Προς το περιεχόμενο

DSLR vs Smartphone ...προς την ισότητα


nickolas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 700
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Απλα επειδη σε λυπάμαι, να σου πω οτι στο f/8 εχει την μεγαλύτερη οξύτητά του ο φακός σου, κατι που ειναι πολυ πιο σημαντικο σε ενα πορτρετο απο το ελαχιστα καλύτερο bokeh που θα εχεις με το f/5.6

 

Και επειδη ξερω οτι θα πεις τα δικα σου (αν και δεν πρεπει να εχεις τραβηξει ουτε μια φωτο)....

 

"It’s widely agreed that around 2-4 stops wider than your narrowest aperture (f/22) is where your lens will be at its sharpest. That’s why we often use f/8-f/16 when taking portraits.

 

It’s very sharp, and the depth of field is deep enough to keep the whole face in focus, but not so deep that there’s no blur at all in the background.

 

You want a slight blur to help separate the background from the subject."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπότε όχι απλά ποστάρεις μπούρδες αλλά δεν διαβάζεις καν πριν ποστάρεις

 

Μύρισα πάντως τα νύχια μου και κατάλαβα τι έλεγες

To f8 εφόσον μιλάμε για απομόνωση θέματος δεν ξέρω που κολλάει αλλά θα δώσει λιγότερες παραμορφώσεις (που στα 55mm f5,6 έχει πολλές)

 

 

 

Ισχύει πάντως ότι ο κιτ φακός είναι αρκετά οξύς μόνο στο μέσο του (και της ίριδας και του εστιακού μήκους).

Συγκριτικά με αυτόν, ένα καλό κινητό είναι καλύτερο (εκτός και αν τον χρησιμοποιείς ως κινητό, δηλαδή μόνο σε μέση ίριδα και εστιακό μήκος).

Αυτό είναι προσωπική άποψη.  :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπότε όχι απλά ποστάρεις μπούρδες

χαχαχαχαχαχαχααχαχχαχα! γεια σου ρε νικολα αλανι μεγιστε δασκαλε! χαχαχαχαχααα

ο δασκαλος της μπουρδας! :wub:  :wub: :wub:  :wub:  :wub:  :wub:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

451184

 

Μιλας για παραμορφωσεις και οχι για οξυτητα.

 

Λογικα δεν ξερεις ουτε τον φακό σου οπως φαινεται. Καθολου ομως. Γιατι ειναι ενας αρκετα καλός φακός.

 

Αλλα ως συνηθως οταν δεν ξερεις παντα φταιει ο εξοπλισμός...

 

b3985c60a4de1a723539160d4da4df411803b57f

Επεξ/σία από SeNNinhA
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Μιλας για παραμορφωσεις και οχι για οξυτητα.

 

Λογικα δεν ξερεις ουτε τον φακό σου οπως φαινεται. Καθολου ομως. Γιατι ειναι ενας αρκετα καλός φακός.

 

Αλλα ως συνηθως οταν δεν ξερεις παντα φταιει ο εξοπλισμός...

 

 

ασε ρε γατακι! στο μυαλο του σε εχει κανει σκονη ο δασκαλος...αστον να γραφει οσα περισοτερα γραφει τοσο περισοτερο εκτιθεται :devil:

(παντος αυτη η εμμονη του να εχει τον τελευταιο λογο και οταν του τι λεει καποιος παει ψαχνει στο wiki και διαστρεβλωνει-κραταει μονο οτι του "χρειαζεται" για να συνεχισει την μπουρδολογια το λες οτι χρηζει μεχρι και ιατρικης παρακολουθησης) :devil:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εξακολουθώ να εχω την απορία πάντως...

Ποιος απο εσας ρε κεφτέδες μίλησε για "depth of focus" και τσάτισε τον Master Chef Nickolas?

Μιλάτε ρε.....

Ρε Nickolas.... πες μας ποιος ειναι αυτός να τον κάνουμε BAN άμεσα....

a923e2651fa5c9007281ea1f3e063030571f3b71

 

Ένα ακόμα post που προσφέρει στην κοινότητα...
Οι mods που είναι?


Οχι εσένα αγόρι μου Nickolas.
You are the Master...... Chef !!!

rsxkof.jpg

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Please stay put.

Master Chef Nickolas is reading Wickipedia

Will be back shortly.

40803781-big-data-processing-and-storage

 

 

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

 

Nikon 18-55mm VR

 

 

             55mm - f/5.6                                               55mm - f/8                                              55mm - f/11

f5_6.jpg           f8.jpg            f11.jpg

 

 

             35mm - f/5.6                                             35mm - f/8                                              35mm - f/11

f5_6.jpg           f8.jpg             f11.jpg

 

 

--------------------------

 

RESOLUTION:

 

55mm f/5.6 : 1936

55mm f/5.6 : 2008  <----

55mm f/5.6 : 1939

 

mtf.png

 

----------------------

 

 

Model: NIKON D300

ISO Speed: 200

Focal Length: 55.0mm

Aperture: f/8.0

Exposure: 1/40s

 

 

449968829_n5XvX-O.jpg

 

Warning!!!!

Απάτη φωτοσοφιά λογικά πρεπει να ειναι η φωτό γιατι ο Nickolas δεν μπορει να τραβήξει τέτοια. Αρα.....

 

 

O Nickolas προτιμάει βεβαια να τραβήξει πορτρετο με τον 18-55 στα 55mm &  f/5.6.

 

Τι μπορω να πω εγω. Οταν ο Master Chef μιλάει οι άλλοι σιωπαίνουν!

Επεξ/σία από SeNNinhA
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιλάω για παραμορφώσεις και εννοώ παραμόρφωση της πραγματικότητας...Distortion/Vignetting/Chromatic aberration και ναι και η οξύτητα.

 

Να το θέσω λοιπόν πιο ορθά: Ο κιτ φακός είναι αρκετά καλός μόνο στο μέσον του. Δηλαδή 35mm f8 ή f11.

Έχεις δίκιο, είναι οξύς στα πρώτα εστιακά μήκη. Με έπιασες! :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μιλάω για παραμορφώσεις και εννοώ παραμόρφωση της πραγματικότητας...

 

 

Κατι σαν και αυτά που λες δηλαδή.....

 

Λογικά ο Nickolas εχει καποιον απο πίσω και του κάνει ολες αυτα τα τεστ ιδιωτικά σπιτι του. Γιατι βεβαια ο ιδιος εκτος απο το αυτοματο δεν νομιζω να ξερει να ρυθμίσει κατι αλλο πανω στην μηχανή του.

 

Σε καθε απαντηση και πιο απολαυστικός....

 

Nickolas RULES

 

8ccf24ee73a5bd867e45aedf9ca9edf9.jpg

Επεξ/σία από SeNNinhA
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάθομαι 17 σελίδες και σε ανέχομαι, δεν προσβάλω κανέναν και απλά η κακοήθεια συνεχίζεται.

Όσοι και να μαζευτείτε το ΙQ δεν αθροίζεται.

Αν δεν μπορείτε να καταλάβετε μαθηματικά παρά μόνο εικόνες τουλάχιστον μην χαλάτε το θέμα!

 

και μιλάμε για πραγματική κακοήθεια γιατί είμαι σίγουρος πως ξέρεις αρκετά για να καταλάβεις ότι ο κιτ φακός έχει σοβαρά μειονεκτήματα εκτός του απολύτου μέσου του (και σε ίριδα και σε εστιακό μήκος)

Μπορεί να μην μπορεί το μυαλό σου να καταλάβει την ισοδυναμία και να είναι κολλημένο στα τεστ 2 διαστάσεων, αλλά αυτό είμαι σίγουρος πως μπορείς να το καταλάβεις.

Ή τουλάχιστον ότι έχεις τραβήξει αρκετές φώτο με κιτ φακούς για να το έχεις εμπειρικά καταλάβει.

 

Όπως και να έχει, το θέμα αυτό είναι οff topic πλέον.

Σας αφήνω να παίξετε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μιλάω για παραμορφώσεις και εννοώ παραμόρφωση της πραγματικότητας...

 

 

Κάθομαι 17 σελίδες και σε ανέχομαι, δεν προσβάλω κανέναν και απλά η κακοήθεια συνεχίζεται.

Όσοι και να μαζευτείτε το ΙQ δεν αθροίζεται.

Αν δεν μπορείτε να καταλάβετε μαθηματικά παρά μόνο εικόνες τουλάχιστον μην χαλάτε το θέμα!

 

και μιλάμε για πραγματική κακοήθεια γιατί είμαι σίγουρος πως ξέρεις αρκετά για να καταλάβεις ότι ο κιτ φακός έχει σοβαρά μειονεκτήματα εκτός του απολύτου μέσου του (και σε ίριδα και σε εστιακό μήκος)

Μπορεί να μην μπορεί το μυαλό σου να καταλάβει την ισοδυναμία και να είναι κολλημένο στα τεστ 2 διαστάσεων, αλλά αυτό είμαι σίγουρος πως μπορείς να το καταλάβεις.

Ή τουλάχιστον ότι έχεις τραβήξει αρκετές φώτο με κιτ φακούς για να το έχεις εμπειρικά καταλάβει.

 

Όπως και να έχει, το θέμα αυτό είναι οff topic πλέον.

Σας αφήνω να παίξετε.

 

Πλακα μας κανεις ρε nickolas??? Ελεος!!!

To θεμα ειναι offtopic απο το πρωτο σου ποστ...

 

Συγκρινεις βουρτσες με πορτοκαλια και λες οτι μας ανεχεσαι κιολας???

 

Είδα τις εικόνες από το studio scene του dpreview του Pixel XL και πραγματικά εντυπωσιάστηκα, ειδικά από την απόδοση σε χαμηλό φωτισμό. Σαφώς καλύτερο από το Iphone 7 και τολμώ να πω πολύ κοντά σε entry level DSLR!

 

Σας παραθέτω κομμάτια από την σκηνή με έκθεση 1/30s στο Pixel XL. Στην Nikkon 3400 η πιο κοντινή έκθεση είναι με ISO 12.800 στα 1/40s και με aperture 5,6 (ενδεικτικά τόσο φτάνει τέρμα ανοικτός ο κιτ φακός 18-55mm όταν είναι στα 55mm).

 

Θα βάλω τις φώτο δίπλα δίπλα και πείτε μου τί είναι τί!

 

 

 

 

Προσωπικά εντυπωσιάστηκα γιατί δεξιά είναι το Pixel XL!

 

 

 

 

 

giphy.gif

Επεξ/σία από DrStein
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

NIKON 18-55 VR DX

 

 

Geometric Distortion

 

1geodist.gif

 

Vignetting

 

1vignet.gif

 

Chromatic Aberration

 

nikon18-55f35-56vr_d200_18_CA.png


Κάθομαι 17 σελίδες και σε ανέχομαι, δεν προσβάλω κανέναν και απλά η κακοήθεια συνεχίζεται.

Όσοι και να μαζευτείτε το ΙQ δεν αθροίζεται.

Αν δεν μπορείτε να καταλάβετε μαθηματικά παρά μόνο εικόνες τουλάχιστον μην χαλάτε το θέμα!

 

και μιλάμε για πραγματική κακοήθεια γιατί είμαι σίγουρος πως ξέρεις αρκετά για να καταλάβεις ότι ο κιτ φακός έχει σοβαρά μειονεκτήματα εκτός του απολύτου μέσου του (και σε ίριδα και σε εστιακό μήκος)

Μπορεί να μην μπορεί το μυαλό σου να καταλάβει την ισοδυναμία και να είναι κολλημένο στα τεστ 2 διαστάσεων, αλλά αυτό είμαι σίγουρος πως μπορείς να το καταλάβεις.

Ή τουλάχιστον ότι έχεις τραβήξει αρκετές φώτο με κιτ φακούς για να το έχεις εμπειρικά καταλάβει.

 

Όπως και να έχει, το θέμα αυτό είναι οff topic πλέον.

Σας αφήνω να παίξετε.

 

Ουφ.......

Νοιώθετε κι εσεις οι υπολοιποι μια ανακούφιση?

 

Ενα μονο προβλημα μενει.....

 

Τι θα κανουμε τωρα που ο Nickolas μας αφήνει?

 

Ορφανά στους πέντε δρόμους χωρις τον Master Chef να μας καθοδηγει με την σοφία του. Ευτυχως ειναι ψηφιακές οι μηχανες αλλιως θα ειχαν καει όλα τα φιλμ.

 

Εισαι ο πατέρας μας, τερας τερας τερας μας.... Εισαι και η μανα μας, τάνα μας τανα μας....

 

Nikolas γυρνα πισω. I LOVE YOU. Μύγδαλα....

 

Υποσχομαι να μην ξανακοροϊδεψω παρα πολυ τις ανοησιες σου.....

Επεξ/σία από SeNNinhA
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να κάνω κι εγώ μια ερώτηση ως αρχάριος;

 

Γιατί είναι καλύτερα για πορτραίτο το 55mm f/8 αντί για το 55mm f/5.6; Ακόμα και μιλώντας για τον συγκεκριμένο φακό η διαφορά σε οξύτητα κέντρου μου φαίνεται πολύ μικρή για να δώσει ουσιαστικά χειρότερο αποτέλεσμα (αν δεν μιλάμε για εκτύπωση αφίσας) σε σχέση με την έστω και μικρή καλύτερη απομόνωση του αντικειμένου. Πρακτικά αν μιλάμε και για handheld λήψη, η μεγαλύτερη ταχύτητα (αναλόγως των συνθηκών φωτισμού) δίνει συνήθως πιο καθαρό αποτέλεσμα (άρα βοηθάει και εκεί το μεγαλύτερο διάφραγμα). Χάνω κάτι ή απλά μιλάμε για την απολύτως καλύτερη επιλογή σε ιδανικές συνθήκες;

Επεξ/σία από booZe
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σωστα μιλάς εαν δυσκολευουν οι συνθηκες. Κατι κερδιζεις κατι χανεις. Ειναι πολύ σχετικό.

 

Θεωρητικα ομως εαν μπορουσες να εχεις τριποδο και σωστο φωτισμο θα πηγαινες στο f/8 που ειναι πιο sharp στον συγκεκριμενο φακο παντα.

 

Το πορτρετο δεν ειναι απλο. Θελει να ξερεις φωτισμο, γωνιες, κλπ. Τιποτε δεν ειναι δυσκολο απλα θελει να ξερεις τα βασικα, να σκεφτεσαι, να δοκιμαζεις και να παιζεις και εκτος κανονων καμια φορα.

 

Το αντιθετο ακριβως απο τον Nickolas....

Επεξ/σία από SeNNinhA
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...