Προς το περιεχόμενο

DSLR vs Smartphone ...προς την ισότητα


nickolas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ευχαριστώ, οπότε αν κατάλαβα καλά, η σύσταση θα ήταν το f5.6, και αν το επιτρέπουν οι συνθήκες (ή το σταθερό μας χέρι) πάμε στο f8 για το κάτι παραπάνω.

 

Έκανα μόλις ένα πείραμα (http://imgur.com/a/GA91l) με τον μέτριο (αλλά βολικό) kit φακό της Sony 16-50mm f/3.5-5.6. Οι διαφορές είναι μικρές στα δικά μου μάτια -δεν ήταν και RAW, αλλά η 1/50s ταχύτητα κλείστρου που θέλει το f8 είναι οριακή για μένα δεν έχω και πολύ σταθερό χέρι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 700
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στα πορτραίτα γενικότερα τραβάς με ανοιχτά διαφράγματα γιατι θές να αποσπάσεις το θέμα σου απο το background.

 

Οπότε το καλύτερο θα ηταν να τραβούσες οσο πιο ανοιχτά γίνεται, δηλαδή 5,6 και όχι f8 . Σκοπός σου ειναι να φανει το θέμα σου πιο όμορφο και οχι να εχεις την τελεια ποιότητα - sharpness

 

Ασε που το χαμηλότερο sharpness βοηθάει ωστε να μην τονίζονται οι ατέλειες του προσώπου

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε τετοιες περιπτωσεις ανεβαζεις λιγο το ISO (σε νορμαλ παντα επιπεδα), φωτίζεις επιπλεον τεχνητα το θεμα σου (flash, reflector) του αλλαζεις θεση ή γωνία, ωστε να σου δωσει μεγαλυτερη ταχυτητα. Το 1/50 για 50mm--->75mm ειναι πολυ αργο

Επεξ/σία από SeNNinhA
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ευχαριστώ, οπότε αν κατάλαβα καλά, η σύσταση θα ήταν το f5.6, και αν το επιτρέπουν οι συνθήκες (ή το σταθερό μας χέρι) πάμε στο f8 για το κάτι παραπάνω.

 

Έκανα μόλις ένα πείραμα (http://imgur.com/a/GA91l) με τον μέτριο (αλλά βολικό) kit φακό της Sony 16-50mm f/3.5-5.6. Οι διαφορές είναι μικρές στα δικά μου μάτια -δεν ήταν και RAW, αλλά η 1/50s ταχύτητα κλείστρου που θέλει το f8 είναι οριακή για μένα δεν έχω και πολύ σταθερό χέρι.

 

Ο λόγος που δεν έχεις μεγάλη διαφορά είναι η τεράστια απόσταση του θέματος (εστίαση) από το φόντο.

Το αντίθετο.συμβαίνει με την απόσταση κάμερας και θέματος όσο μικραίνει η απόσταση τόσο περισσότερο blur θα επιτύχεις κρατώντας το ίδιο fn και mm.

Επεξ/σία από thepoint
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έστω ότι έχετε 1000 ευρώ στη τσέπη σας.:

  1. μια dslr
  2. μια mirrorless
  3. ένα καλό φωτογραφικό κινητό παράδειγμα pixel, galaxy s7, iphone 7 κτλ.
  4. ένα φθηνότερο αλλά ικανό κινητό των 300 ευρώ και μια κάμερα τύπου rx100
  5. κάτι άλλο  

 Τι θα επιλέγατε με βάση τη φωτογραφική χρήση που κάνετε;

Επεξ/σία από thepoint
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ο καθενας εχει διαφορετικες χρησεις οποτε δεν μπορει να ειναι συγκρισιμα τα θεματα. Οτι ταιριαζει στον ενα μπορει να ειναι αχρηστο στον αλλο.

Παιζει η επιλογη και μεταχειρισμενων;

------

Σε καινουργια με τιμες Ελλαδας:

Κινητο:
Apple 5s: 280€
Apple se: 370€
Xiaomi Note 3 pro: 200€

Φωτογραφικη:
Nikon 1 J5 kit 10-30mm: 400€
Φακος 18.5mm f/1.8: 190€

Συνολο:
max 960€
min 790€ (περισσευουν και 210€)

Δεν ειναι το καλυτερο αλλα δεν χρειαζομαι το καλυτερο για το 95% των φωτογραφιων μου ουτε και χρειαζομαι καλυτερο κινητο. Η Nikon 1 δε, ειναι τοσο μικρη που την εχω στο τσαντακι μου σχεδον παντα και δεν το καταλαβαινω εαν ειναι καν εκει.

-----

Σε μεταχειρισμενα ομως εχω κανει ηδη τις επιλογες μου και με καλυπτουν περισσοτερο και περισσευουν και παλι. Οποτε υπαρχουν ήδη αγορασμενα στις παρακατω τιμες ως μεταχειρισμενα:

Κινητο:
Iphone 5s 32GB: 160€

Φωτογραφικες:
Nikon 1 J1 + 10-30mm + 30-110mm : 200€
Lumix FZ200: 200€
Nikon D7000 (σωμα): 300€

Σύνολο: 860€ (υπολοιπο 140€)

Φακους για την D7000 ειχα αλλα με τα 140€ περισσευουν και για δυο ακομη μεταχειρισμενους για οποιον δεν εχει. Τον 18-55mm (στα 50€) και τον 35 F/1.8 (στα 100€).

----

ΟΛΑ τα παραπανω στην τιμη του PIXEL XL!!!!

Επεξ/σία από SeNNinhA
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έστω ότι έχετε 1000 ευρώ στη τσέπη σας.:

  1. μια dslr
  2. μια mirrorless
  3. ένα καλό φωτογραφικό κινητό παράδειγμα pixel, galaxy s7, iphone 7 κτλ.
  4. ένα φθηνότερο αλλά ικανό κινητό των 300 ευρώ και μια κάμερα τύπου rx100
  5. κάτι άλλο  

 Τι θα επιλέγατε με βάση τη φωτογραφική χρήση που κάνετε;

 

Θα σου πω τι εχω

 

D600+ D5100

Xiaomi redmi note 3 pro.

 

συνολικο κοστος κατω απο 1000 ευρω ;)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θα σου πω τι εχω

 

D600+ D5100

Xiaomi redmi note 3 pro.

 

συνολικο κοστος κατω απο 1000 ευρω ;)

Τι θες και τις δυο; Δωσε την D5100 και παρε μια πιο μικρη καθημερινη mirrorless.

 

Ασε που με ενα PIXEL XL θα ειχες ιδια ποιοτητα φωτογραφιας με την D600 και θα το ειχες και παντα μαζι σου και δεν θα σε απασχολουσε και το βαθος πεδιου ποτε.

 

Την ζωη σου δυσκολη κανεις

Επεξ/σία από SeNNinhA
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα προτιμούσα μια sony rx100m3 για καθημερινή χρήση παρέα με ένα αξιόλογο κινητό παρά ένα κορυφαίο όπως το pixel αν δεν απατώμαι είναι και στα 10 bit ο αισθητήρας του παρόλα αυτά δεν μπορεί να ανταγωνιστή τη μικρή pocket της sony ακόμα. 

Αντίθετα καθημερινά σε φωτεινότητα η μικρή rx100m3 πατάει μεσαίου μεγέθους dslr με τον kit φακό σε φωτεινότητα και αποτέλεσμα με το optimization φακού αισθητήρα λογισμικού αρκεί να μη θέλεις κάτι παραπάνω σε bokeh. Για ανάρτηση στο web λίγο sharing και επεξεργασία βασικά χρώματος όλα από το κινητό καλύπτουν και με το παραπάνω.

Κάτι αρχαιότερο http://www.theverge.com/2014/8/22/6055591/iphone-vs-pro-camera και κάτι σημερινό https://www.youtube.com/watch?v=CMYx2_orF18

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι θες και τις δυο; Δωσε την D5100 και παρε μια πιο μικρη καθημερινη mirrorless.

 

Ασε που με ενα PIXEL XL θα ειχες ιδια ποιοτητα φωτογραφιας με την D600 και θα το ειχες και παντα μαζι σου και δεν θα σε απασχολουσε και το βαθος πεδιου ποτε.

 

Την ζωη σου δυσκολη κανεις

 

τη 5100 την εχω βαλει για πουλημα, αλλα δε καιγομαι να τη δωσω κιολας, μιας και καλο ειναι να υπαρχει ενα backup :D

παντως στο τελευταιο ταξιδι που πηγα (Ρωμη) δε πηρα καμια απο τις 2, και ειχα μονο το κινητο.

το βαρος με εχει κουρασει οντως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nex5r~150€ + sigma 19+60, αλλα 250€ μεταχειρισμενοι, 1 φιλτρο nd1000 φ46 απο τον κινεζο ~12€, portable τριποδο απο τον κινεζο ~50€, μια θηκη και καλα Think Tank κανα 30αρι, εφαρμογες smooth reflection 5ευρω και on camera video timelapse + pan&tilt αλλα 15€ LeTV LeEco Le Max 2 X822, snap820 4gb ram, 32rom, 5.7 2K  ~220€

 

Συνολο 732€, οποτε εχουμε ρευστα και για ταξιδακι στο παρισι, να δουλεψουμε το super portable set up μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...