλιώς ποιος είπαμε ότι είναι ο λόγος που ζητάει κάποιος την κριτική?

 

Μα και αυτοι να του πουνε κανε φωτοσοπ την γρια στα δεξια; Ποιος ειναι ο steve mccurry να κοβει αερα πατερα κοσμο και να κανει δηθεν documentary;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στα δικά μου μάτια, το Pixel XL τα καταφέρνει καλύτερα από την D3400.

Να σου πω την αλήθεια, νομίζω τα καταφέρνει καλύτερα και από την Α7RII. Βέβαια η A7RII έχει EXMOR R αισθητήρα ενώ το PIXEL EXMOR RS.

 

Και καπου εδω ηρθε η χαριστικη βολη...

 

Δεν μπορει... Ειναι χάρισμα....!!!

 

55236995.jpg

 

 

Περιμένω το support του SpirakosGTi3879451234.....

 

more-to-come--makinohara.jpg

Επεξ/σία από SeNNinhA
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ο σκοπός του τόπικ ήταν αυτός. Να φανεί ότι τα κινητά έχουν πολύ εξελιγμένους αισθητήρες και ότι οι κλασσικές φωτογραφικές μηχανές μάλλον έχουν μείνει πίσω!

Διόλου τυχαία αυτό ισχύει σε όλους τους τομείς, από την οθόνη (σε γενικές γραμμές είναι καλύτερες στα κινητά) μέχρι τους επεξεργαστές (ανά watt τα καταφέρνουν καλύτερα στα κινητά, αν και δεν είναι φτιαγμένοι για σύνθετες εργασίες) αλλά και το software (πλέον έχω emulator για να τρέχω εφαρμογές των κινητών στον Mac!)

Στα δικά μου μάτια, το Pixel XL τα καταφέρνει καλύτερα από την D3400.

Να σου πω την αλήθεια, νομίζω τα καταφέρνει καλύτερα και από την Α7RII. Βέβαια η A7RII έχει EXMOR R αισθητήρα ενώ το PIXEL EXMOR RS.

Δεν υπάρχει αυτή τη στιγμή μεγάλου μεγέθους EXMOR RS αισθητήρας...

 

Ε οχι a7rii, νομιζω πλεον το ξεκαθαρισαμε, εχεις ξεπερασει πλεον και hasselblad h6d-100c με το pixel.

 

Αληθεια καμια φωτογραφια με το pixel εβγαλες η κaθεσαι και κοιτας τις 2 studio του dpreview?

 

Επισης sorry αλλα η οθονιτσα του κινητου σου δεν τα καταφερνει καλα, αν εβλεπες τα samples σε 4Κ 30'' monitor θα καταλαβαινες επιτελους την διαφορα.

 

Εχεις και emulator να τρεχεις android εφαρμογες στο mac, ρε νικολα, θα τριζουν τα κοκκαλα του steve jobs.

 

Επισης για τους επεξεργαστες κινητων κανω οτι δεν το ειδα, αν ανοιξουμε και αυτο το κεφαλαιο δεν θα τελειωσουμε ποτε.

Επεξ/σία από Razor333
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μετα απο τοσο διαβασμα μου ανοιξε η ορεξη...

 

Λεω να φτιαξω σαλατιτσα Pixel XL αλλα ψηνομαι να δοκιμασω σαλατα αλα 'ντιστρόφ τετραγκόν ή σαλατα με sauce Behraki....

 

Το πρωι θα παρω το Pixel XL μου και το παπακι μου και θα παω ταξιδι για φωτογραφιες στη φυση.

Ομως δεν θα τις ποσταρω στο insomnia γιατι ειναι σε νηπιακο σταδιο.

Θα τις ποσταρω στο dpgr και θα δεχτω κριτικη μονο απο τον spirosz68, μιας και δεν εχω τιποτα με το υπολοιπο community του dpgr.

Εφοσον θα ειναι χαλια, μιας και ειμαι ασχετος ημιμαθεις οπως μας χαρακτηρισε ο δασκαλος, θα ψαξω θα ρωτησω που μπορω να διδαχτω της αρχες της φωτογραφιας και αν με δεχτει σαν μαθητη θα μπορω να νιωθω ολοκληρωμενος... 

 

Μη σου πω οτι θα παρω και τον Νικολα δικαβαλο να λιωσουμε τα Pixel στις φωτο και στο 4Κ και να παω να τα τριψω στη μουρη του κολλητου μου που εχει την Sony A7Rii!!!

Επεξ/σία από DrStein
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κατσε να ξυπνήσει ο Master of the Universe SpirakosGPZ400 και θα σε περιλαβει καλά κι εσενα που τολμας κι εχεις οχι μονο γνωμη, αλλα αντιθετη γνωμη!

 

----

 

Λοιπόν.... Εγω αναθεωρω πλήρως και ζηταω συγνωμη απο τον Master Chef μικρό Νικόλα!

 

Τα Smartphones ειναι κλάσεις ανώτερα οχι μονο απο την απλή ταπεινή D3400 αλλα και απο FF θηρια οπως η Canon D5 Mark IV.

 

Αλλα θα τον κακοκαρδίσω ομως, γιατι οπως φαινεται ξεκάθαρα και απο τα αποκυτως πληρως σούπερ εξτρα αξιοπιστα τεστ που διεξήγαγα στο.... PC μου, το Iphone 7 Plus οχι μονο εχει καλύτερη εικόνα απο το Pixel XL (καλά την D5 mIV την εχουν και τα δυο για πρωϊνο και μαλιστα χαλαρα...), αλλα επισης μπορει να κανει και bokeh σε οποια φωτογραφια θελησεις με ενα μονο κλικ.

 

Κρατηστε τις γκουμουτσες παλαιολιθικης τεχνολογιας FF σας να τις καμαρώνετε. Εγω θα παρω το Apple 7 Plus και θα παταω και τα Pixel XL και τις FF και οτι αλλο θελετε. Τις APS-C ουτε που θα καταδεχομαι να ασχοληθω.

 

Τι; Δεν συμφωνείτε; Αφου σας το απέδειξα με τα δειγματακια 5Χ5cm που σας εδειξα.

 

Και με ποιο δικαιωμα δεν συμφωνείτε; Τι νομιζετε οτι είστε; Μια πλέμπα φορουμήτες του παρακατιανου insomnia ειστε. Πως τολματε να λετε οτι εχετε και γνωμη; Χαρη σας κανω και που σας μιλάω!

 

Τι; Θελετε κι αλλες αποδειξεις; Θελετε να το εξηγήσω; Μα αφού το λέω εγω! Παει και τελείωσε. Έτσι ειναι. Αμα το λεω ειναι νομος και το δεχεστε αμασητα! Δεν υπαρχει γιατι. Σαμπως και ξερω να σας το πω; Ασε που βαριεμαι κι ολας! Εκτος φυσικα αμα με πληρωσετε. Τζαμπα την γνωση μου δεν την πουλαω. Εγω ζω απο αυτο.

 

Το πολυ πολυ εαν θελετε να φωναξουμε τον Master Chef μικρό Νικόλα που του εχω κανει μαθηματα και τα ξερει εξαιρετικα ολα να σας μιλησει για για dof equivalent αλλα μην τον μπερδεψετε με αλλα γιατι δεν εχει διαβασει αλλο κεφαλαιο. Δεν ξερω ομως εαν εχετε την ικανοτητα να καταλαβετε την βαθιά και πολυ advanced εννοια του dof equivalent και ειδικα πως μπορουμε να τη χρησιμοποιουμε ως μαιντανο σε καθε περιπτωση που τα κανονικα νουμερα δεν μας βγαινουν. Θα σας το εξηγησει ο μικρος Νικολας που εχει διατριβή πανω στο θεμα. Αλλα και παλι... δεν ξερω εαν εχετε εδω μεσα το καταλληλο επιπεδο... ειστε πλεμπα!

 

Και μην επιμενετε να εχετε αντιρήσεις γιατι θα φωνάξω να ερθει ο SpyrakosGLX-GTi-FZR-GPZ-57897653638 και θα σας περιλάβει ενα ενα αθλια κατακαθια του insomnia!

 

Αντε και πολυ ασχολήθηκα μαζι σας. Βαρεθηκα. Παω να βγάλω καμια φωτογραφια ταυτότητας να αισθανθω επαγγελματίας φωτογράφος!

 

dslr-vs-iphone-7-plus-vs-pixel-xl_5_1105

 

dslr-vs-iphone-7-plus-vs-pixel-xl_2_1105

 

dslr-vs-iphone-7-plus-vs-pixel-xl_3_1105

 

dslr-vs-iphone-7-plus-vs-pixel-xl_110516

 

 

IPHONE 7 PLUS RULES!!!!!

 

http://indiatoday.intoday.in/technology/story/iphone-7-plus-camera-can-surpass-a-dlsr-camera-occasionally/1/799676.html

Επεξ/σία από SeNNinhA
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...