Προς το περιεχόμενο

DSLR vs Smartphone ...προς την ισότητα


nickolas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εσκεμενα αποφευγω να μπαινω σε αυτο το κομματι του φορουμ αλλα μολις επεσε αυτο το νημα στην αντιλληψη μου και εκανα το λαθος και το πατησα.

Ηδη απο την πρωτη σελιδα (και εχει 20 ακομα) επιβεβαιωθηκα οτι καλα κανω και δεν μπαινω εδω αλλα δεν αντεχω να μην σχολιασω.

Εχω διαβασει μονο την πρωτη σελιδα και μερικα ακομα σχολια απο τις τελευταιες σελιδες.

Δεν ξερω (ακομα) τι εχει ειπωθει στα ενδιαμεσα αλλα θα τα παρω απο σιγα σιγα.

 

 

 

 

 

Ηδη απο το ξεκινημα και απο αυτα τα σχολια βλεπω που θα παει αυτο και απο μια γρηγορη ματια που εριξα η ειρωνεια και ο χλευασμος παει συνεφο.

 

Εαν δεν διαβασεις επιλεκτικα αλλα διαβασεις τις πρωτες σελιδες (τουλαχιστον), θα δεις οτι το θέμα αναλύθηκε πολυ πολυ σοβαρα καθως και τα τεραστια λαθη του στην "συγκριση" που οδηγουν σε λαθος συμπερασματα. Εγινε τεραστια προσπαθεια απο ολους να εξηγηθουν αναλυτικα οι λογοι και να τεκμηριωθουν πληρως.

 

Μετα απο ολα αυτα δεν υπαρχει ουτε κατι αλλο να πεις ουτε και λογος να επιμεινεις να πεισεις καποιον οχι οτι κανει λαθος επιλογη (κατι που ειναι υποκειμενικο) αλλα κανει λαθος συλλογισμούς και δεν εχει καταλαβει τις βασικες αρχες της φωτογραφιας (κατι που ειναι αντικειμενικο).

 

Οποτε οταν ο αλλος το παιζει (ή ειναι) τρελός, το παιζεις κι εσυ τρελος και ολα ειναι καλά. Σαφως δεν αφηνεις τον τρελό ομως να παραπλανα τον κοσμο ως ειδικος!

 

-------

 

Παρόλα αυτα, εαν αφού διαβασεις ΟΛΑ τα τεχνικά posts εδω μεσα, εχεις να προσθεσεις κατι ή να υποδείξεις το οποιοδηποτε λάθος, παρακαλώ ελευθερα να γράψεις την άποψή σου σχετικα.

 

Μεχρι να διαβασεις ολα τα τεχνικα που αναφερθηκαν ομως εδω προσωπικα επιτρεψέ μου να αγνοήσω εντελως σχολιά σου οπως τα παραπανω ως επεικώς απαράδεκτα μιας και η επιλεκτικη σου αναγνωση δεν σου το επιτρεπει. Αφου τα διαβασεις μας ξαναλες την γνωμη σου και θα ειναι σεβαστη.

Επειδη βλεπω οτι εισαι απο τους πρωτοστατες της ειρωνιας και του χλευασμου ελπιζω να καταλαβαινεις οτι μολις ξεστομισες μια μπουρδα.

Απο ποτε η αποσταση της μηχανης απο το θεμα αλλαζει την φωτομετρηση η την ενταση του φωτος?

 

(ε ρε κατι μαργαριταρια που αλιευει κανεις εδω)

 

 

Δυστυχως φιλε μου ο μονος μπερδεμενος εδω εισαι εσυ.

Παρακαλώ ελευθερα να μας εξηγησεις το σωστο και το γιατι.

 

Η ενταση του φωτός που αλλάζει με την αποσταση εκτος κι αν εχουν αλλαξει οι βασικοι νομοι της φυσικης (νομος του αντιστροφου τετραγώνου).

 

Παρολα αυτα εξηγησε μας το σωστο και πως αυτο προκυπτει.

 

Please

Επεξ/σία από SeNNinhA
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 700
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εαν δεν διαβασεις επιλεκτικα αλλα διαβασεις τις πρωτες σελιδες (τουλαχιστον), θα δεις οτι το θέμα αναλύθηκε πολυ πολυ σοβαρα καθως και τα τεραστια λαθη του στην "συγκριση" που οδηγουν σε λαθος συμπερασματα. Εγινε τεραστια προσπαθεια απο ολους να εξηγηθουν αναλυτικα οι λογοι και να τεκμηριωθουν πληρως.

 

Μετα απο ολα αυτα δεν υπαρχει ουτε κατι αλλο να πεις ουτε και λογος να επιμεινεις να πεισεις καποιον οχι οτι κανει λαθος επιλογη (κατι που ειναι υποκειμενικο) αλλα κανει λαθος συλλογισμούς και δεν εχει καταλαβει τις βασικες αρχες της φωτογραφιας (κατι που ειναι αντικειμενικο).

 

Οποτε οταν ο αλλος το παιζει (ή ειναι) τρελός, το παιζεις κι εσυ τρελος και ολα ειναι καλά. Σαφως δεν αφηνεις τον τρελό ομως να παραπλανα τον κοσμο ως ειδικος!

 

-------

 

Παρόλα αυτα, εαν αφού διαβασεις ΟΛΑ τα τεχνικά posts εδω μεσα, εχεις να προσθεσεις κατι ή να υποδείξεις το οποιοδηποτε λάθος, παρακαλώ ελευθερα να γράψεις την άποψή σου σχετικα.

 

Μεχρι να διαβασεις ολα τα τεχνικα που αναφερθηκαν ομως εδω προσωπικα επιτρεψέ μου να αγνοήσω εντελως σχολιά σου οπως τα παραπανω ως επεικώς απαράδεκτα μιας και η επιλεκτικη σου αναγνωση δεν σου το επιτρεπει. Αφου τα διαβασεις μας ξαναλες την γνωμη σου και θα ειναι σεβαστη.

Δεν υπαρχει περιπτωση να κατσω να διαβασω αλλες 18 σελιδες επαναλαμβανομενες μπουρδες απο ημιασχετους (σορρυ αλλα σε εσενα αναφερομαι κυριως αν και απο οτι ειδα και οι υπολοιποι δεν πανε πισω).

Σταματησα να διαβαζω οταν ειδα οτι επιμενεις στα ιδια λαθη και βασιζεις ολη σου την επιχειρηματολογια πανω σε πραγματα που δεν ισχυουν.

Δεν ξερω αν παρακατω πηρες πισω κατι απο αυτα τα οποια ισχυριζεσαι και δεν θα μπω στην διαδικασια να το ψαξω. Θα χαρω πολυ ομως να μου υποδειξεις το ποστ οπου ζητας συγγνωμη για τις ανακριβειες την ειρωνεια και την παραπληροφορηση που εμπεριεχουν τα ποστ σου.

 

Εχω ηδη επισημανει με bold και με υπογραμιση τους εσφαλμενους ισχυρισμους σου στα προηγουμενα ποστ μου σε αυτο το νημα.

 

"Σε τρεις φορες πιο μακρινή απόσταση τα πράγματα απο πλευρας φωτομέτρησης αλλάζουν δραματικά οπως και ο πιο ανίδεος μπορει να καταλάβει μιας και η ενταση του φωτός φτάνει αρκετά μειωμένη."

 

"1) Δεν εχω κανει λαθος οπως λες. Και εξηγω:

 

- (α) Η μηχανή βρισκεται σε 3 φορες μεγαλυτερη αποσταση αρα δεχεται λιγοτερη ενταση φωτος απο την πηγη (το θέμα μας). Η ενταση του φωτός μειώνεται ανάλογα με το τετράγωνο της απόστασης απο την φωτεινή πηγή. Δηλαδή στην τριπλάσια απόσταση η ενταση μειώνεται στο 1/9 της αρχικής!!!"

 

 

 

Η ενταση του φωτός που αλλάζει με την αποσταση εκτος κι αν εχουν αλλαξει οι βασικοι νομοι της φυσικης (νομος του αντιστροφου τετραγώνου).

 

Παρολα αυτα εξηγησε μας το σωστο και πως αυτο προκυπτει.

 

Please

Ο νομος των αντιστροφων τετραγωνων αφορα την αποσταση φωτιστικης πηγης και θεματος οχι την αποσταση μηχανης-θεματος.

Ελπιζω να καταλαβαινεις τη διαφορα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικα παντα ολες οι αποψεις ειναι δεκτες.

Αυτο ομως που προσωπικα μου κανει εντυπωση ειναι οτι καποιος διαβαζει την πρωτη και την τελευταια σελιδα ενος νηματος και αντι να πει και να αναπτυξει την αποψη του επι του θεματος του op, κρινει ολους τους υπολοιπους ως ημιασχετους... χωρις καν να διαβασει το νημα...

 

Επισης μου κανει εντυπωση οτι πρωτα απο ολα τονιζει οτι "εσκεμενα αποφευγω να μπαινω σε αυτο το κομματι του φορουμ" ...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Βασικα παντα ολες οι αποψεις ειναι δεκτες.

Αυτο ομως που προσωπικα μου κανει εντυπωση ειναι οτι καποιος διαβαζει την πρωτη και την τελευταια σελιδα ενος νηματος και αντι να πει και να αναπτυξει την αποψη του επι του θεματος του op, κρινει ολους τους υπολοιπους ως ημιασχετους... χωρις καν να διαβασει το νημα...

 

Επισης μου κανει εντυπωση οτι πρωτα απο ολα τονιζει οτι "εσκεμενα αποφευγω να μπαινω σε αυτο το κομματι του φορουμ" ...

Θα στο εξηγησω.

Το φωτογραφικο κομματι του ινσομνια ειναι σε τετοιο επιπεδο που κανει τα φορουμ του DPGR και του DPReview να φανταζουν πανεπιστημια και λυπαμαι αλλα δεν εχω τοση υπομονη.

Οσο για το πως γινεται να διαβασω τις πρωτες σελιδες και τις τελευταιες και να βγαλω συμπερασμα, ...απλα γινεται. 

Επεξ/σία από SpirosZ68
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν χρειαζεται να μπεις σε διαδικασια αφου δεν θελεις. Οποτε δεν εχεις και το δικαιωμα να κρινεις το post. Σωστα;

 

Αλλα φυσικα και θα πρεπει να μας εξηγησεις που στηριζεις αυτο που λες.

 

Η ενταση του φωτος συμφωνα με την ισχυουσα φυσικη μειωνεται αντιστροφως αναλογα με το τετραγωνο της αποστασης. Απλο ειναι. Ακομη κι εσυ μπορεις να κανεις την πραξη. Αποσταση Χ ---> Ενταση Ε # Αποσταση 3Χ ---> Ένταση Ε/9

 

Βεβαιως εαν γνωριζεις καποια αλλη φυσικη σχετικα με την μεταδοση του φωτός θα χαρω να μου την υποδειξεις και εγω θα ζητησω συγνωμη. Δεν εχω τετοια κολληματα. Ισα ισα που κου αρεσει να μαθαινω αρκει να μου εξηγουν το γιατι. Μεχρι τοτε, επετρεψε μου να πιστευω την Φυσικη και οχι την δικη σου αυθαιρετη αποψη.

 

Υ.Γ.

Να υποθεσω οτι θεωρεις σωστό ολο το στησιμο της αρχικης συγκρισης.

Επεξ/σία από SeNNinhA
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν χρειαζεται να μπεις σε διαδικασια αφου δεν θελεις. Οποτε δεν εχεις και το δικαιωμα να κρινεις το post. Σωστα;

 

Αλλα φυσικα και θα πρεπει να μας εξηγησεις που στηριζεις αυτο που λες.

 

Η ενταση του φωτος συμφωνα με την ισχυουσα φυσικη μειωνεται αντιστροφως αναλογα με το τετραγωνο της αποστασης. Απλο ειναι. Ακομη κι εσυ μπορεις να κανεις την πραξη. Αποσταση Χ ---> Ενταση Ε # Αποσταση 3Χ ---> Ένταση Ε/9

 

Βεβαιως εαν γνωριζεις καποια αλλη φυσικη σχετικα με την μεταδωση του φωτός θα χαρω να μου την υποδειξεις. Μεχρι τοτε, επετρεψε μου να πιστευω την Φυσικη και οχι την δικη σου αυθαιρετη αποψη.

Απο οτι φαινεται αδυνατεις να καταλαβεις βασικα πραγματα. Κανε τη χαρη στον εαυτο σου και σε οσους ατυχεις σε διαβαζουν να ξαναδιαβασεις την θεωρια και να δεις ΠΟΥ εχει εφαρμογη ο νομος γιατι εχεις μπερδευτει.

 

Στο ξαναλεω (γιατι η επαναληψη, μητηρ παης μαθησεως) ο νομος των αντιστροφων τετραγωνων αφορα την αποσταση της φωτιστικης πηγης (αυτης που φωτιζει το θεμα μας) απο το θεμα και οχι την αποσταση της μηχανης απο το θεμα.

Αν ισχυε αυτο που λες (δεν το πιστευω οτι καθομαι και εξηγω αυτα τα πραγματα) θα επρεπε να αλλαζει η εκθεση καθε φορα που αλλαζουμε αποσταση απο το θεμα αλλα guess what? δεν συμβαινει αυτο ;)

 

Το μεγαλυτερο προβλημα παντως δεν ειναι το οτι δεν ξερεις, αλλα το οτι νομιζεις οτι ξερεις.

Επεξ/σία από SpirosZ68
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα στο εξηγησω.

Το φωτογραφικο κομματι του ινσομνια ειναι σε τετοιο επιπεδο που κανει τα φορουμ του DPGR και του DPReview να φανταζουν πανεπιστημια και λυπαμαι αλλα δεν εχω τοση υπομονη.

Οσο για το πως γινεται να διαβασω τις πρωτες σελιδες και τις τελευταιες και να βγαλω συμπερασμα, ...απλα γινεται. 

 

Δεκτον.

Με αυτο το σκεπτικο, ερχομενος σε αυτο το νημα χωρις να το διαβασεις και χαρακτηριζοντας ολους τους υπολοιπους εκτος του op, ημιασχετους, λογικα θα δεχεσαι και εσυ οποιονδηποτε χαρκτηρισμο για τον εαυτο σου ετσι? 

 

Γιατι απλα γινεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το φως ειναι ενεργεια και κυματα. Το φως που παιρνεις απο το θεμα σου εχει τις ιδιες ιδιοτητες (εξακολουθει να ειναι φως και να υποκειται στους ιδιους νομους της φυσικης) εστω κι αν ειναι εξ αντανακλασεως.

 

Ευχαριστως ομως να μαθω νεα πραγματα αλλα οχι γιατι απλα μου λες εσυ οτι ετσι ειναι. Εαν μου εξηγησεις και το γιατι ομως ευχαριστως να το δεχτω. Το ιδιο λεγαμε και στον Nickolas αλλα μας ταραξε στα ισοδυναμα....

 

Και φυσικα λογικα θεωρεις οτι το στησιμο του τεστ που ανεφερε ο Nickolas ειναι σωστο και οτι οσα αναφεραμε ολοι οι υπολοιποι ειναι λαθος. Σωστα; Εχεις διαβασει τα γραφώμενα του Nickolas πριν να ξεκινησεις να κραζεις ολους τους υπολοιπους γιατι κραζουμε τον Nickolas? Ειναι καπως περιεργο αυτο δεν βρισκεις;

 

 

Δεκτον.

Με αυτο το σκεπτικο, ερχομενος σε αυτο το νημα χωρις να το διαβασεις και χαρακτηριζοντας ολους τους υπολοιπους εκτος του op, ημιασχετους, λογικα θα δεχεσαι και εσυ οποιονδηποτε χαρκτηρισμο για τον εαυτο σου ετσι?

 

Γιατι απλα γινεται...

Don't worry... ο θεος ειναι μεγαλος. Καταδεχθηκε να μας μιλησει. Παιζει και να μας λυπηθει και να μας φωτισει.

 

c84f39bc7af4b8c1f1aae98384a20f18.jpg

Επεξ/σία από SeNNinhA
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Φιλε μου δυστυχως δεν εχω τοση υπομονη.
Στο ινσομνια μπαινω για να περασω την ωρα μου ευχαριστα μακρια απο τα της δουλειας μου (αλλος ενας λογος που δεν μπαινω σε αυτο το κομματι του φορουμ).

Αντι να ασχολεισαι με θεωρια που δεν ξερεις καν που εχει εφαρμογη και που οχι βγαλε καμια φωτογραφια και προσπαθησε να εξηγησεις στον εαυτο σου γιατι τα ανικειμενα που ειναι κοντα σου δεν ειναι καμμενα και τα αντικειμενα που ειναι μακρια σου δεν ειναι σκοτεινα (κατι που συμβαινει στις νυχτερινες φωτογραφιες με φλας γιατι "κατα συμπτωση" η φωτιστικη πηγη ειναι το φλας πανω στη μηχανη) οπως θα επρεπε βαση της θεωριας σου.

 

Αυτη τη στιγμη δεν εξαταζουμε το "τεστ" μια που η ακρατη μπουρδολογια απο μερους σου με τις ατελειωτες μαθηματικες πραξεις που ειχαν ως βαση μια παρανοηση σου και η ατελειωτη και επαναλαμβανομενη ειρωνεια σου απεναντι στον Nickolas (ο οποιος ματαια προσπαθουσε να σου εξηγησει καθε φορα τι κανεις λαθος αλλα η αυτοπεπιθιση του ανιδεου ξερολα δεν σε αφηνε να δεις) κανει οποιαδηποτε περαιτερω συζητηση ανευ ουσιας.

Ο λογος που εγραψα δεν ηταν για να επιβεβαιωσω η να διαψευσω το οποιο υποτιθεμενο τεστ μεταξυ κινητου και DSLR αλλα να θιξω την απαραδεκτη σταση σου απεναντι στον συμφορουμιτη σου που συν τοις αλλοις ειχε και δικιο τουλαχιστον σε οσα διαβασα. (και μην πιαστεις παλι απο εδω και μου ξαναπεις για το τεστ, χεστηκα για το τεστ. Τα λαθη σου σε βασικα πραγματα περι φωτογραφιας και το ταυτοχρονο υφος του ειδημονα που δεν εισαι και το ξερεις ειναι που με ενοχλησαν).


Εννοειται οτι ειχα διαβασει τα ποστ του Nickolas (τουλαχιστον στις πρωτες σελιδες) αλλα δεν εχω δωσει καθολου βαση στο συγκριτικο μεταξυ κινητου και DSLR (δεν με ενδιαφερει) αλλα περισσοτερο στο αν ισχυουν αυτα που λεει ο καθε ενας απο εσας.
Θα κανω μια σειρα απο quotes απο αυτα που διαβασα για να ξακαθαρισω τι απο αυτα που εχουν γραφτει ισχυει και τι οχι.

Οι φώτο είναι 100% crop για το Pixel και downscale για αντίστοιχο μέγεθος για την D3400.

Αυτά που πόσταρα είναι τμήματα μόνο της αντίστοιχης σκηνής που μπορείς να βρεις στο dpreview.com

 

Το τελικό αποτέλεσμα είναι το καλύτερο που μπορεί να κάνει η κάθε μηχανή στις δεδομένες συνθήκες...και πρόκειται για JPEG όπως βγαίνει και από το κινητό και από την Nikon. Mε postprocessing κλπ. σίγουρα κάνεις πολλά παραπάνω, αλλά θέλει και χρόνο.

Οπότε η σύγκριση είναι 100% αντικειμενική όπως και να το δεις (εφόσον το επίπεδο φωτισμού είναι το ίδιο, που ομολογουμένως δεν μπορώ να είμαι 100% σίγουρος, και οι δύο όμως έιναι οι low light εκδοχές της ίδιας σκηνής)

Αυτος ειναι ο σωστος τροπος εκτιμισης των δυνατοτητων δυο φωτογραφικων μηχανων.
Δεν ξερω και δεν εξεταζω αν αυτο ισχυει στο συγκεκριμενο συγκριτικο (που απο ο'τι καταλαβα δεν ειναι συγκριτικο του DPReview αλλα συγκριτικο του χρηστη nickolas ο οποιος απλα δανειστηκε τις φωτογραφιες του DPReview για την συγκριση)
Οποτε εδω +1 στην απαντηση του nickolas

Επεξ/σία από SpirosZ68
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

- Δεν μας εξηγεις γιατι βαριέσαι....

 

- Δεν βαριεσαι ομως να μας την πεις γιατι κατα την γνωμη (και μονο) κανουμε λάθη.

 

- Λάθη τα οποια ομως βαριέσαι (ή πιθανότατα δεν ξερεις) να μας εξηγησεις γιατι κατα την γνωμη σου ειναι λάθος.

 

- Εχεις μια αποψη αλλα δεν ξερεις γιατι την εχεις

 

- Δεν βαριεσαι να γραφεις κατεβατα, αλλα βαριεσαι να ριξεις μια ματια στο τι γραφτηκε

 

- Βαριεσαι να διαβασεις ολο το θεμα αλλα θεωρεις οτι εχεις το δικαιωμα να το κρινεις σαν απολυτος κριτης.

 

- Κανεις επιλεκτικη κριτικη ετσι επειδη αυτο σου ηρθε να κανεις

 

- Δεν σου αρεσουν οι νομοι της φυσικης, τα νουμερα και οι εξισωσεις που εξηγουν σωστα τα παντα αλλα θεωρεις οτι το "ετσι ειναι επειδη ετσι το λες εσυ" εχει μεγαλυτερη βαρυτητα

 

- Δεν θεωρεις οτι οι νομοι της φυσικης ισχυουν παντα αλλα μονο οταν νομιζεις εσυ

 

- Σνομπάρεις το επιπεδο των χρηστων του φωτογραφικου Insomnia αλλα μπαινεις να βαλεις μια ταξη που εσυ πιστευεις με τον τσαμπουκα του "ξερεις ποιος ειμαι εγω"

 

Δεν χρειαζεται να σε κρινω εγω τελικα. Σε κρινουν ολοι οι υπολοιποι. Δεν με ενδιαφερει εννοειτα η γνωμη σου. Ενδιαφερει η γνωμη μονο οσων αξιζει.

 

Φυσικα μεχρι να μου εξηγησεις το γιατι πρεπει να δεχθω αυτο που λες με επιχειρηματα δεν περιμενεις να το δεχτω εγω ή οποιαδηποτε αλλος απλα γιατι το λες εσυ. Σωστα;

 

Υ.Γ

Ποσο φιλαρακι σου ειναι ο μικρος Νικόλας και ποσο σου κλάφτηκε;

 

45138825.jpg

 

-----------------------

 

Μου αρέσουν οι εντός θέματος απορίες σου.

Για όποιον ενδιαφέρεται παρόμοια θέματα στο dpreview forum: Sensor technology mobile phones vs cameras και Pixel XL vs 4/3 camera

Μην ξεχασετε τα παρομοια θεματα..... που ανοιξε ο μικρος Νικόλας copy-paste και στα υπολοιπα sites.

 

Nickolas... απ οτι βλεπω τα ιδια σου λενε και εκει... αλλα που να σε προβληματισει αυτο....

 

I love you Nickolas!!! Την τρελα σου να ειχα και δεν ήθελα τιποτε αλλο.

Επεξ/σία από SeNNinhA
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Φιλε μου τελικα εισαι πιο στοκος απο οσο ειχα φανταστει.

Τον νικολα δεν τον ξερω αλλα αν τον ειχα μαθητη θα τον περναγα ενω εσενα σιγουρα οχι (εχει κανει κι αυτος καποια μικρα λαθακια αλλα ειναι πταισματα μπροστα στις δικιες σου χοντραδες).

Δεν εχω καμια αναγκη να αποδειξω σε κανενα τιποτα.
Τουλαχιστον οχι δωρεαν.

Προσπαθησα να σε βαλω να ξαναψαξεις το θεμα της θεωριας σου αλλα απο ο'τι φαινεται δεν εχεις καμια διαθεση να μαθεις αφου συνεχιζεις να επιμενεις και να γραφεις την ιδια μπουρδα.
"- Δεν σου αρεσουν οι νομοι της φυσικης, τα νουμερα και οι εξισωσεις που εξηγουν σωστα τα παντα αλλα θεωρεις οτι το "ετσι ειναι επειδη ετσι το λες εσυ" εχει μεγαλυτερη βαρυτητα

- Δεν θεωρεις οτι οι νομοι της φυσικης ισχυουν παντα αλλα μονο οταν νομιζεις εσυ"

 

Οχι φιλε μου παντα ισχυουν οι νομοι της φυσικης αν ξερεις τι σημαινουν.

Εσυ απλα εχεις μπερδευτει. Σου εγραψα και πιο πανω αλλα μαλλον δεν το καταλαβες.
 

Αν θες πολυ ευχαριστως να σου αναλυσω τι ισχυει και τι οχι αλλα δεν θα το κανω δωρεαν καθ οτι εγω ζω απο τη φωτογραφια.
Δωρεαν συμβουλες αν θες μπορω να σου δωσω για τους υπολογιστες που ειναι χομπι.
Ειμαι ανοιχτος σε προτασεις και επεξηγηση με χρηματικο αντιτιμο. Αν εισαι τοσο σιγουρος οτι τα λεγομενα σου ισχυουν δεν θα εχεις φανταζομαι προβλημα να στοιχηματισεις ενα Χ### ποσο. Αν εχεις δικιο θα βγαλεις οσα χρηματα εισαι διατεθημενος να ρισκαρεις και μαλιστα Χ2 μια που θα ειμαι αρκετα γενναιοδωρος ωστε να στοιχηματισω με συντελεστη 2. Πχ 2.000 ευρω θα σου δωσω αν εχεις δικιο εσυ η 1000 ευρω θα μου δωσεις εσυ αν εχω εγω δικιο.

Επεξ/σία από SpirosZ68
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ευχαριστουμε για την γενεοδωρια σου αλλα μπορεις να παρεις την σνομπ μυτη σου και να πας να πουλήσεις την επαγγελματική σου μουρη αλλου.

 

Οποιος ξερει λεει. Σε φορουμ εισαι και συζητας για θεματα της δικης ειδικοτητας οπως λες. Αυτο ειναι το νοημα ενος φορουμ. Η ανταλλαγη γνωσεων. Καποιοι ξερουν, αλλοι μαθαινουν, ερωτησεις, απαντησεις, εξηγησεις... Αλλιως τι κανεις εδω; Πουλας ανωτεροτητα; Κανενα προβλημα αλλα πρεπει να την αποδειξεις.

 

Εγω εχω μαθει και να ακουω και να μαθαινω και να παραδεχομαι τα λαθη μου. Εχω μαθει ομως παντα να ψαχνω το γιατι. Δεν δεχομαι το ετσι. Οποτε εαν μου εξηγησεις θα σου ζητησω και συγνωμη οπως ειπα. Αλλα πρεπει να αποδειξεις το γιατι οπως λες εχω λαθος και εχεις δικιο.

 

Μεχρι τωρα δεν εχεις εξηγησει τιποτε αλλο απο το οτι βαριεσαι και σνομπαρεις το εδω φορουμ. Δεν ειμαστε επαγγελματιες οποτε εσυ ο expert super wow photographer τι ακριβως κανεις εδω αληθεια;

 

Εαν παλι θελεις να ψαρεψεις πελατες για μαθηματα υπαρχουν καλυτεροι χωροι. Για συμβουλες και μαθηματα εχω πιο καταξιωμενους φωτογραφους που μπορω να απευθυνθω και δεν σνομπαρουν και τον κόσμο. Μαλλον γιατι ξερουν να εξηγησουν το "γιατι" σε οσα λενε!!

 

Μεχρι να αποφασισεις λοιπον να μας διαφωτισεις με την γνωση σου δεν προκειται να ασχοληθω αλλο μαζι σου.

 

 

60747412.jpg

Επεξ/σία από SeNNinhA
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστουμε για την γενεοδωρια σου αλλα μπορεις να παρεις την σνομπ μυτη σου και να πας να πουλήσεις την επαγγελματική σου μουρη αλλου.

 

Οποιος ξερει λεει. Σε φορουμ εισαι και συζητας για θεματα της δικης ειδικοτητας οπως λες. Αυτο ειναι το νοημα ενος φορουμ. Η ανταλλαγη γνωσεων. Καποιοι ξερουν, αλλοι μαθαινουν, ερωτησεις, απαντησεις, εξηγησεις... Αλλιως τι κανεις εδω; Πουλας ανωτεροτητα; Κανενα προβλημα αλλα πρεπει να την αποδειξεις.

 

Εγω εχω μαθει και να ακουω και να μαθαινω και να παραδεχομαι τα λαθη μου. Εχω μαθει ομως παντα να ψαχνω το γιατι. Δεν δεχομαι το ετσι. Οποτε εαν μου εξηγησεις θα σου ζητησω και συγνωμη οπως ειπα. Αλλα πρεπει να αποδειξεις το γιατι οπως λες εχω λαθος και εχεις δικιο.

 

Μεχρι τωρα δεν εχεις εξηγησει τιποτε αλλο απο το οτι βαριεσαι και σνομπαρεις το εδω φορουμ. Δεν ειμαστε επαγγελματιες οποτε εσυ ο expert super wow photographer τι ακριβως κανεις εδω αληθεια;

 

Εαν παλι θελεις να ψαρεψεις πελατες για μαθηματα υπαρχουν καλυτεροι χωροι.

 

Μεχρι να αποφασισεις λοιπον να μας διαφωτισεις με την γνωση σου δεν προκειται να ασχοληθω αλλο μαζι σου

 

60747412.jpg

Το εγραψα απο την αρχη οτι στο ινσομνια δεν μπαινω στο φωτογραφικο κομματι για διαφορους λογους. 

Θες να στους απαριθμησω? Θα το κανω να σου φυγει η απορια.

1) Ειναι η δουλεια μου και θελω οταν μπαινω εδω να χαλαρωνω και να ασχολουμαι με κατι αλλο και οχι παλι με πραγματα σχετικα με τη δουλεια μου.

2) Το επιπεδο ειναι τραγικα χαμηλο και θα πρεπει καθε φορα να διδονται εξηγησεις νηπιακου επιπεδου. Δεν εχω τοση υπομονη.

3) Ειναι φορουμ και η γνωση μοιραζεται δωρεαν. Ειναι δικαιωμα μου να μην θελω να μοιραζομαι τις γνωσεις μου δωρεαν με ανθρωπους που δεν γνωριζω.

Το εχω κανει απειρες φορες κατ ιδιαν και εξ ισου απειρες φορες σε φορουμ που τα μελη εχουν επαρκες επιπεδο ωστε να μην χρειαζεται να εξηγουμε καθε φορα αποριες νηπιακου επιπεδου.

4) Δεν εχω καμια ορεξη να καυγαδιζω με τυπους σαν κι εσενα που νομιζουν οτι ξερουν ενω δεν εχουν ιδεα για τι πραγμα μιλανε.

 

 

Θες να με πεις σνομπ? Πες με.

Πουλαω αντερωτητα? Οχι γιατι η ανωτεροτητα δεν εχει χρηματικο αντιτιμο οποτε μου ειναι παντελως αδιαφορη.

Εχεις μαθει να δεχεσαι τα λαθη σου? συγγνωμη αλλα τοση ωρα μιλαμε δεν εχω δει κατι τετοιο. Δεν μπηκες καν στον κοπο να μου εξηγησεις γιατι σε μια φωτογραφια τραβηγμενη μερα τα ακτικειμενα που ειναι πιο κοντα στην μηχανη δεν ειναι πιο φωτεινα απο αυτα που ειναι μακρια απο την μηχανη. Αν ο νομος τον αντιστροφων τεραγωνων που εχεις παρανοησει ειχε την εφαρμογη που εσυ μας λες τοση ωρα τοτε τα μακρινα αντικειμενα θα ηταν σκοτεινα και τα κοντινα πολυ φωτεινα. Μπορεις να το καταλαβεις αυτο η θα το παιδευουμε για πολλη ωρα ακομα?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

hqdefault.jpg

 

Just-Because1.jpg

 

Πως θα δεχτω οτι εχω λαθος οταν δεν μου εξηγεις γιατι εχω το λαθος και ποιο ειναι το σωστο; Αληθεια σκεφτεααι οταν γραφεις; Οταν μου εξηγησεις ευχαριστως να το συζητησουμε. Μεχρι τοτε επετρεψε μου να διατηρω την αποψη μου.

 

Οσο για αυτο που λες για τα μακρινα και κοντινα εχει φυσικα εξηγηση. Απλη. Αλλα μιας και ειναι δικος μου τομεας λεω να το κρατησω για εμενα. Γιατι οχι;

Επεξ/σία από SeNNinhA
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τελικα θα μας πεις γιατι σε μια φωτογραφια τραβηγμενη μερα τα ακτικειμενα που ειναι πιο κοντα στην μηχανη δεν ειναι πιο φωτεινα απο αυτα που ειναι μακρια απο την μηχανη. Αν ο νομος τον αντιστροφων τεραγωνων που εχεις παρανοησει ειχε την εφαρμογη που εσυ μας λες τοση ωρα τοτε τα μακρινα αντικειμενα θα ηταν σκοτεινα και τα κοντινα πολυ φωτεινα. Μπορεις να το καταλαβεις αυτο η θα το παιδευουμε για πολλη ωρα ακομα?

 

Μεχρι στιγμης το μονο που ξερεις να κανεις καλα ειναι να μην απαντας οταν σε ρωτανε αλλα να πετας ενα yes master και λοιπες μπουρδες που  μαλλον νομιζεις οτι σε κανουν να φαινεσαι λιγοτερο αμαθης και ανικανος να υποστηριξεις τα λεγομενα σου.

Επεξ/σία από SpirosZ68
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...