Προς το περιεχόμενο

DSLR vs Smartphone ...προς την ισότητα


nickolas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 700
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@nickolas

 

απάντηση στο http://www.insomnia.gr/topic/625584-dslr-vs-smartphone-προς-την-ισότητα/?p=55258153

 

Α μπράβο το έπιασες με την ίριδα αλλά το έφερες τούμπα στο iso και χάθηκε η μπάλα.

Όταν μειώνεις το μέγεθος του αισθητήρα από ff σε aps-c τι θα κάνεις με το iso δεν θα το αυξήσεις για να αντισταθμίσεις την απώλεια σκέφτομαι σιωπηρά πριν το κλικ!

Αν μειώσεις το iso του μικρού αισθητήρα τι θα επιτύχεις σε σχέση με το μεγαλύτερο σύγκλιση ή απόκλιση στη φωτεινότητα;

Αν επιτύχεις απόκλιση προς τι η σύγκριση.

Σε manual σκεφτόμαστε πριν το κλικ μετά τρέχα γύρευε.

Επεξ/σία από thepoint
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

μονο που η φαση ειναι ποιος ηλιακος θερμοσιφονας θα σου ζεστανει γρηγοροτερα το νερο εχωντας την ιδια ποσοτητα φωτος... (τον ιδιο ηλιο ας πουμε :P )ενας με 1χ1 μετρο panel η ενας 20χ20 εκατοστα...εχεις πλακα ομως μπαγασακο, κατι δεν παει καλα εκει πανω thats for sure αλλα μας διασκεδαζεις i'll give you that :wub:  :wub:  :wub:

Επεξ/σία από spacecowboy
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μονο που η φαση ειναι ποιος ηλιακος θερμοσιφονας θα σου ζεστανει γρηγοροτερα το νερο εχωντας την ιδια ποσοτητα φωτος... (τον ιδιο ηλιο ας πουμε :P )ενας με 1χ1 μετρο panel η ενας 20χ20 εκατοστα...εχεις πλακα ομως μπαγασακο, κατι δεν παει καλα εκει πανω thats for sure αλλα μας διασκεδαζεις i'll give you that :wub:  :wub:  :wub:

Κοίτα με την ίδια ποσότητα φωτός (ενέργειας) το νερό θα ζεσταθεί στην ίδια ώρα, ό,τι ηλιακό και να έχεις.

εκτός και αν ο ένας από τους 2 ηλιακούς έχει καλύτερη τεχνολογία και αξιοποιεί καλύτερα το φως που του πέφτει.

Εσύ μπερδεύεις την ποσότητα του φωτός με την ένταση του φωτός.

 

Αλλά το να σε διασκεδάζει είναι πάντα καλό πράγμα. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κοίτα με την ίδια ποσότητα φωτός (ενέργειας) το νερό θα ζεσταθεί στην ίδια ώρα, ό,τι ηλιακό και να έχεις.

εκτός και αν ο ένας από τους 2 ηλιακούς έχει καλύτερη τεχνολογία και αξιοποιεί καλύτερα το φως που του πέφτει.

Εσύ μπερδεύεις την ποσότητα του φωτός με την ένταση του φωτός.

 

Αλλά το να σε διασκεδάζει είναι πάντα καλό πράγμα. :)

Κι οτι ελεγα οτι δεν γινεται να ειπωθουν μεγαλυτερες μπουρδες..... Αλλα φροντιζεις να με διαψευδεις καθε φορα ρε μπαγασα!!!

 

Μια απορια θα μου λυσεις σε παρακαλω;

 

- Πόσο χρονων εισαι?

- Με τι ασχολεισαι (εκτος απο test photographer)?

 

Thanks

 

Bagasa,er,0,0,7,8393889

Επεξ/σία από SeNNinhA
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μου αρέσουν οι εντός θέματος απορίες σου.

Α, και ο τεκμηριωμένος σχολιασμός σου.

Πάνω από όλα πάντως ο σεβασμός για τον συνομιλητή σου.

 

Για όποιον ενδιαφέρεται παρόμοια θέματα στο dpreview forum: Sensor technology mobile phones vs cameras και Pixel XL vs 4/3 camera

Επεξ/σία από nickolas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου αρέσουν οι εντός θέματος απορίες σου.

Α, και ο τεκμηριωμένος σχολιασμός σου.

Πάνω από όλα πάντως ο σεβασμός για τον συνομιλητή σου.

 

Για όποιον ενδιαφέρεται παρόμοια θέματα στο dpreview forum: Sensor technology mobile phones vs cameras και Pixel XL vs 4/3 camera

Ο σεβασμός οπως θα επρεπε να ξερεις, ΚΕΡΔΙΖΕΤΑΙ και δεν απαιτείται!

 

Απολυτα τεκμηριωμενοι σχολιασμοι εγιναν πολλακις αλλα δεν φανηκε να σε ακουμπανε.

 

Δεν προσπαθω πια οπως βλεπεις να σε πεισω για οτιδηποτε μιας και αυτο αποδειχθηκε ανθρωπινως αδυνατο για ολους μας. Οταν καποιος ουτε ακουει ουτε σκεφτεται απλα παραδινεσαι.

 

Ακολουθω απλως την γελοιοποιηση στην οποια εχεις οδηγησει το θεμα.

 

Εχεις φυσικα παρατηρησει οτι ΟΥΤΕ ΕΝΑΣ (!!!) δεν εχει συνφωνησει ουτε σε ενα σημειο με τα λεγομενα σου!!! Γιατι αραγε;

 

Μας διασκεδάζεις ομως και αυτο ειναι παντα καλο. Να εισαι καλα ρε συ!

 

Δεν θα μου λυσεις τελικα την απορια; Αφου ζητησες σεβασμο γιατι ντρεπεσαι να μας πεις ηλικια και ενασχόληση;

 

pn_home.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O σεβασμός "φιλαράκι" πρέπει να είναι δεδομένος, από όλους και προς όλους.

Τί να σου πω ποιος είμαι και τι κάνω ...κάτσε να σου πω αυτό που θέλεις.

 

 

"ξέρεις ποιος είμαι εγώ ρε?" :-D

 

dpreview. αρκεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχεις ένα φακό (το φως που εκπέμπει το θέμα σου))

Τί φωτίζει καλύτερα ο φακός, ένα δωμάτιο 5 τετραγωνικά ή ένα δωμάτιο 50 τετραγωνικά?

 

Μάλιστα κατάλαβα που κάνεις το λάθος.

Το μέγεθος του κάθε pixel πάνω στο μεγάλο αισθητήρα είναι αυτό που παίρνει περισσότερο φως και παράγει μεγαλύτερο φορτίο στην έξοδό του.

Δεν υπάρχει αυτό που υπονοείς συγκέντρωση ίδιας ποσότητας φωτός σε μικρότερη επιφάνεια το γιατί το αφήνω για αργότερα. 

Επεξ/σία από thepoint
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Nickolas at work!

 

wgztauhjxgckhfmm716g-1428654576420.png

 

uufxomjn4ned574a5x0t.jpeg

 

--------------------------------------------------

 

Noobs at their bests!!!

 

Noobs_at_their_Best_ID_by_Noobs_at_their

 

not-sure-if-im-noob-or-everyone-else-is-

 

------------------------------------------------------

 

"Hide & Seek" - Nickola's favor game

 

Nickolas. Don't be shy. Come out, come out, whatever you are. We love you!'

 

MV5BMjA1MDkxNDY4OV5BMl5BanBnXkFtZTYwMzE4

Επεξ/σία από SeNNinhA
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εσκεμενα αποφευγω να μπαινω σε αυτο το κομματι του φορουμ αλλα μολις επεσε αυτο το νημα στην αντιλληψη μου και εκανα το λαθος και το πατησα.
Ηδη απο την πρωτη σελιδα (και εχει 20 ακομα) επιβεβαιωθηκα οτι καλα κανω και δεν μπαινω εδω αλλα δεν αντεχω να μην σχολιασω.
Εχω διαβασει μονο την πρωτη σελιδα και μερικα ακομα σχολια απο τις τελευταιες σελιδες.
Δεν ξερω (ακομα) τι εχει ειπωθει στα ενδιαμεσα αλλα θα τα παρω απο σιγα σιγα.
 

απο της φωτογραφιουλες 100χ100 pixel εντυπωσιαστηκες και το εβγαλες και dslr?

τρομερη συγκριση...

Εχεις πολυ πλάκα. Τι να εξηγω και απο που να αρχισω και που να τελειωσω. Ολα καλα. Φυσικα και το Pixel XL εχει καλυτερη κάμερα. Αφου το λενε ετσι ειναι. Ποιος ειμαι εγω που θα το αμφισβητήσω;

Πήγα να βγω φωτογραφίες για διαβατήριο και βγάζει το pixel ο τυπάς.

Του λέω τρελάθηκες? Νόμιμο διαβατήριο θέλω. Μετά έφερε dslr και έγινε η δουλειά.

Συγκρινεις nikon d3400 στα 12800 iso με base iso στο pixel xl?Το αντιλαμβανεσαι οτι εχουν 6 stop διαφορα?
Εξι stop ειναι χαωτικη διαφορα..

Ηδη απο το ξεκινημα και απο αυτα τα σχολια βλεπω που θα παει αυτο και απο μια γρηγορη ματια που εριξα η ειρωνεια και ο χλευασμος παει συνεφο.
 

Επεξ/σία από SpirosZ68
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μάλιστα κατάλαβα που κάνεις το λάθος.

Το μέγεθος του κάθε pixel πάνω στο μεγάλο αισθητήρα είναι αυτό που παίρνει περισσότερο φως και παράγει μεγαλύτερο φορτίο στην έξοδό του.

Δεν υπάρχει αυτό που υπονοείς συγκέντρωση ίδιας ποσότητας φωτός σε μικρότερη επιφάνεια το γιατί το αφήνω για αργότερα. 

 

 

Μεσολαβεί ένας φακός ανάμεσα στον αισθητήρα και στο θέμα και όλο το φως περνάει μέσα από την ίριδά του.
Για πραγματικά ίδια εικόνα θες ίδια ίριδα δηλαδή όχι ίδιο αλλά ισοδύναμο aperture.
Έτσι αν έχεις 85mm Full Frame F5,6 ...σε 3/4 αισθητήρα θα πρέπει να έχεις για ίδια εικόνα 42.5mm F2,8 φακό.
Σε αμφότερες τις περιπτώσεις το άνοιγμα της ίριδας είναι ~15mm και η ποσότητα του φωτός που περνάει η ίδια.
 
Ίδια εικόνα ... ίδια ποσότητα φωτός.
 
Μπορείς να την "μαζέψεις" είτε με μεγάλο είτε με μικρό αισθητήρα. Ισχύει βέβαια ότι ο μικρός αισθητήρας θα γεμίσει πιο εύκολα, αλλά ήδη σε τέτοια περίπτωση σου δίνει καλή εικόνα.
Επεξ/σία από nickolas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η ΑΠΑΤΗ ΤΗΣ ΣΥΓΚΡΙΣΗΣ (ή πως να ξεγελασετε τους αναγνώστες σας) - Part II

 

-----

 

Focal length / equivalent focal length

 

Pixel XL: 4.67mm ---> 25.7mm

Nikon 18-55mm ---> 27-82.5mm

 

Φυσικα για να εχει στο τέστ το ίδιο κάδρο η D3400 σε focal length 82.5mm θα πρεπει να είχε τοποθετηθεί σε αποσταση 3 φορές πιο μακριά απο το αντικείμενο της φωτογραφησης σε σχεση με το Pixel XL.

 

Σε τρεις φορες πιο μακρινή απόσταση τα πράγματα απο πλευρας φωτομέτρησης αλλάζουν δραματικά οπως και ο πιο ανίδεος μπορει να καταλάβει μιας και η ενταση του φωτός φτάνει αρκετά μειωμένη.

Επειδη βλεπω οτι εισαι απο τους πρωτοστατες της ειρωνιας και του χλευασμου ελπιζω να καταλαβαινεις οτι μολις ξεστομισες μια μπουρδα.

Απο ποτε η αποσταση της μηχανης απο το θεμα αλλαζει την φωτομετρηση η την ενταση του φωτος?

 

(ε ρε κατι μαργαριταρια που αλιευει κανεις εδω)

Η ΑΠΑΤΗ ΤΗΣ ΣΥΓΚΡΙΣΗΣ (ή πως να ξεγελασετε τους αναγνώστες σας) - Part III

 

Εαν βάλουμε τα νούμερα κάτω η απατη οχι απλά φανερώνεται αλλα παιρνει τεραστιες διαστάσεις!!!

 

Εαν καπου μεσα σε ολα αυτα εχω καπου λάθος παρακαλω διορθώστε με.

 

-----

 

1) Δεν εχω κανει λαθος οπως λες. Και εξηγω:

 

- (α) Η μηχανή βρισκεται σε 3 φορες μεγαλυτερη αποσταση αρα δεχεται λιγοτερη ενταση φωτος απο την πηγη (το θέμα μας). Η ενταση του φωτός μειώνεται ανάλογα με το τετράγωνο της απόστασης απο την φωτεινή πηγή. Δηλαδή στην τριπλάσια απόσταση η ενταση μειώνεται στο 1/9 της αρχικής!!!

Εχεις μια συγχυση στο μυαλο σου δικαιολογημενη γιατι τωρα προσπαθεις να κατανοησεις νεες εννοιες και δεδομενα.

 

Εγω μιλαω με νομους φυσικης, νουμερα και συγκεκριμενα στοιχεια.

.......

Μην μπερδευεσαι

Δυστυχως φιλε μου ο μονος μπερδεμενος εδω εισαι εσυ.

Επεξ/σία από SpirosZ68
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...